Рішення від 15.01.2025 по справі 601/3610/24

Справа №601/3610/24

Провадження № 2-а/601/4/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 року

Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Шульгач Н.М.,

за участю секретаря судового засідання Радчук І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кременець за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про оскарження постанови про адміністративне правопорушення №795 від 22.11.2024, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення №795 від 22.11.2024 року та закриття провадження по справі.

В обґрунтування вимог вказує, що 22 листопада 2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 винесено постанову про адміністративне правопорушення №795, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладеного адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 51 000 грн.. Позивач з постановою не згідний, вважає її протиправною, незаконною та такою, що винесена з порушенням процесуального порядку. ОСОБА_1 займає посаду міського голови Почаївської міської ради. Суб'єкт владних повноважень керуючись п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 «Про Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» оскаржувану по справі постанову виніс відносно позивача як керівника органу місцевого самоврядування. Разом з цим, п.8 вказаної вище постанови передбачає: обов'язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом. У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов'язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, в установі, організації. Працівники з питань мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів (за наявності) безпосередньо організовують роботу з бронювання військовозобов'язаних та контролю за станом ведення військового обліку. При розгляді адміністративних матеріалів відповідачем належним чином не було повно та всебічно досліджено всі обставини справи. Міський голова Почаївської міської ради ОСОБА_1 не є відповідальним суб'єктом за ведення, контроль та організацію військового обліку на території Почаївської громади. Почаївською міською радою створено спеціальний відділ оборонної та мобілізаційної роботи, розпорядженням міського голови призначено начальника відділу, посадовою інструкцією якого охоплюються повноваження у сфері забезпечення військового обліку. Неврахування цих обставин призвело до протиправного винесення постанови № 795 від 22.11.2024 року та накладення незаконного штрафу.

Ухвалою судді Кременецького районного суду Тернопільської області від 09.12.2024 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

19.12.2024 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, згідно якого зазначено, що відповідно до п.2 постанови КМУ від 30.12.2022 №1487 «Про Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (із змінами), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. П.8, цієї постанови, організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування та підприємствах, установах та організаціях покладається на відповідних керівників. Керівником громади є позивач ОСОБА_1 . Заявлені позовні вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_1 вважає безпідставними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи у їх відсутності.

Суд, дослідивши докази по справі, встановив наступні обставини справи:

Згідно розпорядження ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 №10365 від 14.11.2024 позивачем не виконано п.1 розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 31.10.2024 №9940, а саме: недоліки, виявлені під час проведення звіряння карток первинного обліку з обліковими картками ІНФОРМАЦІЯ_3 вказані у даному розпорядженні та у «Журналі обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних та резервістів, звіряння їх з даними ІНФОРМАЦІЯ_3 (органів СБУ, відповідних підрозділів, розвідувальних органів)» - не усунено.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №458 від 20 листопада 2024 року, 20 листопада 2024 року близько 10 год. 30 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_3 в кабінеті №6 за адресою: АДРЕСА_1 прибув голова Почаївської міської ради Бойко В.С. Відповідно до плану було заплановано звіряння карток первинного обліку з обліковими картками ІНФОРМАЦІЯ_3 по м. Почаїв з 14.10.2024 року по 28.10.2024 року. Станом на 28.10.2024 року, звіряння карток первинного обліку з обліковими картками ІНФОРМАЦІЯ_3 по м. Почаїв не було завершено, зі слів працівника Почаївської міської ради, спеціаліста 1 категорії відділу оборонної та мобілізаційної роботи - ОСОБА_4 , начальник відділу оборонної та мобілізаційної роботи - ОСОБА_5 знаходиться на лікарняному, хоча будь-які документи щодо даної інформації не було надано. На час відсутності начальника відділу оборонної та мобілізаційної роботи - ОСОБА_5 звіряння карток первинного обліку по м. Почаїв проводила працівник Почаївської міської ради - ОСОБА_4 , а з 01.11.2024 року відповідно графіку звіряння по с. Будки. Таким чином, порушено п. 31 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 «Про Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а саме звіряння проводилося з порушенням графіку звіряння. Також виявлені ряд суттєвих недоліків, які виявлені в «журналі обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів». При проведенні звіряння карток первинного обліку з обліковими картками ІНФОРМАЦІЯ_3 по м. Почаїв також виявлені такі порушення: абз.3 п.16 пп.3,4, абз. 3,4 пп.11 п. 24, пп. 9 п. 24 та п. 30 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 «Про Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»; п.4 ст. 34 глави ІУ Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»; абз. 3, 13 ст. 18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; абз. 4, 7 ст. 15 Закону України «Про оборону України».

Згідно постанови №795 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення від 22.11.2024, винесеної ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 , накладено на ОСОБА_1 штраф в сумі 51000 грн.

Згідно рішення Почаївської міської ради №2103 від 10.02.2023 затверджено Положення про відділ оборонної та мобілізаційної роботи Почаївської міської ради.

Згідно вказаного Положення відділ оборонної та мобілізаційної роботи Почаївської міської ради відділ є виконавчим органом Почаївської міської ради, створеним для здійснення повноважень в галузі оборонної та мобілізаційної роботи, що належать до віддання виконавчих органів рад. Основним завданням відділу є забезпечення на території Почаївської територіальної громади реалізації державної політики у галузях мобілізаційної підготовки та мобілізації, оборони. Відповідно до розділу 4 «Керівництво відділу» відділ очолює начальник, який призначається на посаду розпорядженням міського голови на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою чинним законодавством. Начальник відділу несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань, прийняття рішень, своєчасну та достовірну інформацію та звітність, що входять в його компетенцію та і. т.д.

Розпорядженням міського голови Почаївської міської ради Бойка В.С. № 13 від 15 лютого 2023 року ОСОБА_5 призначено на посаду начальника відділу оборонної та мобілізаційної роботи з 16 лютого 2023 року.

Посадові обов'язки ОСОБА_5 , як начальника відділу оборонної та мобілізаційної роботи затверджені розпорядженням міського голови Почаївської міської ради № 122 від 29 липня 2024 року.

З посадової інструкції начальника відділу оборонної та мобілізаційної роботи Почаївської міської ради (додаток 1 до розпорядження міського голови Почаївської міської ради № 122 від 29.07.2024 року) вбачається, що начальник відділу має повноваження у сфері мобілізаційної роботи п. 1.7. забезпечує подання державним органам влади інформації, необхідної для планування та здійснення мобілізаційних заходів та оборонної роботи п. 2.3 організовує та здійснює роботу з питань організації та ведення персонально-первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно виписки про тимчасову непрацездатність ОСОБА_1 з 28.10.2024 по 08.11.2024 перебував на лікарняному.

Згідно виписки про тимчасову непрацездатність ОСОБА_5 з 06.11.2024 по 08.11.2024 перебував на лікарняному.

Згідно карток первинного обліку вбачається інформація про обмежено придатних громадян.

Згідно розпорядження міського голови Почаївської міської ради №240 від 29.12.2023 , що відділу мобілізаційної оборонної роботи Почаївської міської ради спільно з відповідальними за ведення війського обліку забезпечити проведення подвірних обходів .

03.01.2024 Почаївською міською радою складено довідку-доповідь щодо військового обліку в м. Почаїв №22 .

З врахування встановлених обставин, суд вважає, що до виниклих між сторонами правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального права.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. (частина 1 ст. 7 КУпАП)

Частина 1 ст. 9 КУпАП визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За загальним правилом частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У даному ж випадку спеціальною є інша правова норма частина 2 ст. 77 КАС України, а тому саме вона підлягає застосуванню. Нею визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Ця норма права по своїй юридичній природі повністю кореспондується та доповнює загальний принцип, визначений статтею 63 Конституції України, котрий декларує відсутність обов'язку в особи доводити свою невинуватість у правопорушенні та стверджує про те, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Цим принципом повинен керуватись працівник ІНФОРМАЦІЯ_3 , коли розглядає справу про адміністративне правопорушення за результатами, якої приходить до переконання про винуватість особи.

На думку суду, цілком логічно та ґрунтується на нормах права, те, що у випадку якщо рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 буде оскаржено, то обов'язок довести його правомірність лежить саме на останньому, оскільки в протилежному випадку на особу котру визнано винним у вчиненні правопорушення фактично буде покладено обов'язок доводи свою невинуватість, що суперечить вказаній вище статті Конституції України.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад: здійснюють під час мобілізації в установленому порядку своєчасне оповіщення та забезпечують прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, транспортних засобів та техніки на збірні пункти та у військові частини шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів, виділення будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і надання послуг Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту відповідно до мобілізаційних планів, а також виконання завдань, визначених Генеральним штабом Збройних Сил України; забезпечують на території відповідних населених пунктів ведення персонально-первинного військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і надання звітності щодо бронювання військовозобов'язаних у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 «Про Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладається на відповідних керівників. Обов'язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом (далі - служба персоналу). У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов'язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, в установі, організації. Працівники з питань мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів (за наявності) безпосередньо організовують роботу з бронювання військовозобов'язаних та контролю за станом ведення військового обліку.

Відповідно до ч.8 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 займає посаду міського голови Почаївської міської ради. Рішенням Почаївської міської ради №2103 від 10.02.2023 затверджено Положення про відділ оборонної та мобілізаційної роботи. Відділ є виконавчим органом Почаївської міської ради, створеним для здійснення повноважень в галузі оборонної та мобілізаційної роботи, що належать до віддання виконавчих органів рад. Основним завданням відділу є забезпечення на території Почаївської територіальної громади реалізації державної політики у галузях мобілізаційної підготовки та мобілізації, оборони. Відділ очолює начальник, який призначається на посаду розпорядженням міського голови на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою чинним законодавством.

Розпорядженням міського голови Почаївської міської ради Бойка В.С. № 13 від 15 лютого 2023 року ОСОБА_5 призначено на посаду начальника відділу оборонної та мобілізаційної роботи з 16 лютого 2023 року.

Посадові обов'язки ОСОБА_5 як начальника відділу оборонної та мобілізаційної роботи затверджені розпорядженням міського голови Почаївської міської ради № 122 від 29 липня 2024 року. Посадова інструкція начальника відділу оборонної та мобілізаційної роботи Почаївської міської ради передбачає, що начальник відділу має повноваження у сфері мобілізаційної роботи: забезпечує подання державним органам влади інформації, необхідної для планування та здійснення мобілізаційних заходів та оборонної роботи: організовує та здійснює роботу з питань організації та ведення персонально-первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Таким чином, ОСОБА_1 не є відповідальною особою за ведення, контроль та організацію військового обліку на території Почаївської громади. Почаївською міською радою створено спеціальний відділ оборонної та мобілізаційної роботи. Розпорядженням міського голови призначено начальника відділу, посадовою інструкцією якого охоплюються повноваження у сфері забезпечення військового обліку, а тому в даному випадку ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

Відповідно до ст.62 Конституції України особа усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

За даних обставин, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження в адміністративній справі закриттю.

На підставі наведеного, керуючись статтями 73-77, 90, 132,139, 143, 205, 241-246, 255, 268, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про оскарження постанови про адміністративне правопорушення №795 від 22.11.2024 - задовольнити.

Постанову про адміністративне правопорушення №795, винесену ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22 листопада 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 51 000 гривню - скасувати.

Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадженням - закрити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий: Н. М. Шульгач