Постанова від 09.01.2025 по справі 521/12506/24

Справа № 521/12506/24

Номер провадження 3/521/306/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року м. Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Засядьвовк О.Д., при секретарі Положенцевій Ю.Ю., за участю прокурора Терлецької І.І, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника особи що притягається до адміністративної відповідальності адвоката Доніної Л.А., під час розгляду матеріалів, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за протоколом №1273/2024 від 31.07.2024 у відношенні ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. директора КП «Одескомунтранс», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції») (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 22.07.2024, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування..

Також, до Малиновського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за протоколом за №1274/2024 від 31.07.2024 у відношенні ОСОБА_1 за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. директора КП «Одескомунтранс», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до плі. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції») (далі - Закон), суб'єктом згідно І їримітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 22.07.2024, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За даними фактами посадовими особами УСР в Одеській області ДСР Національної поліції України було складено протоколи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою суду від 12.09.2024 р. вказані протоколи були об'єднані в одне провадження.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину в інкримінованих йому правопорушеннях не визнав.

Його представником адвокатом Доніною Л.А. подані письмові пояснення по справі, а також клопотання про закриття провадження на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП. Згідно клопотань зазначає, що: 1) ОСОБА_1 не попереджався про те, що він є посадовою особою публічного права та відповідно суб'єктом декларування; 2) згідно статуту, КП «Одескомунтранс» не є юридичною особою публічного права. Відповідно, ОСОБА_1 не є посадовою особою публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VІІ «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУпАП, тому склад адміністративного правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП відсутній, що виключає провадження в справі.

Прокурор в судовому засіданні наполягав на притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та вислухавши пояснення ОСОБА_1 , доводи захисника та прокурора, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП України за кваліфікуючою ознакою: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Частиною 1 статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з положеннями ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП особа притягається до адміністративної відповідальності за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З примітки до статті 172-6 КУпАП вбачається, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, зі змісту статті слідує, що диспозиція вказаної норми є бланкетною, оскільки вказує склад правопорушення, але для визначення його ознак відсилає до норм іншої галузі права або нормативних (підзаконних) актів, правил, положень, інструкцій.

Згідно ст. 2 Закону України "Про запобігання корупції відносини, що виникають у сфері запобігання корупції, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання іншими нормативно-правовими актами, що визначено як законодавство у сфері запобігання корупції.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. директора КП «Одескомунтранс», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції») (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 22.07.2024, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік та несвоєчасно, 22.07.2024, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до Наказу КП «Одескомунтранс» №37/ОС від 20.02.2023 ОСОБА_1 призначено на посаду заступника директора з експлуатації Адміністративно-управлінського апарату КП «Одескомунтранс» з 21.02.2023.

Відповідно до Розпорядження Одеського міського голови №251 К від 09.03.2023 на ОСОБА_1 покладено виконання обов'язків директора КП «Одескомунтранс» з 13.03.2023 на період до заміщення посади відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником КП «Одескомунтранс» є Одеська міська рада, тобто орган місцевого самоврядування.

Статутом КП «Одескомунтранс» визначено, що підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах Державної казначейської служби України, печатку зі своїм найменуванням та ІДН, бланки та штампи.

Отже, КП «Одескомунтранс» є юридичною особою публічного права.

Згідно ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Відповідно до питання 29 Роз'яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності», застосування окремих положень ЗУ «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, про відкриття валютного рахунку) №4 від13.11.2023 встановлено, що якщо особа виконує обов'язки за вакантною посадою, на неї поширюється дія цього Закону, у тому числі зазначені ст. 45 Закону.

Таким чином, в.о. директора КП «Одескомунтранс» ОСОБА_1 є суб'єктом відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону та примітки до ст. 172-6 КУпАП.

Законом України № 3384-ІХ від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», що набрав чинності 12.10.2023, відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Пунктом 2-7 Розділу XIII ЗУ «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.

Усупереч викладеному, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», обіймаючи посаду в.о. директора КП «Одескомунтранс», подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2022 рік лише - 22.07.2024.

Також, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», обіймаючи посаду в.о. директора КП «Одескомунтранс», подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік лише - 22.07.2024.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Вина ОСОБА_1 повністю підтверджується наданими до суду матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №1273/2024 від 31.07.2024 року; протоколом про адміністративне правопорушення №1274/2024 від 31.07.2024 року; скріншотами щорічних декларацій, поданих 22.07.2024;копією наказу від 20.02.2023 №37/ОС-3347117492 «Про прийняття на роботу ОСОБА_1 »; копією розпорядження Міського голови від 09.03.2023 №251К «Про покладення виконання обов'язків на ОСОБА_1 »; іншими матеріалами справи у своїй сукупності.

Письмові пояснення захисника розцінюються як незаборонена позиція захисту інтересів, але до уваги не беруться, оскільки вони спростовані сукупністю зазначених вище узгоджених між собою, точних, а тому й правдивих і надійних доказів того, що ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав 22.07.2025 на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну за 2022, 2023 роки), чим скоїв адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП. Крім того, залишається незрозумілим, якщо на думку захисника ОСОБА_1 не є посадовою особою публічного права та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VІІ «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУпАП, то навіщо ж останній все ж таки подав відповідні декларації 22.07.2024 року.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за скоєне правопорушення не встановлено.

Щодо строків накладення адміністративного стягнення суд зазначає наступне.

Згідно ч.4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбаченихстаттями 212-15,212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Як убачається з матеріалів справи, датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцію, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, зазначено 31.07.2024 року.

Відповідно до вимог законодавства про адміністративні правопорушення, момент складання протоколу про адміністративне правопорушення не ототожнюється з моментом виявлення його вчинення. Моментом виявлення вчинення є момент його виявлення правоохоронними органами держави.

З наданих матеріалів вбачається, що 05.06.2024 року Управлінням стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України отримано відповідь В.о. керівника КП «ОДЕСКОМУНТРАНС» від 03.06.2024 року та перелік документів, яким підтверджено, що ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється вимоги ч.1 ст.45, п.п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» (а.п.22-29).

Таким чином, днем виявлення адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 є саме 05.06.2024 року.

Слід також звернути увагу, що постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 26.11.2024 року зупинено строк розгляду справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відносно ОСОБА_1 на час хвороби його захисника. Розгляд справи відновлено 07.01.2025 року.

Таким чином, строки накладення адміністративного стягнення на момент розгляду справи ще не закінчилися.

На підставі вищевикладеного, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, інші обставини справи, суд вважає, що необхідним для попередження нових правопорушень та виховання особи буде накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу.

Відповідно ст. 40-1 КУпАП у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку накладено таке стягнення сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ст. ст.33, ч.1 ст. 172-6, 283-285, 287, 294 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд міста Одеси.

Суддя О.Д. Засядьвовк