Рішення від 15.01.2025 по справі 334/8663/24

Дата документу 15.01.2025

Справа № 334/8663/24

Провадження № 2/334/357/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя, у складі

головуючого судді Баруліної Т.Є.,

за участю секретаря Мохунь М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

24 жовтня 2024 року позивач Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до Ленінського районного суду м. Запоріжжя з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги.

В обґрунтування позову зазначив, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебувала особова справа ОСОБА_1 , отримувача компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - Департамент, Позивач) є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району.

21.09.2021 ОСОБА_1 звернулася до Управління заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом із заявою про необхідність надання соціальних послуг Відповідачем серед іншого надано довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією з висновком про необхідність постійного стороннього догляду. Ставивши підписи у заяві та декларації, Відповідач ознайомлювалась з попередженням, про відмову в призначені або припиненні виплати державної соціальної допомоги та на повернені надміру нарахованих коштів в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.

Відповідач була повідомлена під розпис, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, вона зобов'язана повідомити про це органи соціального захисту населення.

У березні 2022 року до Управління надійшло повідомлення відділу державної реєстрації актів цивільного стану про смерть 17.02.2022 опікуємої Відповідачем особи - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

Відповідачка, будучи попередженим під розпис про необхідність повідомляти органи соціального населення про зміну обставин, що впливають на призначення допомоги в період отримання допомоги не звернувся до Департаменту в лютому 2022 року після смерті особи.

Отже, на підставі отриманих даних рішенням Управління від 31.03.2022, у зв'язку зі смертю опікуємої особи, виплата допомоги Відповідачу припинена з 01.03.2022.

Згідно з довідкою на ім'я ОСОБА_1 від 11.04.2022 за період з 01.03.2022 по 31.03.2022 виникла переплата компенсації за надання соціальних послуг в розмірі 2368,00 грн.

У зв'язку з вищевикладеним позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на свою користь надміру виплачену компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги за період з 01.03.2022 по 31.03.2022 в розмірі 2368,00 грн., а також стягнути суму судового збору в розмірі 3028,00 грн.

Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 01.11.2024 року було відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Відповідачу роз'яснено право на подання відзиву відповідно до вимог ст. 178 ЦПК України.

Представник позивача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити з підстав, викладених у позові.

Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про час та дату судового розгляду справи повідомлялась належним чином, шляхом направлення судової повістки на адресу реєстрації. Згідно довідки про причини повернення «адресат відсутній за вказаною адресою». Жодних причин своєї неявки суду не повідомила, відзив на позовну заяву не подавала.

У зв'язку з чим, на підставі ст. 247, 280, 281 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, без фіксації судового процесу, в порядку заочного розгляду.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зібрані та досліджені докази, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено та підтверджується відповідними письмовими доказами, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебувала особова справа ОСОБА_1 , отримувача компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі), регулюється Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 № 859 (далі -Порядок№859)

Пунктом 3 Порядку №859 передбачено, що компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Перелік документів, які подаються для призначення компенсації передбачено пунктом 6 Порядку №859.

21.09.2021 року ОСОБА_1 звернулася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення ЗМР по Дніпровському району з заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Разом із заявою про необхідність надання соціальних послуг відповідачем серед іншого надано довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією з висновком про необхідність постійного стороннього догляду ОСОБА_2 №590613 від 24.06.2021 року.

Ставивши підписи у заяві та декларації, ОСОБА_1 ознайомлювалась з попередженням, про відмову в призначені або припиненні виплати державної соціальної допомоги та на повернені надміру нарахованих коштів в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан.

Згідно Рішення Управління від 28.09.2021 року відповідачу ОСОБА_1 було призначено компенсацію на догляд строком з 01.09.2021 по 31.08.2022 в розмірі 2189,00 грн. на місяць.

Згідно з розпорядженням від 30.12.2021 про перерахунок компенсації за надання соціальних послуг розмір компенсації з 01.01.2022 склав 2393,00 грн. на місяць.

09.03.2022 року Південне-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Дніпровський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя направило до УСЗН ЗМР по Дніпровському району повідомлення про громадян, які померли з 01.02.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 , серед яких ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з Згідно з підпунктом 2 пункту 11 Порядку №859 виплата компенсації припиняється в разі смерті особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Таким чином Відповідач, будучи попередженим під розпис про необхідність повідомляти органи соціального населення про зміну обставин, що впливають на призначення допомоги в період отримання допомоги не звернувся до Департаменту в лютому 2022 року після смерті особи.

Відповідно до пункту 19 Порядку №859 суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства.

Відрахування надміру виплаченої суми компенсації на підставі рішень відповідних уповноважених органів проводиться у щомісячному розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної компенсації.

Якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.

Згідно рішенням Управління від 31.03.2022, у зв'язку зі смертю опікуємої особи, виплата допомоги ОСОБА_1 припинена з 01.03.2022 року.

Згідно з довідкою на ім'я ОСОБА_1 від 11.04.2022 за період з 01.03.2022 по 31.03.2022 виникла переплата компенсації за надання соціальних послуг в розмірі 2368,00 грн.

Частиною 1 ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

15.04.2022 року за вих.№ 03-07/1384, 18.06.2024 вих.№ 03-07/1384 ОСОБА_1 було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. Однак станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 2368,00 грн. повернута не була.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв'язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.

З урахуванням вищенаведеного та беручи до уваги те, що причиною переплати стала саме недобросовісність зі сторони набувача виплати, яка проявилась у не поданні та приховування відомостей, що вплинули на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги, вказане свідчить про вину відповідача у надмірній виплаті допомоги.

З наведених підстав суд дійшов висновку, що позовні вимоги стягнення з відповідача зазначеної суми надміру сплаченої допомоги є законними і обґрунтованими, та підлягають задоволенню у повному обсязі.

В порядку ст. 141 ЦПК України суд присуджує до стягнення з відповідача на користь позивача суму судового збору у розмірі 3028,00 грн., які сплачено позивачем при зверненні з даним позовом до суду.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 83, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги в сумі 2368 грн. (дві тисячі триста шістдесят вісім гривень)

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради судовий збір у розмірі 3028 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень).

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Позивач: Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 37573438, адреса: м. Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, буд. 3.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Суддя: Баруліна Т. Є.