Справа № 818/1560цт/23
Провадження №11-кс/818/1513/2023
про дозвіл на проведення оперативно-розшукових заходів, пов'язаних з тимчасовим обмеженням прав людини
07 квітня 2023 року слідчий суддя Харківського апеляційного суду Кружиліна О.А., розглянувши клопотання начальника Другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві Дениса Жеребцова, про дозвіл на проведення оперативно-розшукових заходів, пов'язаних з тимчасовим обмеженням прав людини, за оперативно- розшуковою справою №35/4цт, заведеною 01.03.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК України, -
07.04.2023 до Харківського апеляційного суду надійшло клопотання начальника Другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві Дениса Жеребцова, за погодженням заступника начальника відділу 31/1 Харківської обласної прокуратури Миколи Онофейчука, про дозвіл на проведення оперативно-розшукових заходів, пов'язаних з тимчасовим обмеженням прав людини, а саме: аудіо-, відео контролю особи; обстеження публічно недоступного місця, житла чи іншого володіння особи; зняття інформації з електронних комунікаційних мереж; зняття інформації з електронних інформаційних систем; установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу); спостереженням за особою, річчю в рамках оперативно-розшукової справи №35/4цт, заведеної 01.03.2023 року.
Оперативно-розшукова справа №35/4цт за категорією «Перевірка» з класифікацією «Зловживання владою або службовим становищем», заведена 01.03.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК України, метою документування готування до вчинення кримінального правопорушення громадянином України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженцем м.Харкова, зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на посаді головного державного інспектора Слобожанського відділу по роботі з податковим боргом управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Харківській області, використовує мобільні телефони з абонентськими номерами: НОМЕР_1 та НОМЕР_2 (встановлені месенджери «WhatsApp», «Viber» та «Telegram»), а саме зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законам правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним и громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб.
За наявними оперативними даними заступник начальника відділу організації стягнення боргу та роботи з безхазяйним майном управління по роботі з податковим боргом ГУ БПС у Харківській області Леонтьєв Роман Валерійович, за підтримкою заступника начальника управління-начальника відділу роботи з ризиками управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Харківській області ОСОБА_2 , залучивши начальника Слобожанського відділу по роботі з податковим боргом управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Харківській області Коноплю Сергія Андрійовича та головного державного інспектора Слобожанського відділу по роботі з податковим боргом управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Харківській області ОСОБА_1 з метою особистого збагачення, зловживаючи службовим становищем всупереч інтересам служби, намагається організувати протиправну схему з метою одержання неправомірної вимоги від суб'єктів господарювання за невтручання в їх підприємницьку діяльність.
Підставою для здійснення оперативно-розшукових заходів стосовно ОСОБА_1 є наявність достатньої інформації, отриманої у встановленому законом порядку, що потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів про те, що він може бути причетний до готування протиправних дій, відповідальність за які передбачено частиною 2 статті 364 КК України, тобто інформації про намір вчинити тяжкий злочин.
За попередніми даними, ОСОБА_3 , після поновлення на посаді, з метою втілення злочинного замислу націленого на особисте збагачення, шляхом зловживання службовим становищем всупереч інтересам служби, планує організувати протиправну схему з одержання неправомірної вигоди від суб'єктів господарської діяльності та зацікавлених осіб за невчинення дій з майном, яке повинне перейти у податкову заставу через виникнення податкового боргу у суб'єкта господарювання, а також за заниження вартості об'єктів, які перебувають у податковому боргу/заставі та безхазяйного майна.
Здійснити цей план він намагається заручившись підтримкою ОСОБА_2 , якого було призначено на посаду заступника начальника одного з управлінь ГУ ДПС у Харківській області, восени 2022 року. За наявною інформацією, останній був призначений на посаду за сприянням начальника ГУ ДПС у Харківській області ОСОБА_4 для відбудови незаконних схем з отримання неправомірної вигоди від суб'єктів господарювання та контролю за їх функціонуванням. Раніше ОСОБА_2 тривалий час працював на різних посадах у податковій міліції Харківської області, добре володіє оперативною обстановкою та має тісні зв'язки з представниками різних комерційних структур регіону.
З метою здійснення злочинного плану, ОСОБА_3 планує залучити до протиправної діяльності працівників ДПС: ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , які раніше були в його підпорядкуванні. Попередньо, ОСОБА_3 провівши з ними розмови, запропонував почати роботу під його керівництвом, спрямовану на отримання неправомірної вимоги від суб'єктів господарювання за невтручання в їх підприємницьку діяльність, шляхом зловживання службовим становищем всупереч інтересам служби.
В свою чергу, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 надали свою згоду на таку роботу та вже почали підготовку до втілення в життя пропозиції ОСОБА_3 , пообіцявши підготувати йому списки об'єктів, які перебувають у податковій заставі, а також списки безхазяйного майна, з відповідними пропозиціями щодо можливості реалізації об'єктів за умови їх зацікавленості.
Отримана інформація свідчить про наявність в діях головного державного інспектора Слобожанського відділу по роботі з податковим боргом управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Харківській області ОСОБА_1 , готування до вчинення тяжкого злочину, а саме зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законам правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, за що передбачена кримінальна відповідальність, за частиною 2 статті 364 КК України.
Відносно ОСОБА_1 у рамках ОРС працівниками Державного бюро розслідувань проведено комплекс оперативно- розшукових заходів, що підтвердили інформацію про готування до протиправної діяльності фігуранта. При цьому в результаті проведених заходів отримати фактичні дані щодо протиправної діяльності ОСОБА_1 не вдалося.
В ході розробки встановлено, що ОСОБА_1 користується мобільними телефонами з абонентськими номерами: НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , які йому належать.
Також встановлено, що робоче місце ОСОБА_1 , знаходиться за адресою розташування управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС в Харківській області: м.Харків, провулок Академіка Підгорного, 3, кабінет НОМЕР_3.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» визначено, що завданням оперативно - розшукової діяльності є пошук і фіксація фактичних даних про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України з метою припинення правопорушень.
Відповідно до пунктів 7, 9 частини 1 статті 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності за наявності передбачених статтею 6 цього Закону підстав надається право:
-негласно виявляти та фіксувати сліди тяжкого або особливо тяжкого злочину, документи та інші предмети, що можуть бути доказами підготовки або вчинення такого злочину, у тому числі шляхом проникнення та обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи згідно з положеннями статті 267 Кримінального процесуального кодексу України;
-здійснювати аудіо-, відеоконтроль особи, зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, електронних інформаційних мереж згідно з положеннями статей 260, 263-265 Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» визначено, що підставами для проведення оперативно-розшукової діяльності є наявність достатньої інформації, одержаної в установленому законом порядку, що потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів і засобів, про кримінальні правопорушення, що готуються.
Згідно з вимогами частини 2 статті 8 Закону України «Про оперативно- розшукову діяльність» визначено, що прийняття рішення про проведення оперативно-розшукових заходів, подання та розгляд відповідних клопотань, проведення оперативно-розшукових заходів, фіксація та використання їх результатів, проведення цих заходів до постановления ухвали слідчого судді та інші питання їх проведення регулюються згідно з положеннями глави 21 КПК України з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, щодо мети проведення оперативно-розшукових заходів, суб'єкта ініціювання та проведення цих заходів, обґрунтування клопотання про їх проведення та підстав для його задоволення слідчим суддею, використання результатів оперативно-розшукових заходів та інших питань, обумовлених специфікою мети їх проведення.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України «Про оперативно- розшукову діяльність» негласне обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, аудіо-, відеоконтроль особи, аудіо-, відеоконтроль місця, спостереження за особою, зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, електронних інформаційних мереж, накладення арешту на кореспонденцію, здійснення її огляду та виїмки, установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу проводяться на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за клопотанням керівника відповідного оперативного підрозділу або його заступника, погодженого з прокурором.
Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про оперативно- розшукову діяльність» визначено, що під час здійснення оперативно- розшукової діяльності не допускається порушення прав і свобод людини та юридичних осіб. Окремі обмеження цих прав і свобод мають винятковий і тимчасовий характер і можуть застосовуватись лише за рішенням слідчого судді з метою виявлення, попередження чи припинення тяжкого або особливо тяжкого злочину та у випадках, передбачених законодавством України, з метою захисту прав і свобод інших осіб, безпеки суспільства.
Відповідно до частини 2 статті 247 КПК України, розгляд клопотань про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо працівників правоохоронних органів та/або у приміщеннях правоохоронних органів, який віднесений згідно з положеннями цієї глави до повноважень слідчого судді, може здійснюватися слідчим суддею відповідного апеляційного суду поза межами територіальної юрисдикції органу досудового розслідування, який здійснює досудове розслідування. У такому разі слідчий, прокурор звертаються з клопотаннями про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій до слідчого судді відповідного апеляційного суду, найбільш територіально наближеного до апеляційного суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування.
Відповідно до частини 14 статті 9 Закону України «Про оперативно- розшукову діяльність» оперативно-розшукові заходи, пов'язані з тимчасовим обмеженням прав людини, проводяться з метою запобігання тяжким або особливо тяжким злочинам, їх виявлення та припинення.
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 5 Закону України «Про оперативно- розшукову діяльність» оперативно-розшукова діяльність здійснюється оперативними підрозділами Державного бюро розслідувань - оперативними, оперативно-технічними, внутрішнього контролю, забезпечення особисто безпеки.
Другий оперативний відділ (з дислокацією у місті Харкові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Полтаві здійснює діяльність на підставі Положення, затвердженого наказом від 20.10.2021 №22 дск, і є оперативним підрозділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Полтаві та відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про оперативно- розшукову діяльність» є оперативним підрозділом, який здійснює оперативно- розшукову діяльність.
Керівник оперативного підрозділу - начальник оперативного відділу або його заступник за погодженням з прокурором виносить клопотання до суду про проведення оперативно - розшукових заходів, які потребують дозволу слідчого судді.
Враховуючи викладене, з метою фіксації фактичних даних про протиправні діяння ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо готування ним тяжкого злочину, запобігання вчиненню тяжкого злочину та враховуючи об'єктивну неможливість отримання такої інформації в інший спосіб, керуючись ст.ст.30, 31 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 8, 9, 14 Закону України «Про оперативно- розшукову діяльність», ст.ст. 246, 247, 248, 260, 263, 264, 267, 268, 269 КПК України,-
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл Державному бюро розслідувань на проведення оперативно- розшукових заходів, пов'язаних з тимчасовим обмеженням прав людини стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , у вигляді:
1.Аудіо-відео контролю особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою фіксування розмови цієї особи або інших звуків, рухів, дій, пов'язаних з її діяльністю або місцем перебування тощо (стаття 260 КПК України);
2.Обстеження публічно недоступного місця, житла чи іншого володіння особи - робочого кабінету, що розташований за адресою: м.Харків, провулок Академіка Підгорного, 3,кабінет НОМЕР_3, який знаходиться у власності держави в особі Державної податкової служби України, шляхом таємного багаторазового проникнення у нього, у тому числі з використанням технічних засобів, з метою встановлення та зняття технічних засобів аудіо-, відеоконтролю особи, виявлення і фіксації слідів вчинення злочину, речей і документів, виготовлення копій чи зразків зазначених речей і документів, виявлення та вилучення зразків для дослідження під час досудового розслідування злочину (стаття 267 КПК України);
3.Зняття інформації з електронних комунікаційних мереж за абонентськими номерами мобільних терміналів НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , які знаходяться в користуванні ОСОБА_1 (стаття 263 КПК України);
4.Зняття інформації з електронних інформаційних систем, що полягає в пошуку, виявленню і фіксації відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або їх частин, доступ до електронної інформаційної системи або її частини, а також отримання таких відомостей без відома її власника, володільця або утримувача за ідентифікаційними ознаками електронних інформаційних систем: кроссплатформовий месенджер «Telegram», система миттєвого обміну текстовими повідомленнями з підтримкою голосового та відеозв'язку «WhatsApp», система месенджер «Viber», система для обміну миттєвими повідомленнями та Інтернет телефонією «Signal», в яких може здійснюватися втручання у приватне спілкування ОСОБА_1 , з його ідентифікацією у зазначених системах за номерами мобільних терміналів НОМЕР_4 (стаття 264 КПК України);
5.Установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу), що полягає у негласному застосуванні технічних засобів, для отримання від мережевої інфраструктури або мобільного кінцевого (термінального) обладнання відомостей про місцезнаходження мобільного кінцевого (термінального) обладнання, а в мережі фіксованого зв'язку - даних про фізичну адресу кінцевого пункту мережі, без розкриття змісту повідомлень, що передаються за такими ознаками: НОМЕР_4 (стаття 268 КПК України);
6.Спостереженням за особою - ОСОБА_1 у публічно доступному місці з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження (стаття 269 КПК України).
Установити строк дії ухвали на проведення оперативно-розшукових заходів протягом двох місяців з дня підписання ухвали суду на проведення оперативно-розшукових заходів, в рамках ОРС №35/4цт від 01.03.2023 року.
Строк дії ухвали визначити до 07.06.2023.
Слідчий суддя: ОСОБА_6