СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/329/25
ун. № 759/698/25
09 січня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000413 від 17.12.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 355 КК України,
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 , в якому слідчий просить надати доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 та Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що у провадженні відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області перебуває кримінальне провадження № 42024110000000413 від 17.12.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань послугувало звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо факту реалізації повноважень з самоврядного контролю за дотриманням земельного законодавства на території Васильківської територіальної громади, було виявлено протиправні дії державного кадастрового реєстратора, який здійснив державну реєстрацію проекту щодо встановлення меж територіальної громади та відповідно сертифікованого інженера землевпорядника (кваліфікаційний сертифікат № 016175 від 15.09.2024) ОСОБА_4 який розробив проект щодо встановлення меж територій Глевахівської селищної територіальної громади, Фастівського району, Київської області - Номер територіальної зони: 026:000007:3221400001, Дата внесення до Державного земельного кадастру 11.12.2024, Інформація про акти, на підставі яких встановлені та змінені межі ОТГ: ІНФОРМАЦІЯ_4 від 04.01.2024 №1438-39-VІІІ. А також ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 , який перевищуючи владу та свої службові повноваження, погодив проектні межі ІНФОРМАЦІЯ_6 .
В свою чергу, повідомляємо те, що ІНФОРМАЦІЯ_7 не погоджувався проект щодо встановлення меж територій Глевахівської селищної територіальної громади, Фастівського району, Київської області, який повинен бути розроблений та погоджений суміжними територіальними громадами відповідно до статті 46-1 Закону України «Про землеустрій» та підпунктом 2 пункту 3 статті 186 Земельного кодексу України.
Також повідомляємо, що ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідно до рішення № 24-20п/ч VIII від 31.08.2023 було укладено договір про розробку та замовлений проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж Васильківської міської територіальної громади, Обухівського району, Київської області з відповідною сертифікованою землевпорядною організацією, та проект був поданий для погодження всім суміжним територіальним громадам в складі яких була і ІНФОРМАЦІЯ_8 , якій також було направлений відповідний лист №561/01-26 від 03.09.2024, проте ІНФОРМАЦІЯ_9 рішення про погодження до теперішнього часу прийняте не було.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п. 42 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Відповідно до вимог пп. 6 п. а) ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать - власні (самоврядні) повноваження: підготовка і подання на затвердження ради відповідних місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, іншої містобудівної документації.
За приписами ч. 1 ст. 12 Закону України «Про основи містобудування» до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій.
Статтею 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану.
Послідовність виконання робіт з розроблення генерального плану населеного пункту та документації із землеустрою визначається будівельними нормами і правилами та завданням на розроблення (внесення змін, оновлення) містобудівної документації, яке складається і затверджується її замовником за погодженням з розробником.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Для населених пунктів з чисельністю населення до 50 тисяч осіб генеральні плани можуть поєднуватися з детальними планами всієї території таких населених пунктів.
Для населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, в межах визначених історичних ареалів у складі генерального плану населеного пункту визначаються режими регулювання забудови та розробляється історико-архітектурний опорний план, в якому зазначається інформація про об'єкти культурної спадщини.
Склад, зміст та порядок розроблення історико-архітектурного опорного плану населеного пункту визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації є замовниками, організовують розроблення, внесення змін та подання генерального плану населеного пункту на розгляд відповідної сільської, селищної, міської ради.
Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.
Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в установлений строк: 1) подають пропозиції до проекту відповідного місцевого бюджету на наступний рік або про внесення змін до бюджету на поточний рік щодо потреби у розробленні містобудівної документації; 2) визначають в установленому законодавством порядку розробника генерального плану населеного пункту, встановлюють строки розроблення та джерела його фінансування; 3) звертаються до обласної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим (для міст обласного та республіканського Автономної Республіки Крим значення), центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (для міст Києва та Севастополя) щодо визначення державних інтересів для їх урахування під час розроблення генерального плану населеного пункту; 4) повідомляють через місцеві засоби масової інформації про початок розроблення генерального плану населеного пункту та визначають порядок і строк внесення пропозицій до нього фізичними та юридичними особами; 5) забезпечують попередній розгляд матеріалів щодо розроблення генерального плану населеного пункту архітектурно-містобудівними радами відповідного рівня; 6) узгоджують проект генерального плану населеного пункту з органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси суміжних територіальних громад, з метою врегулювання питань планування територій у приміських зонах; 6-1) забезпечують розроблення проекту генерального плану населеного пункту з урахуванням обмежень використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України; 7) забезпечують здійснення стратегічної екологічної оцінки.
Строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується.
Зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситися не частіше, ніж один раз на п'ять років.
Такі зміни вносяться органом місцевого самоврядування, який затверджував генеральний план населеного пункту. Питання про дострокове внесення змін до генерального плану населеного пункту може порушуватися за результатами містобудівного моніторингу перед відповідною сільською, селищною, міською радою відповідною місцевою державною адміністрацією.
У разі виникнення державної необхідності рішення щодо доцільності внесення змін до генерального плану населеного пункту приймається Кабінетом Міністрів України.
Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання.
Експертизі містобудівної документації на місцевому рівні підлягають виключно генеральні плани міст.
Відповідно до положень Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_10 №290, організація розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї здійснюється шляхом забезпечення узгодження проекту містобудівної документації з органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси суміжних територіальних громад, в частині врегулювання питань щодо територій спільних інтересів.
Наведене правове регулювання дає підстави для висновку, що на місцевому рівні затвердження містобудівної документації, зокрема, генеральних планів певної території (внесення змін до геніальних планів), віднесене до виключних повноважень сільських, селищних, міських рад. При цьому, зміни вносяться органом місцевого самоврядування, який затверджував генеральний план населеного пункту. Питання про дострокове внесення змін до генерального плану населеного пункту може порушуватися за результатами містобудівного моніторингу перед відповідною сільською, селищною, міською радою відповідною місцевою державною адміністрацією.
З метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого досудового розслідування, а також, з метою підтвердження або спростування факту вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, в органу досудового розслідування виникла необхідність в наданні тимчасового доступу до копій документів та інформації, а саме: (електронних копій документів, поданих у паперовій формі, та документів в електронній формі, в тому числі Проекту землеустрою щодо встановлення меж територій Глевахівської селищної територіальної громади Фастівського району Київської області на підставі яких проведено 11.12.2024 без належних на те підстав, змінені межі ОТГ: ІНФОРМАЦІЯ_4 від 04.01.2024 у Державному земельному кадастрі, відомостей про алгоритм дій, які мали місце 11.12.2024 кадастрового реєстратора під час змінені межі ОТГ: ІНФОРМАЦІЯ_4 від 04.01.2024 у Державному земельному кадастрі.
В судове засідання слідчий не з'явився, просив розглядати вказане клопотання у його відсутність.
Враховуючи мотиви клопотання, суд вважає за необхідне розглядати клопотання без виклику службових осіб у володінні яких знаходяться документи до яких необхідно здійснити доступ, у зв'язку з тим, що існує реальна загроза зміни або знищення відповідної інформації.
Розглянувши клопотання та вивчивши додані до нього матеріали і докази, суд дійшов висновку, що клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України, є обґрунтованим і підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно чинного Кримінального процесуального законодавства України тягар доказування перед слідчим суддею, судом наявності підстав застосування заходів забезпечення кримінального провадження покладено на слідчого та прокурора як на суб'єктів, які здійснюють кримінальне провадження, а тому вони мають обґрунтувати необхідність застосування заходів його забезпечення.
Відповідно до ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу;
Згідно частини 5, 6 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
За змістом ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначені документи знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а також така інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використати цю інформацію як доказ, відомостей, що містяться у ній, та відсутності можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації, суд дійшов до висновку про обґрунтованість клопотання та необхідність його задоволення.
Відтак, враховуючи, що в інший спосіб на даний час неможливо отримати запитувані відомості, як без надання тимчасового доступу, а тому клопотання є обґрунтованим і його слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 159-164, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024110000000413 від 17.12.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 355 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майору поліції ОСОБА_3 тимчасовий доступ до копій документів та інформації, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_11 за адресою: АДРЕСА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: (електронних копій документів, поданих у паперовій формі, та документів в електронній формі, в тому числі Проекту землеустрою щодо встановлення меж територій ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі яких проведено 11.12.2024 без належних на те підстав, змінені межі ОТГ: ІНФОРМАЦІЯ_4 від 04.01.2024 у Державному земельному кадастрі, відомостей про алгоритм дій, які мали місце 11.12.2024 кадастрового реєстратора під час змінені межі ОТГ: ІНФОРМАЦІЯ_4 від 04.01.2024 у Державному земельному кадастрі.
Ухвала слідчого судді про доступ до речей і документів, підлягає обов'язковому виконанню. У разі невиконання ухвали слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано тимчасовий доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням ст. 166 КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1