Рішення від 27.12.2007 по справі 44/286пн

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

27.12.07 р. Справа № 44/286пн

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М., судді Донця О.Є., судді Новікової Р.Г.

При секретарі Мішиній М.О.

За участю представників сторін:

Від позивача: Гартенко І.Г., за довіреністю

Від відповідача 1: без участі представника

Від відповідача 2: без участі представника

Від третьої особи 1: Мислік О.В., Руденко Я.О., Тарасенко В.О., довіреність

Від третьої особи 2: без участі представника

Прокурор: Гармашова І.В., посвідчення

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Кнауф Гіпс Донбас» м.Соледар Донецької області

до відповідача 1: Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області м.Донецьк

до відповідача 2: Артемівської міської ради Донецької області

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

1.Артемівська об'єднана державна податкова інспекція, м. Артемівськ

2.Східна регіональна митниця, м. Донецьк

про визнання за ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» права на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», схваленого Протокольним рішенням № 9 від 26.12.2003 р. (з наступними змінами та доповненнями), відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р.

26.07.2006 р. позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Кнауф Гіпс Донбас» м. Соледар Донецької області, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідачів, Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області м.Донецьк та Артемівської міської ради м. Артемівськ Донецької області, про визнання наявним у ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» права на користування пільгами, передбаченими п. 2 Типового договору (контракту) від 26.12.03р. з Артемівською міською радою Донецької області, у вигляді: звільнення на 5 років, починаючи з дати першого оформлення вантажної митної декларації, від обкладання ввізним митом сировини, матеріалів, предметів, устаткування та обладнання (крім підакцизних товарів) та звільнення від обкладання податком на додану вартість устаткування та обладнання під час їх ввезення в Україну; звільнення від оподаткування прибутку на три роки, починаючи з моменту отримання першого прибутку, який одержано від реалізації інвестиційного проекту; оподаткування прибутку в наступні три роки за ставкою 50 відсотків від діючої ставки оподаткування; оподаткування дивідендів, що сплачуються інвесторам суб'єктом підприємницької діяльності, який реалізує інвестиційний проект, за ставкою 10 відсотків.

Рішенням господарського суду Донецької області від 07.09.2006р. позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Кнауф Гіпс Донбас» м. Соледар до Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області м.Донецьк та Артемівської міської ради Донецької області були задоволені в повному обсязі, визнано право Товариства з обмеженою відповідальністю “Кнауф Гіпс Донбас» на користування пільгами, передбаченими п. 2 Типового договору (контракту) від 26.12.03р. з Артемівською міською радою Донецької області, у вигляді: звільнення на 5 років, починаючи з дати першого оформлення вантажної митної декларації, від обкладання ввізним митом сировини, матеріалів, предметів, устаткування та обладнання (крім підакцизних товарів) та звільнення від обкладання податком на додану вартість устаткування та обладнання під час їх ввезення в Україну; звільнення від оподаткування прибутку на три роки, починаючи з моменту отримання першого прибутку, який одержано від реалізації інвестиційного проекту; оподаткування прибутку в наступні три роки за ставкою 50 відсотків від діючої ставки оподаткування; оподаткування дивідендів, що сплачуються інвесторам суб'єктом підприємницької діяльності, який реалізує інвестиційний проект, за ставкою 10 відсотків.

Постановою Вищого господарського суду України від 14.06.2007р. задоволено касаційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції.

Постанова вмотивована тим, що рішення, яким за позивачем визнано право на податкові пільги, стосується обов»язків, покладених законом на Артемівську ОДПІ, остання має бути залучена до участі в даній справі. Також касаційною інстанцією звернуто увагу, що оскільки предметом спору є “визнання за позивачем права на пільги по сплаті податків і обов»язкових платежів, які становлять основу надходжень доходної частини бюджету, правовідносини сторін є публічно правовими.

Рішення господарського суду Донецької області від 07.09.2006р. по справі № 44/286пн скасовано, справу направлено до господарського суду Донецької області на новий розгляд.

Ухвалою від 06.07.07р. справа № 44/286 була прийнята до провадження господарським судом Донецької області, залучена до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Артемівська об'єднана державна податкова інспекція.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Артемівська об'єднана державна податкова інспекція, надала суду письмові пояснення (вх. № 0241/38160 від 10.10.2007 року), відповідно до яких вважає, що поданий позов не підлягає задоволенню, а також розгляду в господарському суді з тих підстав, що з дати набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» позивач втратив право на користування пільгами. Крім того, Артемівська ОДПІ вважає, що даний спір не підлягає розгляду у господарському суді, оскільки Типовий договір (контракт) від 26.12.2003 року, укладений між позивачем та Артемівською міською радою, за своєю природою є адміністративним договором, а відносини, які складуються між сторонами, відносяться до сфери публічно-правових.

Ухвалою від 20.07.2007р. провадження у справі № 44/286пн зупинялося в зв'язку з оскарженням ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» до Верховного Суду України постанови Вищого господарського суду України від 14.06.07р. у справі № 44/286пн та направленням даної справи за запитом до Вищого господарського суду України, до повернення справи № 44/286пн до господарського суду Донецької області.

Ухвалою суду від 19.09.07 р. провадження по справі поновлено.

Ухвалою суду від 22.10.2007 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Східну регіональну митницю.

22.10.07 р. до канцелярії господарського суду надійшла заява ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» № 291 від 22.10.07 р. якою позивач повідомив про зміну первісно заявлених вимог, та просить визнати за ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» право на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», схваленого Протокольним рішенням № 9 від 26.12.2003 р. (з наступними змінами та доповненнями), відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р.

Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити, зокрема, предмет позову.

Керуючись вказаною нормою, заява позивача залучена до матеріалів справи та прийнята до розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на погодження 26.12.2003 року Протокольним рішенням № 9 Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності інвестиційного проекту ТОВ «Кнауф Гіпс Київ» - «Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ «Деконський гіпс», реєстрацію ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас» з правонаступництвом з усіх прав та обов'язків, в тому числі за інвестиційним проектом, у зв'язку з чим п. 4 Протокольного рішення № 9 передбачав видачу свідоцтва про схвалення інвестиційного проекту саме на ім'я ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас»; на видачу позивачу свідоцтва про схвалення інвестиційного проекту та укладення з Артемівською міською радою Типового договору (контракту) на реалізацію інвестиційного проекту.

Позивач наполягає на протизаконності дій відповідачів, які не визнають передбаченого Контрактом права позивача на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», схваленого Протокольним рішенням № 9 від 26.12.2003 р. (з наступними змінами та доповненнями), відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р., що суперечить нормам Конституції України, міжнародних договорів, а також законам, які встановлюють гарантії захисту права власності та іноземних інвестицій, та практиці Європейського суду з прав людини. Позивач стверджує про безпідставність розповсюдження законодавчих змін на існуючі права та зазначає, що зміни, впроваджені Законом України № 2505-IV в обсягах прав інвесторів на території пріоритетного розвитку в Донецькій області стосуються виключно тих господарюючих суб'єктів, що набули статусу інвестора (уклали відповідний інвестиційний контракт з органом місцевого самоврядування або державної влади) вже після набуття чинності такими змінами.

29.10.07 р. до суду надійшли додаткові пояснення Товариства з обмеженою відповідальністю “Кнауф Гіпс Донбас» № 293 від 29.10.07 р., відповідно до яких позивач спираючись на діюче законодавство наполягає на існуванні у нього гарантованого права здійснювати інвестиційну діяльність та просить задовольнити заявлені вимоги в повному обсязі.

01.11.07 р. до канцелярії суду надійшло клопотання ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» (вх.02-41/40997 від 01.11.07 р.), згідно із яким позивач просить призначити справу № 44/286пн до розгляду колегіально у складі трьох суддів.

Розпорядженням заступника голови господарського суду від 02.11.2007 р. була призначена колегія у складі: головуючого судді - Дучал Н.М., судді - Донець О.Є., судді - Новікової Р.Г.

Відповідач 1 надіслав відзив на змінені позовні вимоги № 246 від 13.11.07 р., відповідно до якого проти задоволення заявлених позовних вимог заперечує та вмотивовує свою позицію тим, що, у зв'язку з прийняттям Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» були скасовані пільги для всіх економічних зон та територій пріоритетного розвитку України, які були істотними умовами Типового договору (контракту) від 26.12.2003 року та елементом права на інвестиційну діяльність, позивач втратив право на здійснення інвестиційної діяльності у цілому з реалізації інвестиційного проекту «Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ «Деконський гіпс». Така позиція Ради була викладена в листі, адресованому ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас». Враховуючи письмове викладення своєї правової позиції та ненадання позивачем будь-яких додаткових доказів, відповідач-1 просить розглянути даний господарський спір за наявними документами, без участі представника Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області.

Відповідач 2 надіслав відзив на позовну заяву № 11-ю від 02.11.07 р., в якому проти змінених позовних вимог заперечує та позов не визнає, просить суд в позовних вимогах відмовити. Відповідач-2 наполягає на тому, що законодавчі зміни, запроваджені Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» зачіпають істотні умови інвестиційного договору, припиняється дія правової підстави для існування у позивача права на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту «Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ «Деконський гіпс», схваленого Протокольним рішенням № 9 від 26.12.2003 р. За відсутності правової підстави не існує і оспорюваного позивачем права, яке зважаючи на викладене не визнавалося та визнається відповідачем 2 у зв»язку з неможливістю в межах існуючих повноважень усунути обставину, яка призвела до цієї ситуації. Водночас повідомляє свою позицію стосовно наполягань третіх осіб щодо адміністративного характеру цієї справи. Наполягає, що інвестиційні правовідносини не є адміністративними, а регламентуються виключно господарським законодавством. Просить розглянути справу без участі представника Артемівської міської ради.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Східна регіональна митниця, надала суду письмові пояснення № 11-23/8335 від 05.11.07 р., в яких проти позову заперечує, просить суд у задоволенні позовних вимог ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» відмовити з тих підстав, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» скасовано податкові пільги, спеціальний митний режим для суб'єктів спеціальних економічних зон та суб'єктів підприємницької діяльності, що реалізують інвестиційні проекти на територіях пріоритетного розвитку, виключено норму щодо державних гарантій стабільності правового режиму функціонування відповідних СЕЗ та територій приоритетного розвитку та, таким чином, з дня набрання чинності цим законом, оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності, що реалізують інвестиційні проекти в спеціальних (вільних) економічних зонах та на територіях пріоритетного розвитку, здійснюється на загальних підставах.

Крім того, Східна регіональна митниця наполягає на тому, що законодавством передбачені державні гарантії захисту саме інвестиції, що не тотожне діяльності підприємств з іноземними інвестиціями. Справу просить розглянути за відсутністю представника Східної регіональної митниці.

Представники Артемівської ОДПІ проти позову заперечують. Наполягають, що справа має розглядатися адміністративним судом. Податковою інспекцією до справи надано клопотання (вх.02-41/41227 від 05.11.07 р.) яким повідомлено, що ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Артемівської об'єднаної податкової інспекції про визнання противоправним та скасування повідомлення - рішення № 0003741540/0 від 16.10.07 р. та визнання права на користування пільгами у зв'язку із реалізацією інвестиційного проекту, тому Артемівська ОДПІ вважає, що провадження у цій справі має бути припинено. На підтвердження наведеного надано копію адміністративного позову та копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі № 2-а-5757/07 від 19.10.07 р., які просить долучити до матеріалів цієї справи.

Відповідно до додатково наданих позивачем пояснень (вх. № 02-41/43190 від 21.11.2007 року), позивач заперечив проти наполягання Артемівської ОДПІ щодо необхідності припинення провадження у справі з тих підстав, що справа, провадження у якій за позовом ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» відкрито у адміністративному суді, містить інший предмет позовних вимог, ніж той, що розглядається господарським судом у межах даної справи. Підстави для припинення провадження у справі відсутні, оскільки заявлені позивачем вимоги, з урахуванням їх змін, є такими, що підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки інвестиційна діяльність за своєю правовою природою є господарською діяльністю.

10.12.2007 року від прокуратури Донецької області до суду надійшло повідомлення (вх. № 02-41/45807 від 12.12.2007 року), у якому прокурором, на підставі ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, повідомлено про його вступ у розгляд справи № 44/286пн у зв'язку з тим, що питання здійснення суб'єктами господарювання інвестиційної діяльності на території України безпосередньо зачіпає інтереси держави.

Відповідно до наданих прокурором пояснень (вх. № 02-41/46088 від 13.12.2007 року), прокурор вважає, що вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з тих підстав, що позивачем не надано суду доказів того, що саме відповідачі порушують, оспорюють або перешкоджають в реалізації його права на здійснення інвестиційної діяльності, оскільки чинними законодавством відповідачам не надано права скасовувати або встановлювати зазначені у Типовому договору податкові пільги.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст.4-2 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відповідно до ст.4-3 Господарського процесуального кодексу України - судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Стаття 33 Господарського процесуального кодексу України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Вивчивши матеріали справи з врахуванням заявлених змін, заслухавши в засіданні пояснення представників сторін, представників третіх осіб, Господарським судом

В с т а н о в л е н о.

Протокольним рішенням засідання Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області № 9 від 26.12.03 року, в межах повноважень, визначених статтею 7 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області», вирішено схвалити інвестиційний проект «Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ «Деконський гіпс» на суму 36,32 млн.грн., Товариству з обмеженою відповідальністю «Кнауф Гіпс Київ» доручено зареєструвати новостворене підприємство ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас», секретарю Ради видати свідоцтво про схвалення інвестиційного проекту позивача у відповідності до процедури, Артемівському міськвиконкому на підставі Свідоцтва, виданого Радою, укласти контракт з ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас» на реалізацію інвестиційного проекту.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Кнауф Гіпс Донбас» створено шляхом реорганізації ( перетворення) та є правонаступником всіх прав та обов»язків ЗАТ “Деконський гіпс», зареєстрованого виконавчим комітетом Артемівської міської ради Донецької області 03.07.2001 р. та внесеного до реєстру за № 1213 ( п. 1.2. Статуту).

Учасниками товариства є: ТОВ “Кнауф Гіпс Київ» м. Київ, Дочірня фірма “Кнауф Маркетинг» м. Київ, Фірма “Кнауф Інтернаціональ ГМбХ», Федеративна республіка Німеччина ( п. 2.1. Статуту).

Товариство створено у формі товариства з обмеженою відповідальністю та є підприємством з іноземними інвестиціями відповідно до Закону України “Про режим іноземного інвестування» ( п. 3.2. Статуту).

Частка фірми «Кнауф Інтернаціональ ГмбХ», Федеративна Республіка Німеччина, у статутному фонді Товариства складає 80,6457005913% або у грошовому вираженні 160'589'715,20 грн.

Зазначена частка фірми «Кнауф Інтернаціональ ГмбХ» у статутному фонді Товариства є іноземною інвестицією в силу статей 1-3 Закону України «Про режим іноземного інвестування» та статті 392 ГК України.

Враховуючи викладене, Товариство є корпоративним підприємством з іноземними інвестиціями, правовий статус якого визначено статтями 63 та 116 Господарського кодексу України.

За приписами статті 10 Господарського кодексу України, одним з основних напрямів економічної політики, що визначаються державою, є: інвестиційна політика, спрямована на створення суб'єктам господарювання необхідних умов для залучення і концентрації коштів на потреби розширеного відтворення основних засобів виробництва, переважно у галузях, розвиток яких визначено як пріоритети структурно-галузевої політики, а також забезпечення ефективного і відповідального використання цих коштів та здійснення контролю за ним.

Відповідно до ст. 12 Господарського кодексу України Держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Основними засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання є, зокрема: ліцензування, патентування і квотування; сертифікація та стандартизація; застосування нормативів та лімітів; регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій. Умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюються відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Правовий режим іноземних інвестицій визначений ст.394 Господарського кодексу України, відповідно якої на території України щодо іноземних інвестицій встановлюється національний режим інвестиційної діяльності, за винятками, передбаченими цим кодексом, іншими законами і чинними міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України. Відносини щодо оподаткування іноземних інвесторів та підприємств з іноземними інвестиціями регулюються податковим законодавством України. У державних програмах залучення іноземних інвестицій в пріоритетні галузі економіки та соціальну сферу може бути передбачено встановлення додаткових пільг для суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у цих сферах. Законом може бути обмежено або заборонено діяльність іноземних інвесторів та підприємств з іноземними інвестиціями в окремих галузях народного господарства або в межах окремих територій України виходячи з інтересів національної безпеки України.

Законом України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» визначено порядок утворення і функціонування в Донецькій області спеціальних економічних зон та запровадження на територіях пріоритетного розвитку спеціального режиму інвестиційної діяльності.

Метою створення в Донецькій області спеціальних економічних зон та запровадження на територіях пріоритетного розвитку спеціального режиму інвестиційної діяльності є залучення інвестицій у пріоритетні галузі виробництва для створення нових робочих місць та працевлаштування працівників, що вивільняються у зв'язку із закриттям, реструктуризацією гірничодобувних та інших підприємств, впровадження нових технологій, модернізація діючих виробництв, розвиток зовнішньоекономічних зв'язків, збільшення поставок на внутрішній ринок високоякісних товарів та послуг, створення сучасної виробничої, транспортної та ринкової інфраструктури, ефективне використання природних ресурсів ( ст.2 того ж Закону).

До територій пріоритетного розвитку статтею 3 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» віднесено, зокрема, місто Артемівськ, до якого, згідно адміністративно-територіальних меж, входить також і місто Соледар.

Статтею 1 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» ( в редакції Закону до 31.03.2005 р., тобто станом на час схвалення інвестиційного проекту та укладення контракту) було визначено поняття “спеціального режиму інвестиційної діяльності», яким є режим, що передбачає введення податкових, митних та інших пільг, передбачених цим Законом, для суб'єктів підприємницької діяльності, що реалізують інвестиційні проекти, схвалені Радою з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області.

На територіях спеціальних економічних зон і територіях пріоритетного розвитку встановлюються спеціальні митні, податкові режими та інші умови здійснення економічної діяльності згідно з цим Законом ( ст. 3 того ж Закону в редакції до 31.03.2005 р.).

Статтею 4 Закону визначалося, що законодавство України у спеціальних економічних зонах і на територіях пріоритетного розвитку діє з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом. Держава гарантує стабільність встановленого цим Законом правового режиму функціонування спеціальних економічних зон та територій пріоритетного розвитку на весь строк, визначений статтею 3 цього Закону. Органи виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження відповідно до законодавства України з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності застосовується до суб'єктів підприємницької діяльності, які реалізують схвалені Радою інвестиційні проекти у пріоритетних видах економічної діяльності на територіях пріоритетного розвитку згідно з укладеним контрактом ( ст. 14 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» в редакції до 31.03.2005р.).

26.12.2003 року відповідач-1, керуючись Законом України “Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області», видав свідоцтво № 47/1-2003 про схвалення інвестиційного проекту “Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», економічна діяльність якого віднесена до пріоритетних видів діяльності Постановою Кабінету Міністрів України № 1255 від 11.08.2000 р. ( зі змінами та доповненнями) та відповідає за держкласифікатором ДК-009-96 кодам: секція С, підсекція СВ, 14.1-“Розроблення кам»яних кар»єрів»; секція D, підсекція DІ,26-“Виробництво інших неметалевих мінеральних виробів».

Свідоцтвом визначено, що проект впроваджується на території міста Артемівськ підприємством ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас», яке відповідно до положень Закону має право на пільгових умовах ввозити з-за кордону на протязі п'яти років обладнання, устаткування, сировину, матеріали, предмети для здійснення проекту; після отримання першого прибутку від інвестиційної діяльності, не сплачувати податок на прибуток перші три роки, та сплачувати його за ставкою 50% від діючої ставки наступні три роки. Вказане свідоцтво згідно статті 9 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» - є правовою підставою для укладення Контракту та інших необхідних для здійснення інвестиційної діяльності правочинів -договорів оренди приміщень, землі тощо.

26.12.2003 року між Товариством з обмеженою відповідальністю “Кнауф Гіпс Донбас» (інвестор) та Артемівською міською радою (орган управління) на підставі свідоцтва про схвалення інвестиційного проекту від 26.12.2004 року № 47/1-2003 було укладено Типовий договір (контракт) на реалізацію інвестиційного проекту «Модернізація існуючого та створення нових виробництв на ЗАТ «Деконський гіпс» на території пріоритетного розвитку в спеціальній (вільній) економічній зоні (надалі за текстом - Контракт)

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про іноземні інвестиції», відносини, що виникають при здійсненні інвестиційної діяльності на Україні, регулюються цим Законом, іншими законодавчими актами України. Особливості здійснення інвестиційної діяльності на території України суб'єктами інвестиційної діяльності, розташованими за межами України, а також цих суб'єктів і суб'єктів України в зонах вільного підприємництва на Україні визначаються спеціальним законодавством України.

Нормами Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів", який набрав чинності 31.03.05 року -у день оприлюднення його змісту в газеті «Урядовий кур'єр» № 58-59 за 2005 рік -внесено зміни у текст Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області», відповідно до яких виключено статті 11-14, які здійснювали правове регулювання наступних правовідносин:

плати за використання природних ресурсів на територіях спеціальних економічних зон,

порядку ввезення товарів та інших предметів на території спеціальних економічних зон "Донецьк" та "Азов" та вивезення товарів та інших предметів з цих територій;

особливості оподаткування та валютного регулювання в спеціальних економічних зонах "Донецьк" та "Азов";

спеціального режиму інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку.

Позивач наполягає, що після внесення змін до Закону України “Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» , Артемівською міською радою та Радою з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області не визнається право ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», схваленого Протокольним рішенням № 9 від 26.12.2003 р. (з наступними змінами та доповненнями), відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р.

Зазначене позивач підтверджує листом Артемівського міського голови № 01-5085-07 від імені Артемівської міської ради, в якому зазначається, що чинні на поточний момент законодавчі зміни, запроваджені у 2005 році у сфері регламентації умов інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку, не передбачають можливості реалізації ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» інвестиційного проекту з модернізації виробництва відповідно до умов укладеного Типового договору від 26.12.2003 р.

Радою з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області в листі № 235 позивача повідомлено, що положення чинного законодавства виключають можливість здійснення ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту, схваленого Свідоцтвом № 47/1-2003 р. Положення Закону України “Про інвестиційну діяльність» не передбачають можливості недотримання інвестором вимог чинного законодавства з мотивів наявності умов договору. Разом з тим, вважає, що інвестиційні можливості Товариства можуть бути успішно реалізовані в інших формах, що відповідають чинному законодавству.

Позивач наполягає на протизаконності дій відповідачів, які не визнають права позивача на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», схваленого Протокольним рішенням № 9 від 26.12.2003 р. (з наступними змінами та доповненнями), відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р., що суперечить нормам Конституції України, міжнародних договорів, а також законам, які встановлюють гарантії захисту права власності та іноземних інвестицій, та практиці Європейського суду з прав людини. Позивач стверджує про безпідставність розповсюдження законодавчих змін на існуючі права та зазначає, що зміни, впроваджені Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів" в обсягах прав інвесторів на території пріоритетного розвитку в Донецькій області стосуються виключно тих господарюючих суб'єктів, що набули статусу інвестора (уклали відповідний інвестиційний контракт з органом місцевого самоврядування абу державною влади) вже після набуття чинності такими змінами.

За даних обставин Позивач звернувся до суду із позовом, змінив свої позовні вимоги, та просить суд визнати за ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» право на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», схваленого Протокольним рішенням № 9 від 26.12.2003 р. (з наступними змінами та доповненнями), відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р. Відповідачі, треті особи, прокурор заперечують про задоволення позову.

Відповідно до ст. 8 Конституції України звернення до суду для захисту прав можливе безпосередньо на підставі Конституції України.

Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі ( ст. 124 Конституції України). Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб ( ст. 55 Конституції України).

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ( ратифікована Законом України від 19.07.1997 р. № 475), кожен, чиї права і свободи, викладені в цій Конвенції, порушуються, має право на ефективний засіб правого захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, що діяли як офіційні особи.

Суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб ( ст. 2 Закону України “Про судоустрій України»).

Судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами ( ч.3 ст. 3 Закону України «Про судоустрій України).

Усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним і неупередженим судом. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом ( ч.1,3 ст.6 Закону України «Про судоустрій України).

Відповідно до статті 22 Закону України “Про судоустрій України», місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.

Категорії справ, підвідомчих господарським судам, визначені ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, з застосуванням приписів ст.ст.1, 4 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 400 Господарського кодексу України відносини, пов'язані з іноземними інвестиціями в Україні, регулюються цим кодексом, законом про режим іноземного інвестування, іншими законодавчими актами та чинними міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України. У разі якщо міжнародним договором встановлено інші правила, ніж ті, що передбачено законодавством України про іноземні інвестиції, застосовуються правила міжнародного договору. Особливості здійснення господарської діяльності на території пріоритетного розвитку, також є предметом регулювання господарського Кодексу України, порядок здійснення господарської діяльності на території пріоритетного розвитку встановлюється законом ( ст. 415 Господарського кодексу України).

Держава гарантує суб'єктам господарювання та іншим учасникам господарських відносин право на звернення до суду за захистом їх майнових та інших прав від незаконного обмеження в умовах будь-якого спеціального режиму господарювання, передбаченого цим Кодексом ( ст. 418 Господарського кодексу України) .

Учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності ( ст. 2 Господарського кодексу України).

Під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини.

Зважаючи на положення ст.ст.1,2,7 Закону України “Про інвестиційну діяльність», здійснення інвестиційної діяльності фактично полягає у реалізації інвестором повноважень власника відповідних майнових та інтелектуальних цінностей, що за своєю правовою природою належить до сфери регламентації норм господарського та цивільного права.

Отже, участь у спорі суб'єктів господарювання; наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України та іншими актами господарського і цивільного законодавства, наявність спору про право, що виникає з відповідних відносин; відсутність у будь-якому законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції, відносить цю справу до підвідомчості господарських судів.

Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання наявності або відсутності прав.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема визнання права( ст.16 Цивільного кодексу України).

Інвестиційною діяльністю є сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації інвестицій ( ст. 2 Закону України “Про інвестиційну діяльність»). Інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект.

Метою інвестиційного проекту “Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс» є визначення доцільності інвестування фінансових ресурсів для проведення комплексної модернізації виробничих потужностей діючого підприємства - ЗАТ “Деконський гіпс», а також організації нових підприємств на території реалізуючого підприємства.

Інвестиційні проекти, що реалізуються на територіях пріоритетного розвитку, є пріоритетними для залучення кредитів, які надаються під державні гарантії іноземними державами, міжнародними фінансовими організаціями, іноземними банками, іншими ( ст. 3 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області»).

Заявником інвестиційного проекту та інвестором виступає ТОВ “Кнауф Гіпс Київ», інвестором - Банк Креди Лионе Германия ( Франкфурт на Майне).

Зазначений інвестиційний проект «Модернізація існуючого та створення нових виробництв ЗАТ «Деконський гіпс» на суму 36,32 млн.грн. схвалений Протокольним рішенням засідання Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області № 9 від 26.12.03 року, що діяла в межах повноважень, визначених статтею 7 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області».

Для реалізації Проекту Товариству з обмеженою відповідальністю «Кнауф Гіпс Київ» доручено зареєструвати новостворене підприємство ТОВ «Кнауф Гіпс Донбас», яке є виконаним.

Видано Свідоцтво про схвалення інвестиційного проекту. 26.12.03 р. з Артемівською міською радою на підставі свідоцтва про схвалення інвестиційного проекту від 26.12.2004 року № 47/1-2003 укладено Типовий договір (контракт) на реалізацію інвестиційного проекту «Модернізація існуючого та створення нових виробництв на ЗАТ «Деконський гіпс» на території пріоритетного розвитку в спеціальній (вільній) економічній зоні, відповідно до п. 1 якого інвестор зобов'язався на власний ризик і за власні кошти відповідно до умов цього договору (контракту) забезпечити реалізацію схваленого (затвердженого) інвестиційного проекту “Модернізація існуючого та створення нових виробництв на ЗАТ “Деконський Гіпс» ( види діяльності 14.1 Розробка кам»яних кар»єрів, 26 - виробництво інших неметалевих мінеральних виробів») на території приоритетного розвитку м. Артемівськ , а відповідач 2 (за контрактом “орган управління») - створити умови для його реалізації.

Додатковими угодами № 1 та № 2 до Контракту сторони уточнили строки реалізації інвестиційного проекту в частині освоєння виробництва гіпсокартонних плит, а також об'єми та строки відрахувань до бюджету, що було схвалено Протокольними рішеннями відповідача 1 № 10 від 12.08.04 р., та № 38 від 23.12.2004 р. Строк дії договору ( контракту) визначений до 31.12.2012 р.( п. 11 договору). Схвалений ( затверджений) у встановленому порядку інвестиційний проект, є невід»ємною частиною договору ( п. 20 договору).

За приписами ст. 5 Господарського кодексу України, правовий господарський порядок в Україні формується на основі оптимального поєднання ринкового саморегулювання економічних відносин суб'єктів господарювання та державного регулювання макроекономічних процесів, виходячи з конституційної вимоги відповідальності держави перед людиною за свою діяльність та визначення України як суверенної і незалежної, демократичної, соціальної, правової держави. Конституційні основи правового господарського порядку в Україні становлять: зокрема, забезпечення державою захисту прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальної спрямованості економіки; право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю ; визнання усіх суб'єктів права власності рівними перед законом, непорушності права приватної власності, недопущення протиправного позбавлення власності; визнання і дія в Україні принципу верховенства права.

Суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Господарські зобов'язання, за умовами ст. 174 Господарського кодексу України можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать. До них, на підставі ст. 173 Господарського кодексу України, має бути віднесено Типовий договір (контракт) на реалізацію інвестиційного проекту «Модернізація існуючого та створення нових виробництв на ЗАТ «Деконський гіпс» від 26.12.03 р.

Кабінет Міністрів України, уповноважені ним органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів. ( ст. 179 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про іноземні інвестиції» основним правовим документом, який регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності, є договір (угода). Укладення договорів, вибір партнерів, визначення зобов'язань, будь-яких інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України, є виключною компетенцією суб'єктів інвестиційної діяльності. Втручання державних органів та посадових осіб у реалізацію договірних відносин між суб'єктами інвестиційної діяльності зверх своєї компетенції не допускається.

Дослідивши Контракт, з якого виникли взаємні господарсько-правові зобов'язання позивача та відповідача-2, суд дійшов висновку, що за своїм змістом та своєю правовою природою згадана угода є складним договором, що регулює зустрічні відносини сторін в галузі модернізації та фінансового оздоровлення виробництва ЗАТ «Деконський гіпс», освоєння нових напрямків виробництва, імпортування та експортування товарів, робіт та послуг, а також специфічної процедури оподаткування, з метою реалізації затвердженого інвестиційного проекту.

Контракт, наданий до справи, містить всі істотні умови для угод подібного роду, що визначені Законом України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» та Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.99 року № 1199, якою затверджено Типовий договір (контракт) на реалізацію інвестиційного проекту на території пріоритетного розвитку, в спеціальній (вільній) економічній зоні, яка станом на час судового провадження є чинною в редакції станом на 30.05.2005 р.

Чинність Свідоцтва № 47/1-2003 та відсутність порушень з боку ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» при реалізації інвестиційного проекту, підтверджується листом відповідача 1 № 130 від 27.07.2006 р.

Доказів скасування або зміни умов Свідоцтва станом на час судового провадження - жодною зі сторін або третіх осіб до матеріалів справи не представлено.

Типовий договір (контракт) на реалізацію інвестиційного проекту «Модернізація існуючого та створення нових виробництв на ЗАТ «Деконський гіпс» від 26.12.03 р. є чинним. Доказів розірвання, зміни, визнання недійсним за рішенням суду, або доказів порушення інвестором умов контракту, жодним з учасників процесу до матеріалів справи не додано.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).

За статтею 193 Господарського Кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для

належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 3 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» зазначено про запровадження на строк 30 років спеціального режиму інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку, який діє у пріоритетних видах економічної діяльності, перелік яких визначає Кабінет Міністрів України.

Територія пріоритетного розвитку - це територія в межах міста, району, на якій склалися несприятливі соціально-економічні умови та на якій запроваджується спеціальний режим інвестиційної діяльності з метою створення нових робочих місць ( ст. 1 Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області»).

Перелік гарантій для іноземних інвесторів, визначений статтею 397 Господарського кодексу України.

У разі зміни законодавства про режим іноземного інвестування на вимогу іноземного інвестора у випадках і в порядку, визначених законом, застосовуються державні гарантії, які визначаються законодавством, що діяло на момент вкладення інвестицій.

Про межі державного гарантування стабільності умов здійснення інвестиційної діяльності, додержання прав і законних інтересів її суб'єктів, чинність договорів, укладених між суб'єктами інвестиційної діяльності, закріплено в положеннях статті 18 Закону України “Про інвестиційну діяльність».

Порядок та обсяги захисту інвестицій регулюються статтею 19 Закону України “Про інвестиційну діяльність»

Нормами статті 9 Конституції України, частини 3 статті 4 Господарського процесуального кодексу України та статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України» встановлено загальнообов'язкове правило стосовно того, що міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства, причому у разі наявності колізії між нормами міжнародного договору та нормами національного законодавства правовий пріоритет мають саме правила міжнародних договорів.

Статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основних свобод людини від 04.11.50 року, яка набрала чинності для України 17.07.97 року, встановлено непорушність права особи мирно володіти майном.

Отже, наміри Товариства на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р., шляхом отримання прибутку отриманого в процесі реалізації інвестиційного проекту, за умовами Контракту на території пріоритетного розвитку міста Артемівськ, - є намірами майнового характеру, а використання у майбутньому Товариством цих грошових заощаджень є частиною реалізації прав власника на майно (грошові кошти). Рішенням Європейського суду з прав людини від 18.01.05 року у справі «Полтораченко проти України» встановлено, що існує усталена практика конвенційних органів щодо включення до поняття «майно» також і вимог, на підставі яких особа може стверджувати, що вона має законне сподівання на фактичне користування правом власності. Оскільки в силу статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» згадане судове рішення є джерелом права для національного суду, невизнання за Товариством права на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р., з метою отримання прибутку в процесі реалізації інвестиційного проекту, за умовами Контракту на території пріоритетного розвитку міста Артемівськ, є цілком еквівалентним позбавленню Товариства прав власності на грошові кошти, отримати які сподівався позивач.

Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів" та Закон України “Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області», не містять жодних посилань на те, що в результаті внесених змін Товариство втрачає право на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту, відповідно до умов Типового договору.

Системно оцінивши у сукупності норми права, що регулюють спірні правовідносини, дослідивши обставини та факти по даній справі, правова позиція відповідачів та третіх осіб стосовно відсутності у Товариства права на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р. є юридично неспроможною.

Норми Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів" та Закону України «Про спеціальні економічні зони та спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області» в силу статті 58 Конституції України - не мають зворотної сили та не можуть слугувати підставою для припинення у позивача права на інвестиційну діяльність в межах чинного законодавства.

Обраний позивачем спосіб захисту права ( визнання права), повністю відповідає приписам пункту 1 частини 2 статті 16 Цивільного Кодексу України та пункту 1 частини 2 статті 20 Господарського Кодексу України, і є наслідком правомірної реалізації Товариством права, передбаченого частиною 2 статті 418 Господарського Кодексу України, щодо звернення до суду за захистом майнових та інших прав Товариства від незаконного обмеження в умовах спеціального режиму господарювання, а самі позовні вимоги є цілком обґрунтованими, через що ці вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються судом на відповідачів.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 22, 27, 29, 36, 43, 44, 49, 77, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов товариства з обмеженою відповідальністю «Кнауф Гіпс Донбас» до Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області та до Артемівської міської ради Донецької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Артемівська об'єднана державна податкова інспекція, м. Артемівськ, Східна регіональна митниця, м. Донецьк, про визнання за ТОВ “Кнауф Гіпс Донбас» права на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», схваленого Протокольним рішенням № 9 від 26.12.2003 р. (з наступними змінами та доповненнями), відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р.

Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Кнауф Гіпс Донбас» право на здійснення інвестиційної діяльності з реалізації інвестиційного проекту “Модернізації існуючого та створення нових виробництв ЗАТ “Деконський гіпс», схваленого Протокольним рішенням № 9 від 26.12.2003 р. (з наступними змінами та доповненнями), відповідно до умов Типового договору (контракту) від 26.12.2003 р.

Стягнути з Ради з питань спеціальних економічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в Донецькій області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Кнауф Гіпс Донбас» відшкодування сплаченого державного мита у розмірі 42,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 59 грн.

Стягнути з Артемівської міської ради Донецької області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Кнауф Гіпс Донбас» відшкодування сплаченого державного мита у розмірі 42,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 59 грн.

Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.

За погодженням сторін в судовому засіданні 27.12.2007 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 27.12.2007 р.

Головуючий суддя Дучал Н.М.

СУДДЯ О.Є. ДОНЕЦЬ

СУДДЯ Р.Г.НОВІКОВА

Надруковано 7 екземплярів