Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/29/25
Номер провадження: 2-о/511/60/25
"13" січня 2025 р. суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Бобровська І. В. , ознайомившись з матеріалами цивільної справи за заявою :
заявника: ОСОБА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
представник заявника: адвокат Балтян Алли Василівни, адреса: АДРЕСА_2 ,,
заінтересовані особи: ОСОБА_2 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ,
ОСОБА_3 , адреса проживання: АДРЕСА_4 ,
про встановлення факту родинних відносин,
встановив:
Представник заявника, адвокат Балтян А.В. звернулась до Роздільнянського районного суду Одеської області з заявою про встановлення факту родинних відносин, в якій просить суд: встановити, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок військових дій, є рідним сином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вказана заява мотивована тим, що при формуванні документів для отримання грошової допомоги членам сім'ї військовослужбовця загиблого в період військового стану, відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», заявником було виявлено орфографічну різницю в прізвищах батька та сина, а саме: заявник (батько) - ОСОБА_5 , син - ОСОБА_6 . Встановити наразі факт родинних відносин в порядку виправлення помилки в актових записах народження та смерті загиблого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 матиме наслідком необхідності внесення змін у записи про народження та встановлення родинних відносин з донькою загиблого - ОСОБА_7 , актових записах про укладення та розірвання шлюбу з ОСОБА_2 , необхідністю підтвердження родинних відносин із матір'ю загиблого - ОСОБА_3 . Враховуючи вищесказане, встановити факт родинних відносин між заявником - батьком ОСОБА_1 та його загиблим сином - ОСОБА_4 в позасудовому порядку не вбачається можливим, що і стало підставою для звернення до суду.
На підставі витягу автоматизованої системи документообігу Роздільнянського районного суду Одеської області для розгляду справи призначено головуючого суддю Бобровську І.В.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
В силу ч. 1 ст. 187 ЦПК України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 185 цього Кодексу.
Суд, дослідивши вказану заяву вважає, що вона підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Так, представник заявника вказує, що встановлення факту родинних відносин з ОСОБА_4 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявнику ОСОБА_1 необхідно для отримання одноразової грошової виплати у випадку загибелі під час дії воєнного стану згідно із ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців».
Відповідно до частини третьої статті 42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають визнанню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із визнанням обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються визнанням обставин. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника (постанова Верховного Суду у справі № 638/4/19 від 07.04.2020 року, провадження № 61-18132св19).
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
Слід зазначити, що саме Міністерство оборони України є спеціально уповноваженим суб'єктом на призначення грошової допомоги відповідно до вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, яку має на меті отримати заявник ОСОБА_1 у разі встановлення факту родинних відносин з ОСОБА_4 , який був військовослужбовцем.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин з ОСОБА_4 , який загинув внаслідок військових дій, заявником та його представником не залучено до участі в справі Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , військову частину, в якій проходив військову службу загиблий ОСОБА_8 .
Також, в матеріалах справи відсутні докази того, що загиблий ОСОБА_4 , 1993 р.н. дійсно був військовослужбовцем.
Представником заявника не вказано, чи звертався заявник ОСОБА_1 до військової частини, у якій проходив військову службу його син, ТЦК та СП, або до Міністерства оборони України з приводу отримання ним грошової виплати у разі смерті сина-військовослужбовця та чи було ним отримано відмову у виплаті грошової компенсації.
Згідно ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, заяву слід залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення вказаних вище недоліків.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суд -
постановив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про встановлення факту родинних відносин, - залишити без руху,
Надати заявнику строк в 10 (десять) днів з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків, вказаних в ухвалі.
У разі невиконання до вказаного терміну вищезазначених вимог закону, заява буде вважатись неподаною та повернута особі, яка її подала.
Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:І. В. Бобровська