Постанова від 13.01.2025 по справі 620/527/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/527/23 Суддя (судді) першої інстанції: Житняк Л.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача - Єгорової Н.М.,

суддів - Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2023 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , яким просив:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , що полягає в не нарахуванні та невиплаті в повному розмірі військовослужбовцю ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 грн на місяць, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за період з 24 лютого 2022 року до 30 вересня 2022 року;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити військовослужбовцю ОСОБА_1 додаткову винагороду, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", в розмірі 100 000,00 грн на місяць, за період з 24 лютого 2022 року по 18 серпня 2022 року та з 20 серпня 2022 року по 30 вересня 2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум цієї винагороди.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2023 року відмовлено в задоволені позову.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, неповно встановлено обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.

Апелянт наголосив, що телеграмою Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/а/29 розширено тлумачення поняття "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів", водночас до спірних правовідносин не може бути застосований абз. 3 п. 1 телеграми від 23 червня 2022 року №912/а/29, оскільки позивач не входив до складу органу військового управління чи штабу угрупування військ, а перебував на посаді водія та виконував бойові (спеціальні) завдання у списках особового складу зведеного підрозділу під час перебування у складі оперативно-тактичних угрупувань " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та "ІНФОРМАЦІЯ_2", що полягали в забезпеченні діяльності зазначених ОТУ.

Додатково зазначив про те, що виконання у період з 26 лютого 2022 року по 30 вересня 2022 року спеціальних завдань у списках особового складу зведеного підрозділу під час перебування у складі оперативно-тактичних угрупувань " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та "ІНФОРМАЦІЯ_2", що полягали в забезпеченні діяльності ОТУ перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій відповідає визначенню "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів", що закріплено абз. 3 п. 1 телеграми від 25 березня 2022 року №248/1298 та абз. 4 п. 1 телеграми від 23 червня 2022 року №912/а/29.

Також звернув увагу суду на те, що телеграма від 23 червня 2022 року №912/а/29 не встановлює порядку внесення змін до довідок, що підтверджують безпосередню участь відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, або порядку їх скасування чи визнання недійсними, водночас надані відповідачем довідки від 11 листопада 2022 року №1515/ОТУ, №1514/ОТУ, №1513/ОТУ, №1516/ОТУ, №1512/ОТУ, №1511/ОТУ, №1510/ОТУ не можуть слугувати підставою для втрати чинності попередньо виданих довідок. Крім того, відповідачем не дано до суду рішення командування ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " про визнання недійсними довідок від 05 липня 2022 року №387/ОТУ, №784/ОТУ, від 01 серпня 2022 року №581/ОТУ, від 01 вересня 2022 року №869/ОТУ, від 01 жовтня 2022 року №1118/ОТУ, довідок Військової частини НОМЕР_2 ІІІ від 01 червня 2022 року №979/ОТУП, від 01 липня 2022 року №215/ОТУ чи їх скасування, водночас лист ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 11 листопада 2022 року №398/ОТУ щодо недійсності довідок, не є рішенням (розпорядчим актом), а є тільки супровідним документом.

Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, оскільки долучені позивачем до позовної заяви довідки оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " у зв'язку з виправленням технічних помилок при складанні були новоявлені та викладені в новій редакції, водночас попередні довідки вважаються недійсними в частині внесених змін.

Зверну увагу суду на те, що позивачу за період з 24 по 25 лютого 2022 року здійснено виплату додаткової винагороди до 100 000 пропорційно на місяць, водночас з 26 лютого по 31 травня 2022 року позивач не виконував бойових завдань згідно з бойовими розпорядженнями та перебував у ЗКП Константинівка та ПКП Добропілля, які не входили до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення, у період з 01 червня по 30 вересня 2022 року позивач перебував у населених пунктах які не входили до першого ешелону оборони та лінії бойового зіткнення, перебування у яких не включалося до довідки оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, згідно з наказом командира оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 20 липня 2021 року №172 сержант ОСОБА_1 , водій 3 відділення охорони 3 взводу охорони 1 роти охорони Військової частини НОМЕР_1 прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".

Відповідно до наказу командира оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 10 червня 2022 року №126 у зв'язку з розформуванням оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " особовий склад, який був підпорядкований станом на 10 червня 2022 року, вважати таким, що вибув до оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " та оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".

Згідно з наказом командира оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 13 червня 2022 року №03 сержант ОСОБА_1 11 червня 2022 року прибув до складу сил та засобів оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", які залучаються та беруть безпосередню участь в угрупуванні об'єднаних для здійснення заходів із збереження національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з метою виконання службових бойових завдань.

Згідно з рапортами заступника командира Військової частини НОМЕР_1 , зокрема сержант ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи в районах у складі оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Об'єднаних Сил у Луганському оперативному районі та східній частині Донецького операційного району:

- від 28 лютого 2022 року №465/ОТУП в період з 24 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року;

- від 31 березня 2022 року №504/ОТУП в період з 01 березня 2022 року по 31 березня 2022 року;

- від 30 квітня 2022 року №530/ОТУП в період з 01 квітня 2022 року по 30 квітня 2022 року;

- від 31 травня 2022 року №210/ОТУП в період з 01 травня 2022 року по 31 травня 2022 року;

- від 30 червня 2022 року №05/ОТУ в період з 01 червня 2022 року по 30 червня 2022 року.

Згідно з рапортами командира зведеної роти охорони Військової частини НОМЕР_1 , зокрема сержант ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) в першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " Об'єднаних Сил у східній частині Донецького операційного району:

- від 31 липня 2022 року №72/ОТУ в період з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року;

- від 31 серпня 2023 року №146/1/ОТУ в період з 01 серпня 2022 року по 18 серпня 2022 року та з 20 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року;

- від 30 вересня 2022 року №190/ОТУ в період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року.

Згідно з довідками оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 05 липня 2022 року №387/ОТУ, №784/ОТУ, від 01 серпня 2022 року №581/ОТУ, від 01 вересня 2022 року №869/ОТУ, від 01 жовтня 2022 року №1118/ОТУ та довідками Військової частини НОМЕР_2 ІІІ від 01 червня 2022 року №979/ОТУП, від 01 липня 2022 року №215/ОТУ, зокрема ОСОБА_1 , який проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) в першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Об'єднаних Сил у Луганському оперативному районі та східній частині Донецького операційного району та оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " Об'єднаних Сил у східній частині Донецького операційного району.

Відповідно до наказу командира оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 30 вересня 2022 року №107 сержант ОСОБА_1 30 вересня 2022 року вибув до місця постійної дислокації.

Оперативно-тактичне угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " листом від 11 листопада 2022 року №398/ОТУ повідомило Військову частину НОМЕР_1 про те, що у зв'язку з виправленням технічних помилок допущених при складанні довідок від 01 червня 2022 року №979/ОТУП, від 01 липня 2022 року №215/ОТУ, від 05 липня 2022 року №387/ОТУ, №784, від 01 серпня 2022 року №581/ОТУ, від 01 вересня 2022 року №869/ОТУ, від 01 жовтня 2022 року №1131/ОТУ та №1118/ОТУ направляє оновлені довідки викладені в новій редакції. Попередні довідки вважати недійсними в частині внесених змін.

Згідно з довідками оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " довідки від 11 листопада 2022 року, №1514/ОТУ, №1513/ОТУ, №1516/ОТУ, №1512/ОТУ, №1511/ОТУ, №1510/ОТУ інформація про позивача відсутня.

Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 18 листопада 2022 року №597 ОСОБА_1 нараховано та виплачено: з 24 лютого 2022 року по 25 лютого 2022 року 5357,14 грн (додаткова винагорода до 30 тис.) 5000,00 грн (додаткова винагорода до 100 тис.); з березня 2022 року по вересень 2022 року - 30000,00 грн щомісяця.

Вважаючи протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати з 24 лютого 2022 року до 30 вересня 2022 року в повному розмірі додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 грн на місяць позивач звернувся до суду з позовом.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відсутні підстави вважати що позивач виконував бойові завдання у складі військової частини, оскільки останній був відряджений до складу Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 "/" ІНФОРМАЦІЯ_2 ", а тому, для нарахування додаткової винагороди ключовим є виконання завдань саме в першому ешелоні оборони або наступу (контрнаступу, контратаки).

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно з абз. 1 ст. 1-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України і складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (ч. 1).

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2).

Відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", який затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан.

Крім того, Президент України Указом від 24 лютого 2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію", на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України та відповідно до ч. 2 ст. 102, п.п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, постановив оголосити та провести загальну мобілізацію.

Відповідно до п. 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" Кабінет Міністрів України зобов'язаний невідкладно забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Пунктом 6 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" Кабінету Міністрів України доручено забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

Кабінет Міністрів України на виконання зазначених указів Президента України ухвалив Постанову "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та сім'ям під час дії воєнного стану" від 28 лютого 2022 року №168 (далі - Постанова №168), якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.

Відповідно до п. 1 Постанови №168 (у первинній редакції) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

В подальшому п. 1 Постанови №168 був змінений згідно з Постановами Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року №217, від 22 березня 2022 року №350, від 01 квітня 2022 року №400, від 01 липня 2022 року №754, від 07 липня 2022 року №793.

Зокрема, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року №793 (яка, згідно з п. 2, набирає чинності з дня її опублікування (19 липня 2022 року) та застосовується з 24 лютого 2022 року) у п. 1 Постанови № 168: " 1) в абзаці першому слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінити словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць";

2) доповнити пункт після абзацу першого новим абзацом такого змісту: "Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення." ;

2. Абзац шостий пункту 2 після слів "під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану" замінити словами "у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів".

3. Доповнити постанову пунктом 2-1 такого змісту: "2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.".

Наказом Міністра оборони України від 01 квітня 2022 року №98, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2022 року за №382/37718 (застосовується з 24 лютого 2022 року), внесено зміни до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, шляхом доповнення розділу І пунктом 17, відповідно до якого на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

Для врегулювання виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди, передбаченої п. 1 Постанови №168, Міністр оборони України видав, зокрема, Окреме доручення від 25 березня 2022 року №248/1298 та Окреме доручення від 23 червня 2022 року № 912/з/29.

Згідно з п. 1 Окремого доручення Міністра оборони України від 25 березня 2022 року №248/1298 (діяло до 01 червня 2022 року) під терміном "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів" (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:

бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;

бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;

бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

здійснення польотів у районах ведення воєнних дій, ведення повітряного бою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

здійснення заходів з виводу сил та засобів з під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

виконання бойових (спеціальних) завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).

Згідно з п. 2 Окремого доручення Міністра оборони України від 25 березня 2022 року №248/1298 на період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти) встановлювати виплату щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірах:

100 000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах);

30 000 гривень - іншим військовослужбовцям (із дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням з військової служби).

Відповідно до п. 3 Окремого доручення від 25 березня 2022 року № 248/1298 райони ведення бойових дій та склад створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України.

Документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (вахтовий журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.

Згідно з п. 4 Окремого доручення Міністра оборони України від 25 березня 2022 року №248/1298 командирам військових частин (установ), до яких відряджені військовослужбовці інших органів військового управління та військових частин (установ), щомісячно до 5 числа повідомляти військові частини (установи) за місцем штатної служби військовослужбовців про підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою, наведеною в додатку № 1 до цієї телеграми.

Пунктом 5 Окремого доручення Міністра оборони України від 25 березня 2022 року № 248/1298 передбачено, що виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30000 гривень здійснювати на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі - військові частини) - особовому складу військової частини; керівника вищого органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин.

Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видавати до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів.

Згідно з п. 1 Окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29 (застосовуватися з 01 червня 2022 року, крім абз. 3 п. 1, абз. 4 п. 7 та пп. 9.11 п. 9) під терміном "безпосередня участь Військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів" (далі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:

бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій (абз. 2);

бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки)) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави (абз. 3);

бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженням (абз. 4).

Відповідно до п. 3 Окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29 райони ведення бойових дій визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України, а склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави - відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України або начальника Генерального штабу Збройних Сил України.

Окремо, відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України визначати інші райони ведення бойових дій (у т.ч. повітряного простору), в яких також здійснювалися заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з визначенням конкретного місця та часу їх проведення.

Документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

бойовий наказ (бойове розпорядження);

журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

У разі, якщо військовослужбовці були відряджені до військових частин (установ), що входять до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави з однієї військової частини, то безпосередня участь у бойових діях цих військовослужбовців може підтверджуватися однією довідкою з відображенням в ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця за формою, наведеною у додатку №2 до цього доручення.

Отже наведені норми свідчать, що підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах є довідка керівника органу військового управління, штабу угруповання військ (сил), штабу тактичної групи, до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції зазначив про те, що підстави вважати що позивач виконував бойові завдання у складі військової частини відсутні, оскільки останній був відряджений до складу оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 "/" ІНФОРМАЦІЯ_2 ", а тому для нарахування додаткової винагороди ключовим є виконання завдань в першому ешелоні оборони або наступну (контрнаступу, контратаки).

Також судом встановлено, що позивачу ненараховано та невиплачено протягом спірного періоду додаткову винагороду у розмірі до 100000,00 грн, оскільки він згідно з виправленими довідками ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 11 листопада 2022 року не виконував бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною першого ешелону оборони під час перебування у складі органу військового управління, штабу Сил оборони держави.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив про те, що суд першої інстанції безпідставно застосував до спірних правовідносин абз. 3 п. 1 телеграми від 23 червня 2022 року №912/а/29, оскільки він не входив до складу органу військового управління чи штабу угрупування військ, а перебував на посаді водія та виконував бойові (спеціальні) завдання у списках особового складу зведеного підрозділу під час перебування у складі оперативно-тактичних угрупувань " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та "ІНФОРМАЦІЯ_2", що полягали в забезпеченні діяльності зазначених ОТУ.

Також апелянт наголосив, що має право на отримання додаткової винагороди до 100000 грн передбаченої п. 1 Постанови №168 з урахуванням положень абз. 3 Окремого доручення Міністра оборони України від 25 березня 2022 року №248/1298 та абз. 4 п. 1 Окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року № 912/з/29, що не враховано судом першої інстанції.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , у період з 20 липня 2021 року по 10 червня 2022 року перебував у підпорядкуванні ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", з 11 червня 2022 року по 30 вересня 2022 року перебував у підпорядкуванні ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 ".

Згідно з рапортами заступника командира Військової частини НОМЕР_1 сержант ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи в районах у складі оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Об'єднаних Сил у Луганському оперативному районі та східній частині Донецького операційного району:

- від 28 лютого 2022 року №465/ОТУП в період з 24 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року;

- від 31 березня 2022 року №504/ОТУП в період з 01 березня 2022 року по 31 березня 2022 року;

- від 30 квітня 2022 року №530/ОТУП в період з 01 квітня 2022 року по 30 квітня 2022 року;

- від 31 травня 2022 року №210/ОТУП в період з 01 травня 2022 року по 31 травня 2022 року;

- від 30 червня 2022 року №05/ОТУ в період з 01 червня 2022 року по 30 червня 2022 року.

Згідно з рапортами командира зведеної роти охорони Військової частини НОМЕР_1 зокрема сержант ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) в першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " Об'єднаних Сил у східній частині Донецького операційного району:

- від 31 липня 2022 року №72/ОТУ в період з 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року;

- від 31 серпня 2023 року №146/1/ОТУ в період з 01 серпня 2022 року по 18 серпня 2022 року та з 20 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року;

- від 30 вересня 2022 року №190/ОТУ в період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року.

Згідно з довідками оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 05 липня 2022 року №387/ОТУ, №784/ОТУ, від 01 серпня 2022 року №581/ОТУ, від 01 вересня 2022 року №869/ОТУ, від 01 жовтня 2022 року №1118/ОТУ та довідками Військової частини НОМЕР_2 ІІІ від 01 червня 2022 року №979/ОТУП, від 01 липня 2022 року №215/ОТУ ОСОБА_1 , який проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій (проведення заходів) в першому ешелоні оборони у складі оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Об'єднаних Сил у Луганському оперативному районі та східній частині Донецького операційного району та оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " Об'єднаних Сил у східній частині Донецького операційного району з 24 лютого 2022 року по 30 вересня 2022 року.

Зазначені довідки видані на підставі: наказу командира ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 27 липня 2021 року №178; бойових наказів командира ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 24 лютого 2022 року №111дск/ОТУП ОКП, №112дск/ОТУП ОКП, від 01 травня 2022 року №127дск/ОТУП ОКП; наказів Головнокомандувача ЗСУ від 10 березня 2022 року №84, №101, №102, від 30 квітня 2022 року №125, від 02 червня 2022 року №157, від 01 липня 2022 року №184, №212, 01 вересня 2022 року №237, від 01 жовтня 2022 року №262; підсумкового бойового донесення ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 24 лютого 2022 року по 31 березня 2022 року №52 - №86, від 01 квітня 2022 року по 30 квітня 2022 року №87 - №115, від 01 травня 2022 року №116, від 02 травня 2022 року по 31 травня 2022 року №118 - №141, від 01 червня 2022 року по 10 червня 2022 року №148 - №157; журналу бойових дій ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (реєстраційні номери №48т/рз/ОТУ, №51т/рз/ОТУ, №52т/рт/ОТУ,); рапортів заступника командира військової частини НОМЕР_1 №504/ОТУП, №530/ОТУП, №610/ОТУП, №05/ОТУ; наказ командира ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 13 червня 2022 року №03, №13, №26, від 11 липня 2022 року №31; бойове розпорядження Головнокомандуючого ЗСУ від 06 червня 2022 року №3794; бойові накази командира ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 11 червня 2022 року №1дск/ОТУ ОКП; підсумкового бойового донесення ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 11 червня 2022 року по 30 червня 2022 року №1 - №20, від 01 липня 2022 року по 31 липня 2022 року №21 - №51, від 01 серпня 2022 року по 31 серпня 2022 року №52 - №82, від 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року №83 - №113; журналу бойових дій ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (реєстраційний номер №1т/рз/ОТУ); рапортів командира зведеної роти охорони Військової частини НОМЕР_1 від 31 липня 2022 року №72/ОТУС, від 31 серпня 2022 року №146/ОТУ, від 30 вересня 2022 року №190/ОТУ.

Відповідно до наказу командира оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 30 вересня 2022 року №107 сержант ОСОБА_1 30 вересня 2022 року вибув до місця постійної дислокації.

Разом з тим, оперативно-тактичне угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " листом від 11 листопада 2022 року №398/ОТУ повідомило Військову частину НОМЕР_1 про те, що у зв'язку з виправленням технічних помилок допущених при складанні довідок від 01 червня 2022 року №979/ОТУП, від 01 липня 2022 року №215/ОТУ, від 05 липня 2022 року №387/ОТУ, №784, від 01 серпня 2022 року №581/ОТУ, від 01 вересня 2022 року №869/ОТУ, від 01 жовтня 2022 року №1131/ОТУ та №1118/ОТУ направляє оновлені довідки викладені в новій редакції. Попередні довідки вважати недійсними в частині внесених змін.

Як вбачається зі змісту довідок оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 11 листопада 2022 року, №1514/ОТУ, №1513/ОТУ, №1516/ОТУ, №1512/ОТУ, №1511/ОТУ, №1510/ОТУ виправлення технічних помилок зводить до виключення з їх змісту інформації про позивача, водночас в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження прийняття ОТУ "ІНФОРМАЦІЯ_2" будь яких наказів, чи встановлення обставин, що слугували підставою для визнання недійсними попередніх довідок та підстав для прийняття нових.

Колегія суддів звертає увагу на те, що Окреме доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29 не встановлює порядку внесення змін до довідок, що підтверджують безпосередню участь відряджених військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванню збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, їх скасування чи визнання недійсними.

Як зазначив Верховний Суд у постанові від 21 березня 2024 року у справі №560/3141/23, за зміст таких довідок відповідальність несе уповноважений командир (начальник), який видав відповідну довідку. Тож, якщо відрядженому військовослужбовцю видано довідку про підтвердження його участі у бойових діях або заходах, зміст та форма якої відповідають додаткам № 1, 2 окремого доручення, підписану уповноваженим командиром (начальником), то презюмується, що цей командир (начальник) перевірив та підтвердив наявність документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, визначених пунктом 3 вищевказаного окремого доручення, на підставі якого визначив терміни безпосередньої участі кожного конкретного відрядженого військовослужбовця у бойових діях або заходах.

Зміст цих документів може ставитися під сумнів лише за наявності доказів недобросовісного чи зловмисного спотворення фіксації реальної участі конкретного військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах. Іншим випадком необхідності пошуку доказів участі військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах може бути ситуація втрати (знищення) документів військової частини (підрозділу) в умовах бойових дій, засвідчена відповідними документами (п. 43 постанови Верховного Суду від 21 березня 2024 року у справі № 560/3141/23).

Отже враховуючи встановлені обставини та правову позицію Верховного Суду у справі №560/3141/23, колегія суддів приходить до висновку, що у спірному випадку довідки оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 05 липня 2022 року №387/ОТУ, №784/ОТУ, від 01 серпня 2022 року №581/ОТУ, від 01 вересня 2022 року №869/ОТУ, від 01 жовтня 2022 року №1118/ОТУ та Військової частини НОМЕР_2 ІІІ від 01 червня 2022 року №979/ОТУП, від 01 липня 2022 року №215/ОТУ є належним доказом підтвердження наявності права у позивача на виплату додаткової винагороди у відповідному розмірі за період з 26 лютого 2022 року по 30 вересня 2022 року (оскільки згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 18 листопада 2022 року №597 за 24-25 лютого 2022 року позивачу виплачено додаткову винагородо до 100000 грн).

Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позовних вимог зазначив про те, що позивач в період з 26 лютого 2022 року по 30 вересня 2022 року перебував в ЗКП Константинівка, АДРЕСА_1 , водночас відповідні населені пункти не входили до першого ешелону оборони на лінії бойового зіткнення, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Також колегія суддів звертає увагу на те, що безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях відповідно до п. 1 Окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29 полягає не тільки у виконанні завдань у першому ешелоні оборони або наступу під час перебування у складі органу військового управління, але також, зокрема, у виконанні бойових завдань у складі військових частин, угруповань військ Сил оборони держави (абз. 4 п .1).

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач у період з 26 лютого 2022 року по 30 вересня 2022 року перебував на території ведення бойових дій (Донецька область) у складі ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та ОТУ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " та виконував бойові (спеціальні) завдання із забезпечення діючого угрупування війсь, а тому з урахуванням положень абз. 3 п. 1 Окремого доручення від 25 березня 2022 року №248/1298 та абз. 4 п. 1 Окремого доручення Міністра оборони України від 23 червня 2022 року №912/з/29 має право на отримання додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 грн на місяць, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, зважаючи на те, що матеріалами справи частково підтверджується протиправна бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , що полягає в ненарахуванні та невиплаті позивачу додаткової винагороди в розмірі 100 000,00 грн на місяць, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 за період з 26 лютого 2022 року до 30 вересня 2022 року, судова колегія приходить до висновку про помилковість твердження суду першої інстанції про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог, а тому вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове про часткове задоволення позову.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Приписи п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу - задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції - скасувати.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів виходить з положень ст. 139 далі - КАС України.

Відповідно до ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3).

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат (ч. 6).

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI.

Оскільки сторонами не надано доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2023 року - скасувати.

Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 100000,00 грн, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 за період з 26 лютого 2022 року до 30 вересня 2022 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ) додаткову винагороду у розмірі 100 000,00 грн. з розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях (забезпечення здійснення заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії) за період 26 лютого 2022 року по 30 вересня 2022 року включно, встановлену Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Суддя-доповідач Н.М. Єгорова

Судді Є.О. Сорочко

Є.В. Чаку