Рішення від 14.01.2025 по справі 580/9762/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2025 року справа № 580/9762/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - Головне управління, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; з 01.03.2023 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; з 01.03.2024 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та не здійснення виплати з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; з 01.03.2023 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; з 01.03.2024 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та виплачувати з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.08.2022 року у справі № 580/3252/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження з 01.12.2019 розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність та виплачувати пенсію з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 року у справі № 580/3966/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у відмові ОСОБА_1 поновити нарахування щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області на виконання вищевказаних рішень суду здійснено перерахунок пенсії, проте пенсія виплачується з обмеженням максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, без урахування індексації відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; без урахування індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; без урахування індексації відповідно до постанови КМУ № 185 від 23.02.2024 року “Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

27.08.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити виплату пенсії з 01.03.2022 року з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; з 01.03.2023 року з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від І24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; з 0110312024 року з урахуванням індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а також виплачувати з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії, однак відповідач листом повідомив, що пенсію обчислено згідно із законодавством та матеріалами пенсійної справи.

Ухвалою від 07.10.2024 суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відзив на позов від відповідача до суду не надходив.

Ухвалою від 06.11.2024 суд залишив позовну заяву без руху для подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення в суд з обґрунтованими доказами на її підтвердження в частині вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; з 01.03.2023 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

11.11.2024 позивач подав заяву, у зв'язку з чим відповідно до ч. 14 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалою від 12.11.2024 продовжив розгляд справи.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

21.10.2022 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.08.2022 у справі № 580/3252/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснило з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність та виплачувати пенсію з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідно до протоколів перерахунку пенсії (а.с. 6-7) відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022, 01.03.2023, нарахував розмір пенсії з урахуванням розміру підвищення пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», проте виплату обмежив розміром 23417,46 грн.

Згідно протоколів перерахунку пенсії (а.с. 8-9) відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024, 15.06.2024, нарахував розмір пенсії з урахуванням розміру підвищення пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (на виконання рішення суду № 580/3966/24), проте виплату обмежив розміром 23610 грн.

Дії Головного управління щодо невиплати пенсії з 01.03.2022 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; з 01.03.2023 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; з 01.03.2024 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням індексації передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та не здійснення виплати з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром пенсії позивач вважає протиправними, а тому звернувся в суд з цим позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Суд встановив, що відповідно до протоколів перерахунку пенсії (а.с. 6-7) відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022, 01.03.2023, нарахував розмір пенсії у загальній сумі 26715,58 грн та 28279,17 грн відповідно, проте виплату обмежив розміром 23417,46 грн. Таким чином, розмір пенсії позивача відповідач не обмежив безпосередньо десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (19340 грн у 2022 році та 20930 у 2023 році).

Разом з тим, аналіз протоколів перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022, 01.03.2023, вказує на те, що відповідач обмежив виплату нарахованих на виконання рішення суду у справі № 580/3252/22 сум пенсії.

Таким чином, пенсію на виконання рішення суду у справі № 580/3252/22 відповідач нарахував, однак виплату пенсії з урахуванням нарахованих сум не здійснив. Відповідач обмежив виплату пенсії розміром визначеним станом на дату, з якої суд зобов'язав здійснити такий перерахунок (01.12.2019 у справі № 580/3252/22).

Надаючи оцінку таким діям відповідача, суд зазначає що обмеження пенсії максимальним розміром визначеним станом на дату, з якої судом зобов'язано здійснити такий перерахунок є протиправним, адже будь-якого законодавчого обґрунтування встановлення такої дати відповідач не зазначив. При цьому суд звертає увагу, що відповідач зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що в силу положень Кодексу адміністративного судочинства України суд не має повноважень приймати рішення на майбутнє (в спірних правовідносинах із застосуванням таких слів і словосполучень як “нараховувати» та “виплачувати в подальшому», чи інших схожих за змістом слів і словосполучень), однак вказане ніяким чином не дозволяє відповідачу встановлювати обмеження розміру пенсії позивача за встановленої судом обставини протиправності дій відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром.

Суд звертає увагу, що станом на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача за спірний період, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.

Суд також врахував, що рішенням від 12 жовтня 2022 року № 7-р(II)/2022 у справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21) Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Таким чином, дії відповідача щодо виплати позивачу з 01.03.2022, 01.03.2023 розміру пенсії, визначеного за наслідками перерахунку пенсії станом на 01.12.2019 є протиправними.

Крім того суд врахував, що згідно протоколів перерахунку пенсії (а.с. 8-9) відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2024, 15.06.2024, нарахував розмір пенсії з урахуванням розміру підвищення пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України № 118, 168, 185 та щомісячної доплати (на виконання рішення суду № 580/3966/24) проте виплату обмежив розміром 23610 грн.

Суд зазначає, що протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність вже була підтверджена рішенням суду у справі № 580/3252/22, яке набрало законної сили.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити виплату пенсії позивача з 01.03.2022 з урахуванням сум збільшення розміру пенсії, нарахованих після визначення розміру пенсії станом на 01.12.2019 без обмеження максимального розміру пенсії.

Вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача виплачувати з 01.07.2021 щомісячну доплату передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 713 суд вважає необґрунтованою, оскільки вказані вимоги вже були предметом розгляду у справі № 580/3966/24, рішення у якій набрало законної сили 15.06.2024.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір» та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року розміру пенсії, визначеного за наслідками перерахунку пенсії станом на 01.12.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року виплату пенсії з урахуванням сум збільшення розміру пенсії, нарахованих після визначення розміру пенсії станом на 01.12.2019 без обмеження максимального розміру пенсії.

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 );

2) відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 14.01.2025.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК