Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
14 січня 2025 року № 520/32048/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Еко Нова" (просп. Байрона, буд. 45,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61105, код ЄДРПОУ39523548) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) , Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8,м. Київ,04053, код ЄДРПОУ43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, після уточнення позовних вимог, просив суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.07.2024 року № 11475162/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» № 1 від 01.09.2023 року.
-зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 01.09.2023 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (пр. Героїв Сталінграда, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548).
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.07.2024 року № 11475168/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» № 6 від 01.11.2023 року.
-зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 01.11.2023 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (пр. Героїв Сталінграда, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548).
-стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» судові витрати.
Позивач вважає, що вказане рішення є протизаконними, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (далі - ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» або Позивач) здійснює свою господарську діяльність відповідно до вимог законодавства України та з 01.01.2015 року зареєстроване платником податку на додану вартість.
ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» в процесі здійснення господарської діяльності відповідно до вимог п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України було складено в електронній формі податкові накладні за N° 1 від 01.09.2023 року, № 6 від 01.11.2023 року, які направлено через електронний кабінет платника податків на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
28.09.2023року через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» отримало квитанцію № 1 за номером 9252930602 до податкової накладної N° 1 від 01.09.2023 року в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. В квитанції зазначено, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено показник "D" = 1.0723%, "Р"=0
01.12.2023року через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» отримало квитанцію N° 1 за номером 9327420620 до податкової накладної N° 6 від 01.11.2023 року в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. В квитанції зазначено, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено показник "D" = 1.7423%, "Р"=0.
Відповідно до п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року N° 520 (чинному на момент прийняття рішення, що оскаржується) у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня ршісш.1.. про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 зазначеного Порядку визначений можливий перелік документів, необхідних для розгляду іїитання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Керуючись цим переліком, Позивачем було направлено повідомлення N40 Агротехналадка від 20.06.2024 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та відповідні документи, які підтвердження інформацію, зазначену у податкових накладних та наявність підстав для реєстрації податкових накладних за N° 1 від 01.09.2023 року, N° 6 від 01.11.2023 року. Документ прийнято згідно квитанції № 2 від 09.07.2024 року, реєстраційний номер документа N° 9187935477.
15.07.2023 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області було направлено:
повідомлення N211414180/39523548 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення до податкової накладної N°1 від 01.09.2023року та повідомлення N911414186/39523548 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення до податкової накладної N° 6 від 01.11.2023року.
18.07.2024 року Позивач направив до Комісії повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішенняпро реєстрацію податкових накладних:
N° 40 Агротехналадка (до податкової накладної N° 1 від 01.09.2023р.). Повідомлення прийняте до розгляду (реєстраційний номер документу 9200533601);
N° 40 Агротехналадка (до податкової накладної N° 6 від 01.11.2023р.). Повідомлення прийняте до розгляду (реєстраційний номер документу 9200430891).
Але, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області було прийнято:
рішення від 24.07.2024 року № 11475162/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної N° 1 від 01.09.2023 року;
рішення від 24.07.2024 року № 11475168/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної N° 6 від 01.11.2023 року.
Позивач вважає, що дії Відповідача 1 є протиправні та вчинені всупереч чинного законодавства, а отже рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.07.2024 року N° 11475162/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 01.09.2023 року, від 24.07.2024 року № 11475168/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 01.11.2023 року підлягають скасуванню , а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» суборендує офісне приміщення за адресою м. Харків, проспект Героїв Сталінграда, 45 у Корпорації САН ГРУП по Договору суборенди нежилих приміщень №32/01-09-17 від 16.08.2017р. (вкладення до документу довільного формату №2 до повідомлення № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року).
Позивач забезпечує свої потреби в трудових ресурсах за рахунок власних штатних працівників,що підтверджено штатним розкладом доданим до матеріалів справи (вкладення до документу довільного формату №3 до повідомлення №40 Агротехналадка від 20.06.2024року).
Основним видом діяльності ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» є 46.90 неспеціалізована оптова торгівля.
ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» здійснює закупівлю товару у постачальників або виробників та здійснює їх подальший продаж з метою отримання прибутку.
Судом встановлено, що податкові накладні № 1 від 01.09.2023 року, № 6 від 01.11.2023 року, в реєстрації яких було відмовлено, були виписані на виконання умов Договору купівлі-продажу №0109 від 01.09.2022 року (вкладення до документу довільного формату, надалі ЛДФ. №1 до повідомлення № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року), що був укладений між ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (за договором - Продавець) та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ» (за договором - Покупець).
Відповідно до п .1.1 Договору предметом є запчастини, експлуатаційні матеріали інші товари в асортименті (надалі - «Товар»).
Моментом переходу права власності від Продавця до Покупця на Товар є вручення Товару Покупцеві, що підтверджується підписом уповноваженого представника Покупця у документах видатковій накладній (п.1.3). Передача Товару між Продавцем та Покупцем відбувалась в пунктах видачі вантажу на складі експедитора перевізника ТОВ «НОВА ПОШТА» за адресам на замовлення Покупця.
Договір передбачає своєчасну сплату вартості Товару (п. 2.2 Договору) за строками та сумою, що зазначаються у розрахункових документах та видаткових накладних (п. 1.2 та п.2.1).
На виконання зазначеного договору протягом 2023 року Позивач неодноразово передав ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ» витратні матеріали асортименті. Розміри постачання товару зазначені видаткових накладних, що є невід'ємною частиною договору (п 1.1).
Відповідно до положень Закону про «Бухгалтерський облік...» № 996-XIV від 16.07.1999року, оформлені належні первинні документи (ст. 9 п.2 Закону):
видаткова накладна № 380 від 01.09.2023року на суму 2737,80 грн. в т.ч. ПДВ 456,30 грн. (ДДФ №6 до повідомлення № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року);
видаткова накладна № 470 від 01.11.2023року на суму 6401,06 грн. в т.ч. ПДВ 1066,84грн. (ДДФ №7 до повідомлення № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року).
Оскільки у перевезення Товару була залучена експедиційна транспортна компанія ТОВ «НОВА ПОШТА», то товарно-транспортні документи оформлювались безпосередньо Перевізником.
Момент приймання товару (п.2.3 договору) у відділенні ТОВ «НОВА ПОШТА" одночасно являвся моментом передачі зазначеного товару (відвантаженням) до ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ», що знайшло відображення у первинній документації та облікових регістрах ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" .
Відділення ТОВ «НОВА ПОШТА» для приймання /передачі Товара зазначались представником ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ».
Відповідно до умов операції (транспортні) документи між ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ», не оформлювались Передача господарських та будівельних матеріалів в асортименті, засобів захисту Покупцю, відповідно до положень п.п. «а» п. 185.1 статті 185 розділу V Податкового кодексу України № 2755-IV від 02.12.2010 року зі змінами та доповненнями (надалі ПКУ) є об'єктом, підлягаючим оподаткуванню податком на додану вартість.
Господарські операції, що відбулись, є першою подією відповідно до п.п. «б» п. 187.1 ст. 187 розділу V ПКУ.
Відповідно до п.201.10 статті 201 розділу V ПКУ, на дату виникнення податкових зобов'язань, Позивач склав податкові накладні № 1 від 01.09.2023 року, N° 6 від 01.11.2023 року в електронній формі.
Дотримуючись умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, податкові накладні за № 1 від 01.09.2023 року, № 6 від 01.11.2023 року були направлені до Єдиного реєстру податкових накладних у встановлений термін.
Покупець ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ» здійснив повну оплату за отриманий товар Позивачу наступними платіжними інструкціями:
№ 1092 від 27.12.2023року в сумі 6401,06 грн. (ДДФ №4 до № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року);
№ 733 від 09.10.2023року в сумі 2737,80 грн. (ДДФ №5 до повідомлення № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року).
Реалізовані товарні партії господарських та будівельних матеріалів в асортименті, засобів захисту були сформовані за рахунок придбання товару у ФІРМИ «АГРОТЕХНАЛАДКА, ЛТД» У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ .
Отримання товару підтверджуються належно оформленими первинними, товаросупроводжувальними та якісними документами.
Письмова угода між Постачальником ФІРМА «АГРОТЕХНАЛАДКА, ЛТД» У ФОРМІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ та ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» не укладалась.
Укладена усна угода є основою постачання товару на умовах FCA пункт приймання вантажу перевізника покупця за ІНКОТЕРМС-2020 (ДДФ №1 до повідомлення (доповнення до податкового документу № 1 від 01.09.2023р.) № 40 Агротехналадка та ДДФ №1 до повідомлення (доповнення до податкового документу № 6 від 01.11.2023р.) № 40 Агротехналадка) з безготівковою передплатою за товар 100% .
ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» отримало відповідні рахунки від Продавця за кожну відокремлену партію постачання :
№ 8948 від 23.08.2023 року в сумі 2105,88 грн. (ДДФ №11 до повідомлення № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року);
№ 11664 від 20.10.2023 року в сумі 5332,81 грн. (ДДФ №12 до повідомлення № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року).
Позивач сплатив грошові кошти за господарські та будівельні матеріали в асортименті, за платіжними інструкціями:
№ 2642 від 31.08.2023 року в сумі 2105,88 грн.
№ 2804 від 26.10.2023 року в сумі 5332,81 грн.
ФІРМА «АГРОТЕХНАЛАДКА, ЛТД» У ФОРМІ ТОВ відвантажило сплачений товар.
За результатами господарської операції складені первинні документі:
№ 7142 від 01.09.2023року (електротовари) (ДДФ №9 до повідомлення № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року);
№ 9294 від 30.10.2023року (електротовари) (ДДФ №10 до повідомлення № 40 Агротехналадка від 20.06.2024року ).
Перевезення партій господарських та будівельних матеріалів в асортименті від Постачальника до складу Позивача відбувалось з використанням послуг залученого експедиторського автотранспортного підприємства ТОВ «НОВА ПОШТА».
Оскільки усна угода укладалась на умовах FCA пункт приймання вантажу перевізника Покупця, то замовником та платником за транспортні послуги являвся TOB «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА».
Повна інформація що до замовника перевезень (платника за транспортні послуги), місця розвантаження зафіксовано у товарно-транспортних накладних, що зазначені у специфікаціях до актів виконаних робіт:
до акту наданих послуг № НП-010116576 від 30.09.2023 року (ДДФ №1 до повідомлення (доповнення до податкового документу № 1 від 01.09.2023р. № 40 Агротехналадка)та
до акту наданих послуг № НП-010506766 від 30.11.2023 року (ДДФ №1 до
повідомлення (доповнення до податкового документу № 6 від 01.11.2023р. Агротехналадка).
Отримання (приймання) товарних партій придбаних господарських та будівельних матеріалів в асортименті, засобів захисту у ФІРМИ «АГРОТЕХНАЛАДКА, ЛТД» У ФОРМІ ТОВ відбувалось у робочий час за графіком експедитора - перевізника ТОВ "НОВА ПОШТА".
Між Позивачем та Перевізником укладено договір про надання транспортних послуг №225116 від 09.07.2018.
В підтвердження надання транспортних послуг Позивачу Перевізником складено акти:
№ НП-010116576 від 30.09.2023 року (ДДФ №1 до повідомлення (доповнення до податкового документу № 1 від 01.09.2023р. № 40 Агротехналадка);
НП-010506766 від 30.11.2023 року (ДДФ №1 до повідомлення (доповнення до податкового документу № 6 від 01.11.2023р. № 40 Агротехналадка).
Акти виконаних робіт містить у собі й інші перевезення, виконані ТОВ «НОВА ПОШТА» на замовлення ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА", оскільки акт виконаних робіт складається за підсумками відповідного місяця.
Послуги Перевізника з транспортування Товару сплачені ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» платіжними інструкціями:
№ 2720 від 02.10.2023 року на суму 7 456,06грн. (ДДФ №2 до повідомлення (доповнення до податкового документу № 1 від 01.09.2023р. № 40 Агротехналадка) та
№ 2950 від 05.12.2023 року на суму 4640,53грн. (ДДФ №2 до повідомлення (доповнення до податкового документу № 6 від 01.11.2023р. № 40 Агротехналадка).
Таким чином, підтвердженням здійснення даних господарських операцій є первинні документи, що ретельно складені на кожному етапі від закупівлі у Постачальника транспортування та продажу господарських та будівельних матеріалів в асортименті, засобів захисту до ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ».
Але, як встановлено судом, не зважаючи на те, що Позивачем був поданий повний пакет документів, що повністю підтверджує господарські операції, що стали підставою складання податкових документів (накладних) № 1 від 01.09.2023 року, № 6 від 01.11.2023 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області було сформовано:
повідомлення №11414180/39523548 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення до податкової накладної № 1 від 01.09.2023року та повідомлення №11414186/39523548 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення до податкової накладної № 6 від 01.11.2023року.
Судом також встановлено, що у формах документів(повідомлень) №11414180/39523548 та №11414186/39523548 від 15.07.2024 року наявні лише позна чки «X» у відповідній формі про пропозицію додання первинних документів щодо: первинних документів транспортування продукції, первинних складських документів. Розділ додаткової інформації не містить жодного запису, тобто деталізуюча інформація стосовно необхідних додаткових документів відсутня.
18.07.2024, в межах строку, що встановлено п. 9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520,позивачем направлено до Комісії:
- повідомлення № 40 Агоотехналадка (надали повідомлення (доповнення до додаткового документа № 1 від 01.09.2023 року), що містить 2 додатка у якому згруповані 4 документи. Повідомлення прийняте до розгляду (реєстраційний номер документу 9200533601) та повідомлення № 40 Агоотехналадка (надали повідомлення (доповнення до додаткового документа № 6 від 01.11.2023 року), що містить 2 додатка у якому згруповані 4 документи. Повідомлення прийняте до розгляду (реєстраційний номер документу 9200430891).
Доповнення містять запитані документи транспортування: специфікація з номерами ТТН, маршрутом руху товару, інформацією що до відправника/отримувача, місця отримання/видачі, опис вантажу. Документи сформовані перевізником ТОВ «НОВА ПОШТА». Крім того, додані документи сплати послуг перевізника до кожної з господарських операцій, що стали підставою для формування податкових документів зобов'язання.
Оскільки операція не потребувала розміщення товарно-матеріальних цінностей на складах Позивача, а рух товару від постачальника ФІРМИ «АГРОТЕХНАЛАДКА, ЛТД» у ФОРМІ ТОВ до ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ» відбувався у межах відділень - пунктів приймання/ видачі вантажів перевізника ТОВ «НОВА ПОШТА»,тобто представник ФІРМИ «АГРОТЕХНАЛАДКА, ЛТД» У ФОРМІ ТОВ здав до перевезення, а представник Позивача в присутності представника ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ» отримував та в той же час передавав товар представнику останнього), то не відбувалось залучення комірника (матеріально-відповідальній особи ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА»), Тобто відсутня потреба у Фоі ванні складських документів розміщення, що відповідає суті господарської операції.
Матеріалами справи підтверджено,що господарська операція в повному обсязі відображена у бухгалтерських та податкових регістрах.
Вказані вище документи надавалися для перевірки разом з поясненнями та були достатніми для прийняття ГУ ДПС у Харківській області рішення про per..-рацію податкової накладної, але не були взяті до уваги.
Документи, надані позивачем разом з повідомленням про надання пояснень, на думку суду, засвідчують реальний рух активів.
При цьому, зауважень до змісту, форми та достовірності наданих Позивачем документів разом з поясненнями, у Комісії ГУ ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не виникло, а відтак відповідач-1 на етапі розгляду питання щодо реєстрації в ЄРПН податкової накладної погодився з повнотою та достовірністю зазначених в цих документах реквізитів і відомостей.
Суд вважає за необхідним вказати, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.
Вказану позицію неодноразово висловлював Верховний суд.
Зокрема, Верховний Суд у постанові від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22, звернув увагу, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
Судом також встановлено,що з 31.05.2024 року по 10.06.2024 року Відповідачем проводилась позапланова документальна перевірка Позивача з питань контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом податків та зборів, а також валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2019року по 31.03.2024 року. Отже, документи по господарським операціям в період, в який було складено податкові накладні № 1 від 01.09.2023 року, № 6 від 01.11.2023 року Відповідачем вже перевірялися та зауважень не викликали.
За результатами позапланової перевірки було складено акт №24604/20-40-07-13- 05/39523548 від 17.06.2024року.
При цьому, відповідно до зазначеного акту перевірки контролюючим органом не ставилось під сумнів господарські операції в частині виникнення податкових зобов'язань Позивача з ПДВ на митній території України. В цій частині перевіркою порушень не встановлено.
З той же час, документи, які вказані в Рішенні від 24.07.2024 року N° 11475162/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 01.(.3.2023 тюку. Рішенні від 24.07.2024 року N° 11475168/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної N° 6 від 01.11.2023 року як такі, що не були надані, подавалися Позивачем разом з повідомленнями для прийняття рішення про реєстрації податкової накладної або обґрунтовано не складалися, оскільки їх складання не передбачено умовами договору.
Суд вказує, що згідно підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимоги Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до змісту пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі - Порядок № 520) прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктом 11 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як вбачається зі змісту квитанцій. контролюючим органом було сформовано висновки, що відображена у податкових накладних інформація відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Критерії ризиковості здійснення операцій оформлені у вигляді Додатку № 3 до Порядку № 1165.
Пункт 1 додатку 3 до Порядку № 1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку № 1165.
Однак, відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку № 1165, із здійсненням обґрунтованого розрахунку показника за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.
Отже, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не відповідає вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку № 1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із обґрунтованим розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Разом з тим, у вищевказаній квитанції фіскальним органом запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Однак, не вказано вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків. Та, більш того, не враховано подані Позивачем первинні документи та пояснення в обґрунтування реальності та законності господарської операції
В такому випадку недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкових накладних призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, відсутності часу на надання необхідних документів, внаслідок чого Позивач не зміг належним чином виконати свої обов'язки щодо реєстрації податкових накладних.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Проте, навіть після надання Позивачем документів, які підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній для розгляду питання про скасування рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області їх не було враховано.
Отже, вимога контролюючого органу про надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття/скасування рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості, породжує неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Крім того, як встановлено судом, ДПС України не надано обґрунтованих пояснень щодо мотивів неврахування поданих Позивачем первинних документів на підтвердження наявності підстав для реєстрації податкової накладної, тому дії Державної податкової служби України щодо відмови у прийнятті податкової накладної Позивача є протиправними
В такому разі недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкових накладних прямо вказує на те, що рішення, які прийняті на наступному етапі, тобто рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних, теж не є законними.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.04.2020р. у справі № 819/330/18.
Тобто текст оскаржуваного рішення не містять ані юридичних мотивів, ані фактичних мотивів кваліфікації господарських операцій як ризикових, з огляду на що наявні всі законні підстави для скасування вказаних Рішень.
Суд вказує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Така правова позиція узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 08.11.2019р. по справі №227/3208/16-а.
Також, статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд вказує, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Еко Нова" (просп. Байрона, буд. 45,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61105, код ЄДРПОУ39523548) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) , Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8,м. Київ,04053, код ЄДРПОУ43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.07.2024 року № 11475162/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» № 1 від 01.09.2023 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 01.09.2023 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (пр. Героїв Сталінграда, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548).
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.07.2024 року № 11475168/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» № 6 від 01.11.2023 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 6 від 01.11.2023 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (пр. Героїв Сталінграда, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Еко Нова" (просп. Байрона, буд. 45,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61105, код ЄДРПОУ39523548) сплачений судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн.40 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Еко Нова" (просп. Байрона, буд. 45,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61105, код ЄДРПОУ39523548) сплачений судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн.40 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.