Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
14 січня 2025 р. справа №520/29419/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:
1. визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2024 року № 11593128/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" № 28 від 13.11.2023 року;
2. зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 28 від 13.11.2023 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" (пр. Героїв Сталінграда, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548);
3. визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2024 року № 11593127/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" № 33 від 14.11.2023 року;
4. зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 33 від 14.11.2023 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" (пр. Героїв Сталінграда, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення з питань зупинення реєстрації податкових накладних розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкових накладних, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 25.10.2024 відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі в порядку, передбаченому статтею 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представник Відповідача-1 та Відповідача-2 за допомогою системи "Електронний суд" надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на правомірність оскаржуваних рішень, оскільки позивачем при зупиненні реєстрації податкових накладних не надано необхідних документів для їх підтвердження реєстрації.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він наполягає на безпідставності та необґрунтованості висновків контролюючого органу та наводить доводи аналогічні тим, що викладені в його позовній заяві.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами, які є достатніми та належними.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (далі - ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» або Позивач) є юридичною особою і зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з 01.01.2015 року зареєстроване платником податку на додану вартість.
Основним видом діяльності ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» є 46.90 неспеціалізована оптова торгівля.
ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» в процесі здійснення господарської діяльності відповідно до вимог п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України було складено в електронній формі податкову накладну за № 28 від 13.11.2023 року та № 33 від 14.11.2023 року, які направлені через електронний кабінет платника податків на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
01.12.2023 року через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» отримало:
- квитанцію № 1 за номером 9327422004 до податкової накладної № 28 від 13.11.2023 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. В квитанції зазначено, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено показник ""D"=1.7423%, "P"=0»;
- квитанцію № 1 за номером 9327423578 до податкової накладної № 33 від 14.11.2023 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. В квитанції зазначено, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено показник "D"=1.7423%, "P"=0».
Позивачем направлено повідомлення № 83 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних /розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено та відповідні документи, які підтвердження інформацію, зазначену у податковій накладній та наявність підстав для реєстрації податкових накладних за № 28 від 13.11.2023 року та № 33 від 14.11.2023 року. Документ прийнято згідно квитанції № 2 від 25.07.2024 року, реєстраційний номер документа № 9207648649.
01.08.2024 року за результатами розгляду наданих позивачем документів комісією регіонального рівня направлено у відповідності до п. 9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (зі змінами та доповненнями) (далі - порядку № 520) Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області було направлено:
- повідомлення №11532636/39523548 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення до податкової накладної № 28 від 13.11.2023року;
- повідомлення №11532640/39523548 про необхідність подання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення до податкової накладної № 33 від 14.11.2023року.
Позивач направив до Комісії повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних:
- № 83 Пелети №01/08-1 (до податкової накладної № 28 від 13.11.2023р.). Повідомлення прийняте до розгляду (реєстраційний номер документу 9217219051 від 01.08.2024 року);
- № 83 Пелети №01/08-1 (до податкової накладної № 33 від 14.11.2023р.). Повідомлення прийняте до розгляду (реєстраційний номер документу 9217218997 від 01.08.2024 року).
Однак, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області прийнято:
- рішення від 07.08.2024 року № 11593128/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної № 28 від 13.11.2023 року;
- рішення від 07.08.2024 року № 11593127/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної № 33 від 14.11.2023 року.
Рішення мотивовані ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Судом встановлено, що ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» здійснює закупівлю товару у постачальників або виробників та здійснює їх подальший продаж з метою отримання прибутку.
Податкові накладні № 28 від 13.11.2023 року та № 33 від 14.11.2023 року, в реєстрації яких відмовлено, були виписані на виконання умов Договору купівлі-продажу №01/08-1 від 01.08.2022 року (вкладення до документу довільного формату, далі - ДДФ, №1 до повідомлення №83 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024року), укладеного між ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (за договором - Продавець) та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ» (за договором - Покупець).
Відповідно до п .1.1 Договору предметом є пелети в асортименті (надалі - «Товар»).
Розміри постачання товару зазначені видаткових накладних, що є невід'ємною частиною цього договору (п 2.1 договору).
Місце переходу права власності від Продавця до Покупця на Товар (п. 5.1 ) є склад за адресою: Україна, Сумська обл. Лебединський р-н, с.Будилка, вул. Заводська 1-Г.
Моментом переходу права власності від Продавця до Покупця на Товар є вручення Товару Покупцеві, що підтверджується підписом уповноваженого представника Покупця у товаросупроводжувальних видаткових документах (п.5.1).
Оплата вартості Товару здійснюється Покупцем шляхом безготівкового переказу грошових коштів на поточний рахунок Продавця (п. 3.1, п.3.2, п.3.3 Договору) не пізніше 90 календарних днів з дати переходу права власності (п.3.4 Договору) у строки, визначені сторонами у Специфікаціях.
На виконання зазначеного договору 13.11.2023 року та 14.11.2023 року Позивач передав ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ» відповідно 45,14 т та 44,24 т пелетів (паливних гранул) в асортименті (за кодом УКТЗЕД 4401). Загальні розміри постачання товару зазначені в п.1 специфікації № 32 від 13.11.2023 року до договору №01/08-1 від 01.08.2023 року (ДДФ №17 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Відповідно до умов вказаної господарської операції складені товаросупровідні документи:
- акт приймання-передачі Товару № б/н від 13.11.2023 року на суму 352 092,00 грн. (з ПДВ) (ДДФ №12 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024 року;
- видаткова накладна № 499 від 13.11.2023року на суму 352 092,00 грн. в т.ч. ПДВ 58682,00 грн. (ДДФ №15 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024 року);
- акт приймання-передачі Товару № б/н від 14.11.2023 року на суму 345 072,00 грн. (з ПДВ) (ДДФ №13 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024 року;
- видаткова накладна № 500 від 14.11.2023 року на суму 345 072,00 грн. в т.ч. ПДВ 57512,00 грн. (ДДФ №16 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024 року).
Передача права власності між Продавцем та Покупцем відбувалась у межах однієї адреси (Україна, Сумська обл. Лебединський р-н, с.Будилка, вул. Заводська 1-Г) та не потребувала транспортування товару в розумінні норм Законів України: «Про транспорт» від 10 листопада 1994 року № 232/94-ВР (далі - Закон № 232/94-ВР), «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III) та «Про трубопровідний транспорт» від 15 травня 1996 року № 192/96-ВР (далі - Закон № 192/96-ВР).
Передача пелетів Покупцю, відповідно до положень п.п. «а» п.185.1 статті 185 розділу V Податкового кодексу України (далі - ПКУ) є об'єктом, підлягаючим оподаткуванню податком на додану вартість.
А отже, господарська операція, що відбулась, є першою подією відповідно до п.п. «б» п. 187.1 ст. 187 розділу V ПК України.
Відповідно до п.201.10 статті 201 розділу V ПКУ, на дату виникнення податкових зобов'язань, Позивач склав податкові накладні № 28 від 13.11.2023 року та № 33 від 14.11.2023 року в електронній формі та направив до Єдиного реєстру податкових накладних у встановлений термін.
Покупець ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ» здійснив повну оплату за отриманий товар Позивачу наступними платіжними інструкціями: № 1111 від 02.01.2024 року в сумі 345 072,00 грн.; № 1110 від 02.01.2024 року в сумі 352 092,00 грн. (ДДФ №14 до повідомлення №83 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024року).
Місце передачі Товару (склад за адресою: Україна, Сумська обл. Лебединський р-н, с.Будилка, вул. Заводська 1-Г) є місцем відповідального збереження пелетів хвойних у асортименті за договором № 0306 від 03.06.2022 року, що укладений між ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА», далі - Поклажодавцем, та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО - ЕНЕРГІЯ», далі - Зберігачем (ДДФ №4 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Договір передбачає зберігання з терміном «до запитання» (п.1.2 договору) в межах строку дії договору. Прийняття на збереження та повернення з нього оформлюється відповідними актами (п. 1.3 та 1.4 договору) за календарний місяць (п.4.1 договору). Розрахунки за надані послуги відповідального зберігання проводяться у безготівковій формі протягом 10 календарних днів після отримання оригіналів документів (п.4.2, п.4.3 та п.4.4 договору).
В межах договору відповідального зберігання №0306 від 03.06.2022 року Позивач передавав пелети хвойні про що складено акти: №151-В від 09.11.2023р, №152-В від 13.11.2023р., №153-В від 16.11.2023р. (ДДФ №22 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024року).
Вказані партії пелетів хвойних були повернуті зі збереження за актом № 61-П від 13.11.2023р. (ДДФ №22 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1 від 01.07.2024року) для подальшої реалізації.
За кожен відповідний місяць збереження пелетів Зберігачем оформлені акти надання послуг, зокрема: №446 від 31.11.2023 року, №392 від 31.10.2023 року, №342 від 30.09.2023 року, №305 від 31.08.2023 року, №235 від 31.07.2023 року, та №193 від 30.06.2023 року (ДДФ №21 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Позивач сплатив надані послуги відповідального збереження платіжною інструкцією №2992 від 20.12.2023року.
Наведена інформація підтверджується звітами комірника за березень-листопад 2023 року (ДДФ №1 до повідомлення (доповнення до податкового документу № 28 від 13.11.2023р.) № 83 Пелети №01/08-1 та ДДФ №1 до повідомлення (доповнення до податкового документу № 33 від 14.11.2023р.) № 83 Пелети №01/08-1 ) та обліковими регістрами підприємства.
Реалізована великогуртова партія пелетів та гранул в асортименті була сформована за рахунок придбання товару у декількох постачальників, таких як : ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПРОТЕЇН ЕНЕРДЖІ» Державне спеціалізоване підприємство «ЛІСИ УКРАЇНИ» філія «СВЕСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО».
Отримання товару підтверджуються належно оформленими первинними, товаросупроводжувальними та якісними документами.
Так, 02.09.2022 року між Постачальником ТОВ «ПРОТЕЇН ЕНЕРДЖІ» та ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» укладено договір купівлі-продажу №ПЕ-0000121 на поставку паливних гранул з лушпиння соняшника або деревини в асортименті (ДДФ №8 до № 83 Пелети №01/08-1).
Умови відвантаження товару - DAP склад покупця за ІНКОТЕРМС-2010 (п.2.1 договору та п.2 специфікації №1 від 02.09.2022р. до договору купівлі-продажу №ПЕ-0000121 від 02.09.22р.) з безготівковою оплатою за товар 80% протягом 3-х банківських днів від дати поставки товару (п.4.2 та 4.3 договору) та 20% після реєстрації податкової накладної у Єдиному державному реєстрі податкових накладних (ДДФ №8 до № 83 Пелети №01/08-1).
ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» сплатила грошові кошти за пелети Продавцю за платіжними інструкціями:
- № 2870 від 16.11.2023року в сумі 161 980,00 грн.;
- № 2894 від 22.11.2023року в сумі 155 680,00 грн. (ДДФ №7 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Перехід права власності на товар від Постачальника до Покупця відбувається в момент передачі товару уповноваженому представнику на складі Покупця (п.2.2 договору). На кожну поставку товару складаються рахунок-фактура, видаткова накладна, товарно-транспортна накладна (п.2.3 договору).
За результатами господарської операції складені первинні документі:
- видаткова накладна № 1383 від 09.11.2023 року на суму 161 980,00 грн.;
- видаткова накладна № 1435 від 13.11.2023 року на суму 155 680,00 грн. (ДДФ №6 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Перевезення пелетів в асортименті від Постачальника до складу Позивача відбувалось ФОП ОСОБА_1 . Замовником та платником послуг перевезення вантажу був Постачальник ТОВ «ПРОТЕЇН ЕНЕРДЖІ», про що свідчать товарно-транспортні накладні (розділ «автомобільний перевізник» та «замовник/платник) № 1383 від 09.11.2023 року та № 1435 від 13.11.2023 року (ДДФ №6 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Місцем поставки за умовами продажу були DAP склад покупця - склад покупця Сумська обл. Лебединський р-н, с.Будилка, про що свідчіть інформація за відповідним розділом товарно-транспортних накладних. Вивантаження з транспортних засобів перевізників (приймання) товарних партій придбаних пелетів у ТОВ «ПРОТЕЇН ЕНЕРДЖІ» відбувалось у робочий час за графіком ТОВ "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ».
21.09.2023 року та 01.11.2023 року між Постачальником Державним спеціалізованим підприємством «ЛІСИ УКРАЇНИ» філія «СВЕСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» та ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» укладено договори купівлі-продажу лісопродукції №53П та №64П відповідно на поставку пелетів хвойних в асортименті (ДДФ №11 до № 83 Пелети №01/08-1).
Умови відвантаження товару - EXW франко склад продавця ІНКОТЕРМС-2010 (п.3.6 кожного договору.) з безготівковою передплатою за товар 100% (п.5.2 кожного договору - ДДФ №11 до № 83 Пелети №01/08-1).
ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» сплатила грошові кошти за пелети Продавцю за платіжними інструкціями:
- № 2704 від 22.09.2023року в сумі 286 000,18 грн.;
- № 2862 від 14.11.2023року в сумі 134 200,00 грн. (ДДФ №10 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Датою відвантаження товару вважається дата відмітки Покупцем в транспортній накладної Постачальника (п.4.2 договору), що відповідає даті передачі товару Покупцеві або його перевізнику.
За результатами господарської операції складені первинні документі:
- видаткова накладна № 1663 від 09.11.2023 року на суму 134 199,91 грн.;
- видаткова накладна № 1673 від 10.11.2023 року на суму 134 199,91 грн. (ДДФ №9 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Перевезення пелетів хвойних від Постачальника до складу Позивача відбувалось з використанням послуг автоперевізника ФОП ОСОБА_2 , що зафіксовано товарно-транспортними накладними: № 002470 від 09.11.2023р., № 002473 від 10.11.2023р. (ДДФ №9 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Між Позивачем та Перевізником укладено договір про надання транспортних послуг №2001 від 20.01.2023року та додаткові угоди №41 від 08.11.2023 року та № 42 від 13.11.2023 року (ДДФ №18 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Додаткові угоди є невід'ємними частинами договір про надання транспортних послуг №2001 від 20.01.2023 року, в яких автоперевізник ФОП Отрох Л.А. та Позивач, що є замовником, узгодили строки виконання послуг, маршрут переміщення Товару, характер вантажу та винагороду за виконані перевезення (п.1 додаткової угоди №41 від 08.11.2023 року та п.1 додаткової угоди № 42 від 13.11.2023 року - ДДФ №18 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
В підтвердження надання транспортних послуг Позивачу Перевізником складено акти №115 від 13.11.2023 року на суму 17 000,00 грн. та №114 від 09.11.2023 року на суму 17 000,00 грн. (ДДФ № 19 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Послуги Перевізника з транспортування пелетів сплачені ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» платіжними інструкціями: № 2879 від 11.11.2023 року на суму 17 000,00 грн.; № 2880 від 21.11.2023 року на суму 17 000,00 грн. (ДДФ № 20 до повідомлення № 83 Пелети №01/08-1).
Позивач, вважаючи протиправними оскаржувані рішення від 07.08.2024 року №11593128/39523548 та № 11593127/39523548, звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи спір, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з приписами п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
При цьому, відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 74.3 статті 74 Податкового кодексу України передбачено, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29.12.2010 (далі Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Водночас, пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Положеннями п.7 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно із пунктом 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п.25 Порядку № 1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, з аналізу вищевикладених приписів вбачається, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена з підстав відповідності критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснених операцій.
При цьому, суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних: перший - це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий - це сам етап прийняття рішення податковим органом.
Отже рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.
Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
В даній справі реєстрацію поданих позивачем податкових накладних було зупинено з посиланням на п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Також запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.
Разом з тим, контролюючим органом не було визначено, які конкретно документи позивачу слід подати та/або пояснення для усунення сумнівів щодо реальності задекларованих позивачем операцій.
Приймаючи оскаржуване рішення, Комісія ГУ ДПС , як підставу для відмови в реєстрації податкових накладних зазначила, що позивачем по податкових накладних, стосовно яких виникли спірні правовідносини, не надано/частково надано додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Проте на запити податкового органу позивачем було сформовано та подано відповідні пакети документів, за замістом яких позивач доводив, що податкові накладні складені згідно фактичного виконання господарського договору, обґрунтованих сумнівів щодо реального характеру якого судовим розглядом не встановлено.
Таким чином, суд з доводами відповідача не погоджується та зазначає, що контролюючий орган повинен був при зупиненні реєстрації податкових накладних не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.8 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний ("може включати") перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.1 цього Порядку не може бути застосована.
Попри це, надіслані позивачу квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних містили вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в поданій податковій накладній без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію конкретної спірної накладної, що в свою чергу є недотриманням принципу правової визначеності.
Відмовляючи у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, Комісія регіонального рівня виходила з того, що з боку позивача не надано копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: первинних документів щодо транспортування продукції, складських документів та доводи контролюючого органу з приводу підстав ризиковості здійснення операцій не спростовано.
Проте, з такими доводами погодитися не можна.
Суд зазначає, що в матеріалах справи наявні копії таких письмових доказів:
1. Договору купівлі-продажу №01/08-1 від 01.08.2022 року, укладеного між ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (за договором - Продавець) та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО -ЕНЕРГІЯ» (за договором - Покупець), зі специфікацією № 32 від 13.11.2023 року.
2. Акту приймання-передачі Товару № б/н від 13.11.2023 року на суму 352 092,00 грн. (з ПДВ); видаткової накладної № 499 від 13.11.2023року на суму 352 092,00 грн. в т.ч. ПДВ 58682,00 грн.; акту приймання-передачі Товару № б/н від 14.11.2023 року на суму 345 072,00 грн. (з ПДВ); видаткової накладної № 500 від 14.11.2023 року на суму 345 072,00 грн. в т.ч. ПДВ 57512,00 грн.
3. Платіжних інструкцій: № 1111 від 02.01.2024 року в сумі 345 072,00 грн.; № 1110 від 02.01.2024 року в сумі 352 092,00 грн.
4. Договору № 0306 від 03.06.2022 року, що укладений між ТОВ «КОМПАНІЯ ЕКО НОВА», Поклажодавцем, та ТОВ «КОМПАНІЯ «ЕКО - ЕНЕРГІЯ», Зберігачем.
5. Актів: №151-В від 09.11.2023р, №152-В від 13.11.2023р., №153-В від 16.11.2023р.
6. Акту № 61-П від 13.11.2023р.
7. Актів надання послуг: №446 від 31.11.2023 року, №392 від 31.10.2023 року, №342 від 30.09.2023 року, №305 від 31.08.2023 року, №235 від 31.07.2023 року, та №193 від 30.06.2023 року.
8. Платіжної інструкції №2992 від 20.12.2023 року.
9. Договору купівлі-продажу №ПЕ-0000121 на поставку паливних гранул з лушпиння соняшника або деревини в асортименті.
10. Платіжних інструкцій: № 2870 від 16.11.2023 року в сумі 161 980,00 грн. та № 2894 від 22.11.2023 року в сумі 155 680,00 грн.; видаткових накладних № 1383 від 09.11.2023 року на суму 161 980,00 грн. та № 1435 від 13.11.2023 року на суму 155 680,00 грн.; товарно-транспортних накладних № 1383 від 09.11.2023 року та № 1435 від 13.11.2023 року.
11. Договори №41 П від 13.06.2022р., договір №64 П від 01.11.2023р., договір №53 П від 21.09.2023р.
12. Платіжних інструкцій № 1856 від 12.01.2023р., № 1923 від 01.02.2023р., № 1998 від 15.02.2023р., № 2144 від 03.04.2023р., № 2222 від 21.04.2023р., № 2225 від 21.04.2023р., №2590 від 11.08.2023р., №2704 від 22.09.2023р., № 2706 від 26.09.2023р., № 2722 від 02.10.2023р., № 2862 від 14.11.2023р., № 2865 від 15.11.2023р., № 2893 від 22.11.2023р., № 2898 від 24.11.2023р., №2928 від 30.11.2023р., № 2953 від 06.12.2023р., № 2991 від 19.12.2023р., № 3009 від 28.12.2023р.
13. Видаткової накладної №1663 від 08.11.2023р., ТТН №002470 від 08.11.2023р., видаткової накладної №1673 від 10.11.2023р., ТТН №002473 від 10.11.2023р.
14. Договору про надання транспортних послуг №2001 від 20.01.2023року та додаткових угод №41 від 08.11.2023 року та № 42 від 13.11.2023 року.
15. Актів №115 від 13.11.2023 року на суму 17 000,00 грн. та №114 від 09.11.2023 року на суму 17 000,00 грн.; платіжних інструкцій: № 2879 від 11.11.2023 року на суму 17 000,00 грн.; № 2880 від 21.11.2023 року на суму 17 000,00 грн.
Таким чином, на підставі вказаних первинних документів виписані податкові накладні № 28 від 13.11.2023 року та № 33 від 14.11.2023 року.
Крім того, податкові накладні №28 від 13.11.2023року та №33 від 14.11.2023року виписані на операції, достовірність яких підтверджено Актом перевірки № 27604/20-40-07-13-05/39523548 від 17.06.2024 року.
Вказані вище документи надавалися для перевірки разом з поясненнями та були достатніми для прийняття ГУ ДПС у Харківській області рішення про реєстрацію податкової накладної, але не були взяті до уваги.
Підстав для обґрунтованих сумнівів щодо поданих доказів, їх належності та достовірності у суду не виникає.
За відсутності конкретного переліку документів, що мав визначити відповідач, формуючи вимогу про підтвердження обставини, з якими він пов'язував можливість реєстрації податкових накладних, поданих позивачем, слід погодитися з доводами позовної заяви, що наведені вище докази цілком спростовують висновки відповідача про відмову у реєстрації поданих податкових накладних.
Встановлені обставини дають суду підстави для висновку про формальний підхід при прийнятті Комісією ГУ ДПС у Харківській області спірних рішень.
Відповідачами не підтверджено факт виявлення об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій, дані про які зазначено у спірних податкових накладних, та/або ймовірності уникнення ним виконання свого податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.
Суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, в якій зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
А отже суд наголошує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджено факт надання позивачем контролюючому органу копій усіх необхідних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН та зважаючи на наявність документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом та на те, що відповідні документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу в реєстрації податкових накладних, оскаржувані рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковими накладними, у реєстрації яких відмовлено.
Крім того, суд ураховує, що Квитанція № 1 за номером 9327422004 до податкової накладної №28 від 13.11.2023 та квитанція № 1 за номером 9327423573 до податкової накладної №33 від 14.11.2023, в яких містилась інформація про зупинення реєстрації вказаних податкових накладної, зазначено, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Отже, з огляду на інформацію, що зазначено в квитанції, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної №28 від 13.11.2023року та №33 від 14.11.2023року було відповідність Позивача п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Водночас, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2024р. по справі № 520/14271/24, що набрало законної сили, рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.02.2024 р. № 8148 про відповідність платника податку - Товариства з обмеженою відповідальністю “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» (код 39523548) критеріям ризиковості платника податку було визнано протиправним та скасовано; зобов'язано ГУ ДПС у Харківській області виключити платника податку ТОВ “КОМПАНІЯ ЕКО НОВА» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
З урахуванням викладеного суд доходить висновку про те, що вимоги позивача про скасування оскаржуваних рішень є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкових накладних, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246, Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що реєстрація податкових накладних належить до компетенції контролюючого органу.
Із урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що в спірних правовідносинах задоволення позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. Наявності дискреційних повноважень з боку ДПС України судом в даному випадку не вбачається та відповідачами не доведено.
Таким чином, суд вважає за належне вказану позовну вимогу також задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даній справі відповідачами суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, в зв'язку з чим суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного та керуючись статтями 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2024 року № 11593128/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" № 28 від 13.11.2023 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 28 від 13.11.2023 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" (пр. Героїв Сталінграда, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548).
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2024 року № 11593127/39523548 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" № 33 від 14.11.2023 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 33 від 14.11.2023 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" (пр. Героїв Сталінграда, буд. 45, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 39523548).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 43983495) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ: 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ ЕКО НОВА" (код ЄДРПОУ: 39523548) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн. 80 коп., по 2422,40 (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок) з кожного окремо.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 14.01.2025, враховуючи час перебування судді у відпустці та з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Марина Лук'яненко