Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
14 січня 2025 року № 520/33999/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ДІСВЄС-АГРО" (мікрорайон 4, буд.9, кв.49, м. Первомайський, Харківська обл., Лозівський р-н, 64102, код ЄДРПОУ40471467) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд.46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ДІСВЄС-АГРО", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати:
- податкове повідомлення-рішення від 24.08.2023 № 00263300716, сума завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за квітень 2023 року у сумі 1 234 655 грн.;
- податкове повідомлення-рішення від 24.08.2023 № 00263320716 за платежем: адміністративні штрафні санкції (код платежу 21081103), сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) 1020 грн., надісланих Головним управлінням ДПС у Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки контролюючого органу, викладені в акті документальної позапланової невиїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від'ємного значення з податку на додану вартість від 14.07.2023 №21509/20-40-07-16-06/40471467, які стали підставою для прийняття спірних податкових повідомлень - рішень є безпідставними, а оскаржувані рішення відповідача є протиправними та такими, що прийняті всупереч нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представником відповідача у поданому до суду відзиві на позов вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. При цьому, представником відповідача вказано, що оскаржуване позивачем рішення було прийняте відповідачем у відповідності до норм діючого законодавства.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ТОВ "ТД "ДІСВЄС-АГРО" зареєстровано 10.05.2016 року за №14781020000000940, податкова адреса: Україна, 64102, Харківська область, м. Первомайський, мікрорайон 4, буд. 9, кв. (офіс) 49.
Директором ТОВ "ТД "ДІСВЄС-АГРО" є ОСОБА_1 .
Основними видами діяльності ТОВ "ТД "ДІСВЄС-АГРО" згідно з установчими документами та даними ЄДРПОУ є: Основний: 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами Додаткові: 20,20 Виробництво пестицидів та іншої агрохімічної продукції 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин 46.22 Оптова торгівля квітами та рослинами 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами 82.92 Пакування 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля 47.76 Роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах.
На підставі Наказу від 26.05.2023 року № 2113-п, виданого Головним управлінням ДПС у Харківській області, завідувачем Лозівського сектору перевірок платників управління податкового аудиту ГУ ДПС області Безсмертною Анжелікою на підставі службового посвідчення ХР №001128 та головним державним інспектором Лозівського сектору перевірок платників управління податкового аудиту ГУ ДПС області Морозовою Людмилою на підставі службового посвідчення ХР №000835 відповідно до підпункту 19-1.1.6 пункту 19-1. 1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78, статті 79, підпункту 69.2 пункту 69 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «ДІСВЄС-АГРО» (далі - ТОВ «ТД «ДІСВСС-АГРО») (податковий номер 40471467) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за квітень 2023 року в декларації з податку на додану вартість від 18.05.2023 №9115987596 від'ємного значення з податку на додану вартість.
Засобами електронного зв'язку в електронній формі, на електронний кабінет платника податків ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» направлено наказ про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки від 26.05.2023 року № 2113-п, повідомлення щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 29.05.2023 року №223/20-40- 07-16-11 та запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) від 29.05.2023 року №1457/Ж/20-40-07-16-11.
На податкову адресу платника податків ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО»: мікрорайон 4, буд. 9, кв. (офіс) 49, м. Первомайський, Харківської області, 64102, засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням про вручення надіслано: копію наказу ГУ ДПС області від 26.05.2023 року № 2113-п, письмове повідомлення щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 29.05.2023 року №223/20-40-07-16-11 та запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) від 29.05.2023 року №1457/Ж/20-40- 07-16-11.
Згідно даних рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (трек 6460602248472) 01.07.2023 року поштове відправлення повернулося до ГУ ДПС області з відміткою «Повертається» за закінченням терміну зберігання.
Також, лист із копією наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, засобами поштового зв'язку за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» рекомендованим листом з повідомленням про вручення, направлений ГУ ДПС області платнику 31 травня 2023 року.
З урахуванням вимог абзацу 3 пункту 79.2 статті 79 Кодексу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» посадові особи контролюючого органу отримали з 02 липня 2023 року.
ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» не надано пояснення та документального підтвердження до перевірки, про що ГУ ДПС області складено відповідні акти.
Повідомлення щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 29.05.2023 №223/20-40-07-16, копія наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 26.05.2023 № 2113-п, запит про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) від 29.05.2023 № 1457Ж12/20-40-07-16-11 отримано ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» 01.07.2023, з такими відмітками на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення: за закінченням терміну зберігання.
В запиті про надання інформації, пояснень та їх документальних підтверджень, від 29.05.2023 № 1457Ж12/20-40-07-16-11, ГУ ДПС області, на підставі підпункту 20.1.6, підпункту 20.1.14 пункту 20.1 статті 20, пунктів 85.4, 85.8 статті 85 Податкового кодексу України, та у зв'язку з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ТД «ДІСВЄС- АГРО» (код ЄДРПОУ 40471467) з 03.07.2023 розпочато та проводиться документальна позапланова виїзна перевірка з питань правомірності визначення суми від'ємного значення з податку на додану вартість згідно податкової декларації з ПДВ за квітень 2023 року (від 18.05.2023 № 9115987596), у розмірі 3 637 565 гривень, яку сформовано за рахунок періодів виникнення від'ємного значення серпень, грудень 2021 року, січень, лютий, серпень 2022 року, січень 2023 року, просимо надати не пізніше 05.07.2023 посадовим особам контролюючого органу наступні первинні документи та регістри бухгалтерського обліку які необхідні для здійснення перевірки, документи за вищезазначений період з таких питань, а саме: виписки банку за перевіряємий період; всі Договори купівлі - продажу (договори поставки) та надання послуг з контрагентами покупцями з усіма змінами, додатковими угодами та додатками; всі Договори з контрагентами продавцями з усіма змінами, додатковими угодами та додатками; акти виконаних робіт, наданих послуг; видаткові накладні; прибуткові накладні; рахунки-фактури; договори оренди як на техніку так і на оренду приміщень з усіма змінами, додатковими угодами та додатками; ТТН; накази по підприємству за перевіряємий період; головну книгу за 2021 - 2023 рік; оборотно-сальдові відомості розгорнуті за перевіряємий період 1 клас «Необоротні активи», 2 клас «Запаси», 3 клас «Кошти, розрахунки та ін.активи», 4 клас «Власний капітал та забезпечення зобов'язань», 5 клас «Довгострокові зобов'язання», 6 клас «Поточні зобов'язання», 7 клас «Доходи і результат діяльності», 8 клас «Витрати за елементами», 9 клас «Витрати діяльності», 0 клас «Позабалансові рахунки»; правоустановчі документи на власну нерухомість, акти вводу в експлуатацію; кількість нерухомості на початок та на кінець перевіряємого періоду (рахунок 103); кількість техніки на початок та на кінець перевіряємого періоду (рахунок 104, 105), а також придбання та реалізації техніки за перевіряємий період; штатний розклад; відомості нарахування заробітної плати; касові книги, видаткові касові ордери, платіжні відомості, прибуткові касові ордери; копії Наказів на призначення директора то головного бухгалтера; копія паспорта та ідентифікаційного коду директора та головного бухгалтера; та інші первинні документі які свідчать про господарську діяльність підприємства за перевіряємий період.
Вищезазначену інформацію та її документальне підтвердження запропоновано надати з дотриманням вимог статті 42 глави 1 розділу II Кодексу за адресою: 61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 6.46, або к встановлених Кодексом випадках - засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог щодо електронного документообігу а електронного цифрового підпису.
Крім того, ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» попереджено, що відповідно до п. 44.6 ст. 44. Податкового кодексу України, від 02.12.2010 № 275 5-У І (зі змінами та доповненнями), у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 статті 44 Податкового кодексу України, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважатиметься, що такі документи були відсутні під час складання такої звітності.
Станом на 03.07.2023 пояснень та їх документальних підтверджень, надання яких запропоновано згідно запиту ГУ ДПС області, від 29.05.2023, ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» до перевірки не надано, в зв'язку з чим складено акт про ненадання до перевірки документів ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» від 04.07.2023 №3926/20-40-07-16-06/40471467.
Станом на 04.07.2023 пояснень та їх документальних підтверджень, надання яких запропоновано згідно запиту ГУ ДПС області, від 29.05.2023, ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» до перевірки не надано, в зв'язку з чим складено акт про ненадання до перевірки документів ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» від 05.07.2023 №3972/20-40-07-16-06/40471467.
Станом на 05.07.2023 пояснень та їх документальних підтверджень, надання яких запропоновано згідно запиту ГУ ДПС області, від 29.05.2023, ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» до перевірки не надано, в зв'язку з чим складено акт про ненадання до перевірки документів ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» від 06.07.2023 №4045/20-40-07-16-06/40471467.
Станом на 06.07.2023 пояснень та їх документальних підтверджень, надання яких запропоновано згідно запиту ГУ ДПС області, від 29.05.2023, ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» до перевірки надано документи частково, перелік наданих документів вказано у додатку до акту перевірки, в зв'язку з чим, складено акт про ненадання до перевірки документів у повному обсязі ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» від 07.07.2023 №4113/20-40-07-16-06/40471467.
Станом на 07.07.2023 пояснень та їх документальних підтверджень, надання яких запропоновано згідно запиту ГУ ДПС області, 29.05.2023, ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» до перевірки надано документи частково, перелік наданих документів вказано у додатку до акту перевірки, в зв'язку з чим, складено акт про ненадання до перевірки документів у повному обсязі ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» від 10.07.2023 №4140/20-40-07-16-06/40471467.
На третій день перевірки платником податків до перевірки надано частково копії первинних документів, які завірені печаткою та підписані директором Товариства Петренко С.М.
При цьому, Товариство листом від 12.05.2023 року вхідний до ГУ ДПС у Харківській області від 15.05.2023 №35281/6/ЕКП/64 повідомило, що директор Товариства Петренко С.М. знаходиться у ФР Німеччині, а також до листа надали копію закордонного паспорту, який підтверджує факт її знаходження в ФР Німеччині.
Відповідач зазначає, що до територіального органу ДПС за основним місцем обліку від ТОВ «Торговий Дім «ДІСВЄС-АГРО» не надходило письмово повідомлення (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) відповідно до п. 44.5. ст. 44. Податкового кодексу України, від 02.12.2010 №2755-УІ (зі змінами та доповненнями).
Також, до територіального органу ДПС за основним місцем обліку від ТОВ «Торговий Дім «ДІСВЄС-АГРО», який провадив діяльність на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та не може пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, повідомлення, підписаного керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/ або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів) та/або про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати (наданого відповідно до п. п. 69.28. п. 69. підр. 10 розд. XX Кодексу), не надходили.
За квітень 2023 року ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» задекларовано від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, в сумі 3637565 грн.
Основним чинником виникнення від'ємного значення з ПДВ у квітні 2023 року є здійснення придбання імпортної продукції у періодах серпень, грудень 2021 року, січень, лютий, серпень 2022 році та січень 2023 році та низька реалізації цієї продукції.
ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» до перевірки не надано пояснень, та частково надані документи на підтвердження даних податкових декларацій за періоди в яких виникло від'ємне значення, що задекларовано в декларації з ПДВ за квітень 2023 року.
Також, ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» до перевірки не надано документів, пояснень та їх документальних підтверджень, щодо проведення інвентаризації основних фондів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів тощо.
Так, в акті перевірки зафіксовано, що до перевірки не надано за перевіряємий період (декларація з ПДВ за квітень 2023 року) наступні документи: договори з контрагентами продавцями з усіма змінами, додатковими угодами та додатками - частково; акти виконаних робіт, наданих послуг - частково; прибуткові накладні - частково; рахунки-фактури - частково; ТТН -частково; головну книгу за 2021 - 2023 рік; оборотно-сальдові відомості розгорнуті за перевіряємий період 1 клас «Необоротні активи», 2 клас «Запаси» - частково, 3 клас «Кошти, розрахунки та ін.активи» - частково, 4 клас «Власний капітал та забезпечення зобов'язань», 5 клас «Довгострокові зобов'язання», 6 клас «Поточні зобов'язання», 7 клас «Доходи і результат діяльності», 8 клас «Витрати за елементами», 9 клас «Витрати діяльності», 0 клас «Позабалансові рахунки»; кількість нерухомості на початок та на кінець перевіряємого періоду (рахунок 103); кількість техніки на початок та на кінець перевіряємого періоду (рахунок 104, 105), а також придбання та реалізації техніки за перевіряємий період; копія паспорта та ідентифікаційного коду директора та головного бухгалтера; та інші первинні документі які свідчать про господарську діяльність підприємства за перевіряємий період; пояснення щодо господарської діяльності.
Враховуючи часткової відсутності первинних документів та пояснення стосовно фінансово- господарської діяльності ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО», відсутності інформації щодо інвентаризації залишків ТМЦ, умов зберігання, перевіркою частково не можливо підтвердити достовірність відображених ТОВ «ТД «ДІСВЄС-АГРО» показників у декларації з податку на додану вартість за квітень 2023 року.
За даними оборотно-сальдової відомості по рахунку 28 «Товари», станом на 01.07.2023 обліковуються залишки в сумі 5702666,53 грн. по рахунку 205 «Будівельні матеріали» залишки в сумі 115500,0 грн.
У зв'язку із неможливістю встановити фактичну наявність товарно-матеріальних цінностей на кінець перевіряємого періоду по рахунку 28 «Товари» не підтверджено залишків товарно-матеріальних цінностей на загальну суму обсягу 5 702666,53 грн. ПДВ 1140 533,31 грн. та по рахунку 205 «Будівельні матеріали» не підтверджено залишки будівельних матеріалів на загальну суму обсягу 115500,00 гривень ПДВ 23100 гривень.
Таким чином, перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні за квітень 2023 року у Декларації від'ємного значення з ПДВ встановлено порушення платником податків: пп. «г» п. 198.5, та пп. «в» п. 200.4, ст.200 Розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №275 5-VI, із змінами та доповненнями, внаслідок чого ТОВ «ТД «ДІСВЄС- АГРО» (код за ЄДРПОУ 40471467) завищено рядок 19 Декларації за рахунок заниження рядка 9 (колонка Б) Декларації, що в свою чергу призвело до завищення ряд.21 Б «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу ПК наступного звітного періоду» у сумі 1 163 633 грн.
Відповідно до висновок акту перевірки від 14.07.2023 №21509/20-40-07-16-06/40471467 перевіркою дотримання вимог податкового законодавства при декларуванні за квітень 2023 року в Декларації від'ємного значення з ПДВ встановлено порушення ТОВ «ТД «ДІСВЄС- АГРО»:
1) пп. «г» п. 198.5, та пп. «в» п. 200.4, ст.200 Розділу V Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями, внаслідок чого ТОВ «ТД «ДІСВЄС- АГРО» (код за ЄДРПОУ 40471467) завищено рядок 19 Декларації за рахунок заниження рядка 9 (колонка Б) Декларації, що в свою чергу призвело до завищення ряд.21 Б «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу ПК наступного звітного періоду» у сумі 1 163 633 грн.
2) абз. «а» п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Кодексу у декларації з ПДВ за квітень 2023 року (18.05.2023 № 9115987596) завищено показник рядку 17 (колонка Б) на суму 71022 грн.,
3) п. п. 16.1.3., п. п. 16.1.5. п. 16.1. ст. 16., п. п. 20.1.3., п. п. 20.1.6. п. 20.1. ст. 20. Податкового кодексу України, від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), в частині ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у повному обсязі.
Листом ГУ ДПС області №43629/6/20-40-07-16-12 від 21.08.2023р. повідомлено позивача, що за результатами розгляду письмових заперечень, що були подані ТОВ «ТД «ДІСВЄС- АГРО», висновки Акту перевірки від 14.07.2023 № 21509/20-40-07-16- 06/40471467 залишено без змін.
На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийняті ППР від 24.08.2023 № 00263300716, яким зменшено від'ємне значення ПДВ на суму 1234655 грн., № 00263320716, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1020 грн. за ненадання платником податків оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю.
Позивач оскаржив вказані ППР до ДПС України. Рішенням ДПС від 08.09.2023 № 26308/6/99-00-06-01-04-06 строк розгляду скарги продовжено до 02.11.2023. Рішенням про результати розгляду скарги ДПС України від 20.10.2023 № 31463/6/99-00-06-01-04-06 ППР ГУ ДПС у Харківській області від 24.08.2023№00263300716 та № 00263320716 залишені без змін, а скаргу - без задоволення.
Вважаючи вказані ППР протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.
Перевіряючи оскаржувані рішення відповідача на відповідність приписам ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 198.1 ст. 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг: б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України: г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Згідно п. 198.2 ст. 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом
187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг. але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ. та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПК України, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи придбані товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами. необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг. необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року. - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги. необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України; б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу); в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів: г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
Згідно з положеннями п. 200.1 ст. 200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.4 ст. 200 ПК України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3ст. 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 цього ПК України на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Відповідно до п.79.2, ст.79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше ЗО календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеній у постанові Верховного Суду від 20.10.2020 у справі № 140/30/20, добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних для такого платника наслідків.
Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).
Продовжуючи розгляд справи, суд зазначає, що в силу вимог п.44.1, п.85.2 ПК України платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів; платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього п.; платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
Згідно з п.79.3 ст.79 ПК України присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Відповідно до п. 85.2. ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Статтею 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ (далі - Закон №996) визначено, що його дія поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно - правових форм власності.
Виходячи з вимог ч.2 ст.3 Закону № 996 бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 9 Закону № 996 встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку.
Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені вимогами абзацу першого п. 44.1 ст. 44 ПК України.
В ході проведення перевірки позивача, крім іншого, встановлено, що інвентаризація активів, залишків ТМЦ не проводилась, результатів інвентаризації до перевірки надано не було.
Суд зазначає, що проведення інвентаризації активів та зобов'язань є обов'язковим для юридичних осіб незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності перед складанням річної фінансової звітності у термін до дати балансу.
Суцільною інвентаризацією охоплюються всі види зобов'язань та всі активи підприємства незалежно від їх місцезнаходження, у тому числі предмети, що передані у прокат, оренду або перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану. Також інвентаризації підлягають активи і зобов'язання, які обліковуються на позабалансових рахунках, зокрема цінності, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об'єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі), умовні активи і зобов'язання (непередбачені активи та зобов'язання) підприємства (застави, гарантії, зобов'язання тощо), бланки документів суворої звітності, інші активи.
Позивач всупереч вимог ч.1 ст.10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-XIV від 16.07.1999р. (із змінами та доповненнями) та Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879, не надано до перевірки результатів проведення інвентаризації активів та зобов'язань.
Відповідно до п.44.6 ПК України, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому п.44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Зміст наведених правових норм свідчить, що обов'язок контролюючого органу здійснювати перевірку на підставі первинних документів кореспондується з обов'язком платника податків зберігати такі первинні документи та надавати їх при перевірці.
Не надання таких документів нормами п.44.6 ПК України прирівнюється до їх відсутності. Єдине виключення при застосуванні правових наслідків ненадання платником податків на вимогу контролюючого органу зазначених вище документів становить їх відсутність внаслідок виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами. Надання первинних документів згодом, у тому числі під час розгляду справи у суді, не змінює статусу цих документів, як таких, що були відсутні на час формування даних звітності та їх надання згодом не має правових наслідків для цілей підтвердження правомірності формування спірних сум податкових вигод у відповідний податковий період.
Згідно вимог пункту 44.5 статті 44 Податкового кодексу України у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу. У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
Доказів того, що позивачем виконано вимоги вказаної статті матеріали справи не місять.
Отже, ненадання платником податків документів на підтвердження задекларованих показників податкового обліку прирівнюється нормами пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України до їх відсутності.
Аналогічне правозастосування викладено у постановах Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/8441/18, від 28.10.2021 у справі №802/880/18-а, від 06.09.2022 у праві №640/772/21, від 14.12.2022 у справі № 640/637/19, від 07.02.2023 у справі №640/9880/19, від 03.10.2023 у справі №420/534/20.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що ГУ ДПС у Харківській області при винесенні спірних податкових повідомлень - рішень діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом, отже підстави для задоволення позову відсутні.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати виготовлення повного судового рішення).
Суддя Рубан В.В.