Рішення від 14.01.2025 по справі 420/31670/24

Справа № 420/31670/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування вимоги Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради №18-04-08/3157 від 24.07.2024 щодо повернення надміру отриманих грошових коштів за період з 01.09.2023 по 29.02.2024 в загальній сумі 12000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 01.05.2022 по 29.02.2024 отримував допомогу на проживання ВПО у розмірі 2000 грн. на місяць. Вказує, що у зв'язку з набуттям позивачем 23.01.2023 та 11.05.2023 двох об'єктів нерухомого майна у м. Одесі йому надійшло повідомлення про необхідність терміново повернути надміру отримані кошти з 01.09.2023 по 29.02.2024 в сумі 12000 грн. Вважає таку вимогу відповідача протиправною, оскільки

Відповідач надав відзив на позов, у якому зазначив, що у межах спірних правовідносин діяв правомірно.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Позивач подав додаткові пояснення, в яких висловив власну думку щодо правильного вирішення спору.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки № 5105-7500812321 від 01/05.2022 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Листом від 24.07.2024 № 18-04-08/3157 Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради проінформував, що відповідно до Порядку № 332 у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Також відповідачем повідомлено про обов'язок повернути надміру виплачені кошти допомоги за період з 01.09.2023 по 29.02.2024 та перерахувати 12000 грн. на визначений банківський рахунок.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до частин першої та другої статті 5 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо).

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 7 цього Закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.

Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до абзацу 15 частини першої статті 9 Закону, внутрішньо переміщена особа має право на отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування.

Відповідно до підпункту 5 пункту 7 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 № 709) (далі - Порядок), допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 01.08.2023, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання внутрішньо переміщена особа, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування, або інформації (за технічної можливості), внесеної до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї), або житлового приміщення (частини житлового приміщення, придбаного за кошти, отриманого на підставі договору кредиту, якщо перший внесок, сплачений уповноваженою особою або отримувачем, становив менш як 100 тис. гривень).

Відповідно до пункту 29 Порядку, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.

У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

За встановленими обставинами, відповідач виявив факт неправомірної виплати позивачу допомоги ВПО за період з 01.09.2023 по 29.02.2024 в загальній сумі 12000 грн., про що позивача повідомлено листом від 24.07.2024 № 18-04-08/3157.

Також, вказаним листом відповідач проінформував, що відповідно до Порядку № 332 у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Повідомлено про обов'язок повернути надміру виплачені кошти допомоги за період з 01.09.2023 по 29.02.2024 та перерахувати 12000 грн. на визначений банківський рахунок.

Позивач у позовній заяві визнає той факт, що ним придбано 23.01.2023 та 11.05.2023 два об'єкти нерухомого майна у м. Одесі.

Уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги») орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг (абзац 1 пункту 9 Порядку № 332).

Тобто, вказаною нормою передбачено обов'язок уповноваженої особи протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це, зокрема, орган соціального захисту населення.

Водночас, позивач зазначеного зобов'язання не виконав, про придбання об'єктів нерухомого майна у м. Одесі орган соціального захисту населення не повідомив, чим порушив приписи абзацу 1 пункту 9 Порядку № 332.

Відповідно до абзацу 2 пункту 9 Порядку № 332, якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

З огляду на викладене, відповідач, провівши додаткову перевірку виявив факт неправомірного отримання позивачем допомоги ВПО, у зв'язку з чим надіслав на його адресу вимогу про повернення надміру сплачених коштів.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України, а тому вимога про повернення надміру сплачених коштів є правомірною та підстави для визнання її протиправною та скасування відсутні.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Суд зазначає, що ухвалою суду від 14.10.2024 позивачу було відстрочено сплату судового збору за подання до суду позову до ухвалення судового рішення у справі.

За приписами статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, ухвалою суду було відстрочено сплату судового збору за подання до суду позову до ухвалення судового рішення у справі, а в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю, суд, у відповідності до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Одеського окружного адміністративного суду судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65022, місто Одеса, вул.Косовська, будинок 2-Д, ЄДРПОУ 36290160) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Одеського окружного адміністративного суду (рахунок UA468999980313171206084015756, отримувач - ГУК в Од.обл./Київський р-н/22030101, код ЄДРПОУ - 37607526, банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.)) судовий збір у сумі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14.01.2025.

Суддя Олександр ХУРСА

.