Рішення від 13.01.2025 по справі 420/724/22

Справа № 420/724/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У січні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому просив суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії, а також щодо відмови в наданні одного екземпляру оновленої довідки особисто позивачу;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії позивача, а також видати один екземпляр оновленої довідки особисто позивачу.

В обґрунтування позову вказував, що має право на отримання довідки від ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії з 01.04.2019, однак відповідач протиправно відмовив у видачі такої оновленої довідки за зверненням позивача. Позивач зауважує, що така відмова відповідача унеможливлює здійснення перерахунку гарантованого державою розміру пенсії позивача органами ПФУ та подальший захист своїх прав у частині належного грошового забезпечення.

Позивач у своїх доводах вказує, що відповідно до п.5 Постанови КМ України № 704, Міністром оборони України було прийнято рішення про збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців з 01.01.2019 (доведено телеграмою від 28.12.2018 № 248/9240 (далі - Телеграма).

При цьому, позивач також відмічав у своєму позові, що з дати звільнення позивача з військової служби в запас (01.10.2018 р.) і призначення позивачу пенсії до дати 5 березня 2019 року, на яку позивач просив відповідача надати довідку, види грошового забезпечення не змінювались, але значно збільшувався розмір окремих додаткових видів грошового забезпечення. Так, зокрема, за посадою, яку позивач займав перед звільненням у запас (відповідає тарифному розряду 42 відповідно до вимог Наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 р. № 90, копія довідки 350/190/7/50/24 від 12.01.2022 р. додається), розмір надбавки за особливості проходження служби збільшено до 65% (п.1 Телеграми) - у позивача було лише 12%; розмір щомісячної премії збільшено до 35% (п. 1 Телеграми. Додаток 1 до Телеграми) - у позивача при звільненні враховувалася щомісячна премія за місяцями від 10% до 21%.

Відповідачем був наданий відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , у якому вказуючи про хибність та безпідставність доводів і вимог позивача, просив відмовити у задоволенні позову. У своїх доводах відповідач зазначає, що при призначенні пенсії позивачу за вислугу років у жовтні 2018 року були також враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія. Так, згідно протоколу за пенсійною справою 1501022218 від 26.10.2018, позивачу було призначено пенсію за вислугу років. До складу грошового забезпечення з якого позивачу було обчислено пенсію, було включено: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентну надбавку за вислугу років, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами, надбавку за класність, надбавку за специфічні умови проходження служби, премію. Отже, у складі грошового забезпечення, з якого позивачу було призначено пенсію ГУ ПФУ в Одеській області було враховано середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення позивача за 24 місяці у розмірі 4504,53. Наведена довідка про додаткові види грошового забезпечення, а також грошовий атестат були направлені ІНФОРМАЦІЯ_3 (з 29.12.2018 переформований у ІНФОРМАЦІЯ_4 ) до ГУ ПФУ в Одеській області разом із поданням про призначення пенсії позивачу, та як вбачається, зазначена довідка, а також грошовий атестат були враховані ГУ ПФУ в Одеській області при призначені позивачу пенсії за вислугу років. Вищенаведені обставини, а також докази, які надаються на їх підтвердження свідчать про те, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія вже були включені до складу грошового забезпечення з якого позивачу було обчислено та призначено ГУ ПФУ в Одеській області пенсію у жовтні 2018 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2022 року, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2023 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.08.2024, касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2022 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2023 року в адміністративній справі № 420/724/22 скасовано, а справу № 420/724/22 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - направлено на новий розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

Скасовуючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанції у цій справі та направляючи справу №420/724/22 на новий розгляд до Одеського окружного адміністративного суду, Верховний Суд у своїй постанові зазначив зокрема таке:

- Звертаючись до суду з цим позовом ОСОБА_1 обґрунтовував його тим, що відмова відповідача в підготовці та направленні до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір його грошового забезпечення відповідно до постанови №704 за формою, передбаченою додатком №2 до порядку №45 є протиправною, оскільки на думку позивача телеграмою Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року № 248/9240 підтверджується збільшення розміру грошового забезпечення;

- Як було зазначено вище, постановою №704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення;

- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом № 1082-IX, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», визначених з врахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року). Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку щодо перерахунку пенсії позивача;

- Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком;

- Разом з тим, у цій справі судами попередніх інстанцій надано оцінку обставинам пов'язаним із визначенням складових грошового забезпечення для обчислення пенсії при її призначенні та не досліджувалось питання наявності у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік) та відповідно наявності підстав для видачі відповідачем оновленої довідки про складові грошового забезпечення.

З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що під час розгляду справи судами не встановлено всіх обставин, які мають значення для правильного вирішення спору. Встановлення вказаних обставин має вирішальне значення для правильного вирішення спору по суті.

10.09.2024 дана справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та за результатами повторного автоматизованого розподілу справи визначено головуючого суддю для її розгляду Хлімоненкову М.В.

Ухвалою від 13.09.2024 суд прийняв до провадження дану справу, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Також, указаною вище ухвалою, відповідачу було встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, а також третій особі було встановлено строк для надання письмових пояснень до позову/до відзиву на позов.

Ухвалу суду від 13.09.2024 відповідачу та третій особі було надіслано до електронних їх кабінету в підсистемі «Електронний суд» та, згідно складених секретарем довідок, документ доставлено до електронних кабінетів: 13.09.2024 (18:40).

При новому розгляді справи до суду не надходило заяв, клопотань, доповнень від сторін до заяв по суті справи, наявних в матеріалах даної справи.

Від третьої особи до суду не надійшло письмових пояснень ані до позову, ані до відзиву на позов.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді заступника начальника військової частини НОМЕР_1 , та наказом Командувача Повітряних Сил Збройних сил України № 535 від 21 вересня 2018 року (по особовому складу), був звільнений з військової служби у запас відповідно до пункту другого частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», за підпунктом «к» ( які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду).

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 01.10.2018 №204 (по стройовій частині), підполковника ОСОБА_1 , заступника командира військової частини НОМЕР_1 , з 01.10.2018 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

01.10.2018 Військовою частиною НОМЕР_1 підготовлено та складено довідку №177 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 31531 (тридцять одна тисяча п'ятсот тридцять одна) грн. 70 коп., та фактично включає: основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років); щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія (надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 пп. 1 п. 5 ПКМУ № 704), надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ № 414), набавка за кваліфікацію (дод. 15 ПКМУ № 704) та премія).

У примітці цієї довідки також зазначено: довідку складено на підставі роздавальних відомостей.

З 02.10.2018 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з протоколом за пенсійною справою - 1501022218 (Міноборони) від 26.10.2018 р., пенсія позивачу призначена згідно з Законом України № 2262-ХІІ, 09.04.1992, за вислугу років - 31, у розмірі 70% грошового забезпечення з 02.10.2018 р. довічно, з урахуванням таких видів грошового забезпечення як: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років - 50%, надбавка за особливості проходження служби - 12%, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 15%, надбавка за кваліфікацію - 5%, щомісячна премія у розмірі від 10% до 21%.

15 листопада 2021 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з клопотанням про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення, які враховувались при обчислені пенсії позивача на дату його звільнення з військової служби у запас та направлення її до ГУ ПФУ в Одеській області, з метою здійснення перерахунку призначеної пенсії.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16 грудня 2021 року №943/15964, зазначено про відсутність правових підстав для складання та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки рішення щодо перерахунку пенсій особам звільненим з військової служби, пенсії яким призначено після 01 березня 2018 року не приймалось.

Не погодившись із діями відповідача щодо такої відмови, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Частиною другою ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч.3, ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

В силу вимог ч.2 ст.51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-XII, окремими приписами якої визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відтак, з наведених положень вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною 4 ст. 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

З огляду на висновки та зауваження Верховного Суду, викладені у постанові від 22.08.2024 по справі №420/724/22, суд при новому розгляді даної справи враховує, що 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського та начальницького складу.

Пунктом 2 вказаної Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п.4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття), розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Проте, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 (далі-Постанова №103), якою внесено зміни до ряду постанов, в тому числі і до Постанови №704.

Так, пунктом 6 Постанови №103 пункт 4 Постанови №704 був викладений у новій редакції, якою визначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови КМ України від 21.02.2018р. №103.

Отже, з 29.01.2020р. відповідні зміни, які були внесені до п.4 Постанови КМ України №704 втратили чинність.

Таким чином, з 29 січня 2020 року не діє норма п.6 постанови КМУ №103, якою були внесені зміни до п.4 постанови КМУ №704 стосовно того, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Суд наголошує на неможливості застосування норми, визначної в судовому порядку протиправної та скованої.

Суд зазначає, що Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-III (далі - Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону № 2017-III).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У свою чергу, Закони про Державний бюджет України на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року на 2020, 2021, 2022, 2023 роки, відповідно, не містять.

Тобто, положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01.01.2020 не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

Проте з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року уже не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).

Суд також враховує, що питання застосування п.4 Постанови КМ України №704 при вирішення спорів неодноразово було предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 на яку слушно посилається позивач у своєму позові, від 09.05.2023 у справі №380/5158/22 суд касаційної інстанції дійшов наступних висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Аналогічні правові висновки в подальшому були підтримані Верховним Судом у постановах від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 16.11.2022 у справі №120/648/22-а, від 22.03.2023 у справі №340/10333/21, від 09.05.2023 у справі №380/5158/22, від 10.01.2024 у справі №№400/3128/23 та інших.

Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС України правила, а також враховуючи на те, що з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до правовідносин, пов'язаних із видачею довідок про розмір грошового забезпечення осіб, пенсію яким призначено відповідно до вимог ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», станом на 1 січня календарного року після 01.01.2020, підлягає застосуванню пункт 4 постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1082-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

У спірному ж випадку, позивач не просив ІНФОРМАЦІЯ_5 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня календарного року, із застосуванням в якості розрахункової величини для обрахунку його складових - прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.

Як встановлено зі змісту заяв по суті справи та наявних у справі документів, позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_6 із проханням видати та направити до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року.

Відтак, на спірні правовідносини не впливає застосування пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону № 1082-ІХ із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Окрім того, враховуючи зауваження Верховного Суду, викладені у постанові від 22.08.2024 року у цій справі №420/724/22, суд вважає за доцільне також зазначити, що до 01.01.2020 року, як вже зазначалось вище, та неодноразово підтверджувалось Верховним Судом у судових рішеннях за результатами розгляду справ, спірним питанням у яких було саме оформлення довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року починаючи з 01.01.2020, протягом 2019 року для визначення складових грошового забезпечення військовослужбовців застосовувався розмір прожиткового мінімуму встановлений законом на 01 січня 2018 року (1762 грн).

Позивачем не заперечується та не оскаржується правомірність застосованої відповідачем розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб як розрахункової величини при обрахунку складових його грошового забезпечення для призначення пенсії.

Також, позивачем не ставилось перед відповідачем у своєму зверненні питання щодо видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії після 01.01.2020 року виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року.

Отже, повертаючись безпосередньо до доводи позивача, наведених у позові, та надаючи їм оцінку, суд звертає увагу, що у розумінні приписів п. 1, 4 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

В силу вимог п.1 постанови КМ України від 21 лютого 2018 року № 10З «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року набрало законної сили 05.03.2019 року.

При цьому, як було встановлено судом під час розгляду даної справи, згідно з протоколом за пенсійною справою - 1501022218 (Міноборони) від 26.10.2018 р., пенсія позивачу призначена згідно з Законом України № 2262-ХІІ з 02.10.2018 р.

З огляду на зазначене, визнання протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови № 103 Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не створює підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки пенсія позивачу була призначена в жовтні 2018 року.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Судом встановлено, що відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 01.10.2018 р. № 177 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виданої позивачу про те, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 31531 (тридцять одна тисяча п'ятсот тридцять одна) грн. 70 коп., що фактично включає:

- основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років,

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія: надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 пп. 1 п. 5 ПКМУ № 704), надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (ПКМУ № 414), набавка за кваліфікацію (дод. 15 ПКМУ № 704) та премія.

Як вбачається з матеріалів справи, у складі грошового забезпечення з якого ОСОБА_1 було призначено пенсію, Головним управління Пенсійного Фонду в Одеській області, серед іншого, було враховано середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення позивача за 24 місяці у розмірі 4504,53 грн., в т.ч. надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами, надбавку за класність, надбавку за специфічні умови проходження служби, премію.

Таким чином, враховуючи, що складові грошового забезпечення з урахуванням яких позивачу було призначено пенсію, після серпня 2018 року не змінювались, а станом на 05.03.2019 пенсія позивача була обчислена та виплачувалась з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, відповідно відсутні підстави для підготовки нової довідки про розмір грошового забезпечення за станом на 05.03.2019 року.

Суд відхиляє за необґрунтованістю посилання позивача на телеграму Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року, вих. № 248/9240, оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути або відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, або рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Згідно висновків Верховного суду, наведених у постанові від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Постановою № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:

1) надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, Міністерству оборони України делеговано право визначати розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у межах бюджетних асигнувань.

Посилання позивача у своїх доводах на те, що оскільки телеграмою Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 з 01.01.2019 установлено виплату у більшому розмірі додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % та премії у розмірі 35 %, відповідач повинен виготовити та направити до Пенсійного фонду оновлену довідку з врахуванням цього підвищення, суд вважає безпідставними, адже, як вказано вище, за приписами статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Телеграма Міністра оборони України № 248/9240 від 28.12.2018 не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача щодо зазначення конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням положень, які містяться у вище зазначеній телеграмі.

Відтак, надбавка та премія, які позивач просив врахувати під час складання нової довідки про грошове забезпечення, має тимчасовий характер. Виплата такої надбавки та премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2019 році.

Водночас, розмір такої надбавки та премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби.

За вказаного, телеграма Міністра оборони України № 248/9240 від 28 грудня 2018 року, якою установлювався розмір надбавки за особливості проходження служби та премії для військовослужбовців у 2019 році, є документом, що носить тимчасовий характер, та не породжує будь-яких правових підстав для установлення нових розмірів деяких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які ураховуються під час проведення перерахунку пенсії. Установлені зазначеною телеграмою надбавки та премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.

Також, суд вважає неґрунтовними і посилання позивача на висновки Верховного Суду у зразковій справі № 826/3858/18, оскільки у вказаній справі спірні правовідносини виникли щодо перерахунку пенсії особі, якій раніше було перераховано пенсію на підставі Постанови № 103, позивачу не перераховувалася пенсія на підставі Постанови № 103.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході розгляду справи позивач не довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.

Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року відповідно до заяви ОСОБА_1 діяв правомірно, а відтак заявлені у цьому позові вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Судові витрати не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись ст.242-246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ: 20987385, адреса: вул.Канатна,83, м.Одеса, 65107.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА