Рішення від 14.01.2025 по справі 400/10990/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2025 р. № 400/10990/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаБаштанської міської ради, вул. Героїв Небесної Сотні, 38, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101,

провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Баштанської міської ради (далі - відповідач, Баштанська міськрада), у якому просить:

- визнати протиправною відмову у включені ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024-2025р. на придбання твердого пічного побутового палива;

- зобов'язати Баштанську міську раду включити ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024-2025р. на придбання твердого пічного побутового палива та виплатити 21000,00 грн одноразової грошової допомоги.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 06.09.2024 року звернулася до Плющiвського старостинського округу Баштанської ТГ Баштанського району iз письмовою заявою про надання одноразової грошової допомоги протягом опалювального сезону 2024 - 2025 років на придбання твердого пічного побутового палива. Заява має підписи старости Плющiвського старостинського округу В.Прокопчука та спеціаліста l категорiї Г.Гончар. Вказану заяву працівники Плющiвського старостинського округ Баштанської ТГ Баштанського району у визначенні законодавством термiни передали до Баштанської міської ради. Відповідно до п 8. Порядку надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива, листом Баштанської районної державної адміністрації за № К-583-24, датований 25.09.2024 року, було повідомлено, що згідно інформації Баштанського УЕГГ, у домогосподарстві позивача газопостачання включене, опалювальний прилад включено, а саме тому подана заява не включена до переліку осіб на надання одноразової допомоги.

Позивач вважаює таку відмову протиправною та звернулася до суду із даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 22.11.2024 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що 13.09.2024 року до виконавчого органу місцевого самоврядування, а саме до відділу з соціальних питань Баштанської міської ради в порядку визначеному Постановою від 30.08.2024 року № 993 «Про затвердження Порядку надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива» (далі - Постанова № 993) звернулася позивач із заявою про надання одноразової грошової допомоги протягом опалювального сезону на 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива. До вказаної заяви нею було надано пакет документів, що передбачений вищевказаною постановою.

Пунктом 1 Постанови № 993 чітко визначено, що одержувачами грошової допомоги на опалення є особи, які фактично проживають у Миколаївській області, на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій, у житлових будинках, житлових приміщеннях (житлових кімнатах), які опалюються твердим пічним побутовим паливом. Органу місцевого самоврядування відомо, що у населеному пункті - с. Плющівка Баштанського району Миколаївської області, де проживає заявниця, наявна функціонуюча газорозподільна мережа, а більшість жителів цього населеного пункту використовують для опалення житла газ, а не тверде паливо для пічного опалення.

Відповідно органом місцевого самоврядування з метою недопущення неправомірного отримання міжнародної допомоги на придбання твердого пічного опалення було направлено ряд запитів до МФ ТОВ «Газорозподільні Мережі України», якими ми просили повідомити чи користуються газопостачанням на опалення громадяни, що подали заяву на отримання виплат за Постановою № 993. В тому числі запит направлено і стосовно позивача.

На запит від 13.09.2024 року листом № 681-МФ/10 від 16.09.2024 року від Баштанське управління МФ ТОВ «Газорозподільні мережі України» повідомило, що за адресою АДРЕСА_2 ОСОБА_1 газопостачання включене, опалювальний прилад включений.

Відповідно органом місцевого самоврядування встановлено відсутність права одержувача на отримання грошової допомоги на тверде пічне опалення, а тому з метою недопущення отримання неправомірної вигоди у вигляді грошової допомоги у сумі 21000,00 грн позивача не включено до переліку одержувачів грошової допомоги.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, цінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач є власницею будинку АДРЕСА_2 i проживає у вказаному будинку зi своєю донькою ОСОБА_2 .

Як зазначає позивач, її будинок підключено до газопостачання, але газ використовується лише для приготування їжі та підігріву гарячої води.

Відповідно до технічного паспорту на будинок відображено розташування печі (груби) будинку.

06.09.2024 року позивач звернулася до Плющiвського старостинського округу Баштанської ТГ Баштанського району iз письмовою заявою про надання одноразової грошової допомоги протягом опалювального сезону 2024 - 2025 років на придбання твердого пічного побутового палива. Заява підписана старостою Плющiвського старостинського округу В.Прокопчука та спецiалiстом l категорiї Г.Гончар. Вказану заяву передали до Баштанської міської ради.

13.09.2024 року заява надійшла до відділу з соціальних питань Баштанської міської ради.

Листом від 16.09.2024 року № 681-МФ/10 від 16.09.2024 року від Баштанського управління МФ ТОВ «Газорозподільні мережі України» відповідача на його запит повідомило, що за адресою с. Плющівка буд.23 ОСОБА_1 газопостачання включене, опалювальний прилад включений.

Листом Баштанської районної державної адміністрації від 25.09.2024 року № К-583-24 позивача повідомлено, що згідно інформації Баштанського УЕГГ, в її домогосподарстві газопостачання включене, опалювальний прилад включено, у зв'язку з чим її заява не включена до переліку осіб на надання одноразової допомоги.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення у справ, суд виходить з наступного:

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 Постанови № 993 визначено, що одержувачами грошової допомоги на опалення є особи, які фактично проживають у Миколаївській області, на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій, у житлових будинках, житлових приміщеннях (житлових кімнатах), які опалюються твердим пічним побутовим паливом.

Особи, що потребують допомоги, звертаються до 16 вересня 2024 р. із заявою до виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної в місті ради або військової адміністрації населеного пункту в разі її утворення чи визначеного такою військовою адміністрацією органу (структурного підрозділу) (далі - орган місцевого самоврядування) за місцем розташування домогосподарства.

Під час подання заяви пред'являються:

1) копія документа, що посвідчує особу (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України) одержувача та всіх членів сім'ї (домогосподарства), які фактично проживають у відповідному домогосподарстві;

2) копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків одержувача та всіх членів сім'ї (домогосподарства), які фактично проживають у відповідному домогосподарстві, крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України;

3) копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (якщо в домогосподарстві є внутрішньо переміщені особи);

4) документи, що підтверджують факт проживання в домогосподарстві: паспорт громадянина України (з відміткою про реєстрацію місця проживання) та/або довідка (витяг) про реєстрацією місця проживання, та/або акт обстеження факту проживання особи без реєстрації місця проживання за даною адресою тощо.

Заява розглядається органом місцевого самоврядування протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем надходження такої заяви.

За результатами розгляду заяви приймається рішення про включення заявника до переліку одержувачів або про відмову у включенні до переліку одержувачів.

Частиною 2 та 3 п. 8 Постанови № 993 визначено, що за результатами розгляду заяви приймається рішення про відмову у включенні до переліку одержувачів.

Про прийняте рішення орган місцевого самоврядування інформує одержувача протягом п'яти робочих днів з дати прийняття рішення у спосіб, зазначений у заяві.

Згідно положень п. 9 Порядку № 993, підставою для відмови у включенні до переліку одержувачів є виявлення в документах виправлень, недостовірних відомостей або розбіжностей, відсутність в документах підстав для включення до переліку одержувачів.

Якщо за результатами розгляду заяви орган місцевого самоврядування відмовляє одержувачу у включенні до переліку одержувачів з підстав, зазначених у абзаці першому цього пункту, одержувач має право повторно звернутись із заявою до органу місцевого самоврядування до дати, зазначеної в абзаці першому пункту 6 цього Порядку.

У зв'язку з отриманою відповіддю від Баштанське управління МФ ТОВ «Газорозподільні мережі України» посадовими особами відповідача прийнято рішення про відмову у включенні до переліку одержувачів ОСОБА_1 .

Підставою відмови згідно п. 9 Постанови № 993 стало виявлення в документах відсутності підстав для включення до переліку одержувачів.

Відповідачем до відзиву на позовну заяву додано лист від Баштанського управління МФ ТОВ «Газорозподільні мережі України» від 16.09.2024 року № 681-МФ/10, у яком зазначено, що за адресою АДРЕСА_2 ОСОБА_1 газопостачання включене, опалювальний прилад включений.

Позивачем до позовної заяви надано довідку про стан розрахунків від 25.10.20214 року Баштанської дільниці ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою с. Плющівка буд. 23.

Суд зазначає, що дана довідка не свідчить про невикористання позивачем опалювального приладу за вищезазначеною адресою.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З аналізу наявних в матеріалах справи доказів та положень нормативно-правових актів у сукупності, враховуючи доводи позовної заяви, а також мотиви прийняття оскаржуваного рішення, суд робить висновок про відсутність підстав для визнання протиправною відмову у включені позивача до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024 - 2025 років на придбання твердого пічного побутового палива.

Щодо вимоги про зобов'язання включити позивача до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги суд зазначає, що п. 10 та 11 Постанови № 933 визначено чітку процедуру подання заяв та ієрархічність їх передачі від органу місцевого самоврядування до обласної військової адміністрації, а потім до Мінекономіки. За цією процедурою не передбачено повторного надсилання заяв до обласної військової адміністрації.

Щодо вимоги виплати одноразову грошову допомогу у розмірі 21000,00 грн суд зазначає, що відповідно до п. 16 Постанови № 993 грошова допомога на опалення одержувачам виплачується за рахунок коштів міжнародних організацій. Відповідно, у бюджеті Баштанської міської територіальної громади не передбачено видатків на виплату одноразової грошової допомоги для придбання твердого пічного побутового палива.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Баштанської міської ради (вул. Героїв Небесної Сотні, 38, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, код ЄДРПОУ 04376469) про: визнання протиправної відмови у включені ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024-2025р. на придбання твердого пічного побутового палива; зобов'язання Баштанської міської ради включити ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024-2025р. на придбання твердого пічного побутового палива та виплатити 21000,00 грн одноразової грошової допомоги - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 14.01.2025 року.

Суддя О.В. Малих