про залишення позовної заяви без руху
13 січня 2025 рокусправа № 380/257/25 м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мричко Н.І., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Військова частина НОМЕР_1 , помічника командира військової частини НОМЕР_1 з правової роботи - начальник юридичної служби майор юстиції Говоруха Максим Миколайович про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , помічника командира військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії помічника командира військової частини НОМЕР_1 - начальника юридичної служби майора юстиції ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , які полягають у зловживанні правом на ініціювання службового розслідування стосовно ОСОБА_1 шляхом подання рапорту від 01.10.2024 з неправдивими та перекрученими відомостями про порушення мною військової та виконавської дисципліни, що мало наслідком безпідставне притягнення мене до дисциплінарної відповідальності;
- визнати протиправним в цілому та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 03.11.2024 №5890 «Про результати службового розслідування стосовно майора юстиції ОСОБА_1 ».
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 протягом трьох днів після набрання рішенням суду законної сили занести до службової картки старшого офіцера юридичної служби військової частини НОМЕР_1 майора юстиції ОСОБА_1 відомості про скасування дисциплінарного стягнення «Сувора догана», оголошеного відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 03.11.2024 №5890 «Про результати службового розслідування стосовно майора юстиції ОСОБА_1 »;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 протягом трьох днів після набрання рішенням суду законної сили нарахувати та виплатити старшому офіцеру юридичної служби військової частини НОМЕР_1 майору юстиції ОСОБА_1 безпідставно невиплачену частину щомісячної премії за листопад 2024 року у розмірі 20 відсотків встановленого розміру щомісячної премії.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 вказаного Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених вказаним Кодексом.
Частиною другою вказаної статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Суддя встановила, що позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам, встановленим статтями 161 КАС України, з огляду на таке.
Щодо строку звернення до суду.
Відповідно до понятійного апарату Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (пункт 17 частини першої статті 4 КАС України).
Таким чином, військова служба, є різновидом публічної служби.
Згідно з частиною п'ятою статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Отже, спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Як видно з позовної заяви, позивач не погоджується з наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 03.11.2024 №5890 «Про результати службового розслідування стосовно майора юстиції ОСОБА_1 ».
До суду через підсистему «Електронний суд» позовна заява надійшла 08.01.2025.
Таким чином, позивач звернувся до суду з порушенням встановленого частиною п'ятою статті 122 КАС України місячного строку.
Суддя зазначає, що позивач не подав доказів на підтвердження дотримання ним строку звернення до суду з цим позовом.
Наслідки пропуску строку звернення визначені у статті 123 КАС України, зокрема, в частині третій вказаної статті передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Вказані правила процесуального закону щодо надання можливості позивачу подати заяву про поновлення пропущеного строку або вказати інші причини поважності пропущеного строку, слід застосовувати як на стадії відкриття провадження у справі, так і на стадії розгляду справи після відкриття провадження у справі (частини третя та четверта статті 123 КАС України).
Зважаючи на викладене, позивачу необхідно надати суду докази про дотримання строку звернення до суду або заяви про поновлення строку звернення до суду з позовом з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду з позовом.
Щодо сплати судового збору.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон України №3674-VI).
За визначенням, наведеним в частині першій статті 1 Закону України №3674-VI судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених вказаним Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3028 гривні.
Підпунктом 1.1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При зверненні до суду з цим позовом позивач судовий збір не сплатив, вважає, що він, як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору на підставі пунктів 1, 13 частини першої статті 5 “Про судовий збір».
Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Як видно з позовної заяви, спір між сторонами виник спір щодо визнання протиправним і скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 03.11.2024 №5890 «Про результати службового розслідування стосовно майора юстиції ОСОБА_3 ».
Таким чином, спір у цій справі стосується саме проходження публічної служби, а не звільнення з неї, адже позивач оскаржує наказ щодо застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді «сувора догана». Тобто, звільнення позивача з роботи не відбулося.
З огляду на наведене вище, суддя дійшла висновку, що до позивача не застосовується пільга встановлена пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Щодо наявності у позивача статусу учасника бойових дій.
Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір» учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22.10.1993 №3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22 вказаного Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом таких питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 вказаного Закону.
Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір» необхідно враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Суддя при розгляді питання про відкриття провадження у справі враховує висновки Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 12.02.2020 у справі № 545/1149/17.
Виходячи з наведеного, суддя вважає, що підстави для звільнення від сплати судового збору, передбачені пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір» не поширюються на позивача за звернення до суду з цим позовом.
Відтак, з урахуванням вищевикладеного позивачу слід сплатити судовий збір за подання до суду цього позову.
Щодо розміру судового збору.
З позовної заяви видно, що позивач об'єднав у такому дві вимоги немайнового характеру:
1. визнати протиправними дії помічника командира військової частини НОМЕР_1 - начальника юридичної служби майора юстиції ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , які полягають у зловживанні правом на ініціювання службового розслідування стосовно ОСОБА_1 шляхом подання рапорту від 01.10.2024 з неправдивими та перекрученими відомостями про порушення мною військової та виконавської дисципліни, що мало наслідком безпідставне притягнення мене до дисциплінарної відповідальності;
2. визнати протиправним в цілому та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 03.11.2024 №5890 «Про результати службового розслідування стосовно майора юстиції ОСОБА_1 » та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 протягом трьох днів після набрання рішенням суду законної сили занести до службової картки старшого офіцера юридичної служби військової частини НОМЕР_1 майора юстиції ОСОБА_1 відомості про скасування дисциплінарного стягнення «Сувора догана», оголошеного відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) від 03.11.2024 №5890 «Про результати службового розслідування стосовно майора юстиції ОСОБА_1 ».
Таким чином, розмір судового збору за подання цього позову повинен становити 2422,40 грн (3028,00 грн * 0,4*2), тобто за кожну вимогу немайнового характеру.
Щодо заявленої позовної вимоги - зобов'язати військову частину НОМЕР_1 протягом трьох днів після набрання рішенням суду законної сили нарахувати та виплатити старшому офіцеру юридичної служби військової частини НОМЕР_1 майору юстиції ОСОБА_1 безпідставно невиплачену частину щомісячної премії за листопад 2024 року у розмірі 20 відсотків встановленого розміру щомісячної премії, суддя зазначає таке.
Оскільки, премія входить до складової заробітної плати, відтак позивача слід звільнити від сплати судового збору за цю позовну вимогу відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Позивач не долучив до позову квитанції про сплату судового збору.
Отже, судовий збір за подання цієї позовної заяви не сплачено.
За наведених обставин, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 2422,40 грн та подати до суду відповідний платіжний документ, який підтверджує сплату судового збору.
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.lv.court.gov.ua) в розділі “Судовий збір». Такими реквізитами є: отримувач коштів: УДКСУ у Залізничному районі м. Львова; код отримувача: 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку (ІВАN): UA128999980313101206084013951, код класифікації доходів бюджету: 22030101; найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); наявність відомчої ознаки: “84» Окружні адміністративні суди. На згаданому вище сайті є також можливість автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Згідно з вимогами частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, надавши позивачу строк для усунення виявлених недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя
позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , помічника командира військової частини НОМЕР_1 з правової роботи - начальника юридичної служби майора юстиції ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, скерувавши на адресу Львівського окружного адміністративного суду:
- докази про дотримання строку звернення до суду або заяви про поновлення строку звернення до суду з позовом з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду з позовом;
- квитанції про сплату судового збору 2422,40 грн.
Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили негайно після її проголошення та оремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяМричко Н.І.