Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"29" листопада 2007 р. Справа № А19/184-07
За позовом Нещерівської сільської ради, с. Нещерів, Обухівський район
до відповідача 1) Обухівської районної ради, м. Обухів
відповідача 2) Обухівської районної державної адміністрації, м. Обухів
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Київська обласна державна адміністрація, м. Київ
про зобов'язання утриматися від здійснення певних дій
Головуючий суддя Карпечкін Т.П.
секретар судового засідання (пом. судді) Десятникові В. Б.
Представники:
від позивача: Пальчевська Л. Г. (голова сільської ради - ріш. № 1 від 07.04.2006 року);
від відповідача 1: не з'явився;
від відповідача 2: Оваденко І. В. (дов. № 1086/6-15 від 06.06.2007 року);
від третьої особи 2: Дем'янюк Р. В. (дов. № 73-к від 17.08.2007 року).
Нещерівська сільська рада (далі-позивач) звернулась до господарського суду Київської області з позовом до Обухівської районної ради, Обухівської районної державної адміністрації, третя особа Київська обласна державна адміністрація (далі-відповідач) про зобов'язання утриматися від здійснення певних дій.
Ухвалою від 21 травня 2007 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 21 травня 2007 року задоволено клопотання позивача про забезпечення позову.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в супереч чинному Законодавству України Обухівська районна рада рішенням № 155.11.У від 13.04.07 р. «Про скасування рішення Обухівської районної ради від 22.07.05 р. № 263.22.ІУ «Про погодження визначення земельної ділянки для продажу на конкурентних засадах» скасувала своє попереднє рішення № 263-22-IV від 22.07.2005 року «Про погодження визначення земельної ділянки для продажу на конкурентних засадах», яким погодила визначену для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону) земельну ділянку, що перебуває у державній власності, орієнтовною площею 15.0 га, розташованої у північній частині території Нещерівської сільської ради в заплаві річки Стугна на землях радгоспу «Обухівський». Зазначене рішення Обухівської районної ради скасовано з врахуванням того, що розпорядження голови Обухівської райдержадміністрації від 01.07.05 р. № 372 «Про визначення земельної ділянки площею 15 га для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) на території Нещерівської сільської ради» скасоване розпорядженням голови райдержадміністрації від 04.04.07 р. № 307 та відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 10,127,134-137 Земельного Кодексу України. Позивач зазначає, що було отримано всі попередні погодження для здійснення процедури продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельної ділянки. Також Нещерівська сільська рада давала погодження на виставлення спірної земельної ділянки на торги з врахуванням того, що 75% коштів від торгів надійде в бюджет сільської ради (с. 64 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та рішення Нещерівської сільської ради від 03.11.2006 року № 46 «Про висновок щодо вилучення та продажу земельної ділянки на конкурентних засадах із зміною цільового призначення»). Позивач просить суд позов задовольнити та зобов'язати відповідачів утриматися від здійснення (певних дій) крім тих, які вказані в рішенні Нещерівської сільської ради від 21.07.2005 року № 442, а також в рішенні Обухівської районної ради від 22.07.2005 року № 263.22.IV «Про погодження визначення земельної ділянки для продажу на конкурентних умовах».
6 червня 2007 року представником відповідача 2 подано до суду клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору -Київську обласну державну адміністрацію. Клопотання мотивоване тим, що до підготовки спірної земельної ділянки для продажу на земельних торгах мала безпосереднє відношення Київська обласна державна адміністрація та тим, що прийняття рішення про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 року № 502 «Про затвердження порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб» належить до компетенції Київської обласної державної адміністрації.
Представник позивача та представник відповідача 1 не заперечували проти клопотання про залученння до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору -Київську обласну державну адміністрацію.
Ухвалою від 6 червня 2007 року залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору -Київську обласну державну адміністрацію.
6 червня 2007 року та 3 липня 2007 року представником відповідача 1 подано до суду заперечення проти адміністративного позову які обґрунтовані тим, що спірна земельна ділянка яка була визначена розпорядженням голови Обухівської райдержадміністрації для продажу на конкурентних засадах, розташована у північно-східній частині території Нещерівської сільської ради за межами населеного пункту, отже згідно п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України належить до земельних ділянок розпорядження якими здійснюють місцеві державні адміністрації. Обухівська районна рада не вправі самостійно розпоряджатися землею і має повноваження лише щодо погодження рішень, прийнятих місцевою державною адміністрацією та не має самостійного значення без відповідних розпоряджень райдержадміністрації. Крім того відповідач 1 зазначає, що спірна земельна ділянка належить до земель сільськогосподарського призначення, а згідно із Законом України від 19.12.2006 року № 490-У, яким було внесено зміни до п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України, купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб, до 1 січня 2008 року не допускається.
3 липня 2007 року представником третьої особи подано до суду заперечення проти адміністративного позову з яких вбачається, що третя особа просить суд в позові відмовити та посилається на те, що відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 17, ст. 78, ст. 136, ст. 153 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, Обухівська райдержадміністрація приймаючи розпорядження від 04.04.07 р. № 307 діяла в межах своїх повноважень.
3 липня 2007 року представником позивача подано до суду клопотання про продовження строку розгляду справи, яке погоджено з іншими учасниками процесу.
На підставі ст. 49 КАС України, судом задоволено зазначене клопотання.
15 листопада 2007 року позивачем подано до суду через загальний відділ суду заяву вх. № 17627 про зміну позовних вимог на підставі ч. 1 ст. 51 КАС України. В зазначеній заяві позивач просить суд позов задовольнити повністю, визнати протиправними та скасувати розпорядження голови райдержадміністрації від 04.04.07 р. № 307 та рішення № 155.11.У від 13.04.07 р. Обухівської районної ради «Про скасування рішення Обухівської районної ради від 22.07.05 р. № 263.22.ІУ «Про погодження визначення земельної ділянки для продажу на конкурентних засадах» також зобов'язати відповідача та третю особу утриматися від здійснення (певних дій) крім тих, які вказані в рішенні Нещерівської сільської ради № 442 від 21.07.05 року, а також в рішенні Обухівської районної ради № 263.22.ІУ «Про погодження визначення земельної ділянки для продажу на конкурентних умовах». Також в зазначеній заяві позивач просить суд витребувати у райдержадміністрації розпорядження від 04.04.07 р. № 307.
29 листопада 2007 року представником третьої особи подано до суду додаткові заперечення проти адміністративного позову. Третя особа зазначає, що заперечує проти позовних вимог повністю з підстав викладених в тексті заяви.
29 листопада 2007 року позивачем подано до суду пояснення № 130 від 22 листопада 2007 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Обухівська районна державна адміністрація Київської області розпорядженням № 372 від 01.07.2005 року «Про визначення земельної ділянки площею 15 га для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) на території Нещерівської сільської ради» визначила для продажу на конкурентних засадах земельну ділянку площею 15,0 га, що розташована на території Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області біля автошляху Обухів-Київ. Зазначеним розпорядженням доручено комісії з вибору земельних ділянок при Обухівській райдержадміністрації визначити межі земельної ділянки призначеної для продажу на конкурентних засадах в натурі (на місцевості) та закріпити її межовими знаками, районному відділу земельних ресурсів доручено виготовлення технічного паспорта земельної ділянки із залученням землевпорядної організації, яка має відповідну ліцензію на дані роботи також доручено визначити форму проведення земельних торгів та зобов'язано першого заступника голови адміністрації Белемця І. В. укладати необхідні договори, пов'язані з виконанням розпорядження.
20.07.2005 року комісією проведено обстеження земельної ділянки площею 15 га розташованої в межаї Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області та погоджено зазначену земельну ділянку до продажу через виставлення на земельний аукціон про, що складено акт обстеження земельної ділянки розташованої в адміністративних межах Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області наміченої до продажу через виставлення на земельний аукціон.
21.07.2005 року Нещерівська сільська рада рішенням № 442 «Про погодження продажу земельної ділянки на території Нещерівської сільської ради за рахунок державної власності на конкурсній основі», розглянувши матеріали попереднього погодження розміщення земельної ділянки площею 15,0 га на території Нещерівської сільської ради, дала згоду на продаж на конкурсній основі ділянки площею 15 га на території Нещерівської сільської ради за рахунок земель державної власності.
Обухівська районна рада Київської області розглянувши подання голови Обухівської районної державної адміністрації Київської області № 711/6-14 від 22.07.2005 року з врахуванням погодження Нещерівської сільської ради та висновок постійної комісії районної ради з питань агропромислового комплексу і земельних ресурсів, відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 10, 127, 134-137 Земельного кодексу України винесла рішення № 263-22-IV від 22.07.2005 року «Про погодження визначення земельної ділянки для продажу на конкурентних засадах», яким погодила визначену для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону) земельну ділянку, що перебуває у державній власності, орієнтовною площею 15.0 га, розташованої у північній частині території Нещерівської сільської ради з заплаві річки Стугна на землях радгоспу «Обухівський» біля автошляху Обухів-Київ, для будівництва закладів громадського харчування, торговельно-складських та офісних приміщень та здійснення підприємницької діяльності. Зазначеним рішенням визначено земельну ділянку для продажу на земельних торгах у формі аукціону здійснене розпорядженням голови райдержадміністрації від 01.07.2005 року № 372. Також в рішенні зазначено, що відповідно до ст. ст. 136, 137 Земельного кодексу України організатором земельних торгів визначено Обухівську районну державну адміністрацію Київської області та зазначено, що земельні торги проводяться після: визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками; виготовлення технічного паспорта земельної ділянки землевпорядною організацією, яка має ліцензію на виконання відповідних робіт; опублікування у процесі офіційної інформації про виставлення земельної ділянки на торги. Контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію районної ради з питань агропромислового комплексу та земельних ресурсів.
В матеріалах справи наявні копії погодження: № 06-410 від 18.08.06 р. Обухівського міжрайонного управління водного господарства «Про погодження місця розташування земельної ділянки площею 15 га визначеної для продажу», № 3/2154 від 29.08.06 р. Управління культури і туризму Київської обласної державної адміністрації, висновок № 1280/6-10 від 15.11.2006 р. «Про погодження проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення зі складу земель запасу Нещерівської сільської ради Обухівського району Київської області.
Позивач звернувся із листом № 95 від 09.10.06 р. до Обухівської районної державної адміністрації Київської області з проханням надавати інформацію сільській раді про те, чому не виставлено спірну земельну ділянку на торги. Обухівською районною державною адміністрацією Київської області надано відповідь № 1142/6-12/1115 від 18.10.06 р. про те, що документація, яка необхідна для здійснення процедури продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельної ділянки, знаходяться в стадії завершення.
Обухівською районною радою винесенно рішення № 155.11.У від 13.04.07 р. «Про скасування рішення Обухівської районної ради від 22.07.05 р. № 263.22.ІУ «Про погодження визначення земельної ділянки для продажу на конкурентних засадах». Зазначене рішення Обухівської районної ради скасовано з врахуванням того, що розпорядження голови Обухівської райдержадміністрації від 01.07.05 р. № 372 «Про визначення земельної ділянки площею 15 га для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) на території Нещерівської сільської ради» скасоване розпорядженням голови райдержадміністрації від 04.04.07 р. № 307 та відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 10,127,134-137 Земельного Кодексу України.
Приписами ст. 64 Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік», встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2006 році є: надходження до бюджету розвитку місцевих бюджетів, які включають:
кошти від відчуження майна, яке належить Автономній Республіці Крим, та майна, що перебуває у комунальній власності;
90 відсотків коштів від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності до розмежування земель державної і комунальної власності (крім земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, 5 відсотків від продажу яких зараховується до відповідних бюджетів місцевого самоврядування.
Позивач надав до суду копію розрахунку коштів які передбачались від продажу спірної земельної ділянки та були призначені для; капітального ремонту доріг, ремонту приміщення сільської ради, вирубки дерев заражених омелою, побудову спортивного майданчика (волейбольної, футбольної, баскетбольної та тенісних площадок), огорожі цвинтаря, побудови павільйонів зупинок, упорядкування ставків, заміни парканів біля будинків на центральній вулиці, газифікації сільської ради, будівництва громадського центру.
З врахуванням вищевикладеного суд вважає за потрібне зазначити наступне:
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України (ст. 19 Конституції України).
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території України.
Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду (ст. 144 Конституції України).
Акти місцевих державних адміністрацій ненормативного характеру, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію (ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, акти інших посадових осіб, які призначаються ними, можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до закону (ст. 50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).
Згідно приписів Закону України «Про місцеві державні адміністрації», оскарження та скасування актів місцевих державних адміністрацій відноситься до компетенції органів виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції України або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Отже чинним законодавством України не передбачено можливість органів місцевого самоврядування скасовувати свої власні рішення.
Такої ж думки дотримується Вищій адміністративний суд України, що викладено в ухвалі від 13 вересня 2007 року у справі № К-359/07.
З приводу заперечень відповідачів у справі та третьої особи щодо посилання на Закон України від 19.12.2006 року № 490 -У, яким було внесено зміни до п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України, купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб, до 1 січня 2008 року не допускається.
Суд зауважує наступне.
Внесення змін до п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України, відносно того, що купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб, до 1 січня 2008 року не допускається, не є підставою для скасування органами місцевого самоврядування своїх власних рішень.
Крім того п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України встановлено заборону купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб.
Спірну земельну ділянку, що перебуває у державній власності, орієнтовною площею 15.0 га, розташованої у північній частині території Нещерівської сільської ради з заплаві річки Стугна на землях радгоспу «Обухівський» біля автошляху Обухів-Київ, визначено для продажу на конкурентних засадах (земельних торгах у формі аукціону) для будівництва закладів громадського харчування, торговельно-складських та офісних приміщень та здійснення підприємницької діяльності.
Тобто саме для суспільних потреб до внесення змін до п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України щодо заборони купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб, до 1 січня 2008 року, Законом України від 19 грудня 2006 року № 490 -У.
Розпорядження та рішення державних адміністрацій не мають зворотної сили у часі, а в разі істотних змін в законодавстві України які стосуються винесених розпоряджень та рішень які вже вступили в законну силу, вони чи визнаються нечинними в установленому порядку та відповідними органами чи судом, або їх дія цілком чи в частині призупиняється.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним та обґрунтованим адміністративний позов задовольнити повністю.
Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 86, ст. 94, ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Київської області, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати розпорядження голови райдержадміністрації від 04.04.07 р. № 307 та рішення № 155.11.У від 13.04.07 р. Обухівської районної ради «Про скасування рішення Обухівської районної ради від 22.07.05 р. № 263.22.ІУ «Про погодження визначення земельної ділянки для продажу на конкурентних засадах».
3. Зобов'язати відповідачів та третю особу утриматися від здійснення (певних дій) крім тих, які вказані в рішенні Нещерівської сільської ради № 442 від 21.07.05 р., а також в рішенні Обухівської районної ради № 263.22.ІУ «Про погодження визначення земельної ділянки для продажу на конкурентних умовах».
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Дана постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Карпечкін Т.П.