14 січня 2025 року № 640/27882/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Регіон Ріелті Груп» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Регіон Ріелті Груп» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 13.11.2019 № 025535411.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.11.2020 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
На виконання положень Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.08.2023 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки акту перевірки, на підставі яких прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не відповідають дійсним обставинам справи та нормам чинного законодавства, і тому позивач вважає спірне рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві наголошує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте податковим органом відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені в акті перевірки та наданому суду відзиві.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив таке.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку дотримання позивачем вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету.
За наслідками даної перевірки відповідачем 15.10.2019 складено акт за реєстраційнім № 5929/26-15-04-11-13/35316423.
Згідно із висновками акту камеральної перевірки, відповідачем встановлено порушення граничних строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, передбачених п. 57.3 ст. 57 ПК України.
На підставі акту перевірки відповідачем 13.11.2019 винесено, у тому числі, податкове повідомлення-рішення № 025535411 про застосування до позивача штрафу у розмірі 20 313, 00 грн за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання.
Застосовуючи до позивача штраф у розмірі 20% від суми наявного податкового боргу в сумі 20 313, 00 грн (20% х 101 565, 00 грн) відповідач виходив з порушення позивачем строків сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного за податковим повідомленням-рішенням форми «Р» від 13.02.2019 №0001451402 (36 днів прострочення сплати суми боргу в сумі 64 500, 00 грн та 48 днів прострочення сплати суми боргу в сумі 37 065, 00 грн).
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
Як вбачається з матеріалів справи, за наслідками проведеної відповідачем з 22.12.2018 по 16.01.2019 документальної планової виїзної перевірки позивача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період 01.10.2016 по 30.09.2018, складено акт від 23.10.2019 № 39/26-15-14 02¬04/35316423.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 13.02.2019 № 00001451402 про визначення грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1 267 301, 00 грн., у тому числі за основним платежем - 8 448 671, 00 грн, штрафними (фінансовими) санкціями - 422 434, 00 грн.
За несвоєчасну сплату грошового зобов'язання саме за цим податковим повідомленням-рішенням від 13.02.2019 № 00001451402 відповідачем застосовано штраф у розмірі 20 313, 00 грн. (20% від суми боргу) за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 13.11.2019 № 025535411.
Відповідно до п. 56.18 ст. 56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (протягом 1095 днів), платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Не погоджуючись із винесеним відповідачем податковим повідомленням - рішенням від 13.02.2019 № 00001451402, позивач 23.10.2019 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою про визнання його протиправним та скасування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києві від 26.11.2019 було відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі № 640/20378/19 та призначено її до розгляду.
Як визначено пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
У відповідності з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Таким чином, з огляду на зміст вищенаведених правових норм, податковим боргом може бути лише сума узгодженого грошового зобов'язання
Водночас, згідно із абз. 2 п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступний за днем такого узгодження.
Згідно із абз. 4 п. 56.18 ст. 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
У даному контексті суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судове провадження з розгляду відповідної адміністративної справи, у тому числі щодо оскарження податкового повідомлення-рішення контролюючого органу, розпочинається з моменту прийняття ухвали про відкриття провадження. Обставина подання позовної заяви не свідчить про початок розгляду судом відповідного спору, адже така позовна заява, за наявності на це визначених КАС України підстав, може бути повернута, або у відкритті за нею провадження може бути відмовлено.
Так, відповідно до пп. 2, п. 9, розділу IV Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 (далі - Порядок № 422), на підставі інформації про початок/продовження процедури судового оскарження нарахована сума податків вважається неузгодженою, а в ІКП відображаються облікові показники (операції) щодо її виключення.
Тобто, у контексті обставин даної справи, сума податків вважається неузгодженою з моменту початку процедури судового оскарження та наявності відповідної інформації у контролюючого органу.
Суд звергає увагу на те, що позивач 23.10.2019 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою про скасування податкового повідомлення-рішення від 13.02.2019 № 00001451402, несвоєчасна сплата за яким стала підставою для прийняття оскаржуваного рішення відповідача від 13.11.2019 № 025535411.
При цьому, провадження у справі № 640/20378/19 (з оскарження податкового повідомлення-рішення від 13.02.2019 № 00001451402) було відкрите лише 26.11.2019 на підставі відповідної узвали суду.
Тобто, станом на момент прийняття оскаржуваного рішення від 13.11.2019 №025535411 не існувало обставин, з якими податкове законодавство пов'язує позбавлення грошового зобов'язання платника податків статусу узгодженого.
Більше того, матеріали справи не містять відомостей про повідомлення позивачем відповідача про оскарження у судовому порядку податкового повідомлення-рішення від 13.02.2019 № 00001451402 станом на 13.11.2019, що фізично позбавляє контролюючий орган можливості виконати вимогу пп. 2, п. 9, розділу IV Порядку № 422 шляхом визначення в ІКП нарахованої суми податків як неузгодженої.
Таким чином, суд зазначає, що станом на 13.11.2019 відповідна сума податкового боргу позивача вважалась узгодженою, а тому відповідачем правомірно було визначено позивачу штраф за порушення строків сплати такого грошового зобов'язання на підставі оскаржуваного рішення.
Беручи до уваги зазначене суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 КАС України було доведено правомірність прийнятого ним оскаржуваного рішення.
Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п. 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Серявін та інші проти України» вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пунктом 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) від 09 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
З огляду на встановлені фактичні обставини справи, суд зазначає, що решта доводів та тверджень учасників справи, у контексті наведених правових вимог, не впливають на висновки суду за наслідком розгляду даної справи.
Відповідно до статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки оскаржуване рішення відповідає наведеним у частині 2 статті 2 КАС України критеріям.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Регіон Ріелті Груп» (02090, місто Київ, вулиця Володимира Сосюри, будинок 6; код ЄДРПОУ 35316423) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19; код ЄДРПОУ ВП 44116011) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.