ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"14" січня 2025 р. справа № 300/8956/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання рішення від 15.11.2024 протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
Виклад позицій сторін. Процесуальні дії та клопотання у справі:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач, ГУ ПФ України в місті Києві), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 18.11.2024 № 926210199313; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.11.2024 (дня звернення за перерахунком пенсії), зарахувавши до страхового стажу період її роботи з 01.01.2004 по 28.10.2024 у Комунальному некомерційному підприємстві “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» (на сьогодні - КНП “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської області») в подвійному розмірі.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 з 04.01.2018 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2. Позивач звернулася до відповідача із заявою від 11.11.2024 про перерахунок пенсії, зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 28.10.2024 у Комунальному некомерційному підприємстві “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» до стажу роботи у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення». До вказаної заяви від 11.11.2024 позивач долучила довідку Комунального некомерційного підприємства “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» від 28.10.2024 № 1898/01-19, згідно якої підтверджено, що ОСОБА_1 з 05.03.1984 по 30.08.2023 працювала на посаді молодшої медичної сестри у Комунальному некомерційному підприємстві “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради». За результатом розгляду заяви позивача від 11.11.2024 ГУ ПФ України в м. Києві прийняло рішення від 18.11.2024 № 926210199313 про відмову в перерахунку пенсії. Позивач вважає таке рішення відповідача від 18.11.2024 № 926210199313 протиправним, оскільки Законом України “Про пенсійне забезпечення» не передбачено обмежень щодо застосування статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення» під час обчислення пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за списками № 1 і 2. Також статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не скасовує статтю 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та не зупиняє її дію. Так, статтею 16 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що положення Закону України “Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. Отже, позивач має право на зарахування період її роботи з 01.01.2004 по 28.10.2024 в подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення».
Ухвалою від 02.12.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та залучити Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФ України в Івано-Франківській області) до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
16.12.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФ України в Івано-Франківській області № 0900-0902-5/64235 від 11.12.2024 щодо позову. Так, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області заперечило проти задоволення позову. Представник ГУ ПФ України в Івано-Франківській області вказав, що пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 призначена позивачу відповідно до пункту 2 частини першої Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту “б» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення». Представник ГУ ПФ України в Івано-Франківській області зазначив, що періоди трудової діяльності до 01.01.2004 (дата набрання чинності Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше діючим законодавством, тоді як пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений таким законодавством, за період з 01.01.2004 застосовується тільки щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Таким чином, на думку представника ГУ ПФ України в Івано-Франківській області, під час призначення пенсії та при проведених перерахунках пенсії за віком правомірно враховано з 01.01.2004 стаж роботи в інфекційних закладах охорони здоров'я в одинарному розмірі. Представник ГУ ПФ України в Івано-Франківській області просив суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 23-27).
До відзиву № 0900-0902-5/64235 від 11.12.2024 щодо позову ГУ ПФ України в Івано-Франківській області долучило копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 30-131).
23.12.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов лист ГУ ПФ України в місті Києві від 16.12.2024 № 2600-0201-7/238901, до якого долучено копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 132-146).
10.01.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФ України в м. Києві № 2600-0803-8/244560 від 24.12.2024 щодо позову. Так, ГУ ПФ України в м. Києві заперечило проти задоволення позову. Представник ГУ ПФ України в м. Києві вказав, що пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 призначена позивачу відповідно до пункту 2 частини першої Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту “б» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення». Представник ГУ ПФ України в Івано-Франківській області зазначив, що періоди трудової діяльності до 01.01.2004 (дата набрання чинності Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше діючим законодавством, тоді як пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений таким законодавством, за період з 01.01.2004 застосовується тільки щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. За результатом розгляду заяви позивача від 11.11.2024 ГУ ПФ України в м.Києві прийняло рішення від 18.11.2024 № 926210199313 про відмову в перерахунку пенсії. Представник ГУ ПФ України в м.Києві просив суд відмовити в задоволенні позову.
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Івано-Франківській області. Позивачу з 04.01.2018 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту “б» статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення».
11.11.2024 ОСОБА_1 звернулась через веб-портал до Пенсійного фонду України із заявою від 11.11.2024 про перерахунок пенсії, зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 28.10.2024 у КНП “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі, відповідно до ст. 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (а.с. 13). До заяви від 11.11.2024 позивач долучила довідку Комунального некомерційного підприємства “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» від 28.10.2024 № 1898/01-19 в підтвердження того, що ОСОБА_1 з 05.03.1984 по 30.08.2023 працювала на посаді санітарки-прибиральниці, санітарки-прибиральниці дитячого відділення № 2, молодшої медичної сестри палатної відділення інтенсивної терапії у Комунальному некомерційному підприємстві “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» (а.с. 14).
За результатом розгляду заяви позивача від 11.01.2024 ГУ ПФ України в м.Києві прийняло рішення від 18.11.2024 № 926210199313 про відмову у перерахунку пенсії позивачу із зарахуванням до стажу періоду її роботи з 01.01.2004 по 28.10.2024 в подвійному розмірі, оскільки пільгове обчислення страхового стажу застосовується тільки до 01.01.2004 (а.с. 17).
Листом від 21.11.2024 № 0900-0209-8/60981 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області направило позивачу рішення ГУ ПФ України в м. Києві від 18.11.2024 № 926210199313 про відмову у перерахунку пенсії (зворотній бік а.с. 17).
Вважаючи протиправним рішення ГУ ПФ України в м. Києві від 18.11.2024 № 926210199313 позивач звернувся з цим позовом до суду, в якому просить суд скасувати таке рішення та зобов'язати ГУ ПФ України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.11.2024 (дня звернення за перерахунком пенсії), зарахувавши до страхового стажу період її роботи з 01.01.2004 по 28.10.2024 у Комунальному некомерційному підприємстві “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» (на сьогодні - КНП “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської області») в подвійному розмірі.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами:
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).
Згідно з частиною третьою статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян, є Закон № 1058.
Відповідно до статті 24 Закону України № 1058, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Закон України №1058 набрав чинності 1 січня 2004 року. До цього моменту пенсійні відносини врегульовувалися Законом України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон № 1788).
Відповідно до статті 62 Закону № 1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , копія якої наявна в матеріалах справи, суд встановив, що позивач: з 05.03.1984 працювала на посаді санітарки-прибиральниці в Івано-Франківській міській інфекційній лікарні; з 10.02.1997 переведена на посаду санітарки-прибиральниці дитячого відділення № 2; з 01.07.1997 посада санітарки-прибиральниці палатної перейменована на посаду молодшої медичної сестри палатної; з 01.03.2002 Міську клінічну інфекційну лікарню реорганізовано шляхом перетворення в Обласну клінічну інфекційну лікарню; з 20.09.2019 на базі Івано-Франківської обласної клінічної інфекційної лікарні створено Комунальне некомерційне підприємство “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради»; з 01.05.2022 позивач переведена на посаду молодшої медичної сестри палатної відділення інтенсивної терапії; з 30.08.2023 звільнена з посади у зв'язку із переведенням до КНП «Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр Івано-Франківської обласної ради; з 31.08.2023 прийнята на роботу на основне місце роботи на посаду молодшої медичної сестри з догляду за хворими відділення анестизіологічної інтенсивної терапії по вул. Гетьмана Сагайдачного (а.с. 8-11).
Вказані періоди роботи на посадах санітарки-прибиральниці, санітарки-прибиральниці дитячого відділення № 2, молодшої медичної сестри палатної відділення інтенсивної терапії, анестизіологічної інтенсивної терапії підтверджені також довідкою Комунального некомерційного підприємства “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» від 28.10.2024 № 1898/01-19 (а.с. 14).
Також згідно вказаної довідки, станом на дату її видачі ОСОБА_1 продовжувала працювати на посаду молодшої медичної сестри з догляду за хворими відділення анестизіологічної інтенсивної терапі.
Згідно рішення Івано-Франківської обласної ради від 07.12.2022 № 564-18/2022 припинено (реорганізовано) Комунальне некомерційне підприємство “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» шляхом приєднання до Комунального некомерційного підприємства “Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр Івано-Франківської обласної ради» (Центр легеневих захворювань), яке з 28.06.2024 на підставі наказу від 28.06.2024 № 221/о/тр перейменовано на Комунальне некомерційне підприємство “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради», що підтверджується листом Комунального некомерційного підприємства “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» від 28.10.2024 № 1904/01-19 (а.с. 15).
Пільги по обчисленню стажу за роботу в деяких медичних закладах встановлені статтею 60 Закону № 1788.
Так, згідно з статтею 60 Закону № 1788 робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, до видів діяльності Комунального некомерційного підприємства “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» належить діяльність лікарняних закладів 86.10 (цей клас включає короткострокове та тривале перебування пацієнтів у лікарнях широкого профілю, які здійснюють медичну, діагностичну та лікувальну діяльність (наприклад, громадські та обласні лікарні, лікарні некомерційних організацій, університетські лікарні, військові шпиталі та в'язничні лікарні), та лікарняні установи спеціального призначення (наприклад, наркологічні та психіатричні клініки, інфекційні лікарні, пологові будинки, санаторно-курортні заклади).
Отже, Комунальне некомерційне підприємство “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради», як лікарняний заклад призначений для надання медичної допомоги, і в розумінні статті 60 Закону № 1788 є інфекційним закладом охорони здоров'я.
Також суд зазначає, що відповідачем не заперечується факт роботи позивача в інфекційному закладі охорони здоров'я в спірні періоди.
Щодо доводів відповідача про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу у подвійному розмірі періоду роботи позивача у інфекційному закладі охорони здоров'я після 01.01.2004, то суд звертає увагу на таке.
Відповідно до преамбули Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004, цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Крім того, за правилами пункту 16 Розділу XV “Прикінцеві положення» цього Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Таке правове регулювання вказує на те, що положення Закону України “Про пенсійне забезпечення», в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (в тому числі щодо пільг по обчисленню стажу), продовжують діяти і підлягають застосуванню після 01.01.2004.
За правилами статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення» та в силу приписів пункту 16 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи в інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я підлягає зарахуванню до стажу роботи на пільгових умовах у подвійному розмірі.
Такий висновок суду відповідає позиції Верховного Суду щодо застосування вказаних вище норм матеріального права, викладеним в постановах від 22.12.2021 в справі № 688/2916/17, від 20.04.2022 в справі № 214/3705/17, від 08.06.2022 в справі № 510/1593/16-а, від 27.04.2023 в справі № 160/14078/22.
Суд звертає увагу, що в кратному розмірі позивачу зараховано стаж з 01.04.2004 для визначення права на призначення пенсії (стаж, що дає право на зниження пенсійного віку). Водночас, вказаний період врахований до страхового стажу в одинарному розмірі, що підтверджується розрахунками стажу: з 01.01.2004 по 28.02.2022 стаж становить 53 роки 9 місяців 13 днів (а.с. 105); з 01.01.2004 по 29.02.2024 стаж становить 55 років 9 місяців 13 днів (а.с. 114-116).
Отже, відмова відповідача зарахувати до стажу позивача у подвійному розмірі періоди роботи в інфекційному закладі охорони здоров'я після 01.01.2004 не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України та є протиправною.
Такий висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду щодо застосування вказаних вище норм матеріального права, викладеним в постановах від 22.12.2021 в справі № 688/2916/17, від 20.04.2022 в справі № 214/3705/17, від 08.06.2022 в справі № 510/1593/16-а, від 27.04.2023 в справі № 160/14078/22 в справі №160/14078/22 від 27.04.2023, в справі № 214/3705/17 від 20.04.2022, в справі № 689/1593/16-а від 08.06.2022, в справі № 689/872/17 від 04.12.2019.
Щодо ефективного способу захисту порушеного права, та періоду, що підлягає захисту:
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, судом враховано, що на дату звернення із заявою від 11.11.2024 про перерахунок пенсії, позивач надала пенсійному органу Комунального некомерційного підприємства “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» від 28.10.2024 № 1898/01-19, яка підтверджує факт роботи ОСОБА_1 з 05.03.1984 по даний час на посадах в інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, періоди роботи на яких підлягають зарахуванню до стажу роботи на пільгових умовах у подвійному розмірі. Зокрема, в довідці Комунального некомерційного підприємства “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради» від 28.10.2024 № 1898/01-19 зазначено, що відповідно до Закону України “Про внесення змін до статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 10.07.2003 № 1110-VI, час роботи в інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі (а.с. 20).
Окрім цього, згідно копії трудової книжки серії НОМЕР_1 та матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 продовжує працювати з 31.08.2023 на посаді молодшої медичної сестри з догляду за хворими відділення анестизіологічної інтенсивної терапії по вул. Гетьмана Сагайдачного, робота на якій дає право на зарахуванню такого страхового стажу в подвійному розмірі.
Водночас, під час розгляду заяви від 11.11.2024 про перерахунок пенсії та прийняття рішення від 18.11.2024 № 926210199313 про відмову в перерахунку пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві безпідставно не зараховано до страхового стажу в подвійному розмірі стаж з 01.01.2004 по 29.02.2024.
Встановлені судом обставини, з огляду на критерії правомірності поведінки суб'єкта владних повноважень, вказують на протиправність рішення відповідача від 18.11.2024 № 926210199313.
З огляду на зміст позовних вимог, позивач просить суд зобов'язати ГУ ПФ України в м. Києві здійснити з 11.11.2024 перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до страхового стажу позивача період роботи з 01.01.2004 по 28.10.2024 у Комунальному некомерційному підприємстві “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» (на сьогодні - КНП “Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської області») в подвійному розмірі згідно з статтею 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення».
Судом враховано, що позивач, як на дату звернення із заявою про призначення пенсії за віком, так і на дату звернення із заявою від 11.11.2024 про перерахунок пенсії та і на дату звернення до суду з цим позовом, продовжує працювати.
Частиною четвертою статті 42 Закону № 1058У встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
В разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати, визначає Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 18.05.2018 № 10-1 (далі - Порядок № 10-1).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 10-1 перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 10-1 перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 10-1 обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Судом встановлено, що на виконання вимог частини четвертої статті 42 Закону № 1058 після призначення пенсії позивачу пенсійний орган здійснює перерахунок такої пенсії через кожні два роки з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Так, згідно розрахунку пенсії від 14.06.2022 визначено страховий стаж ОСОБА_1 53 роки 9 місяців 10 днів, страховий стаж зараховано по 28.02.2022 (а.с. 101-105). З 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з індексацією пенсій, при цьому страховий стаж ОСОБА_1 залишився незмінним - 53 роки 9 місяців 10 днів та зарахований по 28.02.2022 (а.с. 106-109). Згідно розрахунку пенсії від 25.05.2024 проведено перерахунок пенсії позивача на виконання вимог частини четвертої статті 42 Закону № 1058, страховий стаж ОСОБА_1 визначено 55 роки 9 місяців 3 дні та зарахований по 29.02.2024 (а.с. 114-116).
Враховуючи приписи абзацу 3 частини четвертої статті 42 Закону України № 1058 (перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію), суд вважає, що ОСОБА_1 , як особа, яка продовжує працювати, ще не набула права на зарахування страхового стажу за період з 01.03.2024 по 28.10.2024.
Таким чином, відсутні підстави для зарахування позивачу періоду її роботи з 01.03.2024 по 28.10.2024 в подвійному розмірі за правилами статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення».
Суд пам'ятає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Встановлені судом обставини, з огляду на критерії правомірності поведінки суб'єкта владних повноважень, вказують на протиправність рішення ГУ ПФ України в м.Києві від 18.11.2024 № 926210199313 про відмову у перерахунку пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду її роботи з 01.01.2004 по 29.02.2024 (тобто включно) в подвійному розмірі згідно з статтею 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення».
Водночас, суд звертає увагу на те, що статтею 58 Закону України “Про пенсійне забезпечення» передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, тобто Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Відповідно до приписів розділу IV Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію (п. 4.1). Після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (п. 4.2). Рішення за результатами заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи (п. 4.3).
Заяву про перерахунок пенсії позивач подала за місцем проживання, тобто до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Подана заява відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві, яке прийняло спірне рішення про відмову в перерахунку пенсії.
Із вказаного можна виснувати, що після реєстрації заяви ОСОБА_1 , органом пенсійного забезпечення, який її розглянув за принципом екстериторіальності та дійшов протиправного висновку про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, в розумінні Порядок № 22-1 є Головне управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Отже, саме Головне управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві є повноважним територіальним органом Пенсійного фонду України, який повинен вчинити дії зобов'язального характеру за наслідками скасування прийнятого ним протиправного рішення.
Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду щодо застосування норм права в аналогічних спірних правовідносинах, висловленій у постанові від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23, від 07.05.2024 у справі № 460/38580/22, від 24.05.2024 у справі № 460/17257/23.
З огляду на зміст позовних вимог, позивач просить суд зобов'язати ГУ ПФ України в м. Києві здійснити з 11.11.2024 перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до страхового стажу позивача період роботи з 01.01.2004 по 29.02.2024 у Комунальному некомерційному підприємстві “Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі згідно з статтею 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення».
Щодо дати, з якої підлягає зарахуванню стаж роботи ОСОБА_1 з 01.01.2004 по 29.02.2024 в подвійному розмірі, то позивач просила здійснити таке зарахування з 11.11.2024, тобто з дати подання заяви від 11.11.2024 про перерахунок пенсії з долученою до неї довідкою від 28.10.2024 № 1898/01-19.
Суд звертає увагу на те, що позивач самостійно розпоряджається своїми правами та визначає дату з якої її порушене право має бути відновлено.
За таких обставин перерахунок пенсії позивача із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з роботи з 01.01.2004 по 29.02.2024 в подвійному розмірі згідно із статтею 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення» має бути здійснений пенсійним органом з 11.11.2024, як просить позивач у позовній заяві.
Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде зобов'язання ГУ ПФ України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.11.2024 та прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , із зарахуванням до страхового стажу періоду її роботи з 01.01.2004 по 29.02.2024 в подвійному розмірі згідно із статтею 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з урахуванням уже проведених платежів за вказаний період пенсійних виплат.
Таким чином, позов належить задовольнити частково.
Щодо розподілу судових витрат у справі:
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано квитанцію від 26.11.2024 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1211,20 грн. (а.с. 4).
З огляду на часткове задоволення позову, ОСОБА_1 належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 26, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 18.11.2024 № 926210199313 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.11.2024 та прийняти рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , із зарахуванням до страхового стажу періоду її роботи з 01.01.2004 по 29.02.2024 в подвійному розмірі згідно із статтею 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з урахуванням уже проведених платежів за вказаний період пенсійних виплат.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, код ЄДРПОУ - 42098368, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16, місто Київ, 04053.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.