Ухвала від 13.01.2025 по справі 300/48/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"13" січня 2025 р. Справа № 300/48/25

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до змісту якого просить: визнати неправомірними дії, які полягають у відмові зарахувати до страхового стажу період роботи з 25.06.1993 по 23.11.1996, з 25.11.1996 по 12.01.1997, з 16.01.1997 по 18.01.2002 та з 12.10.2002 по 31.12.2003 наявні у трудовій книжці серії НОМЕР_1 та припинені виплати пенсії по інвалідності; зобов'язати зарахувати до страхового стажу період роботи з 25.06.1993 по 23.11.1996, з 25.11.1996 по 12.01.1997, з 16.01.1997 по 18.01.2002 та з 12.10.2002 по 31.12.2003 наявні у трудовій книжці НОМЕР_1 ; зобов'язати повторно призначити пенсію по інвалідності та виплатити недоотриману пенсію з моменту припинення її виплати.

В прохальній частині позову позивач просить поновити пропущений строк звернення до суду із цим позовом. На обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду зазначає, що ОСОБА_1 з 12 березня 2022 року бере безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України. Станом на зараз позивач зарахований до особового складу Військової частини НОМЕР_2 . Стверджує, що про причини припинення виплати пенсії, а також лист пенсійного органу стало відомо тільки в жовтні 2024 року. Також зазначає, що станом на теперішній момент позивач перебуває закордоном у відрядженні.

Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, під поняттям “дізнався» необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.

Поняття “повинен був дізнатися» необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Суд наголошує, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.

Зі змісту прохальної частини позову слідує, що позивач просить суд зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу період роботи з 25.06.1993 по 23.11.1996, з 25.11.1996 по 12.01.1997, з 16.01.1997 по 18.01.2002 та з 12.10.2002 по 31.12.2003 наявні у трудовій книжці НОМЕР_1 , повторно призначити пенсію по інвалідності та виплатити недоотриману пенсію з моменту припинення її виплати.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що йому з листопада 2023 року виплачувалася пенсія по інвалідності, однак у лютому 2024 року така виплата була припинена. В листі від 05.03.2024 пенсійний орган зазначає про переплату пенсії в сумі 39257,70 грн. за період в 13.11.2023 по 29.02.2024, яка виникла при перегляді правильності призначення пенсії. До страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 25.06.1993 по 23.11.1996, з 25.11.1996 по 12.01.1997, з 16.01.1997 по 18.01.2002 та з 12.10.2002 по 31.12.2003, оскільки записи зроблені з порушенням Інструкції ведення трудових книжок.

Зазначаючи про поважність причин пропуску строку звернення до суду із цим позовом позивач стверджує, що з 12 березня 2022 року бере безпосередню участь в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України.

На підтвердження вказаного позивачем надано довідку Військової частини НОМЕР_3 від 07.12.2023 №222/8ц/7/279 про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України в періоди з 01.02.2023 по 06.02.2023, з 08.04.2023 по 12.04.2023. Тобто до виникнення спірних правовідносин.

Жодних доказів, які б підтверджували поважність причин пропуску шестимісячного строку звернення до суду із цим позовом починаючи із 29.02.2024 (дата припинення виплати пенсії) по дату звернення до суду із цим позовом суду не надано.

До суду із цим позовом позивач звернувся 02.01.2025.

Отже, із змісту позовної заяви слідує, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду із вказаним позовом. Позивачем не зазначено обставин та не надано доказів, що об'єктивно унеможливили б своєчасне звернення до суду в строк встановлений КАС України. Наведені в позові причини поновлення пропущеного строку звернення до суду обставини, не є поважними.

Частинами 1, 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, - залишити без руху.

Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в ній недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.

Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.