Рішення від 14.01.2025 по справі 200/7589/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2025 року Справа№200/7589/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №914210161822 від 04.10.2024 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 у розмірі, визначеному відповідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345 від 02.09.2008, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1- шахтарі, зайняті повний робочий день на підземній роботі, відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди його роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р., та до страхового стажу і пільгового стажу за Списком №1 - шахтарі відповідно до ПКМУ №202 періоди роботи з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 13.05.2003 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. З 02.09.2024 року отримує пенсію за віком відповідно п. 2 частини 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 9.07.2003 в розмірі 5315,14 гривень.

Відповідно до інформації в трудових книжках НОМЕР_1 від 01.12.1989 та НОМЕР_2 від 17.10.1991 та форми ОК-5, ОСОБА_2 має 36 років 11 місяців 17 днів страхового стажу (з урахуванням додаткових 15 років за Списком №1), з яких 16 років 3 місяці 13 днів пільгового стажу за Списком №1-шахтарі, зайняті повний робочий день на підземній роботі, відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994, тобто, позивач вважає, що має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 3 ч.1 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі, визначеному відповідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці" №345 від 02.09.2008.

27.09.2024 року позивач звернувся до Пенсійного фонду України через свій електронний кабінет на ВЕП-порталі ПФУ з заявою про перерахунок пенсії за віком зі зміною виду розрахунку для обчислення розміру його пенсії відповідно до Закону №1058 з застосуванням вимог статті 8 Закону №345, додавши до заяви сканкопії трудових книжок.

Головним Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області розглянуто заяву позивача від 27.09.2024 року про перерахунок пенсії та прийнято рішення від 04.10.2024 № 914210161822, яким відмовлено позивачу в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку «з відсутністю права на такий перерахунок згідно поданих заявником документів». Зазначено, що страховий стаж позивача становить 33 роки 10 місяців 14 днів. Інформація про наявність у позивача пільгового стажу відповідачем в рішенні не зазначена.

08.10.2024 року на адресу відповідача було направлено адвокатський запит про надання інформації про причини відсутності у рішенні від 04.10.2024 № 914210161822 підстав для проведення Головним управління Пенсійного фонду у Вінницькій області перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах, ОСОБА_1 , з застосуванням ст.8 Закону №345, відповідно його заяви від 27.09.2024 року.

10.10.2024 року листом від №0200-0306-8/105007 відповідач надав відповідь на адвокатський запит від 08 жовтня 2024 року, повернувши його без виконання, в зв'язку з тим що, « ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії, не перебуває».

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії від 10.09.2024, пільговий стаж за Списком №1 ОСОБА_1 становить 14 років 6 місяців 14 днів та відповідно форми РС-право СТРОIЛОВА В.В. станом на 10.09.2024 ПФУ не враховує в його пільговий стаж за Списком №1- шахтарі, зайняті повний робочий день на підземній роботі, відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р., та в страховий і пільговий стаж за Списком №1- шахтарі, зайняті повний робочий день на підземній роботі, відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди роботи з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р.

08.10.2024 року було направлено адвокатський запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про надання інформації щодо усіх періодів роботи ОСОБА_1 , що не включені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області до його страхового та пільгового стажу роботи, вказавши підстави не включення.

Листом від 11.10.2024 за № 0500-0202-8/99935 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило, що «пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стражу 33 роки 10 місяців 14 днів, в том числі додаткові роки за Списком №1 - 14 років. Пільговий стаж ОСОБА_1 , визначений як роботи підземні, професії за постановою №202 (25) становить 14 років 6 місяців 14 днів, що є недостатнім для розрахунку пенсії з урахуванням статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці». До відповіді додано розпорядження про перерахунок пенсії від 19.09.2024 та форма РС-право станом на 10.10.2024.

Позивач вважає дії відповідача, щодо не зарахування спірних періодів роботи позивача до страхового стажу та пільгового стажу по Списку №1-шахтарі, зайняті повний робочий день на підземній роботі, відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив, що позивач з 13.05.2003 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України.

З 02.09.2024 року, відповідно до поданої позивачем заяви, яка згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення була розподілена на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для опрацювання, його переведено на пенсію за віком відповідно п. 2 частини 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 9.07.2003.

27.09.2024 року, позивач звернувся до Пенсійного фонду України через свій електронний кабінет на ВЕП-порталі ПФУ з заявою про перерахунок пенсії за віком (допризначення у зв'язку з наданими документами), додавши до заяви сканкопії трудових книжок.

Згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення заяви позивача та надані документи розподілено на Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області для опрацювання. За результатами розгляду звернення було винесено рішення від 04.10.2024 року №914210161822 про відмову у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю підстав для такого перерахунку згідно поданих позивачем документів.

Також, відповідачем зазначено, що оскільки позивачем для проведення перерахунку пенсії до заяви не додано ніяких додаткових документів, а переведення позивача на пенсію за віком відповідно п. 2 частини 1 ст. 114 Закону № 1058 здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, тому Головним управлінням рішенням № 914210161822 відмовлено позивачу в проведенні перерахунку через відсутність підстав для здійснення такого перерахунку.

Таким чином відповідач вважає, що пенсія призначена та виплачується позивачу у відповідності до чинного законодавства України.

Ухвалою суду від 30.10.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху та надано позивачу строк в 10 (десять) днів з дня вручення копії цієї ухвали для надання суду доказів сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.

31 жовтня 2024 року недоліки позовної заяви позивачем усунуті.

Ухвалою суду від 04 листопада 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до наказу Голови Донецького окружного адміністративного суду №186/В-г від 12.12.2024 року головуючий суддя Христофоров А.Б. перебував у щорічній основній відпустці з 30.12.2024 року по 13.01.2025 року включно.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було неодноразово продовжено та який триває станом на дату розгляду даної справи.

02 березня 2022 року опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 року Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_4 ), та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 частини 1 ст. 114 Закону № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач - Головне управління пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403) є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

У трудовій книжці ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 від 01.12.1989 наявні записи про періоди роботи, зокрема:

- з 15.10.2012 року по 12.08.2014 року працював електрослюсарем підземним 4р. з повним робочим днем на підземних роботах в ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської».

У трудовій книжці ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 від 17.10.1991 наявні записи про періоди роботи, зокрема:

- 17.11.2014 року - прийнят електрослюсарем (слюсарем) черговим з ремонту обладнання 3р.котельної шахти «Новая»;

- 02.03.2015 року - переведен стволовим підземним 2р. дільниці «Підйом» шахти «Новая» з повним робочим днем на підземних роботах в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація»;

- 25.11.2019 року - звільнено згідно п.5 ст.36 КЗпП України в зв'язку з переведенням до ВТ «Східна» дирекція з ліквідації шахти ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація»;

- 26.11.2019 року - прийнят електрослюсарем підземним 5р. дільниці «Підйом» ліквідуємої шахти «Нова» в порядку переведення з ВП «Донецька ВДММ»;

- 31.03.2024 року - звільнено у зв'язку зі скороченням чисельності та штату працівників ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт».

27.09.2024 року позивач звернувся до Пенсійного фонду України через свій електронний кабінет на ВЕП-порталі ПФУ з заявою про перерахунок пенсії за віком зі зміною виду розрахунку для обчислення розміру його пенсії відповідно до Закону №1058 з застосуванням вимог статті 8 Закону №345, додавши до заяви сканкопії трудових книжок.

Головним Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області розглянуто заяву позивача від 27.09.2024 року про перерахунок пенсії та прийнято рішення від 04.10.2024 № 914210161822, яким відмовлено позивачу в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку «з відсутністю права на такий перерахунок згідно поданих заявником документів». Зазначено, що страховий стаж позивача становить 33 роки 10 місяців 14 днів. Оскільки заявником для проведення перерахунку пенсії не додано ніяких нових документів, підстав для здійснення перерахунку не має.

08.10.2024 року на адресу відповідача було направлено адвокатський запит про надання інформації про причини відсутності у рішенні від 04.10.2024 № 914210161822 підстав для проведення Головним управління Пенсійного фонду у Вінницькій області перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах, ОСОБА_1 , з застосуванням ст.8 Закону №345, відповідно його заяви від 27.09.2024 року.

10.10.2024 року листом від №0200-0306-8/105007 відповідач надав відповідь на адвокатський запит від 08 жовтня 2024 року, повернувши його без виконання, в зв'язку з тим що, « ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії, не перебуває».

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії від 10.09.2024, пільговий стаж за Списком №1 ОСОБА_1 становить 14 років 6 місяців 14 днів та відповідно форми РС-право СТРОIЛОВА В.В. станом на 10.09.2024 ПФУ не враховує в його пільговий стаж за Списком №1- шахтарі, зайняті повний робочий день на підземній роботі, відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р., та в страховий і пільговий стаж за Списком №1- шахтарі, зайняті повний робочий день на підземній роботі, відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди роботи з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р.

08.10.2024 року було направлено адвокатський запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про надання інформації щодо усіх періодів роботи ОСОБА_1 , що не включені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області до його страхового та пільгового стажу роботи, вказавши підстави не включення.

Листом від 11.10.2024 за № 0500-0202-8/99935 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило, що «пенсію ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стражу 33 роки 10 місяців 14 днів, в том числі додаткові роки за Списком №1 - 14 років. Пільговий стаж ОСОБА_1 , визначений як роботи підземні, професії за постановою №202 (25) становить 14 років 6 місяців 14 днів, що є недостатнім для розрахунку пенсії з урахуванням статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці». До відповіді додано розпорядження про перерахунок пенсії від 19.09.2024 та форма РС-право станом на 10.10.2024.

Відповідно до форми РС-право до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 не зараховано періоди роботи: з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р.; з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р.

Відповідно до довідки Пенсійного фонду України зразка ОК-5 ОСОБА_1 , зокрема за спірні періоди роботи, а саме: за період за червень 2014 року по серпень 2014 року, з січня 2023 року по березень 2023 року та з серпня 2023 року по лютий 2024 року єдиний соціальний внесок сплачений не був, за період з березня 2015 року по липень 2015 року єдиний соціальний внесок сплачений.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з приписами статті 62 Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Відповідно до п. 1, п. 2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з абз .1 п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 18 Порядку № 637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

З аналізу наведених законодавчих приписів, зокрема, ст. 62 Закону № 1788-XII та п.1 Порядку № 637, слідує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 року № 58 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників (надалі - Інструкція № 58), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за №110, та зазначено, що з прийняттям цього наказу Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 № 162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.85 № 252), із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.90 №412, не застосовується.

За приписами пункту 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція від 29.07.1993 №58), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993р. за №110, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Пунктом 1.2 Інструкції № 58 від 29.07.1993р. передбачено, що трудові книжки раніше встановленого зразка обміну не підлягають.

Відповідно до п. 2.4 Інструкції № 58 від 29.07.1993р. усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Згідно з п. 2.6 Інструкції № 58 від 29.07.1993р. у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.

За приписами з п. 2.6 Інструкції № 58 від 29.07.1993р. якщо підприємство, яке зробило неправильний або неточний запис, ліквідоване, відповідний запис робиться правонаступником і засвідчується печаткою, а в разі його відсутності - вищестоящою організацією, якій було підпорядковане підприємство, а в разі його відсутності - облархівом, держархівом м. Києва, держархівом м. Севастополя і держархівом при Раді Міністрів Криму.

Відповідно до п. 4.1 Інструкції № 58 від 29.07.1993р. у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Як передбачено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993р. №301 Про трудові книжки працівників, заповнення трудової книжки вперше провадиться адміністрацією підприємства, установи, організації в присутності працівника, а відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.

Отже, обов'язок щодо внесення достовірних та правильних записів до трудової книжки працівника покладається саме на власника або уповноважений ним орган, тобто на роботодавця.

За приписами ч.6 ст.20 Закону №1058, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст.20 Закону №1058).

Згідно із п.10 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010, № 2464-VI ( далі Закон №2464), страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Зокрема ч. 1 ст. 4 Закону №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.

Згідно із ч. 2 ст. 25 Закону № 2464-VI, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п. 171.1 ст. 171).

З аналізу наведених норм суд приходить до висновку, що несвоєчасна сплата підприємством загальнообов'язкових страхових внесків не повинна порушувати права особи на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у виді заробітної плати покладені на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку внаслідок чого несвоєчасна сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі №208/6680/16-а (2а/208/245/16).

Право на пільгове пенсійне забезпечення підтверджується відповідно до списку виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах на підставі записів у трудовій книжці працівника та уточнюючих довідок.

Пунктом 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Частиною 3 цього пункту визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", тут і далі в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, дія статті1Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Згідно з статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Спірним питанням в межах цієї справи є наявність підстав для врахування до стажу, що надає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів роботи позивача з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р.; з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р. та наявність підстав для призначення пенсії в розмірі, визначеному ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

У трудовій книжці ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 від 01.12.1989 наявні записи про періоди роботи, зокрема:

- з 15.10.2012 року по 12.08.2014 року працював електрослюсарем підземним 4р. з повним робочим днем на підземних роботах в ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської».

У трудовій книжці ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 від 17.10.1991 наявні записи про періоди роботи, зокрема:

- 17.11.2014 року - прийнят електрослюсарем (слюсарем) черговим з ремонту обладнання 3р.котельної шахти «Новая»;

- 02.03.2015 року - переведен стволовим підземним 2р. дільниці «Підйом» шахти «Новая» з повним робочим днем на підземних роботах в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація»;

- 25.11.2019 року - звільнено згідно п.5 ст.36 КЗпП України в зв'язку з переведенням до ВТ «Східна» дирекція з ліквідації шахти ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація»;

- 26.11.2019 року - прийнят електрослюсарем підземним 5р. дільниці «Підйом» ліквідуємої шахти «Нова» в порядку переведення з ВП «Донецька ВДММ»;

- 31.03.2024 року - звільнено у зв'язку зі скороченням чисельності та штату працівників ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт».

Отже, позивач працював повний робочий день та виконував роботи у підземних умовах на шахтах за професією, що передбачена Списком № 1 (розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.2а), затвердженого постановою КМУ № 36 від 16.01.2003.

Оскільки, відповідно до присів ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» його дія поширюється, у тому числі, на працівників, що видобувають вугілля та працівників шахтобудівних підприємств - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), період роботи позивача на зазначених підприємствах підлягає врахуванню у складі стажу для обчислення пенсії з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Таким чином, відповідачем протиправно не зараховано до страхового та пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи позивача з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р.; з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р.

Отже, встановлені під час розгляду справи обставини свідчать про протиправність неврахування відповідачем у складі стажу, що надає право на визначення розміру пенсії згідно зі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» відомостей згідно трудових книжок ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 від 01.12.1989 та серія НОМЕР_2 від 17.10.1991, відтак, суд вважає що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №914210161822 від 04.10.2024 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах суд зазначає наступне.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вищевказана позовна вимога не підлягає задоволенню, оскільки вказані повноваження відносяться виключно до дискреційних повноважень суб'єкта владних повноважень.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. The United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, на підставі ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне вийти за межі заявлених позивачем вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2024 року з урахуванням вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу за Списком 1 відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди його роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р. та з урахуванням висновків суду.

Отже, заявлений позивачем позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне покласти на відповідача здійснені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 968,96 грн.

Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Про підвищення престижності шахтарської праці» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №914210161822 від 04.10.2024 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) від 27.09.2024 року з урахуванням вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу за Списком 1 відповідно до ПКМУ №202 від 31.03.1994 періоди його роботи з 01.06.2014 по 12.08.2014 у ТДВ ОП «шахта ім. Св. Матрони Московської» в якості електрослюсаря підземного 4р., з 02.03.2015 по 31.07.2015 в ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості стволового підземного 2р. та з 01.01.2023 по 31.03.2023 та з 01.08.2023 по 28.02.2024 у ВП «Східна дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструкторизація» в якості електрослюсаря підземного 5р. та з урахуванням висновків суду.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21100, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22, ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 14 січня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров