61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
08.01.2025 Справа №905/1759/23
за скаргою: б/н від 18.12.2024 Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» на дії старшого державного виконавця Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталії Володимирівни у справі:
за позовом: Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», м.Київ
до відповідача: Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», м.Покровськ
про стягнення 413456,79 грн
за участю: Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, м.Чигирин
Суддя: Паляниця Ю.О.
Секретар судового засідання: Білогубова В.В.
У засіданні брали участь:
від позивача (стягувача, заявника): Сосунов Є.В. - в порядку самопредстваництва
від відповідача (боржника): не з'явився
від органу примусового виконання рішень: не з'явився
Рішенням Господарського суду Донецької області від 02.04.2024 позов Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» задоволено: стягнуто з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» заборгованість у розмірі 412812,12 грн, 644,67 грн 3% річних, а також судовий збір в сумі 4961,48 грн.
23.04.2024 на виконання вказаного рішення Господарським судом Донецької області видано відповідний наказ.
18.12.2024 Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулось до господарського суду із скаргою б/н від 18.12.2024 про:
- визнання неправомірними дій старшого державного виконавця Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталії Володимирівни по винесенню постанови від 11.12.2024 №75780168 «Про зупинення вчинення виконавчих дій»;
- зобов'язання начальника Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кудрінського Михайла Сергійовича, скасувати постанову від 11.12.2024 №75780168 «Про зупинення вчинення виконавчих дій», винесену старшим державним виконавцем Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталією Володимирівною;
- продовження виконання рішення суду по справі №905/1759/23 у встановленому законом порядку;
- зобов'язання начальника Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кудрінського Михайла Сергійовича повідомити суд та стягувача про виконання постановленої ухвали за результатами розгляду скарги не пізніше ніж у десятиденний строк з дня її одержання.
В обґрунтування скарги Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» зазначає, що підставою для зупинення старшим державним виконавцем вчинення виконавчих дій слугувало включення боржника - Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.06.2017 №160 та відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» від 03.11.2016 №1730-VII. Проте, дії державного виконавця є неправомірними, оскільки включення боржника до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі регулювання заборгованості за вказаним законом не є безумовною підставою зупинення виконавчого провадження. При цьому, Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» не є постачальником електричної енергії, оскільки здійснює господарську діяльність з передачі електричної енергії, у зв'язку з чим не є тим суб'єктом, участь у процедурі примусового виконання судового рішення яких як стягувачів була підставою для зупинення виконання виконавчих дій на підставі п.10 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження».
Ухвалою суду від 20.12.2024 вказану скаргу призначено до розгляду в судовому засіданні на 08.01.2025.
Представник стягувача у судове засідання 08.01.2025 з'явився (у режимі відеоконференції), наполягав на задоволенні вимог скарги.
Представники боржника і органу примусового виконання рішень відзивів на скаргу не надали, у судове засідання 08.01.2025 не з'явились, судом не викликались, про дату, час та місце розгляду скарги повідомлені належним чином.
Оцінюючи надані до матеріалів скарги докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що скарга б/н від 18.12.2024 Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» підлягає частковому задоволенню, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (ч.1 ст.327 Господарського процесуального кодексу України).
Поряд з цим, ч.2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд (ст.129-1 Конституції України).
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ст.ст.1, 2, 5, 18 вказаного закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад обов'язковості виконання рішення, справедливості, неупередженості та об'єктивності. Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) тощо. Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії, а також здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
З матеріалів справи вбачається, що 12.08.2024 старшим державним виконавцем Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталією Володимирівною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №75780168 з виконання наказу Господарського суду Донецької області від 23.04.2024 у справі №905/1759/23.
11.12.2024 старшим державним виконавцем Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталією Володимирівною винесено постанову про зупинення вчинення виконавчих дій №75780168 з виконання наказу Господарського суду Донецької області від 23.04.2024 у справі №905/1759/23.
Підставою для зупинення вчинення виконавчих дій слугувало включення боржника - Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.06.2017 №160 та відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» від 03.11.2016 №1730-VII (далі - Закон №1730-VIII).
Як визначено у ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з абз.7 ч.1 ст.1 Закону №1730-VII заборгованість, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону (далі - заборгованість) (до такої кредиторської заборгованості, зокрема, включається заборгованість, щодо якої ухвалено судове рішення про стягнення або затверджено мирову угоду), - це кредиторська заборгованість перед постачальником електричної енергії, електропостачальником, оператором системи розподілу (як правонаступником у частині прав та обов'язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією) підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Процедура врегулювання заборгованості - це заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, послуги з його розподілу та транспортування, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості; спожиті енергоносії - спожиті природний газ, електрична енергія (абз.9, 11 ч.1 ст.1 Закону №1730-VIII).
За змістом ч.ч.1, 4 ст.3 Закону №1730-VIII для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства. Участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до ст.4 цього Закону не потребує обов'язкового включення до реєстру. Порядок ведення та користування реєстром затверджується Кабінетом Міністрів України.
Втім, саме по собі включення Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (боржника) до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості у відповідності до Закону №1730-VIII, не є безумовною підставою зупинення виконавчого провадження на підставі п.10 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» з огляду на таке.
Згідно з абз.7 ч.1 ст.1 Закону №1730-VIII кредиторська заборгованість перед постачальником електричної енергії, електропостачальником, оператором системи розподілу (як правонаступником у частині прав та обов'язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією) підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №1730-VIII реструктуризації підлягає кредиторська заборгованість підприємств централізованого водопостачання, водовідведення за спожиту електричну енергію станом на 01.06.2021 для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожиту електричну енергію), не погашена станом на розрахункову дату, за умови відсутності поточної заборгованості за електричну енергію на дату укладення договору про реструктуризацію заборгованості.
На заборгованість підприємств централізованого водопостачання та водовідведення за спожиті для виробництва послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення електричну енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення станом на 01.06.2021 неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають врегулюванню, за умови здійснення розрахунків за поточне споживання електричної енергії протягом останніх трьох місяців поспіль в обсязі не менше 95 відсотків (ч.2 ст.7 Закону №1730-VIII).
Зазначеним Законом №1730-VIII (розділ ІІ «Прикінцеві та перехідні положення») ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» доповнено п.10 та ст.35 вказаного закону доповнено ч.6.
Пунктом 10 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі включення (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», з виконавчих проваджень, стягувачами за якими є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз», оператор «газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, електропостачальники, оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов'язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), у тому числі їхні правонаступники у разі заміни стягувача у виконавчому провадженні, а також теплогенеруючі організації, а боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Відповідно до ч.6 ст.35 Закону України «Про виконавче провадження» у випадку, передбаченому п.10 ч.1 ст.34 цього Закону, виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій до виключення боржника з реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону №1730-VIII (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні). У разі поновлення виконавчого провадження, зупиненого на підставі п.10 ч.1 ст.34 цього Закону, виконавче провадження повторному зупиненню з цих підстав не підлягає.
Метою внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження», зокрема шляхом його доповнення п.10 ч.1 ст.34, є створення механізму втілення та забезпечення належного виконання положень Закону №1730-VIII, оскільки ця норма була первісно передбачена Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №1730-VIII та нерозривно пов'язана зі створенням правового механізму у виконавчому провадженні з виконання судових рішень на забезпечення проведення взаєморозрахунків, укладення та виконання угод про реструктуризацію, списання боргу, передбаченого цим Законом. Тому вона не може застосовуватися та тлумачитися ширше, ніж головна частина цього Закону, оскільки вона є допоміжним механізмом для реалізації самого Закону №1730-VIII.
Закон №1730-VIII визначає комплекс заходів, спрямованих на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
Таким чином, з огляду на вимоги п.10 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» та ч.1 ст.6, ч.2 ст.7 Закону №1730-VIII, підставою для зупинення виконавчих дій в порядку п.10 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» є:
- включення (за кожним кредитором, який є стягувачем у відповідному виконавчому провадженні) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості відповідно до Закону №1730-VIII;
- стягувачами є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її дочірня компанія «Газ України», Публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз»; оператор газотранспортної системи, оператори газорозподільних систем, електропостачальники, оператори системи розподілу (як правонаступники в частині прав та обов'язків за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією), у тому числі їхні правонаступники у разі заміни стягувача у виконавчому провадженні, а також теплогенеруючі організації;
- боржниками - підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
- заборгованість стосується підприємств централізованого водопостачання, водовідведення за спожиту електричну енергію станом на 01.06.2021 для виробництва та надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (без урахування суми неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожиту електричну енергію), не погашену станом на розрахункову дату, за умови відсутності поточної заборгованості за електричну енергію на дату укладення договору про реструктуризацію заборгованості, тобто повинна підпадати під дію норм ч.1 ст.6, ч.2 ст.7 Закону №1730-VIII.
За наказом Господарського суду Донецької області від 23.04.2024 у справі №905/1759/23, що перебуває на виконанні у Покровському відділі державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, боржником є Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», а стягувачем - Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Згідно з інформацією, розміщеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом економічної діяльності боржника - Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» є забір, очищення та постачання води (код КВЕД 36.00), тобто на відповідача може поширюватися положення зазначених вище норм у разі встановлення також наявності й інших зазначених умов.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що стягувач - Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго», не є постачальником електричної енергії. Основним видом його діяльності є передача електроенергії (код КВЕД 35.12), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (стягувач) виступає як оператор системи передачі, а Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (боржник) приєдналось до типового договору про врегулювання небалансів електричної енергії на підставі заяви про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії та набуло статусу учасника ринку, який здійснює свою діяльність як сторона, відповідальна за баланс.
Згідно з повідомленням Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії датою акцептування договору про врегулювання небалансів електричної енергії між Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» та Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» зазначено 26.06.2019, ідентифікатор договору №0350-01012.
Оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії зі стороною, відповідальною за баланс у порядку, визначеному Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №307.
У ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії» наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- балансуюча група - об'єднання учасників ринку, що створюється на підставі договору про створення балансуючої групи, у межах якого визначений договором учасник ринку, який входить до такого об'єднання, несе відповідальність за баланс електричної енергії всіх інших учасників ринку, що входять до такого об'єднання;
- відповідальність за баланс - зобов'язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів;
- двосторонній договір - договір купівлі-продажу електричної енергії, укладений між двома учасниками ринку поза організованими сегментами ринку, крім договору постачання електричної енергії споживачу;
- електропостачальник - суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу;
- небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку;
- оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії;
- оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності;
- передача електричної енергії - транспортування електричної енергії електричними мережами оператора системи передачі від електричних станцій до пунктів підключення систем розподілу та електроустановок споживання (не включаючи постачання електричної енергії), а також міждержавними лініями;
- постачання електричної енергії - продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії;
- споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання;
- сторона, відповідальна за баланс, - учасник ринку, зобов'язаний повідомляти та виконувати свої погодинні графіки електричної енергії (та/або балансуючої групи) відповідно до обсягів купленої та/або проданої електричної енергії та фінансово відповідальний перед оператором системи передачі за свої небаланси (та/або небаланси балансуючої групи);
- учасник ринку електричної енергії - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом.
Статтею 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
За змістом ст.ст.31, 32, 33, 66 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператором системи передачі є суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії. Оператор системи передачі не має права провадити діяльність з виробництва, розподілу, постачання електричної енергії та трейдерську діяльність. Оператор системи передачі надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Учасники ринку мають право вільно обирати контрагентів за двосторонніми договорами, укладати ці договори у довільній формі та на умовах, що визначаються за домовленістю сторін з урахуванням таких обмежень, зокрема оператор системи передачі та оператори систем розподілу не мають права продавати електричну енергію за двосторонніми договорами.
Таким чином, наведені вище положення розрізняють поняття «електропостачальника» та «оператора системи передачі», при цьому останні, на відміну від перших, не є тими суб'єктами, участь у процедурі примусового виконання судового рішення яких як стягувачів була підставою для зупинення виконання виконавчих дій на підставі п.10 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» (у редакції, чинній на момент винесення спірної постанови державним виконавцем).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.12.2021 у справі №905/1353/20 та постанові Верховного Суду від 11.04.2022 у справі №905/38/21.
Отже, оскільки Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» не є постачальником електричної енергії та здійснює господарську діяльність з передачі електричної енергії, внаслідок чого не входить до переліку підприємств-стягувачів, визначених п.10 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» та підставою для виникнення заборгованості, яка присуджена до стягнення рішенням Господарського суду Донецької області від 02.04.2024 у справі №905/1759/23, є неналежне виконання Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 26.06.2019 №0350-01012, а не постачання енергоносіїв (газ, електроенергія), визначення яких надано в Законі №1730-VIII (в редакції, яка діяла на момент винесення державним виконавцем постанови про зупинення вчинення виконавчих дій), то у спірних правовідносинах, що існували на момент винесення оскаржуваної постанови державним виконавцем, законодавець не поширював дію положень п.10 ч.1 ст.34 Закону України «Про виконавче провадження» на заборгованість, іншу, ніж та, що зазначена у нормі ч.1 ст.6, ч.2 ст.7 Закону №1730-VIII (у відповідних редакціях), а також не поширював дію зазначеного пункту на заборгованість, стягувачем за якою є не постачальник електричної енергії, а оператор системи передачі у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії».
У зв'язку з наведеним, суд дійшов висновку про задоволення скарги в частині визнання неправомірними дій старшого державного виконавця Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталії Володимирівни по винесенню постанови від 11.12.2024 №75780168 «Про зупинення вчинення виконавчих дій».
Згідно з ч.1 ст.74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч.2 ст.343 Господарського процесуального кодексу України, у разі встановлення обґрунтованості скарги суд скасовує оскаржувані рішення, та визнає дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Суд враховує, що до кола повноважень начальника Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції входять повноваження щодо скасування постанов, винесених державними виконавцями.
Оскільки судом визнано неправомірними дії старшого державного виконавця Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталії Володимирівни по винесенню постанови від 11.12.2024 №75780168 «Про зупинення вчинення виконавчих дій», суд, в порядку ч.2 ст.343 Господарського процесуального кодексу України, вважає за необхідне зобов'язати начальника Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кудрінського Михайла Сергійовича, скасувати постанову від 11.12.2024 №75780168 «Про зупинення вчинення виконавчих дій», винесену старшим державним виконавцем Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталією Володимирівною.
Вищевикладене узгоджується із правовою позицією, висловленою Верховним Судом в ухвалі від 29.11.2019 у справі №922/1987/16 та Східним апеляційним господарським судом у постанові від 24.02.2020 у справі №905/2913/15.
У зв'язку з наведеним, суд дійшов висновку про задоволення скарги в частині зобов'язання начальника Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кудрінського Михайла Сергійовича, скасувати постанову від 11.12.2024 №75780168 «Про зупинення вчинення виконавчих дій», винесену старшим державним виконавцем Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталією Володимирівною.
Згідно зі ст.ст.74, 76-77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи наведене, суд відмовляє в задоволенні скарги в частині вимоги про продовження виконання рішення суду по справі у встановленому законом порядку, оскільки органи державної влади діють у спосіб та порядок визначений законом, а скаржником не визначений порядок та спосіб продовження виконання рішення суду, не визначена особа щодо якої заявлена така вимога, при цьому суд розглядає скаргу в межах заявлених вимог.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.345 Господарського процесуального кодексу України про виконання ухвали, постановленої за результатами розгляду скарги, відповідний орган державної виконавчої служби, приватний виконавець повідомляють суд і заявника не пізніше ніж у десятиденний строк з дня її одержання.
З огляду на наведене, розглядувана скарга підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.234, 339, 342 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Скаргу б/н від 18.12.2024 Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталії Володимирівни по винесенню постанови від 11.12.2024 №75780168 «Про зупинення вчинення виконавчих дій».
Зобов'язати начальника Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кудрінського Михайла Сергійовича, скасувати постанову від 11.12.2024 №75780168 «Про зупинення вчинення виконавчих дій», винесену старшим державним виконавцем Покровського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Братусь Наталією Володимирівною.
Про виконання ухвали, постановленої за результатами розгляду цієї скарги, Покровському відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повідомити суд та Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» не пізніше ніж у десятиденний строк з дня її одержання, відповідно до вимог ст.345 Господарського процесуального кодексу України.
В іншій частині скарги відмовити.
Вступну та резолютивну частини ухвали складено 08.01.2025.
Повний текст ухвали складено 13.01.2025.
Ухвала може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Ю.О.Паляниця