Справа № 240/6247/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Чернова Ганна Валеріївна
Суддя-доповідач - Залімський І. Г.
13 січня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Сушка О.О. Мацького Є.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 року у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства "Межирічка" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Фермерське господарство "Межирічка" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просило суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Житомирській області щодо виключення з 01 січня 2024 року з Реєстру платників єдиного податку четвертої групи Фермерського Господарства «Межирічка»;
- скасувати Рішення Головного управління ДПС у Житомирській області №5737/6/06- 30-04-07 від 14.03.2024, яким було виключено з 01 січня 2024 року з реєстру платників єдиного податку четвертої групи Фермерське Господарство «Межирічка»;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Житомирській області внести до Реєстру платників єдиного податку відомості щодо Фермерського Господарства «Межирічка», як платника єдиного податку четвертої групи з 01 січня 2024 року.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року документи, перелік яких визначений у пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України. ФГ "Межирічка" виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2024, оскільки підприємством порушено підпункт 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, а саме несвоєчасно подано загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на поточний рік та додатки до неї, щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок та розрахунок МПЗ.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу відповідача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги. Зауважив, що у відповідача відсутні правові підстави для відмови у підтвердженні статусу позивача як платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік, оскільки, вимогами ПК України не передбачено порядку відмови контролюючим органом у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої за результатами подання вказаних документів у підпункті 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України. Також відповідач не наділений повноваженнями не визнавати чи не приймати звітність ретроактивно, у зв'язку з пропущенням платником податку строку на подачу декларації чи неподанням загалом, встановленого п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, при цьому, що відповідачем у встановленому законом будь-яка перевірка у 2024 році не проводилася, акт не складався.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2024, з урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, фермерське господарство "Межирічка" є сільськогосподарським підприємством платником єдиного податку 4 групи, основним видом діяльності вказаного товариства за КВЕД 01.11- є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи засобами електронного зв'язку Позивачем направлено до Головного управління ДПС у Житомирський області податкові звітності: звітна податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік :
1) Звітна податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік з додатками, в тому числі відомості про наявність земельних ділянок, код адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування земельних ділянок за КАТОТТГ: UA18040450000079138;
Відповідно до квитанції №2, звітна податкова декларація Позивача, як платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік, від 16.02.2024, пакет прийнято о 12 год. 41 хв. 12 сек., реєстраційний № 9031507239, документ доставлено до ГУ ДПС у Житомирський області 16.02.2024. Тобто, в межах граничного строку визначеного законом.
2) Звітна податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік з додатками, в тому числі відомості про наявність земельних ділянок, код адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування земельних ділянок за КАТОТТГ: UA18040450000079138;
Відповідно до квитанції №2, звітна податкова декларація Позивача, як платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік, від 16.02.2024, пакет прийнято о 13 год. 30 хв. 50 сек., реєстраційний № 9031635538, документ доставлено до ГУ ДПС у Житомирський області 16.02.2024. Тобто, в межах граничного строку визначеного законом.
3) Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік з додатками, в тому числі відомості про наявність земельних ділянок, код адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування земельних ділянок за КАТОТТГ: UA18040450000079138.
Відповідно до квитанції N 2, звітна податкова декларація Позивача, як платника єдиного податку четвертої групи за 2024 рік, від 16.02.2024, пакет прийнято о 13 год. 07 хв. 35 сек., реєстраційний № 9031503013, документ доставлено до ГУ ДПС у Житомирський області 16.02.2024.
4) Розрахунок частки сільськогосподарського виробництва за 2023 рік що подана, як додаток саме до податкової декларації платника єдиного податку на 2024 рік.
Відповідно до квитанції №2, загальна розрахунок частки сільськогосподарського виробництва за 2023 рік від 14.02.2024, пакет прийнято о 08 год. 20 хв. 26 сек., реєстраційний № 9027501528, документ доставлено до ГУ ДПС у Житомирський області 14.02.2024.
Рішенням Головного управління ДПС у Житомирській області №5737/6/06-30-04-07 від 14.03.2024, ФГ "Межирічка" виключено з 01 січня 2024 року з реєстру платників єдиного податку четвертої групи.
Позивач не погодився із вказаним рішенням та звернувся до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що враховуючи той факт, що контролюючим органом прийнято 14.02.2024 та 16.02.2024 податкову звітність передбачену підпунктом 298.8.1. пункту 298.8. статті 298 ПК України та зважаючи на приписи статей 298-299 ПК України, наявні всі підстави для висновку про те, що позивачем не порушено підпункт 299.10.5. пункту 299.10. статті 299 ПК України. Таким чином, виходячи із системного аналізу норм ПК України, зокрема, що регулюють загальний порядок прийняття податкової декларації, а також умови підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи, дії податкового органу суперечать нормам податкового законодавства.
Вірним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання Головне управління Державної податкової служби в Житомирській області внести до реєстру платників єдиного податку відомості про ФГ "Межирічка" як платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Згідно із пунктами 291.2, 291.3 статті 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до підпункту "а" підпункту 4 пункту 291.4 статті 291 ПК України, суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: четверта група - сільськогосподарські товаровиробники юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Як визначено підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Згідно із підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України, платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Отже, до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Відповідно до пункту 299.1 статті 299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Згідно із пунктом 299.2 статті 299 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Відповідно до пункту 299.7 статті 299 ПК України, вносяться такі відомості про платника єдиного податку: найменування суб'єкта господарювання, код згідно з ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку у паспорті); податкова адреса суб'єкта господарювання; місце провадження господарської діяльності (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів); ставка єдиного податку та група платника податку; дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; дата реєстрації; види господарської діяльності (крім платників єдиного податку третьої групи - електронних резидентів (е-резидентів); дата анулювання реєстрації.
Відповідно до пункту 299.10 статті 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 300.1 статті 300 ПК України платники єдиного податку несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Таким чином, реєстрація особи платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу виключно у випадках, прямо передбачених законодавством.
При цьому прийняттю контролюючим органом відповідного рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку повинно передувати проведення перевірки відповідного платника податку та встановлення під час здійснення такої перевірки порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Способом реалізації владних управлінських функцій податковим органом за наявності обставин за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Відповідно до абз.2 пп. 76.1. ст.76 ПК Україну вся податкова звітність суцільним порядком підлягає камеральній перевірці.
Згідно із п.76.3. ст.76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Пунктом 86.2. ст.86 ПК України передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Встановлено, що відповідач, який прийняв податкову звітність позивача, яка подавалась з метою підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік, не здійснив письмової відмови у її прийняті, а відтак після надходження такої звітності зобов'язаний був провести камеральну перевірку поданої позивачем звітності, і у разі виявлення порушень податкового законодавства щодо подання такої звітності, як то подання неповного комплекту документів, порушення строків подання тощо, скласти акт перевірки та протягом трьох днів надати його для підписання позивачу.
Вказані дії контролюючого органу давали б можливість позивачу як платнику податків відповідно до п.86.7. ст. 86 ПК України, у разі незгоди з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті перевірки, подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта.
Матеріали справи не містять доказів проведення Головним управлінням ДПС у Житомирській області камеральної перевірки або документальної перевірки позивача.
Водночас, прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Згідно з абзацом 2 пункту 9 розділу II Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №557 від 06.06.2017, друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
Пунктом 4.14 Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом Державної податкової служби України від 14.06.2012 за №516, визначено, що у разі подання платником податків до органу ДПС податкової декларації (у тому числі надісланої поштою або засобами електронного зв'язку), заповненої з порушеннями пунктів 48.3-48.4 статті 48 Кодексу, такий орган ДПС зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення (у разі подання в електронному вигляді платнику надсилається квитанція) про відмову у прийнятті податкової декларації із зазначенням причин такої відмови (Додаток 6 до Методичних рекомендацій):
- у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання (підпункт 49.11.1 пункту 49.11 статті 49 Кодексу);
- у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання (підпункт 49.11.2 пункту 49.11 статті 49 Кодексу).
Отже, у випадку присвоєння податковій звітності статусу "Не визнано як податкову декларацію", в обов'язковому порядку декларанту надсилається лист-відмова про прийняття зазначеної звітності у строки, визначені пунктом 49.11 статті 49 ПК України із зазначенням, підстав відмови.
При цьому квитанція про отримання податкової декларації є безумовним фактом дотримання платником податків умов, встановлених статтями 48, 49 ПК України.
Прийняття декларацій позивача контролюючим органом є безпосереднім визнанням останнім вірності строків подання такої звітності.
У постанові від 24.01.2019 у справі № 814/1394/15. Верховний Суд вказав, що Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку (пункт 299.10 статті 299 ПК України) або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи (пункт 291.5 статті 291 ПК України), але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.
Верховний Суд у постанові від 10.12.2019 у справі №806/499/16 дійшов наступного висновку: "Системний аналіз вищенаведених положень податкового законодавства дає підстави для висновку про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу лише у встановлених законом випадках. Податковим законодавством не передбачено пропуск встановленого підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) строку подання пакету документів для підтвердження статусу платника єдиного податку у якості підстави для не підтвердження такого статусу у відповідному періоді та виключення з реєстру платників.".
Оскільки контролюючим органом прийнято 14.02.2024 та 16.02.2024 податкову звітність передбачену підпунктом 298.8.1. пункту 298.8. статті 298 ПК України відсутні підстави стверджувати, що позивачем порушено підпункт 299.10.5. пункту 299.10. статті 299 ПК України.
З урахуванням наведеного апеляційний суд погоджується із висновком суд першої інстанції про протиправність дій Головного управління ДПС у Житомирській області щодо виключення з 01 січня 2023 року з Реєстру платників єдиного податку четвертої групи - Фермерського господарства "Межирічка", а також Рішення Головного управління ДПС у Житомирській області №5737/6/06-30-04-07 від 14 березня 2024 року, яким було виключено з 01 січня 2024 року з реєстру платників єдиного податку четвертої групи - Фермерського господарства "Межирічка".
Відповідно до пункту 299.8 статті 299 ПК України, у разі зміни відомостей, передбачених підпунктами 1-5 пункту 299.7 цієї статті, вносяться зміни до реєстру платників єдиного податку в день подання платником відповідної заяви.
З метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, на виконання вимог пункту 299.13 статті 299 ПК України, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і власному офіційному веб-сайті такі дані з реєстру платників єдиного податку: податковий номер (для юридичної особи); найменування для юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові для фізичної особи; дату (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; ставку єдиного податку; групу платника податку; види господарської діяльності (за наявності відповідних даних); дату виключення з реєстру платників єдиного податку.
Отже, Реєстру платників єдиного податку та офіційному веб-сайті даних з реєстру платників єдиного податку, які ведуться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, вносяться, поряд з іншим, відомості про "дату анулювання реєстрації" та "дату виключення з реєстру платників єдиного податку".
Нормами податкового законодавства не врегульовують питання відновлення в судовому порядку у згаданому Реєстрі відомостей про реєстрацію суб'єкта господарювання як платника єдиного податку, за випадками скасування рішення контролюючого органу про виключення з реєстру платників податку.
Разом з цим, враховуючи, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою, а позивач до моменту вчинення оскаржуваних дій та прийняття відповідачем спірного рішення був зареєстрованим як платник єдиного податку четвертої групи, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що належним та ефективним способом відновлення порушеного права позивача у межах спірних правовідносин є зобов'язання Головного управління Державної податкової служби в Житомирській області внести до реєстру платників єдиного податку відомості про ФГ "Межирічка" як платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Залімський І. Г.
Судді Сушко О.О. Мацький Є.М.