Справа № 187/4/25
3/0187/2/25
іменем України
13 січня 2025 року
Суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області Караул О.А. розглянувши в смт Петриківка у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за порушення частини 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Петриківського районного суду Дніпропетровської області з відділення поліції № 3 Дніпровського районного управління поліції №2 ГУНП в Дніпропетровській області надійшов адміністративний матеріал складений стосовно ОСОБА_1 . У протоколі серії ЕПР1 № 209363 складеному від 31.12.2024 про адміністративне правопорушення, зазначено наступне.
31.12.2024 об 11.25 годині в сел. Петриківка по вул. Народна, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21063 державний номерний знак НОМЕР_1 будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами постановою ДВС від 27.05.2019 номер ВП 55285378.
Своїми діями особа порушила вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 3 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП).
ОСОБА_1 в судовому засіданні своєї вини не визнав, суду пояснив, що він не знав про застосовані відносно нього обмеження. Те саме він виклав і у письмових поясненнях, що додані до матеріалу.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 з наступних підстав.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Орган (посадова особа), відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Із ч. 3 ст.126 КУпАП вбачається, що настає відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Суб'єктивна сторона даного правопорушення характеризується виною у формі прямого умислу або необережності у вигляді недбалості. Характерною особливістю таких форм вини є те, що особа порушуючи відповідний припис закону або усвідомлює суспільно небезпечний характер свого діяння, або ж має його усвідомлювати.
В даному випадку відповідальність за ч. 3 ст.126 КУпАП може настати в разі наявності доказів того, що ОСОБА_1 знав про винесення щодо нього постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами.
На доказ вини додано: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 209363 від 31.12.2024; рапорт працівника поліції; письмові пояснення ОСОБА_1 ; копію постанови у ВП № 55285378 від 27.05.2019 про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування т/з; копію свідоцтва про реєстрацію ТЗ; копію посвідчення водія ОСОБА_1 ; довідку начальника поліції.
Однак, сам ОСОБА_1 заперечує факт його обізнаності щодо накладення на нього відповідних обтяжень. Інших доказів, які б спростовували зазначені вище обставини до суду не надано.
За наведеного, суд приходить до висновку, що водій не знав про обмеження його у праві керування транспортними засобами.
У зв'язку з не доведенням суб'єктивної сторони правопорушення передбаченого ч. 3 ст.126 КУпАП, у суду відсутні підстави стверджувати, що діях ОСОБА_1 наявний склад даного правопорушення.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 2 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП України передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вказані обставини та беручи до уваги, що наявність складу правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП України, яке інкриміновано ОСОБА_1 не доведено, суд вважає за необхідне дану адміністративну справу закрити в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. п. 1 ч. 1 ст. 247КУпАП, -
Провадження в адміністративній справі складеній відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 126 Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя: О. А. Караул