Справа № 489/10250/24
Провадження № 3/489/299/25
Ленінський районний суд міста Миколаєва
Постанова
іменем України
14 січня 2025 року місто Миколаїв
Суддя Ленінського районного суду міста Миколаєва Рибіцька К.О., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
встановила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №660400 від 05.12.2024, 05.12.2024 близько 20:15 год у АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 висловлював погрози, умисно давав ляпаси по відношенню до своєї матері ОСОБА_2 , чим спричинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, що призвело до сильних душевних хвилювань, депресії та ушкодження частин тіла.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялася шляхом направлення судової повістки, по телефону та оголошенням на сайті судової влади. Таким чином, судом вжито всіх можливих заходів для своєчасного виклику особи до суду. До суду не надходило клопотання про відкладення розгляду справи.
У судове засідання з'явилась потерпіла ОСОБА_2 , яка повідомила, що її син ОСОБА_1 знаходиться на збірному пункті територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про дату засідання знає. Потерпіла пояснила, що її син страждає на психічні розлади внаслідок контузії та потребує лікування. Просила не притягувати його до адміністративної відповідальності, оскільки їй не було завдано шкоди.
Заслухавши пояснення потерпілої, дослідивши письмові матеріали, що знаходяться у справі (протокол про адміністративне правопорушення; копію термінового заборонного припису стосовно кривдника; заяву ОСОБА_2 ; письмові пояснення ОСОБА_2 ; форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства; відеозапис на диску), суд дійшов таких висновків.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частина перша ст. 173-2 КУпАП (в редакції, чинній з 19.12.2024) передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Отже, вчинення домашнього насильства характеризується такою обов'язковою ознакою, як завдання наслідків у вигляді шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно зі ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
З огляду на викладене, у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки ані протокол про адміністративне правопорушення, ані інші матеріали справи не містять відомостей про завдання шкоди фізичному чи психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 . Тим більше, сама потерпіла в судовому засіданні підтвердила відсутність шкоди її фізичному чи психічному здоров'ю.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин суддя вважає за необхідне закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 247,252,266,280,283,284,285 КУпАП, суддя
постановила:
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутності події і складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Миколаєва.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя К.О. Рибіцька