Справа № 420/15358/24
10 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження при здійсненні перерахунку від 25.04.2024 пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року її розміру до 80% грошового забезпечення, визначеного для перерахунку пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2022 року пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії в повному обсязі та без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахунку від 25.04.2024 і виплати пенсії по інвалідності з 01.03.2022 ОСОБА_1 без урахування підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28 грудня 2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році";
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати, виплатити та виплачувати пенсію по інвалідності з 01.03.2022 ОСОБА_1 із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" в повному обсязі та без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахунку від 25.04.2024 і виплати пенсії по інвалідності з 01.03.2023 ОСОБА_1 без урахування підвищення до пенсії, як інваліду війни 2ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28 грудня 2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році";
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати, виплатити та виплачувати пенсію по інвалідності з 01.03.2023 ОСОБА_1 із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та за 2023, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" в повному обсязі та без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахунку від 25.04.2024 і виплати пенсії по інвалідності з 01.03.2024 ОСОБА_1 без урахування підвищення до пенсії, як інваліду війни 2ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28 грудня 2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати, виплатити та виплачувати пенсію по інвалідності з 01.03.2024 ОСОБА_1 із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та за 2023, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» в повному обсязі та без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог, що ОСОБА_1 тривалий час отримує пенсію в ГУПФУ в Одеській області в розмірі 90%. Позивач є особою з інвалідністю ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджується посвідченням 19.04.2024 на адресу відповідача направлено адвокатський запит в тому числі з пропозицією щодо поновлення прав позивача стосовно не обмеження пенсії максимальним розміром, виплати її в належному відсотковому значенні на належного нарахування та виплати збільшення основного розміру пенсії на 25%. Як вбачається з відповіді відповідача № 1500-0308-8/64203 від 26.04.2024 позивачу при перерахунку здійсненому 25.04.2024 3 01.03.2022 протиправно зменшено відсотковий розмір пенсії з 90% до 80%. Відповідач неодноразово здійснив перерахунок пенсії позивача нарахував позивачу індексацію з обмеженням максимальним розміром, а саме при перерахунках від 25.04.2024 (додаються): з 01.03.2022 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01.03.2023 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році". з 01.03.2024 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», проте не сплатив обмеживши пенсію позивача максимальним розміром. Крім того, відповідач протиправно зафіксував основний розмір пенсії при перерахунках з 01.03.2022, 01.03.2023, та 01.03.2024 та не включає до виплати збільшення основного розміру пенсії індексації. Отже, сума збільшення основного розміру пенсії (25%) при перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024 повинна розраховуватися виходячи з суми, отриманої з додавання суми основного розміру пенсії та індексацій пенсії за відповідний рік (роки). Відтак розрахунок збільшення основного розміру пенсії (25%): у 2022 році має здійснюватися відповідно до п. 1 Постанови №1381 таким чином: (основний розмір пенсії + індексація базового ОСНП 2022) * 25%. У 2023 має здійснюватися відповідно до п. 1 Постанови №1381 таким чином: (основний розмір пенсії + індексація базового ОСНП 2022 + індексація базового ОСНП 2023) * 25%. у 2024 має здійснюватися відповідно до п. 1 Постанови №1381 таким чином: (основний розмір пенсії індексація базового ОСНП 2022 індексація базового ОСНП 2023 + індексація базового ОСНП 2024) 25%. Також позивач вважає протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром.
Враховуючи вищевикладене позивач звернувся до суду з даним позовом.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
Від представника ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що підстав для виплати пенсії Позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону № 3668 у Головного управління не має, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства..
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2022 основний розмір пенсії позивача (80% грошового забезпечення) становить 25891,98 грн. З урахуванням індексації - 20713,58 грн. з урахуванням доплати 25891,98 грн. Індексація базового ОСНП (18169,81*0,140) 2543,77 грн., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 20713,58 грн становить 5178, 40 грн. З урахуванням інших доплат та надбавок розмір підсумок пенсії становить 26715, 58 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 19340,00 грн.
Згідно наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2023 основний розмір пенсії позивача (90% грошового забезпечення) становить 20441,03 грн. З урахуванням індексації - 25518,21 грн. з урахуванням доплати 32628,17 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (25551,28*0,140) 3577,18 грн., Індексація базового ОСНП 2023 (29128,47*0,197) 1500,00 грн. в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 20441,03 грн становить 5110,26 грн. З урахуванням інших доплат та надбавок розмір підсумок пенсії становить 33515,67 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 33515,67 грн.
Згідно наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2024 основний розмір пенсії позивача (90% грошового забезпечення) становить 20441,03 грн. З урахуванням індексації - 27018, 21 грн. з урахуванням доплати 34128,47 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (25551,28*0,140) 3577,18 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (29128,47*0,197) 1500,00 грн. Індексація базового ОСНП 2024 (30628,47*0,0796) 1500,00 грн., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 20441,03 грн. становить 5110,26 грн. З урахуванням інших доплат та надбавок розмір підсумок пенсії становить 35122,87 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 33515,67 грн.
На заяву позивача про перерахунок пенсії, відповідач листом від 26.04.2024 повідомив, що ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності з 23.04.2004 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення. На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.02.2023 по справі № 420/10643/22 сума доплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.07.2021 по 30.09.2023 3 урахуванням фактично виплачених сум склала 66109,27 грн. включена до реєстру судових рішень та поставлена у відповідну чергу станом на 25.04.2024 за № 419069, виплата якої буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України. На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 по справі № 420/10570/20 сума доплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.03.2022 по 30.06.2023 з урахуванням фактично виплачених сум склала 59129,12 гри включена до реєстру судових рішень та поставлена у відповідну чергу станом на 25.04.2024 за № 346279, виплата якої буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України. На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.05.2022 по справі № 420/3075/20 сума доплати пенсій ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 31.07.2022 3 сума урахуванням фактично виплачених сум склала 267767,68 грн включена до реєстру судових рішень та поставлена у відповідну чергу станом на 25.04.2024 за № 266333, виплата якої буде здійснена після виділених відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України. На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.07.2021, частково зміненого постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2021 по справі № 420/10889/21, сума доплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 31.01.2022 з урахуванням фактично виплачених сум склала 153049,41 грн. включена до реєстру судових рішень та поставлена у відповідну чергу станом на 25.04.2024 за № 156048, виплата якої буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України. На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 по справі № 420/5680/20 сума доплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 30.09.2020 3 урахуванням фактично виплачених сум склала 86516,28 гри. Нарахована доплата пенсії за період з 01.01.2016 по 30.09.2020 в сумі 86516,28 грн зарахована на його картковий рахунок 20.07.2023 відповідно до Реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 по справі № 420/8121/23 ОСОБА_1 04.09.2023 проведено перерахунок пенсії за період з 01.03.2023 по 30.09.2023, заборгованість відсутня. На підставі постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.12.2023 по справі № 420/15969/23 ОСОБА_1 15.02.2024 проведено перерахунок пенсії за період з 01.03.2023 по 29.02.2024, заборгованість відсутня. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01.03.2024 ОСОБА_1 була нарахована індексація. Надаємо належним чином засвідчену копію перерахунку станом на 01.03.2024. Також зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 по справі № 420/8121/23, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсій з 01.03.2023 без обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату, тобто 33515,67 грн.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, частиною третьою статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини перша, друга статті 63 Закону № 2262-XII).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
08.07.2011 було прийнято Закон України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011.
За правилами статті 2 Закону № 3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, зокрема, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, визнав таким, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.
Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
При цьому положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.
Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, суд доходить висновку, що вони явно суперечать один одному.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі “Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу “якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Водночас положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових “прогалин» щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19.
Тому обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» передбачено проведення індексації пенсії з 01.03.2022, постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» - з 01.03.2023, а постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» - з 01.03.2024.
Суд вкотре звертає увагу, що Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців та визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Також, Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Також, суд зазначає, що 28.12.2011 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (далі - Постанова № 1381; у редакції, чинній на час перерахунку пенсії у 2022, 2023, 2024 роках), якою установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Тобто, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25%.
Відповідач в порушення вищезазначених вимог пункту 1 Постанови № 1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії, виходячи з основного розміру пенсії та без врахування індексації, тим самим порушив права позивача.
Щодо відсоткового розміру пенсії від відповідних сум грошового забезпечення, то суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
В даному випадку, необхідно враховувати правові висновки Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладені в рішенні від 04.02.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019, за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18 (Пз/9901/58/18) за позовом фізичної особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Як встановлено судом, згідно наданих розрахунків пенсія позивачу виплачується в розмірі 90% грошового забезпечення.
Так, при прийнятті рішення, суд враховує, що позивач має право під час проведення перерахунку пенсії на її виплату в розмірі 90% грошового забезпечення.
При цьому суду не надано жодних доказів зміни грошового забезпечення, з якого рахується розмір пенсії позивача, та який би впливав на право позивача щодо подальшої виплати вказаної щомісячної доплати.
Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків (абзац 1).
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії (абзац 2).
Аналіз вищевказаних положень пункту 1 Постанови №1381 дає підстави для висновків, що основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків.
Отже, 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії та з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено, що відповідач, у порушення вищезазначених вимог пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381, здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача виходячи лише з основного розміру пенсії, без врахування її індексації.
Таким чином відповідач протиправно з 01.03.2022, 01.03.2023 01.03.2024 нарахував збільшення основного розміру пенсії позивача згідно абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" без урахування індексації.
Згідно наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2022 основний розмір пенсії позивача (80% грошового забезпечення) становить 25891,98 грн. З урахуванням індексації - 20713,58 грн. з урахуванням доплати 25891,98 грн. Індексація базового ОСНП (18169,81*0,140) 2543,77 грн., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 20713,58 грн становить 5178, 40 грн. З урахуванням інших доплат та надбавок розмір підсумок пенсії становить 26715, 58 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 19340,00 грн.
Згідно наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2023 основний розмір пенсії позивача (90% грошового забезпечення) становить 20441,03 грн. З урахуванням індексації - 25518,21 грн. з урахуванням доплати 32628,17 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (25551,28*0,140) 3577,18 грн., Індексація базового ОСНП 2023 (29128,47*0,197) 1500,00 грн. в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 20441,03 грн становить 5110,26 грн. З урахуванням інших доплат та надбавок розмір підсумок пенсії становить 33515,67 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 33515,67 грн.
Згідно наявного в матеріалах справи перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2024 основний розмір пенсії позивача (90% грошового забезпечення) становить 20441,03 грн. З урахуванням індексації - 27018, 21 грн. з урахуванням доплати 34128,47 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (25551,28*0,140) 3577,18 грн. Індексація базового ОСНП 2023 (29128,47*0,197) 1500,00 грн. Індексація базового ОСНП 2024 (30628,47*0,0796) 1500,00 грн., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 20441,03 грн. становить 5110,26 грн. З урахуванням інших доплат та надбавок розмір підсумок пенсії становить 35122,87 грн., з урахуванням максимального розміру пенсії - 33515,67 грн.
Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
При цьому, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява №4909/04, відповідно до п. 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі"Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задовольнити.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст. 5 Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 122, 139, 242-246, 255-258, 262, 291, 295, 297 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження при здійсненні перерахунку від 25.04.2024 пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 року її розміру до 80% грошового забезпечення, визначеного для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2022 року пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії в повному обсязі та без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахунку від 25.04.2024 і виплати пенсії по інвалідності з 01.03.2022 ОСОБА_1 без урахування підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28 грудня 2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати, виплатити та виплачувати пенсію по інвалідності з 01.03.2022 ОСОБА_1 із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" в повному обсязі та без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахунку від 25.04.2024 і виплати пенсії по інвалідності з 01.03.2023 ОСОБА_1 без урахування підвищення до пенсії, як інваліду війни 2ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28 грудня 2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати, виплатити та виплачувати пенсію по інвалідності з 01.03.2023 ОСОБА_1 із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та за 2023, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" в повному обсязі та без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат;
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при перерахунку від 25.04.2024 і виплати пенсії по інвалідності з 01.03.2024 ОСОБА_1 без урахування підвищення до пенсії, як інваліду війни 2ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28 грудня 2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати, виплатити та виплачувати пенсію по інвалідності з 01.03.2024 ОСОБА_1 із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни 2-ї групи, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та за 2023, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» в повному обсязі та без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.К. Василяка