Справа № 308/9908/24
02 січня 2025 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Деметрадзе Т.Р., секретаря судового засідання Мішко М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовною заявою адвоката Бобонича Володимира Івановича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
Адвокат Бобонич В.І., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з позовом до ДПП про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2322446 від 05.06.2024 року.
Позовні вимоги мотивує тим, що постановою інспектора УПП в Закарпатській області ДПП від 05.06.2024 року серії ЕНА №2322446, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510,00 грн.
В даній постанові зазначено, що 05.06.2024 року о 16 год. 57 хв., у м. Ужгород по вул. Бориса Тлехаса, 79, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Dodge Dart», номерний знак НОМЕР_1 , використовувала задні покажчики повороту червоного кольору, які не відповідають вимогам п. 6.1.5 ДСТУ 3649:2010, чим порушила п. 9.2(а) ПДР України.
Представник позивача вважає постанову про притягнення його довірительку до адміністративної відповідальності необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, оскільки жодного порушення вимог ПДР в розумінні останньою вчинено не було, її автомобіль привезений із США, пройшов державну реєстрацію та пройшов відповідну перевірку на дотримання всіх правил та стандартів.
Наголошує, що автомобіль не був жодним чином переобладнаний, такий був сертифікований в Україні та придатний до експлуатації. З моменту придбання автомобіля, зміни до його конструкцій не вносилися.
Враховуючи зазначене, просить суд скасувати постанову від 05.06.2024 року серії ЕНА №2322446 та стягнути з відповідача понесені судові витрати.
Не погоджуючись із твердженнями позивача, 03.10.2024 року через канцелярію суду надійшов відзив на позов, зміст якого зводиться до того, що позовна заява є необґрунтованою та безпідставною виходячи з наступного.
Вказує, що 05.06.2024 під час несення служби у м. Ужгород, по вул. Тлехаса, 79, інспектором було виявлено транспортний засіб «Dodge Dart», номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 , яка керувала таким з використанням червоних покажчиків повороту, тим самим порушивши вимоги п. 6.1.5 ДСТУ 3649:2010.
Вказує, що інспектор представився належним чином та пояснив суть правопорушення, після чого, водію було роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Всі усні доводи позивача були взяті до уваги про розгляді справи про адміністративне правопорушення.
Встановивши факт вчинення адміністративного правопорушення, а саме порушення вимог ПДР України, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 122 КУпАП, було прийнято рішення про складання адміністративних матеріалів щодо позивача.
На підставі наведеного, просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Позивач у судове засідання не з'явилася та в матеріалах справи міститься її заява, згідно з якою вона просить розглянути справу у її відсутності та задоволити позов.
Представник ДПП у судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений у встановленому законом порядку. Разом з тим, згідно поданого відзиву, у задоволенні позову сторона відповідача просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2322446 від 05.06.2024 року на позивача було накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 245 КУпАП одними із завдань провадження адміністративної справи закон визначає такі, як своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Із вказаної постанови вбачається, що 05.06.2024 року о 16 год. 57 хв., у м. Ужгород по вул. Бориса Тлехаса, 79, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «Dodge Dart», номерний знак НОМЕР_1 , використовувала задні покажчики повороту червоного кольору, які не відповідають вимогам п. 6.1.5 ДСТУ 3649:2010, чим порушила п. 9.2(а) ПДР України.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КУпАП, адміністративна відповідальність настає, зокрема, за порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів.
Суд зазначає, що диспозиція ч. 2 статті 122 КУпАП є бланкетною, а тому в протоколі про адміністративне правопорушення чи постанові про накладення адміністративного стягнення має бути зазначено, яка норма і який нормативно-правовий акт було порушено кваліфікуючи дії правопорушника за даною статтею.
Так, інспектором зазначено, що позивачем було порушено п. 9.2а ПДР України.
Згідно п. 2.9а ПДР України водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед початком руху і зупинкою. Однак, позивачу не ставиться у вину неподання сигналу світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед початком руху і зупинкою, а вказано про використання задніх покажчиків повороту червоного кольору, які не відповідають вимогам п. 6.1.5 ДСТУ 3649:2010.
Суд наголошує, що правильність та точність складання адміністративного протоколу впливає на набування ним доказової сили, однак, виходячи з приписів статті 251 КУпАП.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. При цьому, наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Пленум Верховного суду України у пункті 24 постанови від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» роз'яснив, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до вимог п. 31.4.3(а) Правил дорожнього руху України, забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності таких технічних несправностей і невідповідності таким вимогам якщо кількість, тип, колір, розміщення і режим роботи зовнішніх світлових приладів не відповідають вимогам конструкції транспортного засобу.
Відповідно до вимог ДСТУ 3649:2010, а саме п. 6.1.5, задній покажчик повороту повинен бути жовтим для всіх категорій колісних транспортних засобів.
З оглянутих матеріалів справи вбачається, що транспортний засіб «Dodge Dart», номерний знак НОМЕР_1 , зареєстрований на території України, підтвердженням чого є свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 .
Суд зауважує, що підставою для первісної державної реєстрації імпортованих транспортних засобів є отримання сертифікату відповідності транспортного засобу вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та правил технічної експлуатації.
В даному випадку, суду не надано доказів того, що зазначений автомобіль був переобладнаний, а тому є всі підстави вважати, що покажчики повороту червоного кольору були встановлені саме заводом виробником.
При цьому, враховуючи, що зазначений у матеріалах транспортний засіб отримав реєстрацію в Україні та є сертифікованим, то є підстави стверджувати про те, що він пройшов державну перевірку та офіційно визнаний придатним до використання на автомобільних шляхах України.
Зазначенні обставини вказують на формальний розгляд справи, при винесенні постанови інспектор не дав належної оцінки доводам позивача і не вжив всіх заходів для всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин вчинення адміністративного правопорушення, а також уповноваженою особою не надано належних та допустимих доказів на підтвердження доводів постанови.
За таких обставин, постанова по справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №2322446 від 05.06.2024 року, підлягає до скасування, а провадження по адміністративній справі підлягає закриттю.
Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, враховуючи, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі та зазначені норми КАС України, з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн. на користь позивача.
На підставі ст.ст. 122, 247, 251, 258, 279-3, 280, 288 КУпАП, ст.ст. 77, 210, 241, 243, 294-295 КАС України, суд, -
Позовну заяву задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №2322446 від 05.06.2024, а провадження по справі закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3 ) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 605,6 (шістсот п'ять грн. шістдесят коп.) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк з дня його проголошення (складання). Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Т.Р. Деметрадзе