печерський районний суд міста києва
Справа № 757/60096/24-к
пр. № 1-кс-50874/24
24 грудня 2024 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого: не з'явився,
представника особи у володінні якої знаходяться речі і документи: не з'явився,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022042010000044 від 12.05.2022,-
Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 , за погодженням прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованої злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування вказаного клопотання слідчий зазначає, що у провадженні Головного слідчого управління Національної поліції України перебувають матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022042010000044 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом дій службових осіб низки благодійних організацій, які, використовуючи службове становище, за попередньою змовою групою осіб з іншими особами з метою отримання прибутку розпорядились гуманітарною допомогою в особливо великих розмірах, під час якого для встановлення обставин у кримінальному провадженні виникла необхідність в одержані тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 . В інший спосіб довести вказані обставини неможливо.
В судове засідання слідчий не з'явився. Подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, в якій підтримав клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити. Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності представника ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалась.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Слідчим суддею встановлено, що у провадженні Головного слідчого управління Національної поліції України перебувають матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022042010000044 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом дій службових осіб низки благодійних організацій, які, використовуючи службове становище, за попередньою змовою групою осіб з іншими особами з метою отримання прибутку розпорядились гуманітарною допомогою в особливо великих розмірах.
Під час проведення досудового розслідування встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 07.03.2022 затверджено «Порядок надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні (далі - Порядок). Відповідно до Порядку, ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) наказом від 09.03.2022 №118 утворено Комісію з питань розподілу коштів для надання допомоги в умовах воєнного стану (надалі - Комісія).
Комісія у період часу з 15.03.2022 по 27.07.2022 прийняла рішення щодо виділення коштів одержувачам на загальну суму 436,7 млн грн та профінансувала заявки одержувачам коштів на загальну суму 422,3 млн грн.
Зокрема фінансування виділено на: задоволення продовольчих потреб; забезпечення медичними засобами цивільного населення у місцевості, де ведуться бойові дії; евакуацію/вивезення/переміщення цивільного населення із місцевості, де ведуться бойові дії, та небезпечних територій у безпечні місця, зокрема на оплату транспортних послуг, паливно-мастильних матеріалів, тощо.
Під час досудового розслідування встановлено, що серед отримувачів коштів є юридичні особи, що подають недостовірні відомості у звіти до ІНФОРМАЦІЯ_2 про використані кошти, призначені для надання гуманітарної допомоги, які фактично ніхто не контролює та не перевіряє, що призвело до випадків незаконного використання коштів з метою отримання прибутку.
Аналізом діяльності отримувачів та їх контрагентів встановлено, що фінансові операції із закупівлі товарів та послуг формувалися на підставі фінансового-господарських документів, які містять недостовірні відомості, при цьому отримані грошові кошти перераховувались по ланцюгу через підконтрольні, пов'язані між собою суб'єкти господарської діяльності, з метою подальшої легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Під час досудового розслідування встановлено, що до злочинної діяльності причетні службові особи ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 (далі - ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 ») з наступних підстав:
Встановлено, що ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на підставі протоколу № 13 від 21 червня 2022 року отримала від ІНФОРМАЦІЯ_3 кошти на суму 22 668 758 грн, про використання яких до комісії надано звіти: 22 липня 2022 року про надання допомоги населенню що проживає на території Харківської міської ради продуктами харчування (пшоно, консерви, тушонка, олія, макарони, борошно, рис, перловка, цукор - 5 118 418 грн) та закуплено/поставлено 140 шт. генераторів - 4 096 760 грн; 29 липня 2022 року про надання допомоги населенню що проживають на території Бучанської районної військової адміністрації продуктами харчування (консерви, тушонка, олія, макарони, борошно, рис, цукор) на суму 4 341 370 грн та закуплено/поставлено 105 шт. генераторів - 3 052 800 грн; 29 липня 2022 року про надання допомоги населенню, що проживає на території Чернігівської обласної військової адміністрації продуктами харчування (консерви, тушонка, макарони, борошно, рис, пшоно, перловка, цукор, олія) на суму 3 557 820 грн та закуплено/поставлено 85 шт. генераторів - 2 501 590 грн.
У подальшому ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 » перерахувала грошові кошти на наступні суб'єкти господарювання: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) - 9 743 560 грн (оплата за товар згідно договорів); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) - 9 091 500 грн (оплата за товар згідно договорів); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) - 1 946 154 грн (оплата за послуги перевезення); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) - 1 059 360 грн (оплата за товар згідно договорів); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) - 828 184 грн (оплата за товар згідно договорів).
На даний час у ході досудового розслідування установлено, що ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснено надання гуманітарної допомоги ІНФОРМАЦІЯ_11 частково та не надано ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 .
Також, під час досудового розслідування встановлено, що до злочинної діяльності причетні службові особи БО « ІНФОРМАЦІЯ_14 » ЄДРПОУ НОМЕР_7 з наступних підстав: БО « ІНФОРМАЦІЯ_14 » отримано від ІНФОРМАЦІЯ_3 кошти на загальну суму 36 791 365 грн: протоколом № 6 від 02 квітня 2022 року отримано 15 041 365 грн для закупівлі та постачання медичних засобів до ІНФОРМАЦІЯ_15 ; протоколом № 9 від 11 квітня 2022 року отримано 3 850 000 грн для забезпечення харчування населення проживаючих на території Кіровоградської обласної військової адміністрації (витрачено 4 610 000 грн, перевищено витрати на 760 000 грн); протоколом № 9 від 11 квітня 2022 року отримано 4 400 000 грн для забезпечення населення Ірпінської району Київської області продуктами харчування на суму 3 400 000 грн та 1 000 000 грн для закупівлі дизеля/бензину та генераторів (витрачено 3 316 000 грн, залишок 1 084 000 грн); протоколом № 9 від 11 квітня 2022 року отримано 7 100 000 грн для забезпечення населення що проживають на території Бучанської міської ради району Київської області продуктами харчування на суму 1 100 000 грн та 6 000 000 грн закупівля палива та 200 шт. генераторів (використано 8 361 000 грн, перевищено витрати на 1 261 000 грн); протоколом № 9 від 11 квітня 2022 року отримано 6 400 000 грн для забезпечення населення що проживають на території Димерської селищної ради Київської області продуктами харчування на суму 2 500 000 грн, закупівлі палива та 100 шт. генераторів 3 900 000 грн (використано 5 463 000 грн, залишок 937 000 грн).
У подальшому, вказана благодійна організація перерахувала грошові кошти на наступні суб'єкти господарювання: - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) - 6 377 570 грн (оплата за товар згідно договорів); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) - 6 193 530 грн (оплата за послуги згідно договорів); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) - 16 643 970 грн (оплати за товар згідно договорів); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) - 2 698 740 грн (оплати за продукти згідно договору); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) - 715 000 грн (оплати за паливо згідно договорів); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ЄДРПОУ НОМЕР_13 ) - 1 800 900 грн (оплата за продукти харчування); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) - 4 152 505 грн (оплата за продукти харчування).
Відповідно до Звіту від 23.08.2022 (протокол № 6 від 2 квітня 2022 року) благодійною організацією використано 15 041 365 грн, за які поставлено медичні засоби: тактичні набори першої невідкладної допомоги IFAK - 1000 шт. вартістю 3 452 070 грн (3452,07 грн/шт.); екстренна пов'язка - 5000 шт. вартістю 1 023 900 грн (204,78 грн/шт.); джгут (Tourniquet) - 5000 шт. вартістю 1901 600 грн (380,32 грн/шт.); терапевтичний блок Confort NPWT C300 - 50 шт. вартістю 7 981 470 грн (159 629, 40 грн/шт); доставка медичних засобів вартістю 682 325 грн Відповідно протоколу № 6 від 2 квітня 2022 року пропозиція надана Комісії формувалась на підставі листа прохання ІНФОРМАЦІЯ_15 № 4/8-521 від 28.03.2022 року в якому зазначалась потреба у наданні гуманітарної допомоги для закладів охорони здоров'я міста Дніпро медичними засобами: тактичні набори першої невідкладної допомоги IFAK - 1000 шт., екстрена пов'язка - 5000 шт., джгут (Tourniquet) - 5000 шт.
При цьому, органу досудового розслідування ІНФОРМАЦІЯ_22 повідомила, що БО « ІНФОРМАЦІЯ_14 » дійсно зверталась до міської ради з листом про забезпечення допомогою, утім, на теперішній час жодної гуманітарної допомоги від вказаної благодійної організації не отримували.
У свою чергу, ІНФОРМАЦІЯ_23 повідомила, що жодного листування з БО « ІНФОРМАЦІЯ_14 » не вела, гуманітарної допомоги від останніх не отримувала.
Таким чином, службові особи БО « ІНФОРМАЦІЯ_14 » розпорядились коштами, отриманими від ІНФОРМАЦІЯ_3 , на власний розсуд, не забезпечивши надання гуманітарної допомоги особам, вказаним у звіті використаних коштів, отримавши прибуток в особливо великому розмірі.
До цього, встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » придбало товар, який у послідуючому був поставлений благодійній організації, у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » ЄДРПОУ НОМЕР_14 .
У свою чергу, встановлено, що контрагент благодійної організації - TOB « ІНФОРМАЦІЯ_25 » ( НОМЕР_10 ) придбав товари, які у послідуючому поставив, у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » ( НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » ( НОМЕР_15 ) та у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » ( НОМЕР_16 ).
Із урахуванням вищевикладеного, фінансово-господарські операції між БФ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та TOB « ІНФОРМАЦІЯ_25 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », TOB « ІНФОРМАЦІЯ_25 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », а також ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » ЄДРПОУ НОМЕР_14 , TOB « ІНФОРМАЦІЯ_25 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » містять ознаки фіктивності.
Також, під час досудового розслідування встановлено, що до злочинної діяльності причетні службові особи ГО « ІНФОРМАЦІЯ_28 » ЄДРПОУ НОМЕР_17 з наступних підстав: ГО « ІНФОРМАЦІЯ_28 » отримала від Мінсоцполітики кошти на загальну суму 10 100 000 грн (протокол № 9 від 11 квітня 2022 року), про використання яких до Комісії надано Звіт від 7 червня 2022 року де зазначено, що 13.04.2022 останні надали гуманітарну допомогу для ВПО в повній мірі, але відповідно до проведених оплат за товари та послуги, тільки 13.04.2022 починають здійснюватися операції (TOB « ІНФОРМАЦІЯ_25 » оплата медичних засобів 13.04.2022 - 950 000 грн; 19.04.2022 - 1 980 000 грн; 20.04.2022 - 1 980 000 грн; 21.04.2022 - 1 980 000 грн; 28.04.2022 - 1 433 661 грн), (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » оплати: борошно пшеничне 13.04.2022 - 42 636 грн; транспортні послуги 21.04.2022 - 40 000 грн; за крупи 21.04.2022 - 137 910 грн; продукти харч. 21.04.2022 - 302 599 грн; продукти харч. 27.04.2022 - 46 500 грн; транспортні посл. 27.04.2022 - 90 000 грн; продукти харч. 27.04.2022 - 269 394 грн).
У подальшому, вказана громадська організація перерахувала грошові кошти на наступні суб'єкти господарювання: - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) - 8 323 661 грн (оплата за мед. обладнання); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » (ЄДРПОУ НОМЕР_16 ) - 929 039 грн (оплата за транспортні послуги та продукти харчування згідно договорів); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) - 853 000 грн (оплата за транспортні послуги).
У відповідь на запит до ІНФОРМАЦІЯ_29 отримано інформацію про те, що ГО « ІНФОРМАЦІЯ_28 » надали гуманітарну допомогу: продукти харчування та медичне обладнання.
На теперішній час встановлено, що медичне обладнання ГО « ІНФОРМАЦІЯ_28 » придбало в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) за 8 323 661 грн: ІНФОРМАЦІЯ_30 (програмне забезпечення, інтерфейс, кардіореєстратор 3-канальний) без комп'ютера - 316 800 грн/2 шт.(158 400 грн/1 шт.); Апарат для УВЧ-терапії УВЧ-80-3 «Ундатерм» - 80 000 грн/1 шт.; Мобільна рентгенівська система JADE-40 - 1 425 000 грн/1 компл.; Сканер ультразвуковий діагностичний HS50-UA з датчиками - 4 458 013 грн/ 1 компл.; Функціональне ліжко AD-183/TP (DUMAN) - 1 883 188 грн/20 шт.(94 159,42 грн/1 шт.); Протипролежневий матрац (DUMAN) - 160 660 грн/20шт (8032,98 грн/1 шт.).
При цьому, проведеним аналізом банківських рахунків установлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) придбало вище зазначене обладнання у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) за 4 659 723,15 грн.
Із урахуванням вищевикладеного, службові особи ГО « ІНФОРМАЦІЯ_28 » діючи за попередньою змовою із директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » ОСОБА_5 та директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » ОСОБА_6 , з метою отримання громадською організацією прибутку, умисно здійснили між собою фіктивні фінансово-господарські операції для завищення ціни на товар, який у послідуючому був поставлений ІНФОРМАЦІЯ_31 , тим самим отримавши прибуток на суму 3 663 937 грн.
Також, під час досудового розслідування встановлено, що до злочинної діяльності причетні службові особи ГС « ІНФОРМАЦІЯ_32 » ЄДРПОУ НОМЕР_18 (далі - ГС « ІНФОРМАЦІЯ_33 ») з наступних підстав: ГС «ІНФОРМАЦІЯ_33 » отримала від ІНФОРМАЦІЯ_3 грошові кошти на загальну суму 63 872 000 грн на підставі наступних документів: протоколом комісії № 14 від 15 липня 2022 року отримано 11 963 000 грн для закупівлі/встановлення 7 модульних АЗС та для закупівлі/доставки 119 000 літрів дизельного палива для забезпечення жителів Харківської області; протоколом комісії № 12 від 31 травня 2022 року отримано 11 909 000 грн для закупівлі/встановлення 6 модульних АЗС та закупівлі/доставки 125 000 літрів дизельного палива для жителів Іванківської, Поліської, Пісківської територіальних громад Киїіської області; протоколом комісії № 11 від 17 травня 2022 року отримано 40 000 000 грн для придбання та поставки для закупівлі 22 модульних АЗС, 450 000 літрів пального для жителів Київської області.
У подальшому ГС « ІНФОРМАЦІЯ_33 » перерахувала грошові кошти наступним суб'єктам господарювання: - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ) - 50 746 500 грн (оплата за паливо згідно договорів); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ) - 7 598 500 грн (оплата за товар згідно договорів); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) - 4 512 000 грн (оплати за послуги доставки); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ) - 2 240 000 грн (оплати за обладнання).
Надалі, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » за отримані грошові кошти придбало 501 829 літрів палива на суму 26 109 307 грн у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_21 ) та 456 181 літрів палива на суму 24 753 599 грн у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_37 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_22 ).
Ураховуючи викладене ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » за отримані грошові кошти, які виділялись в якості допомоги населенню, придбало 958 010 літрів палива, а поставили 671 013 літрів палива, решту палива в обсязі 286 997 літрів привласнили на суму близько 14 349 850 грн.
У ході аналізу отриманої інформації також встановлено, що ГС « ІНФОРМАЦІЯ_33 » закупили обладнання, у тому числі модульні автозаправні станції (АЗС) у кількості 33 шт. на суму 13 730 750 грн (згідно звіту поданого до ІНФОРМАЦІЯ_3 ). Проведеним аналізом банківських рахунків із контрагентами встановлено, що закупівлю модульних АЗС в кількості 33 шт. та іншого обладнання здійснено у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ) за 2 240 000 грн, а рештою грошових коштів в розмірі 11 490 750 грн, призначених для закупівлі обладнання службові особи ГС « ІНФОРМАЦІЯ_33 », заволоділи.
Крім того, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_38 гуманітарна допомога у розумінні Закону України «Про гуманітарну допомогу» від ГС « ІНФОРМАЦІЯ_33 » не отримувалась.
Таким чином, службові особи ГС « ІНФОРМАЦІЯ_33 » незаконно розпорядились гуманітарною допомогою та отримали прибуток у розмірі близько 25 753 599 грн.
Одночасно встановлено, що Голова ГС « ІНФОРМАЦІЯ_33 » ОСОБА_7 фактично не здійснює організаційну діяльність благодійної організації.
Крім цього, під час досудового розслідування встановлено, що меморандуми про співробітництво від імені ГС « ІНФОРМАЦІЯ_33 » з ІНФОРМАЦІЯ_39 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , ІНФОРМАЦІЯ_41 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , ІНФОРМАЦІЯ_43 підписувала як в.о. голови ГС « ІНФОРМАЦІЯ_33 » - ОСОБА_8 .
Крім цього, встановлено, що ОСОБА_7 проживає з чоловіком ОСОБА_9 , який у свою чергу є Головою ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ГО « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ) (далі - ВГО « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), який також фактично не здійснює організаційну діяльність благодійної організації.
Також, під час досудового розслідування встановлено, що до злочинної діяльності причетні службові особи БО « ІНФОРМАЦІЯ_44 » ЄДРПОУ НОМЕР_23 з наступних підстав: БО « ІНФОРМАЦІЯ_44 » отримало від ІНФОРМАЦІЯ_2 кошти на загальну суму 30 514 750 грн, про використання яких до Комісії надано Звіт від 06 червня 2022 року: протоколом № 5 від 30 березня 2022 року отримано 11 230 000 грн для забезпечення медичними засобами та продуктами харчування населення ІНФОРМАЦІЯ_45 (витрачено 6 430 000 грн на продукти харчування та 4 800 000 грн на аптечки тактичні 1000 шт., - 4800 грн/шт.); протоколом № 9 від 11 квітня 2022 року отримано 1 392 000 грн для забезпечення продуктами харчування населення ІНФОРМАЦІЯ_46 (витрачено 1 392 000 грн); протоколом № 9 від 11 квітня 2022 року отримано 4 570 000 грн для забезпечення продуктами харчування населення ІНФОРМАЦІЯ_47 (витрачено 4 570 000 грн); протоколом № 9 від 11 квітня 2022 року отримано 483 000 грн для забезпечення продуктами харчування населення ІНФОРМАЦІЯ_48 (витрачено 483 000 грн); протоколом № 9 від 11 квітня 2022 року отримано 389 750 грн для забезпечення продуктами харчування населення ІНФОРМАЦІЯ_49 (витрачено 389 750 грн); протоколом № 9 від 11 квітня 2022 року отримано 12 450 000 грн для забезпечення продуктами харчування населення ІНФОРМАЦІЯ_50 (витрачено 12 450 000 грн).
У подальшому, вказаний благодійних фонд перерахував грошові кошти на наступні суб'єкти господарювання: - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (ЄДРПОУ НОМЕР_19 ) - 23 739 483 грн (оплата за продукти харчування згідно договорів); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) - 4 800 000 грн (оплата за аптечки); - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_51 » (ЄДРПОУ НОМЕР_24 ) - 945 000 грн (оплата за продукти харчування згідно договорів); - ФОП « ОСОБА_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_25 ) - 945 000 грн (оплата за паливо згідно договорів).
На теперішній час встановлено, що БО « ІНФОРМАЦІЯ_44 » здійснили оплату на підприємства із ознаками фіктивності на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (оплата за аптечки рахунок №1 від 08.04.2022, договір поставки № 01-07042022 від 07.04.2022. Без ПДВ) та на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (оплат продуктів харчування договір № 13042022/1 від 13.04.2022(Без ПДВ): рах №1 від 13.04.2022 - 4 546 307,92 грн; рах №2 від 19.04.2022 - 52 000 грн; рах №2 від 19.04.2022 - 4 518 000 грн; рах № 5 від 20.04.2022 - 389 750 грн; рах № 4 від 20.04.2022 - 483 000 грн; рах № 3 від 20.04.2022 - 1 392 000 грн; рах № 6 від 20.04.2022 - 8 486 426 грн; рах № 7 від 20.04.2022 - 2 022 000 грн).
Після проведених вищезазначених фінансових операцій АТ « ІНФОРМАЦІЯ_52 » від 01.06.2022 зобов'язав залишок коштів перевести на інший банківський рахунок та заблокував банківський рахунок благодійного фонду: НОМЕР_26 , на підставі вимог ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Залишок коштів в сумі 1 857 843,92 грн переведено на банківський рахунок АТ « ІНФОРМАЦІЯ_53 » НОМЕР_27 . Далі, залишок коштів благодійною організацією переведено на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 » (транзакції від 02.06.2022 за продукти харчування: рахунок № 8 від 11.05.2022 - 371 880,00 грн; рахунок № 9 від 12.05.2022 - 360 600,00 грн; рахунок № 14 від 16.05.2022 - 369 000,00 грн; рахунок № 21 від 30.05.2022 - 352 320,00 грн; рахунок № 16 від 17.05.2022 - 396 200,00 грн).
До цього, після блокування банківського рахунку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_52 » у зв'язку з фіктивними операціями, керівник БО « ІНФОРМАЦІЯ_44 » ОСОБА_11 , здійснює заміну назви благодійного фонду на БО « ІНФОРМАЦІЯ_54 ».
Далі, під час досудового розслідування встановлено, що БО « ІНФОРМАЦІЯ_55 » переховано на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » у сумі 4 800 000 грн за оплату аптечок в кількості 1000 шт.
У свою чергу, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » ( НОМЕР_10 ) придбали вище зазначені аптечки за 3 452 070 грн (1000 шт.) у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » ЄДРПОУ НОМЕР_8 , яке було імпортовано за 3 452 070 грн/1000 шт.
Висновком експертного дослідження ДНДКЦ № ЕД-19-22/40425-ТВ від 28.11.2022 установлено, що аптечка тактична із вмістом відповідно специфікації № 1 до договору поставки продукції № 01-07042022 від 07.04.2022 станом на 07.04.2022 має ринкову вартість 1 142 грн.
Таким чином, службові особи БО « ІНФОРМАЦІЯ_54 », діючи за попередньою змовою ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », з метою отримання прибутку, здійснили ряд фіктивних фінансово-господарських операцій для завищення товару, який у послідуючому був поставлений у військові адміністрації.
До цього, : П 11. Постанови КМУ від 7 березня 2022 р. № 220» Питання надання гуманітарної та іншої допомоги цивільному населенню в умовах воєнного стану в Україні» передбачено наступне:
Одержувачі коштів (крім надання грошової допомоги цивільному населенню) подають щотижня до ІНФОРМАЦІЯ_3 звіт про їх використання за формою згідно з додатком 5.
У разі виникнення залишку коштів одержувач повертає їх на поточний рахунок ІНФОРМАЦІЯ_3 , відкритий у Національному банк.
Під час досудового розслідування встановлена невідповідність звітів
БО « ІНФОРМАЦІЯ_14 » до поданих пропозицій та протоколу щодо цільового напрямку виділених коштів.
Пропозиція/протоколЗвітОтримувач
15 041 365 грн15 041 365 грнІНФОРМАЦІЯ_22
6 400 000 грн5 463 000 грнІНФОРМАЦІЯ_56
7 100 000 грн8 361 000 грнІНФОРМАЦІЯ_57
4 400 000 грн3 316 000 грнІНФОРМАЦІЯ_58
3 850 000 грн4 610 000 грнІНФОРМАЦІЯ_59
36 791 365 грн 36 791 365 грн Загальна сума
Окрім цього, порушена форма звітності передбачена додатком 5, зокрема БО « ІНФОРМАЦІЯ_14 » не долучено до звіту копії підтверджуючих первининх документів (фіскальні (товарні) чеки, накладні, акти прийому-передачі тощо) щодо передачі гуманітарної допомоги.
На теперішній час у кримінальному провадженні, проведено ряд обшуків у осіб, які ймовірно причетні до вчинених кримінальних правопорушень. За результатом обшуку за місцем проживання ОСОБА_12 вилучено його мобільний пристрій.
При огляді мобільного пристрою (його електронної копії) виявлено фотознімок, що містить перелік осіб, які включені до переліку осіб, яким надано право на виїзд з-за кордон від БО « ІНФОРМАЦІЯ_14 », серед яких: - ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; - ОСОБА_12 ; ОСОБА_15 ; - ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; - ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; - ОСОБА_20 ; - ОСОБА_21 ; - ОСОБА_22 ; - ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; - ОСОБА_25 .
У зв'язку із цим, за вих. НПУ №148133-2024 скеровано запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою отримання документів, що стали підставою для включення від БО « ІНФОРМАЦІЯ_14 » до переліку осіб, які мають право на виїзд з-за кордон вищезазначених осіб.
Утім, листом за №20513/40/10-24 від 05.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовлено у надані інформації та копій документів, посилаючись на положення статтей про тимчасовий доступ КПК України.
Крім того, виявлено на мобільному телефоні лист №16/05 адресованої ІНФОРМАЦІЯ_60 , у якому містяться відомості про Наказ Мінінфрраструктри від 04.04.2022 №179, яким затверджено перелік водії, які здійснюють вантажні автомобільні перевезення для надання відстрочки, до яких включено водії і БО БФ « ІНФОРМАЦІЯ_14 ».
Також отримано інформацію, що вказані вище особи були включені до перелік осіб, які мають право на виїзд з-за кордон вищезазначених осіб наказом ІНФОРМАЦІЯ_61 (реорганізовано на ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за вих. №14714 від 28.12.2022 (період виїзду з 28.12.2022 по 28.03.2023).
Із урахуванням викладеного, з метою повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження, виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , з метою вилучити оригінали та копії наступних документів, а саме:
- Копію Наказів ІНФОРМАЦІЯ_61 №14714 від 28.12.2022 із додатками до нього та №179 від 04.04.2022 із додатками до нього.
- Копію листів (супровідних) щодо скерування Наказів ІНФОРМАЦІЯ_61 №14714 від 28.12.2022 та №179 від 04.04.2022 із додатками до них до відповідних органів (підрозділів) щодо його виконання та/або взяття до уваги.
- Копії інших Наказів ІНФОРМАЦІЯ_61 із додатками до них, якими надавалось право на виїзд з-за кордон наступних осіб: ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 за період з 2022 по 2023 рік, із відповідними копіями листів (супровідних) щодо скерування цих Наказів ІНФОРМАЦІЯ_61 із додатками до них до відповідних органів (підрозділів) щодо його виконання та/або взяття до уваги.
- Оригіналів документів (листи, доповідні, рапорти, пояснення тощо), що стали підставою для включення в Наказ ІНФОРМАЦІЯ_61 №14714 від 28.12.2022 наступних осіб - ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 .
- Оригіналів документів (листи, доповідні, рапорти, пояснення тощо), що стали підставою для включення в інші Накази ІНФОРМАЦІЯ_61 , які надавали право на виїзд з-за кордон наступних осіб: ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 за період з 2022 по 2023 рік.
Слід зазначити, що необхідність вилучення вищевказаних документів в оригіналі зумовлена тим, що слідчим винесено постанову про доручення експертам ІНФОРМАЦІЯ_62 проведення судової почеркознавчої експертизи, в якій на вирішення постановлено питання щодо ідентифікації осіб, які підписували документи, які досліджуються в рамках досудового розслідування.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Так, постановою старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 від 18.12.2024 року призначено судову почеркознаву експертизу.
Аналізуючи викладене, беручи до уваги, що оригінали та копії документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідні для проведення експертиз у даному кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання про надання доступу до документів є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 132, 159, 160, 162, 163, 164, 166, 309 Кримінального процесуального кодексу України, -
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022042010000044 від 12.05.2022 - задовольнити.
Надати дозвіл старшим слідчим в ОВС ГСУ НП України: ОСОБА_3 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42022042010000044, ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , з метою вилучити оригінали та копії наступних документів, а саме:
- Копію Наказів ІНФОРМАЦІЯ_61 №14714 від 28.12.2022 із додатками до нього та №179 від 04.04.2022 із додатками до нього.
- Копію листів (супровідних) щодо скерування Наказів ІНФОРМАЦІЯ_61 №14714 від 28.12.2022 та №179 від 04.04.2022 із додатками до них до відповідних органів (підрозділів) щодо його виконання та/або взяття до уваги.
- Копії інших Наказів ІНФОРМАЦІЯ_61 із додатками до них, якими надавалось право на виїзд з-за кордон наступних осіб: ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 за період з 2022 по 2023 рік, із відповідними копіями листів (супровідних) щодо скерування цих Наказів ІНФОРМАЦІЯ_61 із додатками до них до відповідних органів (підрозділів) щодо його виконання та/або взяття до уваги.
- Оригіналів документів (листи, доповідні, рапорти, пояснення тощо), що стали підставою для включення в Наказ ІНФОРМАЦІЯ_61 №14714 від 28.12.2022 наступних осіб - ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 .
- Оригіналів документів (листи, доповідні, рапорти, пояснення тощо), що стали підставою для включення в інші Накази ІНФОРМАЦІЯ_61 , які надавали право на виїзд з-за кордон наступних осіб: ОСОБА_13 ; ОСОБА_14 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_23 ; ОСОБА_24 ; ОСОБА_25 за період з 2022 по 2023 рік.
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2 примірниках
Прим. 1 - справа № 757/60096/24-к
Прим. 2 - Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3
Копія - ІНФОРМАЦІЯ_1
24.12.2024 р.