Рішення від 13.01.2025 по справі 360/1361/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

13 січня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1361/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом адвоката Бойка Євгена Васильовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

07 листопада 2024 року через підсистему «Електронний суд» до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Бойка Євгена Васильовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнення, просить:

визнати протиправною дію ГУ ПФУ Луганської області щодо відмови у забезпеченні вибраного ОСОБА_1 способу отримання належних сум, а саме на рахунок АТ КБ «Приватбанк» - НОМЕР_2, за реквізитами - IBAN НОМЕР_1 ;

стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Луганській області витрати на правничу допомогу у розмірі 11 000,00 грн та судовий збір у розмірі 1211, 20 грн, а разом стягнути - 12 211 гривень 20 копійок на визначений ОСОБА_1 банківський рахунок в АТ КБ "ПриватБанку" № НОМЕР_2 за реквізитами IBAN НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовної заяви, позивач посилається на те, що 03 жовтня 2023 року Луганським окружним адміністративним судом було винесене судове рішення по справі № 360/896/23, яке набрало законної сили 25.01.2024, в якому:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року раніше призначеної пенсії за вислугу років;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року нарахування та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років, а також виплатити заборгованість з пенсії за вислугу років, що виникла за період її несплати, починаючи з 01 квітня 2018 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої пенсії за весь час затримки виплати по день фактичної виплати пенсії.

03.04.2024 адвокатське бюро «Євгена Бойка» надіслало Головному управлінню ПФУ в Луганській області лист щодо виконання рішення суду по справі №360/896/23.

15.04.2024 адвокатське бюро направило до Головного управління ПФУ в Луганській області адвокатський запит, в якому просило надати інформацію, чи отримали зазначені органи ГУ ПФУ лист від 03.04.2024 про виконання судового рішення по справі №360/896/23 .

18.04.2024 адвокатське бюро отримало від ГУ ПФУ в Луганській області відповідь, в якій було повідомлено про те, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 у справі №360/896/23 (надійшло до Головного управління 26.01.2024 за вх. № 342/7) перебуває на контролі. Рекомендували ОСОБА_1 надати до Головного управління заяву про виплату пенсії з актуальними реквізитами рахунку, відкритого в АТ "Ощадбанк" у форматі IBAN.

11.10.2024 адвокатське бюро направило до Головного управління ПФУ заяву щодо виконання рішення суду по справі №360/896/23, в якому вказало актуальні реквізити рахунку, відкритого в АТ КБ «Приватбанк» та послалось на документ «Уповноважені банки, через які здійснюється виплата пенсій, пільг та житлових субсидій, соціальних страхових виплат», відповідно до якого уповноваженими на виплату пенсійного забезпечення є 46 банків, серед яких АТ КБ «Приватбанк».

28.10.2024 адвокатське бюро отримало від ГУ ПФУ в Луганській області відповідь, в якій відповідач відмовив у задоволенні заяви та виконанні судового рішення у зручний для позивача спосіб.

Відмова Пенсійного фонду України сплачувати заборгованість з пенсії саме на рахунок у банку АТ КБ «Приватбанк» порушує право на соціальне забезпечення, гарантоване Конституцією України (стаття 46) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Ці акти гарантують громадянам право на отримання своєчасних і в повному обсязі виплат пенсій, обраним ними зручним способом, включаючи перерахунок на банківський рахунок. Також ці дії порушують Закони України «Про платіжні послуги», який передбачає вільний вибір банку для зарахування пенсійних виплат. Відмова у виплаті на зазначений рахунок є обмеженням прав громадянина на вільне розпорядження своїми коштами ОСОБА_1 на офіційному сайті Пенсійного фонду України знайшов документ «Уповноважені банки, через які здійснюється виплата пенсій, пільг та житлових субсидій, соціальних страхових виплат» та обрав зручний для себе банк, а саме АТ КБ «Приватбанк».

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 08.11.2024 позовну заяву Бойка Євгена Васильовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

27.11.2024 від представника позивача на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху надійшла уточнена позовна заява.

Ухвалою суду від 27.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10.12.2024 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністром України через Міністра соціальної політики України.

Згідно з статті 103 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) державний нагляд у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють: за дотриманням законодавства щодо призначення та перерахунку і виплати пенсій - Міністерство праці та соціальної політики України і його територіальні органи, щодо цільового використання коштів Пенсійного фонду - центральний орган виконавчої влади у сфері фінансів і його територіальні органи та Рахункова палата.

Згідно частини першої статті 7 Закону України від 20.10.2014 №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України.

Згідно електронної бази даних пенсіонерів силових структур Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262) первинна дата призначення - 06.12.2008 (дата звільнення 05.12.2008).

На момент взяття позивача на облік, ОСОБА_1 був зареєстрований, як внутрішньо переміщена особа згідно довідки №930000999 від 24.11.2014 за адресою: АДРЕСА_1 . Отже, ОСОБА_1 було взято на облік до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за матеріалами електронної пенсійної справи, як внутрішньо переміщену особу. Пенсія позивачу виплачена по 31.03.2018 на рахунок Ощадбанку. Нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 було тимчасово призупинено з 01.04.2018 до з'ясування обставин. Розмір пенсії ОСОБА_1 у березні 2018 року складав 11692,88 грн.

Оскільки інформація про тимчасове призупинення нарахування та виплати пенсії не підлягає внесенню до електронної пенсійної справи, то інформація про призупинення та рішення міститься у паперовій пенсійній справі ОСОБА_1 , доступ до якої, на теперішній час, відсутній.

Реалізація прав на пенсійне забезпечення внутрішньо переміщених осіб здійснюється органами Пенсійного фонду України відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

Згідно статті 117 Конституції України та статті 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII «Про Кабінет Міністрів України» встановлена обов'язковість виконання на території України постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 №162" від 04.08.2023 №806, яка набула чинності 08.08.2023) особам, які, зокрема проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, і виплату пенсій яким було припинено в період з 1 серпня 2022 року відповідно до пункту 4 частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплата пенсії може бути відновлена за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID"), створеного за допомогою мобільного додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, заявою про поновлення виплати пенсій, що надійшла через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого представляються документи, що посвідчують особу для осіб, що стали ВПО після 24.02.2022.

У зв'язку з тим, що виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено з 01.04.2018, а не з 01.08.2022, поновлення виплати пенсії відповідно до пункту 4 Постанови №162 за заявою про поновлення виплати пенсії, що надійшла через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку, не передбачено.

15.04.2024 за вхідним №1673/8 до Головного управління надійшов адвокатський запит адвоката Бойка Є.В. в інтересах ОСОБА_1 від 15.04.2024. У запиті адвокат просив надати інформацію про виконання судового рішення №360/896/23. Листом від 18.04.2024 вих.№1200-0209-8/10255 Головне управління надало відповідь на адвокатський запит від 15.04.2024.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 у справі №360/896/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити ОСОБА_1 з 01.04.2018 нарахування та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років, а також виплатити заборгованість з пенсії за вислугу років, що виникла за період її несплати, починаючи з 01.04.2018 та нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої пенсії за весь час затримки виплати по день фактичної виплати пенсії перебуває на контролі.

Отже з 01.04.2024 виплата пенсій особам, що мали реєстрацію ВПО до 24.02.2022, здійснюється виключно за результатами проведеної фізичної ідентифікації.

Способи проходження ідентифікації визначені Постановою 637 та Порядком 1596.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 №167 виплата пенсій, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Для забезпечення виконання рішення суду, Головне управління порадило представнику інтересів Бойку Є.В. , рекомендувати ОСОБА_1 надати до Головного управління заяву про виплату пенсії згідно з додатком 1 до Порядку 1596 з актуальними реквізитами рахунку, відкритого в АТ "Ощадбанк" у форматі IBAN, та пройти фізичну ідентифікацію у визначений чинним законодавством спосіб.

14.10.2024 за вхідним №8010/Б-1200-24 до Головного управління надійшло звернення адвоката Бойка Є.В. в інтересах ОСОБА_1 від 11.10.2024. У зверненні адвокат просив нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 .

Листом від 28.10.2024 вих.№8105-8010/Б-02/8-1200/24 Головне управління надало відповідь на звернення від 11.10.2024. Крім інформації, яка була надана адвокату листом від 18.04.2024 вих.№1200-0209- 8/10255, в листі від 28.10.2024 Головне управління повідомило, що з метою перевірки дійсності довідки позивача направлено запит до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації листом Головного управління від 25.10.2024 №1200-0202-6/27338.

Разом з цим адвоката було проінформовано, що Законом України від 25.04.2024 №3674-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення" доповнено розділ XV Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктом 14-4, згідно якого громадянам України, що проживають, зокрема, на тимчасово окупованих територіях України виплата пенсії проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. Про зазначений факт особа має повідомити органу Пенсійного фонду в заяві про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

Отже, для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно надати заяву про виплату пенсії із зазначенням актуального рахунку в АТ "Ощадбанк" та інформувати Головне управління про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації (іншої держави), надавши власноруч написану заяву довільної форми, яку направити засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України з накладанням кваліфікованого електронного цифрового підпису.

До цього часу ОСОБА_1 необхідні документи (реквізити рахунку відкритого в АТ "Ощадбанк" та заяву про неодержання пенсії від Російської Федерації або іншої держави) до Головного управління не надав.

Також відповідач зазначив, що не погоджується зі стягненням з ГУ ПФУ в Луганській області на користь позивача витрат на правничу допомогу, вважає заявлений позивачем розмір витрат на правову допомогу неспівмірним зі складністю справи; часом, витраченим адвокатом; обсягом наданих послуг, ціною позову і значенням справи для сторони. Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 у справі №904/8308/17 встановлено, що при визначені суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їх дійсності та необхідності), а також розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, згідно з практикою Європейського суду з прав людини заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише, якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява №19336/04).

Як свідчить численна судова практика, Суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої було винесене судове рішення у справі, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Також відповідач заперечував проти стягнення судового збору.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , довідки про присвоєння ідентифікаційного номера від 22.01.2019 № 3001-5000017522 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон 2262), виплата якої здійснювалася через банківську установу АТ "Ощадбанк", з урахуванням інформації про реєстрацію як внутрішньо переміщеної особи, що не є спірним питанням у цій справі та не заперечується позивачем.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 у справі № 360/896/23, яке набрало законної сили 25.01.2024, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року раніше призначеної пенсії за вислугу років;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року нарахування та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років, а також виплатити заборгованість з пенсії за вислугу років, що виникла за період її несплати, починаючи з 01 квітня 2018 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої пенсії за весь час затримки виплати по день фактичної виплати пенсії.

03.04.2024 адвокат Бойко Є.В. звернувся до відповідача з листом, в якому просив виконати рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/896/23 та повідомити письмово представника ОСОБА_1 про час та дату виконання.

15.04.2024 адвокат Бойко Є.В. направив відповідачеві адвокатський запит про надання інформації щодо виконання судового рішення у справі № 360/896/23.

Листом від 18.04.2024 вих. № 1200-0209-8/10255 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області надано відповідь на адвокатський запит від 15.04.2024, який зареєстрований 15.04.2024 за вхідним № 1673/8, в інтересах ОСОБА_1 , та зазначено, зокрема, що з 01.04.2024 виплата пенсій особам, що мали реєстрацію ВПО до 24.02.2022, здійснюється виключно за результатами проведеної фізичної ідентифікації. Способи проходження ідентифікації визначені Постановою 637 та Порядком 1596. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 № 167 виплата пенсій, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України". Відповідно до постанови Національного Банку України від 28.12.2018 № 162 "Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні" з 05.08.2019 по 31.10.2019 номери банківських рахунків переводили на стандарт IBAN, тобто номера рахунків клієнтів банків в Україні мають містити 29 символів. Остаточний перехід усіх рахунків клієнтів на стандарт IBAN відбувся 13.01.2020 - з цієї дати клієнти можуть проводити розрахунки виключно з використанням рахунків у форматі IBAN. Інформувати ОСОБА_1 щодо необхідності надання актуальних реквізитів карткового рахунку та способів проведення ідентифікації Головне управління не мало можливості за відсутності інформації щодо засобів комунікації (адреса проживання, зазначена в його електронній пенсійній справі - м. Сватове, наразі знаходиться на тимчасово окупованій території України). Отже, для забезпечення виконання рішення суду радимо Вам, як представнику інтересів ОСОБА_1 , рекомендувати Вячеславу Петровичу надати до Головного управління заяву про виплату пенсії згідно з додатком 1 до Порядку 1596 з актуальними реквізитами рахунку, відкритого в АТ "Ощадбанк" у форматі IBAN, та пройти фізичну ідентифікацію у визначений чинним законодавством спосіб.

11.10.2024 адвокатом Бойком Є.В. в інтересах ОСОБА_1 направлено заяву відповідачеві з вимогами виконати рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/896/23 від 03.10.2023 за позовом ОСОБА_1 до ГУПФУ в Луганській області про поновлення нарахування та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років, здійснити поновлення ОСОБА_1 з 01.04.2018 нарахування та виплати раніше призначеної пенсії за вислугу років, а також виплатити заборгованість з пенсії за вислугу років, що виникла за період її несплати, на картковий рахунок НОМЕР_2 , за реквізитами - IBAN НОМЕР_1 ; одержувач ОСОБА_1 , РНОКПП одержувача НОМЕР_3 ; здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої пенсії за весь час затримки виплати по день фактичної виплати пенсії на картковий рахунок НОМЕР_2 , за реквізитами - IBAN НОМЕР_1 ; одержувач ОСОБА_1 , РНОКПП одержувача НОМЕР_3 ; повідомити представника позивача про час та дату виконання судового рішення.

До заяви була додана зокрема довідка за реквізитами для поповнення рахунку, видана АТ КБ «Приватбанк» від 04.10.2024 № 7АJB42DV2C9LHT86.

Листом від 28.10.2024 вих. № 8105-8010/Б-02/8-1200/24 ГУПФУ в Луганській області надано відповідь на заяву адвоката Бойка Є.В. від 11.10.2024, яку зареєстровано 14.10.2024 за вхідним № 8010/Б-1200- 24 в інтересах ОСОБА_1 , та зазначено таке.

«.. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262), має особливість внутрішньо переміщеної особи.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03.10.2023 по справі 360/896/23, Головне управління зобов'язано поновити ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року нарахування та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років, а також виплатити заборгованість з пенсії за вислугу років, що виникла за період її несплати, починаючи з 01 квітня 2018 року; нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої пенсії за весь час затримки виплати по день фактичної виплати пенсії.

Порядок та умови отримання пенсії особами, які зареєстровані на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження передбачені постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 № 637 (далі - Постанова № 637) та Порядком виплат пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (далі - Порядок № 1596).

Відповідно до Постанови № 637 виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам здійснюється на підставі інформації наявної в ЄІДВПО виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

З метою перевірки дійсності довідки направлено запит до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації листом Головного управління від 25.10.2024 №1200-0202-6/27338.

Відповідно до постанови Правління НБУ від 28.12.2018 № 162 "Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні" (зі змінами) усі банки України перейшли на новий формат банківських рахунків у форматі IBAN.

Подати заяву про виплату пенсії (додаток 1 до Порядку 1596) з актуальними реквізитами карткового рахунку, відкритого в АТ "Державний ощадний банк України" можливо у спосіб, визначений пунктом 10 Порядку 1596.

Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

Разом з цим інформуємо, що Законом України від 25.04.2024 № 3674-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення" доповнено розділ XV Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктом 14-4, згідно якого громадянам України, що проживають, зокрема, на тимчасово окупованих територіях України виплата пенсії проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. Про зазначений факт особа має повідомити органу Пенсійного фонду в заяві про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії.

Отже, для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 необхідно надати заяву про виплату пенсії із зазначенням актуального рахунку в АТ "Ощадбанк" та інформувати Головне управління про неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації (іншої держави), надавши власноруч написану заяву довільної форми, яку направити засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України з накладанням кваліфікованого електронного цифрового підпису.

Щодо нарахування компенсації втрати частини доходів повідомляємо наступне.

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159, сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Враховуючи наведене, обчислення компенсації можливо провести за умови здійснення фактичної виплати боргу».

Суд вважає за необхідне зазначити, що при розгляді справи № 360/896/23 судом не досліджувалися обставини щодо права позивача на виплату пенсії через певну банківську установу, тому позивачем подано окрему позовну заяву з метою захисту такого права.

Спірні правовідносини виникли з приводу відмови відповідача здійснювати нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії на картковий рахунок АТ КБ «Приватбанк», і в межах цієї справи не є предметом доказування обставини щодо виконання відповідачем судового рішення у справі № 360/896/23, способу, порядку та правильності такого виконання, тому відповідним доводам ГУ ПФУ в Луганській області, викладеним у листі від 28.10.2024 вих. № 8105-8010/Б-02/8-1200/24 та відзиві на позовну заяву, оцінка не надається.

У разі незгоди з діями відповідача при виконанні судового рішення позивач у відповідності до частини першої статті 383 КАС України має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністром України через Міністра соціальної політики України.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно вимог частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Порядок нарахування та виплати пенсії регламентовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058).

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Абзацом першим частини першої статті 47 Закону № 1058 визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України

від 22 вересня 2016 р. № 662) (далі - Порядок № 1596), уповноваженими банками є банки, визначені відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231 (далі - Порядок № 1231).

Відповідно до вимог пункту 4 Порядку № 1231 Мінфін на підставі надісланої банками інформації формує перелік уповноважених банків, що відповідають вимогам, встановленим пунктами 2 і 3 цього Порядку. Перелік уповноважених банків публікується на офіційному веб-сайті Мінфіну.

Представник позивача посилається у позові на те, що на сайті Пенсійного фонду України знаходиться документ «Уповноважені банки, через які здійснюється виплата пенсій, пільг та житлових субсидій, соціальних страхових виплат», відповідно до якого уповноваженими на виплату пенсійного забезпечення є 46 банків, серед них - АТ КБ «ПРИВАТБАНК». URL: https://www.pfu.gov.ua/2156732-upovnovazheni-banky-cherez-yaki-zdijsnyuyetsya-vyplata-pensij-pilg-ta-zhytlovyh-subsydij-sotsialnyh-strahovyh-vyplat/ (актуально станом на 29.10.2024 р.).

Разом з тим, судом установлено, що позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 22.01.2019 № 3001-5000017522 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

На момент взяття позивача на облік до ГУПФУ в Луганській області за матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа згідно довідки № 930000999 від 24.11.2014 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою: вул. Челюскінців, 7, м. Сватове, Луганської області, тобто позивача взято на облік до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за матеріалами електронної пенсійної справи як внутрішньо переміщену особу.

Пенсійне забезпечення осіб, які перебували на обліку в органах Пенсійного фонду України на тимчасово неконтрольованій території Донецької та Луганської областей, здійснюється відповідно до Закону України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон №1706-VII ) та постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

Згідно із частиною першою статті 7 Закону №1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України.

Порядок та умови отримання пенсії особами, які зареєстровані на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження передбачені постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 № 637 (далі - Постанова № 637) та вищезазначеним Порядком № 1596.

Виплата (продовження виплати) довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги (крім допомоги на проживання, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709) та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати) та пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (пункт 1 Порядку № 637).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312) - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 269 та від 20 березня 2022 р. № 332, за виключенням осіб, зазначених в абзаці вісімнадцятому пункту 2 цього Порядку, уповноваженим банком є АТ "Ощадбанк".

Згідно з вимогами статті 117 Конституції України та статті 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII «Про Кабінет Міністрів України» встановлена обов'язковість виконання на території України постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Суд зауважує, що в порядку касаційного перегляду постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2017 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017 року по справі №826/11272/16, Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 25.09.2018 прийняв постанову, в якій дійшов висновку, що Кабінет Міністрів України, приймаючи оспорювані зміни до Постанови № 637, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки будь-яких обмежень прав громадян, зокрема, вільно переміщених осіб, пов'язаних із соціальними виплатами, не встановлено, також не вбачається також і не відповідність вказаної постанови вимогам Конституції України.

Верховний Суд зазначив, що обмеження права вибору банківської установи, що здійснює пенсійне обслуговування громадян, не можуть свідчити про незаконність оспорюваних змін до постанови Уряду, оскільки вона спрямована саме на збереження коштів соціально незахищених осіб, які перебувають на обліку як особи, що переміщуються з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, забезпечення виплати пенсій та соціальних допомог, недопущення застосування шахрайських схем і протиправних дій під час здійснення таких виплат, запобігання фінансуванню тероризму.

Оскільки внутрішньо переміщені особи, зокрема, потребують спеціального захисту з боку держави, надання пільг та компенсацій окремим категоріям осіб у випадках, передбачених законом, встановлення державних соціальних гарантій окремим категоріям громадян, тому оспорюванні позивачем зміни до Постанови № 637 не можуть вважатися дискримінаційними в розумінні положень Закону № 5207-VI.

В постанові від 21.08.2018 по справі №219/3611/17 Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив: «Без відкриття позивачем рахунку в установі - Публічне акціонерне товариство Державний ощадний банк України, у відповідача відсутні правові підстави для виплати пенсії з 01.07.2016 року і заборгованість з виплати пенсії, яка повинна нараховуватися відповідачем щомісячно з 01.07.2016 року може бути виплаченою за умови відкриття позивачем рахунку в ПАТ «Державний ощадний банк України».

У постанові Верховного Суду від 18.01.2023 у справі №826/27185/15 викладено висновки про те, що "Кабінет Міністрів України з урахуванням ситуації, яка існувала в країні, та з метою забезпечення контролю за використанням бюджетних коштів і коштів Пенсійного фонду України визначив механізм забезпечення прав осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, та проведення виплат пенсій, грошової допомоги таким особам. Надання можливості забезпечення виплат через установи уповноваженого банку, який має найбільш розгалужену мережу банківських установ, пенсій, довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг та розрахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам зумовлено об'єктивною необхідністю у соціальному забезпеченні десятків тисяч осіб, що входять до перелічених категорій".

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, виплата йому пенсії здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

З огляду на наведене, відмова ГУПФУ у Луганській області здійснювати таку виплату на рахунок, відкритий в АТ КБ «Приватбанк», відповідає вимогам діючого законодавства, що регулює правовідносини з приводу пенсійного забезпечення внутрішньо переміщених осіб.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача, і у відповідності до вимог статті 139 КАС України у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог відсутні підстави для розподілу витрат на правову допомогу.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову адвоката Бойка Євгена Васильовича в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області ((місцезнаходження: 91000, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченко, 9, ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправною дії щодо відмови у забезпеченні обраного способу отримання належних сум, а саме на рахунок АТ КБ «Приватбанк» - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська