Рішення від 13.01.2025 по справі 640/16808/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2025 року № 640/16808/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати п. 2.5 Протокольного рішення Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №2 від 23.02.2022 в частині дати зарахування позивача на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов при Об'єднаній житловій комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 у загальній черзі з 18.06.2021;.

- зобов'язати Об'єднану житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) зарахувати ОСОБА_1 на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов при Об'єднаній житловій комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 у загальній черзі з 16.03.1993 року, зі склади сім'ї дві особи.

- зобов'язати Об'єднану житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) включити ОСОБА_1 у списки осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень, з 29 грудня/2011 року, зі складом сім'ї дві особи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.10.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання вимог зазначених приписів, Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративну справу №640/16808/22 за позовом ОСОБА_1 до Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, скеровано за належністю до Київського окружного адміністративного суду.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею визначено Щавінського В.Р.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 відкрито провадження в адміністративній справі №640/16808/22 та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що від 16.03.1993 позивач перебуває на квартирному обліку складом сім'ї три особи.

Протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 26.09.2011 його зі складом сім'ї три особи було включено у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, як такого, що прослужив 25 календарних років у Збройних Силах України.

Наказом Начальника Генерального штабу-Головнокомандувача Збройних Сил України № 888 від 08.11.2011 його було звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я.

Протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 29.12.2011 його зі складом сім'ї три особи було включено у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, як такого, що звільнений з військової служби в запас за станом здоров'я.

В період з грудня 2011 року по квітень 2016 року, будучи звільненим в запас, продовжував проживати за місцем дислокації військової частини НОМЕР_2 у АДРЕСА_1 , де і перебував на квартирному обліку.

Наказом Міністерства оборони України від 14.06.2016 № 317 його було прийнято на військову службу за контрактом на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію. З 21.04.2016 він був зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_3 у АДРЕСА_2 .

Протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 04.10.2016 його разом із сім'єю було виключено зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, а також зі списків осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання житла.

Протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_3 від 03.03.2017 його зі складом сім'ї три особи було зараховано на квартирний облік в загальну чергу з 16.03.1993 та включено у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, з 26.09.2011.

У зв'язку з переміщенням до нового місця служби-до військової частини НОМЕР_4 , відповідними протокольними рішеннями комісії від 29.10.2018 та від 22.02.2019 його було знято та повторно зараховано на квартирний облік з правом першочергового одержання житла зі збереженням попереднього часу перебування на обліку.

У зв'язку з переміщенням до нового місця служби-до військової частини НОМЕР_1 , протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_4 від 25.06.2019 його разом із сім'єю було виключено зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

17.06.2021 Позивач подав рапорт командиру військової частини НОМЕР_1 про зарахування його на квартирний облік для поліпшення житлових умов в м. Києві зі складом сім'ї дві особи та включення у список на першочергове одержання житла.

Протокольним рішенням Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9 від 18.06.2021 його було зараховано на квартирний облік для поліпшення житлових умов у загальній черзі з 18.06.2021 та у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, з 18.06.2021.

16.12.2021 Позивач подав рапорт командиру військової частини НОМЕР_1 про зміну дати зарахування його на квартирний облік для поліпшення житлових умов та зміни дати зарахування у список на першочергове одержання житла зі збереженням попереднього часу перебування на обліку.

Протокольним рішенням Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2 від 23.02.2022 його було зараховано на квартирний облік для поліпшення житлових умов у загальній черзі з 26.09.2011, вимоги щодо зміни дати зарахування у список на першочергове одержання житла зі збереженням попереднього часу перебування на обліку задоволені не були.

Позивач вважає рішення Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2 від 23.02.2022 таким, що підлягає скасуванню. Позивач неправдивих відомостей при постановленні його з сім'єю на облік не подавав та самостійно поліпшення житлових умов він та члени його сім'ї не здійснювали. Власного житла позивач та члени його родини не мають, а тому позивач має право на отримання такого.

Представник відповідача - Об'єднана житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 не погодившись з позовними вимогами, подав відзив на позов, в якому стверджує, що позивач дійсно проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

На підставі рапорту протокольним рішенням Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9 від 18.06.2021 його було зараховано на квартирний облік для поліпшення житлових умов у загальній черзі з 18.06.2021 та у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, з 18.06.2021 з занесенням в список загальної черги, для одержання житлового приміщення на загальних підставах, оскільки квартири чи будинку ні позивач, ні члени його родини у власності не мали.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці строкової військової служби та військовослужбовці, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період або на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, розміщуються в казармах (на кораблях) згідно із Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України. За ними зберігаються жилі приміщення, які вони займали до призову на строкову військову службу та військову службу під час мобілізації, на особливий період або на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті. За військовослужбовцями, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, зберігаються жилі приміщення, які вони займали до призову на військову службу. Такі військовослужбовці не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та зараховані на квартирний облік у військовій частині за місцем проходження служби. За військовослужбовцями, які вступили на військову службу за контрактом, зберігається право на жилу площу, яку вони займали до вступу на військову службу. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за попереднім місцем проживання. Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.

З аналізу вищевикладеного слідує, що Держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями, і зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, розвідувальних органів, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей визначає Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2006 р. № 1081.

Згідно п. 22-24 Порядку № 1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього командира (начальника). До рапорту додаються: довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов; витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги. Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян.

Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік. Військовослужбовці, зараховані на облік, заносяться до книги обліку осіб, що перебувають в черзі на одержання житла. Військовослужбовці зараховуються на облік незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті.

Відповідно до п. 26 Порядку № 1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Згідно п. 29 Порядку № 1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі звільнення з військової служби в запас за станом здоров'я або у разі, коли вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку із скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості їх використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі розформування військової частини - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла.

Відповідно до п. 32 Порядку № 1081 військовослужбовцям житло надається згідно з чергою. Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).

Зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей) визначає Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380, яка набрала чинності 16.10.2018 року.

Відповідно до п. 4 розділу VI Інструкції № 380 для зарахування на облік військовослужбовець подає командиру військової частини рапорт, який реєструється у службі діловодства військової частини. До рапорту додаються документи, передбачені Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 (далі - Порядок забезпечення житловими приміщеннями), а також витяг з послужного списку військовослужбовця. Зазначені документи направляються командиром до житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) для прийняття рішення про зарахування на облік. Житлова комісія військової частини (об'єднаної житлової комісії) у разі необхідності має право запитувати через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, громадян інші документи.

Згідно п. 9 розділу VI Інструкції № 380 військовослужбовці, які перебували на обліку за попереднім місцем проходження військової служби, на загальних підставах в органах місцевого самоврядування та до набрання чинності цією Інструкцією зараховуються на облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також заносяться у списки осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла за наявності підстав. Час перебування військовослужбовців на обліку для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) не враховується.

При цьому, з протоколу № 10/2023 від 22.09.2023 року вбачається, що Позивач від 16.03.1993 перебуває на квартирному обліку складом сім'ї три особи.

Протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 26.09.2011 його зі складом сім'ї три особи було включено у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, як такого, що прослужив 25 календарних років у Збройних Силах України.

Наказом Начальника Генерального штабу-Головнокомандувача Збройних Сил України № 888 від 08.11.2011 його було звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я.

Протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 29.12.2011 його зі складом сім'ї три особи було включено у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, як такого, що звільнений з військової служби в запас за станом здоров'я.

В період з грудня 2011 року по квітень 2016 року, будучи звільненим в запас, продовжував проживати за місцем дислокації військової частини НОМЕР_2 у АДРЕСА_1 , де і перебував на квартирному обліку.

Наказом Міністерства оборони України від 14.06.2016 № 317 його було прийнято на військову службу за контрактом на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію. З 21.04.2016 він був зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_3 у АДРЕСА_2 .

Протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_2 від 04.10.2016 його разом із сім'єю було виключено зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, а також зі списків осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання житла.

Протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_3 від 03.03.2017 його зі складом сім'ї три особи було зараховано на квартирний облік в загальну чергу з 16.03.1993 та включено у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, з 26.09.2011.

У зв'язку з переміщенням до нового місця служби-до військової частини НОМЕР_4 , відповідними протокольними рішеннями комісії від 29.10.2018 та від 22.02.2019 його було знято та повторно зараховано на квартирний облік з правом першочергового одержання житла зі збереженням попереднього часу перебування на обліку.

У зв'язку з переміщенням до нового місця служби-до військової частини НОМЕР_1 , протокольним рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_4 від 25.06.2019 його разом із сім'єю було виключено зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

17.06.2021 Позивач подав рапорт командиру військової частини НОМЕР_1 про зарахування його на квартирний облік для поліпшення житлових умов в м. Києві зі складом сім'ї дві особи та включення у список на першочергове одержання житла.

Протокольним рішенням Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9 від 18.06.2021 його було зараховано на квартирний облік для поліпшення житлових умов у загальній черзі з 18.06.2021 та у списки осіб, які користуються правом першочергового одержання житла, з 18.06.2021.

16.12.2021 Позивач подав рапорт командиру військової частини НОМЕР_1 про зміну дати зарахування його на квартирний облік для поліпшення житлових умов та зміни дати зарахування у список на першочергове одержання житла зі збереженням попереднього часу перебування на обліку.

Протокольним рішенням Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2 від 23.02.2022 його було зараховано на квартирний облік для поліпшення житлових умов у загальній черзі з 26.09.2011, вимоги щодо зміни дати зарахування у список на першочергове одержання житла зі збереженням попереднього часу

Предметом спору є зняття позивача разом з членами його сім'ї з квартирного обліку на підставі зміни реєстрації та непредставлення документів щодо житла за новим місцем реєстрації.

У постанові Верховного Суду України від 16.12.2015 року справі № 6-2139цс15 викладено правову позицію, відповідно до якої спори про зняття з квартирного обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та про зобов'язання взяти на квартирний облік підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки в такому випадку особа звертається до суду за захистом порушеного цивільного, а не особистого немайнового права, отже, цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а пов'язаний з вирішенням питання щодо права на житло.

Аналогічна позиція Верховного Суду України викладена у постанові від 02.03.2016 року у справі № 6-14цс16.

Частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право на справедливий суд, зокрема кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Так, згідно з частиною першою статті 12 цього Закону в редакції, чинній на момент зняття позивача з обліку, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

На виконання приписів вищевказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року за № 1081 було затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі Порядок).

Відповідно до пункту 24 цього Порядку датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.

Позивач перебував на загальній черзі з отримання житла з 16.03.1993 та 18.06.2021 був переведений до позачергової черги. За весь час проходження військової служби постійним житлом не забезпечувався.

Частиною 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, чинній на момент зняття позивача з обліку, передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла.

Аналогічні приписи закріплені й в пункті 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.

Дія частини 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» безпосередньо пов'язується із тим, з якої саме з підстав, зазначених у частині 1 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовослужбовець звільнений у запас чи у відставку.

Так, у ч. 1 ст. 26 Закону вказано, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.

Пунктом 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями в редакції, чинній на момент зняття позивача з обліку, передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Системний аналіз зазначених норм права свідчить про те, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених п. 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03 серпня 2006 року.

Наведене вище означає, що позивач, як особа, звільнена за станом здоров'я з військової служби у запас, залишився перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у військовій частині НОМЕР_1 , тобто за місцем, де проходив службу.

Згідно п. 3.15. Інструкції з організації забезпечення, надання військовослужбовцям Національної гвардії України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої Наказом МВС України 28.07.2007 № 278, військовослужбовці знімаються з квартирного обліку в разі: поліпшення житлових умов, унаслідок чого потреба в наданні житла минула; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби через службову невідповідність, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; в інших випадках, передбачених законодавством.

Частиною 2 статті 40 Житлового кодексу УРСР передбачено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; 1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; 2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту; 3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР; 4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання; 5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

Аналізуючи зміст пункту 3.15 Інструкції, пункту 30 Порядку, та частини 2 статті 40 Житлового кодексу УРСР, судом встановлено, що обставини, які є підставами для зняття Позивача з квартирного обліку відсутні.

У пункті 3.21 Інструкції зазначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду та користуються правом позачергового одержання житла.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що Об'єднана житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на дату прийняття оскаржуваного рішення та розгляду рапорту позивача від 16.12.2021 року, діяла не на підставі та не у спосіб, визначені чинним законодавством України та без урахування всіх обставин.

Таким чином, рішення в частині зарахування на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання позивача у загальну чергу з 18.06.2021 року підлягає скасуванню, у зв'язку з чим слід зобов'язати Об'єднану житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути рапорт позивача від 16.12.2021 року в частині зарахування на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання Позивача у загальну чергу складом сім'ї 2 особи, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В той же час, позивач серед іншого просить суд зобов'язати Об'єднану житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 включити Позивача в списки на першочергове отримання жилого приміщення з 29.12.2011.

З матеріалів справи вбачається, що 27.09.2016 року на ім'я ОСОБА_1 видано посвідчення серії НОМЕР_5 , згідно якого він має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, зокрема, позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.

Згідно ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги, зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

Відповідно до п. 24 Порядку № 1081 військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.

Згідно п. 9 VІ Інструкції № 380 датою зарахування військовослужбовця на облік є дата прийняття житловою комісією військової частини (об'єднаною житловою комісією) рішення про зарахування військовослужбовця на облік але не пізніше місяця з дня реєстрації рапорту військовослужбовця.

Таким чином, приписами Порядку № 1081 та Інструкції № 380 чітко визначено, що датою зарахування військовослужбовця на облік є дата прийняття рішення житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини, винесеного за результатом розгляду рапорту військовослужбовця, а не дата видачі посвідчення учасника бойових дій.

Будь-яких доказів на підтвердження того, що позивачем в період з 27.09.2016 року по 17.06.2021 року подавався рапорт до відповідної житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) щодо прийняття рішення про включення Позивача в списки на першочергове отримання жилого приміщення та прийняття рішення щодо цього, суду не надано.

За таких підстав, рішення Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №2 від 23.02.2022 року, в частині зараховування на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов Позивача у першочергову чергу з 29.12.2011 року складом сім'ї 2 особи, є правомірним, а тому підстав для зобов'язання Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 в списки на першочергове отримання жилого приміщення з 29.12.2011 немає.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом засідання Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2 від 23.02.2023 в частині зарахування на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов Позивача у загальну чергу з 18.06.2021 року складом сім'ї 2 особи; зобов'язання Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути рапорт Позивача від 16.12.2021 року в частині зарахування на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов у загальну чергу складом сім'ї 2 особи, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно із частиною 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 242-246, 249, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати п. 2.5. рішення Об'єднаної житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2 від 23.02.2023 в частині зарахування на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов ОСОБА_1 у загальну чергу з 18.06.2021 року складом сім'ї 2 особи.

3. Зобов'язати Об'єднану житлову комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути рапорт ОСОБА_1 від 16.12.2021 року в частині зарахування на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов ОСОБА_1 у загальну чергу складом сім'ї 2 особи.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.