печерський районний суд міста києва
Справа № 757/50816/24-к
пр. № 1-кс-43403/24
21 листопада 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах відділу Управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №62024000000000691, -
На розгляд до слідчого судді надійшло вказане клопотання.
Обґрунтовуючи подане клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що слідчим відділом Управління Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000691 від 05.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування одним з розслідуваних епізодів є триваюча й по теперішній час злочинна діяльність групи осіб, які використовуючи підконтрольні підприємства, а також корупційні зв'язки у ІНФОРМАЦІЯ_1 та ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », організували та впровадили злочинну схему заволодіння державними коштами, що полягає у постачанні підприємствами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (нинішня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) під виглядом вугілля належної якості до державних енергогенеруючих об'єктів ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - Зміївської (Харківська область) та Трипільської (Київська область) теплових електростанцій (ТЕС) вугільної продукції невідомого походження, здійснюючи при цьому підроблення необхідних документів щодо якості вугілля.
Так, у 2023 та 2024 роках між ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » укладено два договори: поставки вугілля № 111/9 від 08.11.2023 - ціна якого не може перевищувати 550 000 000 грн., та яка включає вартість вугілля, вартість доставки, ПДВ у випадку його нарахування; поставки вугілля № 111/5 від 08.02.2024 - ціна якого не може перевищувати 1 000 000 000 грн., та яка включає вартість вугілля, вартість доставки, ПДВ у випадку його нарахування;
Договором (п. 5.1.) визначений стандарт якості вугілля (розмір, зольність, волога, вихід летких речовин, плавкість), базова ціна 1 тони якого складає 5076 грн. (в т.ч. ПДВ 846 грн.). При цьому, договором (п. 6.3.2) передбачено знижку (від 1,3% до 10%) у разі фактичного погіршення якості вугілля, або надбавку (від 1,3% до 2,5%) у разі покращення якості.
Водночас, якщо у партії вугілля вміст золи складає понад 35% або вміст вологи перевищує 14%, фактична ціна однієї тони вугілля в партії складатиме 10 % від базової ціни (тобто 507,6 грн/тону) (п. 6.3.3)
Вугілля постачається виключно на підставі підписаних сторонами Специфікацій, які формуються в залежності від потреб покупця, в яких зазначається назви виробників, вантажовідправників та вантажоотримувачів, кількість, асортимент, строки та станції призначення Покупця (п. п. 1.2, 2.4.).
Аналогічні договори укладено між ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (№ 111/6 від 09.10.2023, № 111/7 від 09.10.2023, № 111/2 від 04.01.2024, № 111/3 від 10.01.2024) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (№ 111/1 від 03.01.2024).
Загальна сума перерахованих ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (нинішня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) грошових коштів за період 2023-2024 років складає 2 млрд. 993 млн. 853 тис. 391,81 грн.
Згідно наявних у слідства даних, за вказаними договорами здійснюється постачання вугільної продукції неналежної якості, яка взагалі не відповідає умовам договорів та за своєю якістю не може використовуватись на енергогенеруючих об'єктах у нормальному режимі. Так, отримана з невідомих джерел вугільна маса, без проходження процедури збагачення завантажується у залізничні вагони та транспортується безпосередньо до Зміївської та ІНФОРМАЦІЯ_7 ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », де за попередньою домовленістю організаторів вказаної схеми із службовими особами ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » приймається без належної перевірки та з внесенням недостовірних відомостей до результатів проб вугілля.
Під час реалізації вказаної вугільної продукції посадовими особами вищевказаних підприємств використовувались фіктивні сертифікати якості вугілля, видані ніби то збагачувальними фабриками.
Отримані від ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » грошові кошти у подальшому за фіктивними правочинами перераховуються на розрахункові рахунки підконтрольних суб'єктів підприємницької діяльності, обґотівковуються та розподіляються між учасниками злочинної схеми.
При цьому, з метою маскування дійсного походження вугільної маси, підконтрольні вищезазначеній групі осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (нинішня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ») (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), уклали низку договорів як з реальними вугледобувними підприємствами, так і з суб'єктами підприємницької діяльності, які не здійснюють видобуток вугілля або не мають підтвердженого придбання вугілля у реальних виробників по ланцюгу постачання.
Згідно отриманої слідством інформації, за період 2023-2024 років ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » здійснило постачання до ТЕС ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » вугілля кам'яного марки «ДГ 0-200 мм.» у кількості 66 тис. 065 т на загальну суму понад 335 млн. грн., у той час коли за аналогічний період здійснило придбання менше 10 тисяч тон вугілля вказаної марки. При цьому, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » не являється підприємством, що займається добуванням вугілля.
08.10.2024 на адресу Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань з Офісу генерального прокурора надійшов висновок аналітичного дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », проведений співробітниками Департаменту запобігання фінансовим операціям, пов'язаним з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Так, згідно з вищевказаним висновком аналітичного дослідження TOB « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) у періоді з 01.01.2023 по 30.06.2024 отримано грошові кошти від ГІАТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) у сумі 841 025 464 грн. з ПДВ за вугілля кам'яне марки ДГ 0-200 мм. у кількості 126 365,3977 т., з яких наявне походження по ланцюгу постачання вугілля кам'яного марки ДГ 0-200 мм лише у кількості 17 460 т. по середній вартості 5 064 грн./т. з ПДВ на суму з ПДВ 88 417 440 грн. відповідно до чого операції з перерахування коштів від ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) у періоді з 01.01.2023 по 31.03.2024 у загальній сумі 852 432 463 грн. з ПДВ не містять суті господарської операції здійснені без підтвердження походження товару, що має ознаки привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.
З метою встановлення обставин кримінального правопорушення у слідства виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 .
В судове засідання слідчий у кримінальному провадженні не з'явився, надав на адресу суду заяву, відповідно до якої розгляд справи просив здійснювати за його відсутності, вимоги клопотання підтримав.
Представник особи, у володінні якої знаходяться документи, - ОСОБА_4 , надав на адресу суду заяву, згідно якої розгляд справи просив проводити за відсутності представника ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити виїмку).
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Вивчивши клопотання, дослідивши матеріали, надані в його обґрунтування, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, так як слідчим доведена необхідність отримання доступу до вказаних документів, оскільки вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, які в них містяться, можуть бути використані як докази, довести ті обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, іншим способом неможливо.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання - задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні №62024000000000691 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні №62024000000000691 ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 тимчасовий доступ до документів (інформації), в тому числі в електронному вигляді, за період 01.01.2024 по 21.11.2024, з можливістю вилучення їх копій, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , щодо здійснення митного оформлення імпорту транспортних засобів наступними суб'єктами господарської діяльності: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ); ПП « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ); ПП « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), що включають кожен факт митного оформлення кожним із зазначених суб'єктів та місять наступні відомості:
- Тип декларації (графа 1)
- Номер митної декларації (графа А),
- Дата завершення митного оформлення (розділ D/J ВІДМІТКИ МИТНОГО ОРГАНУ ВІДПРАВЛЕННЯ/ПРИЗНАЧЕННЯ - дата ОНП),
- Відправник / експортер (Графа 2 - найменування, адреса, код)
- Особа, зазначена у доповненні до графи 2 (доповнення до графи 2 - найменування, адреса, код)
- Одержувач (Графа 8 - найменування, адреса, код)
- Особа, зазначена у доповненні до графи 8 (доповнення до графи 8 - найменування, адреса, код)
- Ідентифікація і країна реєстрації трансп.засобу при відправленні/прибутті (Графа 18)
- Ідентифікація і країна реєстрації активного транспортного засобу на кордоні (Графа 21)
- Умови поставки (Графа 20)
- Торг. Країна / країна виробн. (графа 11)
- Країна відправлення/експорту (Графа 15)
- Країна походження (Графа 16)
- Код країни походження (Графа 34)
- Країна призначення (Графа 17)
- Відомості про вартість (Графа 12)
- Валюта та загальна сума за рахунком (Графа 22)
- Курс валюти (Графа 23)
- Характер угоди (графа 24)
- Вид транспорту на кордоні (Графа 25)
- Вид транспорту в межах країни (Графа 26)
- Товар (Графа 32)
- Код товару (Графа 33)
- Вантажні місця та опис товарів (Графа 31)
- Вага нетто (кг) (Графа 38)
- Ціна товару (Графа 42)
- Коригування (Графа 45)
- Статистична вартість (Графа 46)
- Додаткова інформація/ Подані документи/Cертифікати і дозволи (Графа 44 та доповнення до Графи 44), документів, які надавались до митного оформлення/контролю, зокрема зазначені в Графі 44.
Визначити строк дії ухвали два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в 2-х примірниках.
Примірник 1 знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/50816/24-к.
Примірник 2 та завірену копію ухвали надано слідчому ОСОБА_3
Слідчий суддя ОСОБА_1