печерський районний суд міста києва
Справа № 757/16518/24-п
09 жовтня 2024 року суддя Печерського районного суду м. Києва Білоцерківець О.А., за участю секретаря Косенюка В.О., прокурора Гриненка А.Є., захисників Величко Я.П., Сівоздрава А.А., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 339 від 09.04.2024 ОСОБА_1 , будучи виконуючим обов'язки директора Державного підприємства «Науково-дослідний інститут «Квант», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та не повідомив свого безпосереднього керівника у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, під час прийняття рішення щодо преміювання працівників, у тому числі виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 , який є його рідним братом, у листопаді 2023 року у розмірі 50 % посадового окладу та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 08.11.2023 № 451-к/тр «Про преміювання працівників підприємства за жовтень 2023 року».
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 340 від 09.04.2024 ОСОБА_1 , будучи виконуючим обов'язки директора Державного підприємства «Науково-дослідний інститут «Квант», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та 08.11.2023 в умовах реального конфлікту інтересів, прийняв рішення щодо преміювання працівників, у тому числі виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 , який є його рідним братом, у листопаді 2023 року у розмірі 50 % посадового окладу та вчинив дії шляхом особистого підписання наказу від 08.11.2023 № 451-к/тр «Про преміювання працівників підприємства за жовтень 2023 року».
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 341 від 09.04.2024 ОСОБА_1 , будучи виконуючим обов'язки директора Державного підприємства «Науково-дослідний інститут «Квант», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та не повідомив свого безпосереднього керівника у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, під час прийняття рішення щодо переведення виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 , який є його рідним братом, на посаду начальника відділу розробки виробів та приладів і захисту інтелектуальної власності № 94 науково-дослідного відділення конструкторської документації виробів та автоматизованого проектування плат НДВ-4 та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 06.11.2023 № 448-к/тр «Про переведення».
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч.1 ст.172-7 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 34 від 09.04.2024 ОСОБА_1 , будучи виконуючим обов'язки директора Державного підприємства «Науково-дослідний інститут «Квант», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та 06.11.2023 в умовах реального конфлікту інтересів, прийняв рішення щодо переведення виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 , який є його рідним братом, на посаду начальника відділу розробки виробів та приладів і захисту інтелектуальної власності № 94 науково-дослідного відділення конструкторської документації виробів та автоматизованого проектування плат НДВ-4 та вчинив дії шляхом особистого підписання наказу від 06.11.2023 № 448-к/тр «Про переведення».
Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ч.2 ст.172-7 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень вину не визнав, зазначив, що він повідомив про конфлікт інтересів та вжив всіх можливих заходів для уникнення конфлікту інтересів.
Захисник ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зазначили., 25.09.2023 року ОСОБА_1 для можливості врегулювання конфлікту інтересів, керуючись п. 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», направив Генеральному директору Акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість» ОСОБА_5 службову записку про те, що на Підприємстві працює рідний брат ОСОБА_2 та він перебуває у його прямому підпорядкуванні. Оскільки ОСОБА_2 безпосередньо був задіяний та контролював хід виконання контрактів на виготовлення виробів військового призначення, у той час на Підприємстві була відсутня інша особа, яка мала відповідні знання, кваліфікацію та досвід, який можливо було б покласти в основу виконання обов'язків заступника директора з виробництва, його звільнення з займаної посади могло призвести до зриву виконання укладених контрактів та нанесення додаткових збитків Підприємству. У зв'язку з вищевикладеним ОСОБА_1 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 29 Закону України «Про запобігання корупції» запропонував застосувати заходи зовнішнього врегулювання конфлікту інтересів, шляхом надання до Акціонерного Товариства «Українська оборонна промисловість» щомісячного звіту. Крім того, в службовій записці було зазначено про те, що обмеження спільної роботи близьких осіб, встановлені ст. 27 Закону України «Про запобігання корупції», не поширюються на посадових осіб юридичних осіб публічного права.
У порушення вимог, встановлених в п.3 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», відповідь на службову записку від 25.09.2023 року від Директора департаменту з питань комплаєнсу та управління ризиками Акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість» ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , направлено тільки 23.10.2023 року. У зазначеній відповіді ОСОБА_1 повідомлено про неможливість врегулювання конфлікту шляхом встановлення зовнішнього контролю. Натомість було зазначено, що такий вид зовнішнього врегулювання конфлікту інтересів, як звільнення, буде найбільш доцільним
ОСОБА_1 , не погоджуючись з відповідним рішенням, 27.10.2023 року направив Генеральному Директору Акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість» службову записку з вих. №573-10 у якій зазначив, що звільнення одного з працівників для врегулювання конфлікту інтересів є недоцільним, просив застосувати заходи зовнішнього врегулювання конфлікту інтересів шляхом надання до Акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість» щомісячного звіту. Відповідь на вказану службову записку не надійшла, що свідчить про те, що керівник у визначений чинним законодавством термін не врегулював виникнення конфлікту інтересів.
Оскільки ситуація з потенційним конфліктом інтересів потребувала вирішення, а з боку уповноваженого суб?єкта управління корпоративними правами держави щодо Державного підприємства «Науково-дослідний інститут «Квант» жодних рішень не надходило, а також у зв?язку з виробничою необхідністю 06.11.2023 року ОСОБА_2 був виведений з безпосереднього підпорядкування керівника підприємства ОСОБА_1 та переведений з посади виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва на посаду начальника відділу розробки виробів та приладів і захисту інтелектуальної власності №94 (Наказ № 448-к/тр від 06.11.2023 року) про, що було повідомлено Акціонерне товариство «Українська оборонна промисловість». Тому просили закрити провадження за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Прокурор у судовому засіданні просив встановити вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення та закрити за закінченням строків.
Вислухавши захисників, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суддя приходить наступного висновку.
Протокол № 339, 340, 341, 342 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, складениї 09.04.2024 старшим оперуповноваженим 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітан поліції Виноградовим Є.А., відповідають вимогам ст.255 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 339 наказом АТ «Українська оборонна промисловість» № 187-К від 25.09.2023 на ОСОБА_1 покладено виконання обов'язків директора Підприємства.
Відповідно до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.
Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно з статями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.
Відповідно до Статуту Підприємство є юридичною особою (п. 3.1); Підприємство має самостійний баланс, поточний, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а також може мати знак для товарів і послуг, який реєструється відповідно до законодавства (п. 3.5).
Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою Підприємства, яке є юридичною особою публічного права, є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
25.09.2023 ОСОБА_1 під підпис ознайомлено з вимогами, обмеженнями та заборонами встановленими Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 28 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у п. 1 та 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження встановлено, що ОСОБА_2 є рідним братом ОСОБА_1 .
Абзацом 3 частини першої статті 1 Закону №1700-VII визначено, що близькі особи - особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.
Відповідно до наказу виконуючого обов'язки директора Підприємства ОСОБА_7 № 261-к/тр від 03.07.2023 у зв'язку з введенням в дію нової структури та штатного розпису Підприємства ОСОБА_2 , виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва переведено на посаду виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва Підприємства.
Відповідно до статуту управління Підприємством здійснюється його керівником (директором) (п. 7.2); у разі тимчасової відсутності керівника Підприємства його функції виконує працівник Підприємства, призначений наказом керівника, крім того, переважне право призначати виконуючого обов'язки керівника Підприємства у разі тимчасової відсутності керівника підприємства має Концерн (п. 7.3); керівник підприємства видає в межах своєї компетенції накази та доручення, затверджує структуру та штатний розпис, у встановленому порядку призначає та звільняє з посад працівників Підприємства, обирає форму і систему оплати праці, установлює працівникам конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів, винагород надбавок і доплат (п. 7.7).
Таким чином, ОСОБА_1 будучи виконуючим обов'язки директора Підприємства наділений службовими повноваженнями щодо раціонально розпорядження майном та коштами підприємства відповідно до законодавства, статуту та колективного договору та видання у межах своєї компетенції наказів, доручень та встановлення строків їх виконання та має право першого підпису на фінансових, банківських та інших документах, укладає договори, контракти, угоди, зокрема трудові, видає довіреності.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структуру заробітної плати становлять основна (винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки)) та додаткова (винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці) заробітна плата.
На відміну від основної, додаткова заробітна плата, до якої, у тому числі, належать різні види стимулюючих виплат (премії, надбавки тощо), не є гарантованою, можливість її отримання, так само як і її розмір, як правило, залежить від оцінки результатів роботи особи керівником.
Встановлено, що 08.11.2023 виконуючим обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , видано та особисто підписано наказ № 451-к/тр «Про преміювання працівників підприємства за жовтень 2023 року», яким відповідно до Колективного договору Підприємства наказав виплатити працівникам Підприємства, у листопаді 2023 року премію за жовтень 2023 року. Вказану премію встановлено і ОСОБА_2 , як виконуючому обов'язки заступника директора з виробництва, у розмірі 50 % посадового окладу.
Відповідно до Положення про матеріальне стимулювання працівників ДП «НДІ «Квант» за основні результати науково-виробничої діяльності і порядок визначення стимулюючої частини оплати праці від 20.10.2022 Колективного договору укладеного між колективом та адміністрацією Підприємства підставою для нарахування стимулюючої частини оплати праці за основні результати господарської діяльності є спільне рішення керівництва та профкому по виконанню показників підрозділами, обумовлених в п. 2.1, підсумках умов стимулювання, які викладені в п. 2.5 (п. 2.6); за спільним рішенням керівництва і профкому підприємства за квартал розмір стимулюючої частини оплати праці конкретним виконавцям може бути підвищений за виконання особливо важливих робіт (п. 2.7); директор за згодою з профкомом може позбавити конкретного працівника стимулюючої частини оплати праці повністю або частково за серйозні виробничі упущення або додатково заохотити окремих працівників або підрозділ за успіхи у виконанні виробничих, науково-дослідних чи господарських завдань (п. 2.11); стимулювання за виконання виробничо-тематичних планів та проектів працівникам Підприємства виплачується за наказом директора Підприємства (п. 2.15).
Відповідно до посадової інструкції заступника директора з виробництва, передбачено безпосереднє підпорядкування заступника директора з виробництва директору Підприємства (п. 1.5).
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції від 19.10.2022, у ситуації, коли в підпорядкуванні керівників чи інших посадових осіб працюють близькі особи, завжди існує потенційний конфлікт інтересів, оскільки у сфері повноважень таких осіб наявний приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з близькою особою, що може вплинути на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень, вчинення дій під час виконання службових повноважень стосовно близької особи (п.п. 2.2.1. п. 2.1 розділу 2).
Керівник державного (комунального) підприємства (установи, організації) наділений повноваженнями приймати рішення розпорядчого характеру стосовно всіх працівників, у тому числі щодо близької особи, незалежно від того, хто є їх безпосереднім керівником. Враховуючи наведене у ст. 1 Закону визначення поняття «пряме підпорядкування», відносини прямого підпорядкування існують не тільки між працівником та його безпосереднім керівником, а також між працівником та будь-яким його керівником, який має повноваження вирішувати питання (брати участь у вирішенні) прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням. Таким чином, близька особа перебуває у прямому підпорядкуванні не лише у свого безпосереднього керівника, а й у керівника підприємства, через що у керівника наявний потенційний конфлікт інтересів (приклад 4, п.п. 14.1.1.).
Конфлікт інтересів наявний у тієї особи, яка має повноваження, під час реалізації яких стосовно близької особи може бути задоволений приватний інтерес (приклад 4, п.п. 14.1.1.).
Таким чином, будучи виконуючим обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , під час виконання своїх службових повноважень, ухвалюючи рішення щодо преміювання працівників Підприємства, у тому числі виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 , який є його рідним братом, у листопаді 2023 року у розмірі 50 % посадового окладу та вчиняючи дії шляхом особистого підписання наказу від 08.11.2023 № 451-к/тр «Про преміювання працівників підприємства за жовтень 2023 року», мав наявний приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з близькою особою - рідним братом ОСОБА_1 та прагненням, у тому числі забезпечення матеріального достатку близької особи шляхом застосування заохочення у вигляді стимулюючої виплати - премії.
Згідно розрахунково-платіжної відомості працівника ОСОБА_2 за жовтень 2023 року, йому, як виконуючому обов'язки заступника директора з виробництва Підприємства нараховано премію у розмірі 12 500 гривень.
Службові повноваження виконуючого обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , які визначені статутом та Колективним договором стосовно встановлення стимулюючих виплат та вчинення дій щодо підписання відповідних наказів є дискреційними.
Дискреція - можливість діяти на власний розсуд, обираючи з декількох різних варіантів дій, рішень.
Оскільки виконуючий обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 не може об'єктивно оцінити роботу рідного брата, за критеріями наведеними у Колективному договорі, то у даному випадку у нього виникає суперечність, між його приватним інтересом та службовими повноваженнями.
Вказана суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями виконуючого обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , під час вирішення питання щодо преміювання та вчинення дій щодо підписання відповідного наказу, безпосередньо впливає на об'єктивність та неупередженість прийняття рішень, та на вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
У даному випадку суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями виконуючого обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 утворює стан реального конфлікту інтересів.
За таких умов, а саме наявності реального конфлікту інтересів, виконуючий обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 був зобов'язаний повідомити не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізнався чи повинен був дізнатися про таку наявність свого безпосереднього керівника та не вчиняти дій та не приймати рішень до прийняття безпосереднім керівником або керівником органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів, та повідомлення про прийняте рішення.
ОСОБА_1 мав можливість дізнатися про наявність у нього реального конфлікту інтересів 08.11.2023, під час фактичного підписання наказу № 451-к/тр «Про преміювання працівників підприємства за жовтень 2023 року».
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи виконуючим обов'язки директора Підприємства, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» під час виконання своїх службових повноважень не вжив заходів щодо недопущення виникнення конфлікту інтересів та не повідомив свого безпосереднього керівника у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів, під час прийняття рішення щодо преміювання своєї близької особи - рідного брата ОСОБА_2 , як виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва Підприємства, у листопаді 2023 року у розмірі 50 % посадового окладу та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 08.11.2023 № 451-к/тр «Про преміювання працівників підприємства за жовтень 2023 року».
Відповідно до протоколу № 340 08.11.2023 виконуючим обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , видано та особисто підписано наказ № 451-к/тр «Про преміювання працівників підприємства за жовтень 2023 року», яким відповідно до Колективного договору Підприємства наказав виплатити працівникам Підприємства, у листопаді 2023 року премію за жовтень 2023 року. Вказану премію встановлено і ОСОБА_2 , як виконуючому обов'язки заступника директора з виробництва, у розмірі 50 % посадового окладу.
Таким чином, будучи виконуючим обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , під час виконання своїх службових повноважень, приймаючи рішення щодо преміювання працівників Підприємства, у тому числі виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 , який є його рідним братом, у листопаді 2023 року у розмірі 50 % посадового окладу та вчиняючи дії шляхом особистого підписання наказу від 08.11.2023 № 451-к/тр «Про преміювання працівників підприємства за жовтень 2023 року», мав наявний приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з близькою особою - рідним братом ОСОБА_1 та прагненням, у тому числі забезпечення матеріального достатку близької особи шляхом застосування заохочення у вигляді стимулюючої виплати - премії.
Відповідно до протоколу № 341 06.11.2023 виконуючим обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , видано та особисто підписано наказ № 448-к/тр «Про переведення», яким наказав перевести виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 на посаду начальника відділу розробки виробів та приладів і захисту інтелектуальної власності № 94 науково-дослідного відділення конструкторської документації виробів та автоматизованого проектування плат НДВ-4.
Таким чином, будучи виконуючим обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , під час виконання своїх службових повноважень, приймаючи рішення щодо переведення виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 , який є його рідним братом, на посаду начальника відділу розробки виробів та приладів і захисту інтелектуальної власності № 94 науково-дослідного відділення конструкторської документації виробів та автоматизованого проектування плат НДВ-4 та вчиняючи дії шляхом особистого підписання наказу від 06.11.2023 № 448-к/тр «Про переведення», мав наявний приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з близькою особою - рідним братом ОСОБА_1 та прагненням, у тому числі врегулювати потенційний конфлікту інтересів іншим способом ніж той, що було визначено департаментом з питань комплаєнсу та управління ризиками, а саме звільнення.
Відповідно до протоколу № 342 06.11.2023 виконуючим обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , видано та особисто підписано наказ № 448-к/тр «Про переведення», яким наказав перевести виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 на посаду начальника відділу розробки виробів та приладів і захисту інтелектуальної власності № 94 науково-дослідного відділення конструкторської документації виробів та автоматизованого проектування плат НДВ-4.
Таким чином, будучи виконуючим обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 , під час виконання своїх службових повноважень, приймаючи рішення щодо переведення виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 , який є його рідним братом, на посаду начальника відділу розробки виробів та приладів і захисту інтелектуальної власності № 94 науково-дослідного відділення конструкторської документації виробів та автоматизованого проектування плат НДВ-4 та вчиняючи дії шляхом особистого підписання наказу від 06.11.2023 № 448-к/тр «Про переведення», мав наявний приватний інтерес, зумовлений позаслужбовими стосунками з близькою особою - рідним братом ОСОБА_1 та прагненням, у тому числі врегулювати потенційний конфлікту інтересів іншим способом ніж той, що було визначено департаментом з питань комплаєнсу та управління ризиками, а саме звільнення.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Суб'єктивною стороною правопорушення, пов'язаного з корупцією, є наявність прямого чи непрямого умислу. Тобто особа, яка є суб'єктом декларування і своєчасно не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, має усвідомлювати суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачати його суспільно-небезпечні наслідки і бажати їх настання, або особа усвідомлювала суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно-небезпечні наслідки і хоча не бажала, але свідомо допускала їх настання.
Таким чином, суд бере до уваги обставини справи з приводу відсутності ОСОБА_1 , будь-якого умислу на вчинення адміністративного правопорушення, оскільки ОСОБА_1 повідомлено безпосереднього керівника у встановленому законом порядку про наявність реального конфлікту інтересів, під час ухвалення рішення щодо переведення виконуючого обов'язки заступника директора з виробництва ОСОБА_2 на посаду начальника відділу розробки виробів та приладів і захисту інтелектуальної власності № 94 науково-дослідного відділення конструкторської документації виробів та автоматизованого проектування плат НДВ-4 та вчинення дій шляхом особистого підписання наказу від 06.11.2023 року № 448-к/тр «Про переведення» та преміювання.
Відповідно до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Оскільки ОСОБА_1 вжив всіх можливих заходів для уникнення конфлікту інтересів та відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення та доданих додатках до них доказів не вбачається факту суперечності між приватним інтересом та службовими обов'язками тому у суду відсутня можливість притягнути його до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Пункт 1 частини 1 статті 247 КУпАП передбачає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст.252 КУпАП.
За таких обставин, оцінивши докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративних правопорушень, вважаю, що у даному випадку не мало місця адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та, відповідно складу такого правопорушень відсутні, у зв'язку з чим провадження у справі слід закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст.7, 14, 172-6, 247, 252, 266, 280 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-7, ч. 2 ст. 172-7, ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення закрити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя О.А. Білоцерківець