712/259/25
1-кс/712/222/25
10 січня 2025 року слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , за участю адвоката ОСОБА_6 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання слідчого Слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Черкаського відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02 серпня 2024 року за № 22024250000000157, про обрання міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Жашків Черкаської області, громадянину України, українцю, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому,
підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 28, ч.2 ст.436-2, ч.2 ст. 28 ч.3 ст. 436-2, ч.2 ст. 28 ч.1 ст.114-1 КК України,
Слідчий Слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором Черкаського відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернулась до слідчого судді з вказаним клопотанням.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Черкаській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22024250000000157 від 02 серпня 2024 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 436-2; ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 436-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що громадяни України ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, будучи достовірно обізнаними про збройну агресію рф проти України усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з ідеологічних міркувань, мотивів не сприйняття діючої української влади та схвалення політики країни-агресора, підтримуючи інформаційний впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України, при попередній домовленості створили псевдоорганізацію « ОСОБА_9 » під виглядом «Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол», а також створили свої офіційні Інтернет-сайти під назвами: «МИРОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ ЭКСТЕРРИТОРИЯ ЕГО ВЕЛИЧЕСТВА ГОСУДАРЯ ТИТУЛЬНОГО СУВЕРЕННОГО НАРОДА УКРАИНЫ», за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3
Зокрема, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № 302, за адресою: АДРЕСА_2 , у невстановлений в ході досудового розслідування час, у період 2024 року, виготовляли, редагували та відправляли ОСОБА_5 , який перебував за місцем свого проживання у АДРЕСА_1 , для подальшого редагування та поширення через мережу Інтернет на сайтах під назвами: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 та «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 що мають відкритий доступ та необмежене коло користувачів матеріали, у яких містяться ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
Так, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , за попередньою змовою групою осіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17 червня 2024 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з ідеологічних міркувань, мотивів не сприйняття діючої української влади та схвалення політики країни-агресора, підтримуючи інформаційний впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, що могло призвести до деморалізації органів державної влади, військових ЗСУ та стимулювати бунти в тилу в умовах воєнного стану, діючи умисно, цілеспрямовано виготовили:
- публікацію з назвою: «Аналитическая справка о координатном месторасположении публично-значимых лиц и политически значимых лиц во владно-властной и административно-управленческой вертикали п.4 ст.6 Цивильного Кодекса Украины, на сайті: https://icp-spu.info, який має назву: «МИРОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ ЭКСТЕРРИТОРИЯ ЕГО ИМПЕРАТОРСКОГО ВЕЛИЧЕСТВА ГОСУДАРЯ-ИМПЕРАТОРА РОЯЛ-ИМПЕРСКОЙ КОНСТИТУЦИОННОЙ МОНАРХИИ УКРАИНЫ», що містить наступний зміст:
«…Вся так называемая Современная СВО (специальная военная операция) напрямую связана с высоко-значимыми публично-политическими лицами ЕДР-фамильной юрисдикции и не имеет никакого отношения к Роял-Имперской стране Украина. Войну Роял-Имперской стране Украина никто никогда не объявлял и военное положение в Роял-Имперской стране Украина также никто никогда не объявлял. Материальный ущерб, который наносится всей инфраструктуре Суверенного Народа Украины - это не проявление войны, это проявление финансового терроризма неких террористических организаций (частных военных компаний), которые не имеют никакого отношения к Русскому Народу, к Американскому Народу и к Народу Великобритании….», у якій, наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
В подальшому, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні АДРЕСА_3 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17 червня 2024 року, за попередньою змовою групою осіб, діючи умисно та цілеспрямовано, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, переслали створені ними публікації за допомогою мережі Інтернет на електронну адресу ОСОБА_5 , який у свою чергу, виконуючи роль адміністратора та діючи за попередньою змовою, перевіривши правильність написання тексту, поширив виготовлену ОСОБА_7 та ОСОБА_8 публікацію на сайті: «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , що має відкритий доступ та необмежене коло користувачів.
Окрім цього, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , повторно, за попередньою змовою групою осіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16 травня 2024 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з ідеологічних міркувань, мотивів не сприйняття діючої української влади та схвалення політики країни-агресора, підтримуючи інформаційний впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, що могло призвести до деморалізації органів державної влади, військових ЗСУ та стимулювати бунти в тилу в умовах воєнного стану, діючи умисно, цілеспрямовано виготовили:
- публікацію з назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_5 », за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 -9491, яка містить наступний зміст:
«…Исходя из вышеуказанных в данном письме Резолюций Офиса Генерального Прокурора Украины, необходимо сделать вывод о том, что на Титул-землях Роял-Имперской страны Украина ведётся не война, не СВО (специальная военная операция) и даже не военное «недоразумение» - на Титул-землях Роял-Имперской страны Украина разрешается финансово-террористический конфликт между целым рядом интервент-террористических частных компаний (военных транснациональных корпораций). Эта группа вопросов входит в сферу прямой компетенции Державного Бюро Расследований…», у якій, наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
- публікацію з назвою: «На Ваш mid.ru №589В9140781 от 13 апреля 2024г. (в адрес Секретариата Великого Князя Великого Черниговско-Северского Княжества ОСОБА_10 )», що містить наступний зміст:
«…..В реалиях на Титул-землях Украинского Народа существует не страна Украина, а Роял-Имперская страна Украина, не Держава Украины, а Великокняжеская Держава Украины, не Республика Украины, а Великое Черниговско-Северское Княжество, не Государство Украины, а Государство Его Императорского Величества Государя-Императора Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины.
В этих условиях международное положение Суверенного Народа Украины проявляет себя не иначе, как потерпевшим Народом со стороны неких третьих сил, к которым Русский Народ и Украинский Народ, а также Белорусский Народ не имеют никакого отношения. Общеизвестно во всём Мире, что все эти Славянские Народы ещё в 1999 году объединили всё своё историческое наследие в экономическом пространстве Мировой Международной Экстерритории Его Императорского Величества Государя-Императора Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины - Официального Правонаследника всех исторических достижений Российской Империи и Советского Народа……» у якій, наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України;
- публікацію з назвою: «Аналитическая справка: «О непричастности Роял-Имперской страны Украина и Украинского Народа к делам всей инфраструктуры анклава физических лиц под названием «Украина», а также к делам всей инфраструктуры е-резидентов некой е-резервации под названием «Украина» (нелегально обосновавшихся при внешнеэкономическом кордоне Великого Черниговско-Северского Княжества»)», що містить наступний зміст:
«……На исторических ныне Имперских Титул-землях Украинцев, Белорусов и Русских идёт не что иное, как транснационально-террористическая операция неких международных финансовых террористов в особо крупных размерах. В этой военной операции ни у кого из её участников нет никаких претензий к Украинской Империи, к Русским, к Белорусам и к Украинцам. Это означает, что все стратегические службы Украины, Белорусии и Росийской Федерации до сих пор не поняли суть ныне произошедшего исторического события, а именно события перерождения Союза Республик в Содружество Государств. Ныне на бывшей территории СССР существует только одно единственное Государство, а именно Государство, созданное Его Императорским Величеством Государем-Императором Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины в содружестве с Великим Князем Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины Леонидом Даниловичем Кучмой…..», у якій наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
В подальшому, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні АДРЕСА_3 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16 травня 2024 року, за попередньою змовою групою осіб, діючи умисно та цілеспрямовано, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, переслали створені ними публікації за допомогою мережі Інтернет на електронну адресу ОСОБА_5 , який у свою чергу, виконуючи роль адміністратора, перевіривши правильність написання тексту, поширив виготовлену ОСОБА_7 та ОСОБА_8 публікацію на сайті: «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , що має відкритий доступ та необмежене коло користувачів.
Окрім цього, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою групою осіб, будучи обізнаним про особливий період на території України, усвідомлюючи роль та значення Збройних Сил України у захисті держави та громадян від збройної агресії російської федерації, діючи з прямим умислом, направленим на підривну діяльність проти України, що полягає в ослабленні державної влади України та держави в цілому, достовірно знаючи, що діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс у суспільстві, в тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, за невстановлених на даний час досудовим слідством обставин, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 26.10.2024, умисно перешкоджали законній діяльності Збройних Сил України під час здійснення ними призову громадян України на військову службу в особливий період.
Так, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , за невстановлених на даний час досудовим слідством обставин, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 26.10.2024, діючи від імені псевдоорганізації « ОСОБА_9 » під виглядом «Міжнародної організації кримінальної поліції, Інтерпол», виготовляли та поширювали на території Черкаської та Чернігівської областей посвідчення зазначеної псевдоорганізації, формений одяг із відповідними розпізнавальними знаками та аксесуарами, які зовні дуже схожі на військові та надавали інформацію її учасникам, щодо подальших дій при використанні вказаних посвідчень та носіння форменого одягу, як способу уникнення від мобілізації. Вказані дії спрямованні на ухилення від військової служби, отримання повісток від ТЦК та інших правоохоронних органів, з метою дестабілізації ситуації в Україні, підриву Національної безпеки у Державній, воєнній, інформаційних сферах та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, що сприяло ухиленню від виконання своїх обов'язків з захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України під час мобілізації в особливий період, тими учасниками вказаної організації, які мали такі наміри, так і ОСОБА_5 , який є офіцером запасу Збройних Сил України.
08 січня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 436-2; ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
09 січня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 436-2; ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 436-2, ч. 2 ст.28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Відповідно до ч.1 ст. 436-2 КК України, виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України, а також глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань Російської Федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України,-
караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.
Згідно ч.2 ст. 436-2 КК України, виготовлення, поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України, а також глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань Російської Федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України, -
караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до ч.3 ст. 436-2 КК України, дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені службовою особою, або вчинені повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, -
караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.
Згідно ч.1 ст. 114-1 КК України, перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період -
карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.
Згідно ч.5 ст. 12 КК України, тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.
Причетність ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до вчинення кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні № 22024250000000157 доказами, а саме:
- проколом огляду від 05 серпня 2024 року;
- проколом огляду від 06 серпня 2024 року;
- висновком експерта Українського науково - дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ № 18/21 від 26 серпня 2024 року;
- проколом огляду від 03 жовтня 2024 року;
- висновком експерта Українського науково - дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ № 18/32 від 24 жовтня 2024 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 30 серпня 2024 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 25 листопада 2024 року;
- протоколом негласних слідчих (розшукових) дій від 16 жовтня 2024 року;
- листом начальника Головного відділу ЗНД УСБУ в Черкаській області «Щодо виконання доручення» від 06 серпня 2024 року за № 5/3/2152;
- листом начальника Головного відділу ЗНД УСБУ в Черкаській області «Щодо виконання доручення у кримінальному провадженні» від 16 серпня 2024 року за № 5/3/3-1219 нт;
- протоколом негласних слідчих (розшукових) дій від 21 грудня 2024 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 08 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 08 січня 2025 року;
- протоколом обшуку від 08 січня 2025 року;
- повідомленням про підозру від 08 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 09 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 08 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 09 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_17 від 08 січня 2025 року;
- повідомленням про зміну раніше повідомленої підозри від 09 січня 2025 року;
- іншими зібраними в ході досудового розслідування кримінального провадження № 22024250000000157 доказами в їх сукупності.
Враховуючи викладене, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, що відповідно до ч.5 ст. 12 КК України, класифікуються як тяжкий злочин.
Відповідно до вимог ч.2 ст.177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1)переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2)знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3)незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4)перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: 1) переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та/або суду; 2)знищення, спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3)незаконний вплив на свідків, спеціалістів у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинення іншого кримінального правопорушення:
- орган досудового розслідування володіє вагомими доказами, які вказують на винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих злочинів;
- підозрюваний під тягарем відповідальності за вчинений тяжкий злочин, а також можливості бути засудженим до позбавлення волі на певний строк, може залишити місце свого проживання, таким чином переховуватися від органу досудового розслідування та суду;
- підозрюваний здійснював дії метою та прямим наслідком яких є ослаблення держави, шляхом маніпулювання суспільними настроями населення України, усвідомлюючи вчинення факт останнім злочинів, спрямованих проти основ національної безпеки України та на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період;
- при продовженні вчиненні тотожних протиправних дій, що інкримінуються підозрюваному, це безпосередньо загрожуватиме ослабленню держави;
- підозрюваний здійснював перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в період дії в Україні воєнного стану та оголошення загальної мобілізації, умисно та свідомо вчиняв дії, метою та прямим наслідком яких є ослаблення держави;
- підозрюваний здійснював дії, які безпосередньо перешкоджають законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань протягом тривалого часу та може продовжити такі незаконні дії, що становить особливу небезпеку в особливий період;
- свідками у даному кримінальному провадженні є особи, з якими підозрюваний добре знайомий та спілкується, у зв'язку з чим, останній матиме реальну можливість здійснювати незаконний вплив на свідків, в тому числі шляхом вмовлянь, погроз чи шантажу, з метою зміни раніше наданих ними показань на його користь чи відмови від надання показань, з метою уникнення кримінальної відповідальності.
У зв'язку з воєнною агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено.
Так, на теперішній час, на підставі Указу Президента України від 28 жовтня 2024 року № 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф, воєнний стан на території України продовжено з 5 год. 30 хв. 10.11.2024 строком на 90 діб, тобто до 07.02.2025. На думку сторони обвинувачення, дана обставина лише збільшує ризики, передбачені ч.1 ст.177 КПК України.
Таким чином, органом досудового розслідування, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, встановлено наявність ризиків передбачених п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України і обставин, які підтверджують ці ризики, а також установлено, що лише запобіжний захід у вигляді тримання під вартою зможе забезпечити виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього процесуальних обов'язків та запобігти переліченим ризикам, що не здатен забезпечити жоден інший більш м'який запобіжний захід.
Враховуючи викладене, слідчий за погодженням з прокурором, звернулась до слідчого судді з вказаним клопотанням.
В судовому засіданні прокурор відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 та слідчий Управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_4 заявлені в клопотанні вимоги підтримали та просила їх задовольнити з викладених в ньому підстав.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 заявив про відмову від захисника.
Відповідно до ч.1 ст. 54 КПК України, підозрюваний, обвинувачений має право відмовитися від захисника або замінити його.
Згідно ч.2 ст. 54 КПК України, якщо підозрюваний, обвинувачений наполягає на відмові від захисника, слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд зобов'язані організувати зустріч захисника з підозрюваним, обвинуваченим. У разі якщо підозрюваний, обвинувачений особисто та безпосередньо повідомляє захиснику про небажання мати захисника, заміну захисника після конфіденційної розмови із захисником, така відмова або заміна фіксується у протоколі процесуальної дії або журналі судового засідання.
Після конфіденційного спілкування з захисником ОСОБА_6 в судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_18 особисто та безпосередньо повідомив захиснику про небажання мати захисника, і таку відмову було зафіксовано в журналі судового засідання.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 вину у вчиненні кримінального правопорушення не визнав; заперечив свою участь в незаконних військових формуваннях в особливий період; заперечив, що він є громадянином України, зазначив, що він не громадянин України ОСОБА_5 , а «майор - генерал імперського інтерполу системи конституційної безпеки України світової міжнародної екстериторії його імператорської величності государа-імператора роял-імперської конституційної монархії України»; від надання показів та спілкування з учасниками судового розгляду відмовився.
Заслухавши, прокурора, слідчого та підозрюваного, дослідивши матеріали клопотання, матеріали кримінального провадження № 22024250000000157, надані учасниками докази, дослідивши їх всебічно, повно, об'єктивно, безпосередньо в судовому засіданні, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості про вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні № 22024250000000157 внесені до вказаного реєстру:
02 серпня 2024 року за фабулою: «Встановлено, що мешканець м.Жашків, Черкаської області ОСОБА_5 створив та, знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , адмініструє сайти: «Міжвідомча інтерпол-колегія протидії фінансово-економічному тероризму» та «Конгрес национальних меншин (малых народов) Европы». 17.06.2024 ОСОБА_5 розмістив на сайті (http//icp-spu.info)статю під назвою « ОСОБА_19 справка о координатном место расположении публично - значимих лиц и политически значимих лиц во владно-властной и административно-управленческой вертикали п.4 ст.6 Цивильного кодекса Украины», в матеріалах якої містться ознаки заперечення збройної агресії федерації України» - правова кваліфікація ч.2 ст. 28, ч.2 ст. 436-2 КК України;
05 серпня 2024 року за фабулою: « У ході досудового розслідування кримінального провадження № 22024250000000157 встановлено, що 12.07.2024 мешканець м. Жашків Черкаської області ОСОБА_5 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , повторно розмістив на сайті (http//euro-congress.info/1732) статтю під назвою «Аналитическая справка на ваш запрос от 09 июля 2024 года»,в матеріалах якої містяться ознаки заперечення збройної агресії рф проти України» - правова кваліфікація - ч.2 ст. 28 ч.3 ст. 436-2 КК України;
17 жовтня 2024 року за фабулою: «Встановлено, невстановлені особи на Інтернет-сайті: «Конгрес національних меншин України (Конгрес Малих Народів при Корінному Народі України)», який адмініструє ОСОБА_5 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 , виготовили та розмістили публікацію у вигляді тексту від 16 травня 2024 року (за посиланням http//euro-congress.info/7046) із заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_8 (в адрес Секретариата Великого Князя Великого Черниговско-Северского Княжества ОСОБА_10 ) та публікацію у вигляді тексту від 12.09.2024 (за посиланням http//euro-congress.info/7213) із заголовком «Аналитическая справка «О непричастности Роял Имперской страны Украины и Украинского Народа к делам всей инфраструктуры анклава физических лиц под. названим «Украина», а также к делам всей инфраструктуры е-резидентов некой е-резервации под. названим «Украина» ( нелегально обосновавшихся при внешнеэкономическом кордоне Великого ОСОБА_20 »)», в матеріалах яких містяться ознаки заперечення збройної агресії рф прти ОСОБА_21 » - правова кваліфікація - ч.2 ст. 28 ч.2 ст 436-2 КК України;
27 листопада 2024 року за фабулою: « ВВстановлено, що мешканець м. Жашків Черкаської області ОСОБА_5 , здійснюючи діяльність та керівництво по Черкаській області у так званій незаконній організації» імперський інтерпол, роял-імперська конституційна монархія України», виготовляє посвідчення вказаної організації, формений одяг із відповідними розпізнавальними знаками,які ззовні дуже схожі на військові та надає інформацію учасникам даної організації щодо їх подальших дій при використанні вказаних посвідчень та носіння форменого одягу, які спрямовані на ухилення вій військової служби, отримання повісток від ТЦК та інших правоохоронних органів, з метою дестабілізації ситуації в Україні, пдриву Національної бепеки у Державній, воєнній, інформаційних сферах та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань» - правова кваліфікація - ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 114-1 КК України.
Слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Черкаській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22024250000000157 від 02 серпня 2024 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 436-2; ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 436-2, ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що громадяни України ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці, будучи достовірно обізнаними про збройну агресію рф проти України усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з ідеологічних міркувань, мотивів не сприйняття діючої української влади та схвалення політики країни-агресора, підтримуючи інформаційний впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України, при попередній домовленості створили псевдоорганізацію « ОСОБА_9 » під виглядом «Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол», а також створили свої офіційні Інтернет-сайти під назвами: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3
Зокрема, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № 302, за адресою: АДРЕСА_2 , у невстановлений в ході досудового розслідування час, у період 2024 року, виготовляли, редагували та відправляли ОСОБА_5 , який перебував за місцем свого проживання у АДРЕСА_1 , для подальшого редагування та поширення через мережу Інтернет на сайтах під назвами: « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 та «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 що мають відкритий доступ та необмежене коло користувачів матеріали, у яких містяться ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
Так, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , за попередньою змовою групою осіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17 червня 2024 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з ідеологічних міркувань, мотивів не сприйняття діючої української влади та схвалення політики країни-агресора, підтримуючи інформаційний впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, що могло призвести до деморалізації органів державної влади, військових ЗСУ та стимулювати бунти в тилу в умовах воєнного стану, діючи умисно, цілеспрямовано виготовили:
- публікацію з назвою: «Аналитическая справка о координатном месторасположении публично-значимых лиц и политически значимых лиц во владно-властной и административно-управленческой вертикали п.4 ст.6 Цивильного Кодекса Украины, на сайті: https://icp-spu.info, який має назву: «МИРОВАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ ЭКСТЕРРИТОРИЯ ЕГО ИМПЕРАТОРСКОГО ВЕЛИЧЕСТВА ГОСУДАРЯ-ИМПЕРАТОРА РОЯЛ-ИМПЕРСКОЙ КОНСТИТУЦИОННОЙ МОНАРХИИ УКРАИНЫ», що містить наступний зміст:
«…Вся так называемая Современная СВО (специальная военная операция) напрямую связана с высоко-значимыми публично-политическими лицами ЕДР-фамильной юрисдикции и не имеет никакого отношения к Роял-Имперской стране Украина. Войну Роял-Имперской стране Украина никто никогда не объявлял и военное положение в Роял-Имперской стране Украина также никто никогда не объявлял. Материальный ущерб, который наносится всей инфраструктуре Суверенного Народа Украины - это не проявление войны, это проявление финансового терроризма неких террористических организаций (частных военных компаний), которые не имеют никакого отношения к Русскому Народу, к Американскому Народу и к Народу Великобритании….», у якій, наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
В подальшому, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні АДРЕСА_3 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 17 червня 2024 року, за попередньою змовою групою осіб, діючи умисно та цілеспрямовано, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, переслали створені ними публікації за допомогою мережі Інтернет на електронну адресу ОСОБА_5 , який у свою чергу, виконуючи роль адміністратора та діючи за попередньою змовою, перевіривши правильність написання тексту, поширив виготовлену ОСОБА_7 та ОСОБА_8 публікацію на сайті: «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , що має відкритий доступ та необмежене коло користувачів.
Окрім цього, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , повторно, за попередньою змовою групою осіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16 травня 2024 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з ідеологічних міркувань, мотивів не сприйняття діючої української влади та схвалення політики країни-агресора, підтримуючи інформаційний впливів держави-агресора на шкоду інформаційній безпеці України, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, що могло призвести до деморалізації органів державної влади, військових ЗСУ та стимулювати бунти в тилу в умовах воєнного стану, діючи умисно, цілеспрямовано виготовили:
- публікацію з назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_5 », за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 -9491, яка містить наступний зміст:
«…Исходя из вышеуказанных в данном письме Резолюций Офиса Генерального Прокурора Украины, необходимо сделать вывод о том, что на Титул-землях Роял-Имперской страны Украина ведётся не война, не СВО (специальная военная операция) и даже не военное «недоразумение» - на Титул-землях Роял-Имперской страны Украина разрешается финансово-террористический конфликт между целым рядом интервент-террористических частных компаний (военных транснациональных корпораций). Эта группа вопросов входит в сферу прямой компетенции Державного Бюро Расследований…», у якій, наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
- публікацію з назвою: «На Ваш mid.ru №589В9140781 от 13 апреля 2024г. (в адрес Секретариата Великого Князя Великого Черниговско-Северского Княжества ОСОБА_10 )», що містить наступний зміст:
«…..В реалиях на Титул-землях Украинского Народа существует не страна Украина, а Роял-Имперская страна Украина, не Держава Украины, а Великокняжеская Держава Украины, не Республика Украины, а Великое Черниговско-Северское Княжество, не Государство Украины, а Государство Его Императорского Величества Государя-Императора Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины.
В этих условиях международное положение Суверенного Народа Украины проявляет себя не иначе, как потерпевшим Народом со стороны неких третьих сил, к которым Русский Народ и Украинский Народ, а также Белорусский Народ не имеют никакого отношения. Общеизвестно во всём Мире, что все эти Славянские Народы ещё в 1999 году объединили всё своё историческое наследие в экономическом пространстве Мировой Международной Экстерритории Его Императорского Величества Государя-Императора Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины - Официального Правонаследника всех исторических достижений Российской Империи и Советского Народа……» у якій, наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України;
- публікацію з назвою: «Аналитическая справка: «О непричастности Роял-Имперской страны Украина и Украинского Народа к делам всей инфраструктуры анклава физических лиц под названием «Украина», а также к делам всей инфраструктуры е-резидентов некой е-резервации под названием «Украина» (нелегально обосновавшихся при внешнеэкономическом кордоне Великого Черниговско-Северского Княжества»)», що містить наступний зміст:
«……На исторических ныне Имперских Титул-землях Украинцев, Белорусов и Русских идёт не что иное, как транснационально-террористическая операция неких международных финансовых террористов в особо крупных размерах. В этой военной операции ни у кого из её участников нет никаких претензий к Украинской Империи, к Русским, к Белорусам и к Украинцам. Это означает, что все стратегические службы Украины, Белорусии и Росийской Федерации до сих пор не поняли суть ныне произошедшего исторического события, а именно события перерождения Союза Республик в Содружество Государств. Ныне на бывшей территории СССР существует только одно единственное Государство, а именно Государство, созданное Его Императорским Величеством Государем-Императором Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины в содружестве с Великим Князем Роял-Имперской Конституционной Монархии Украины Леонидом Даниловичем Кучмой…..», у якій наявні ознаки заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
В подальшому, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні АДРЕСА_3 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 16 травня 2024 року, за попередньою змовою групою осіб, діючи умисно та цілеспрямовано, маючи на меті розповсюдження своїх ідеологічних поглядів та моделей поведінки в інформаційному просторі, спрямованих проти миру та безпеки людства, як інструмент впливу на громадську думку серед громадян України, переслали створені ними публікації за допомогою мережі Інтернет на електронну адресу ОСОБА_5 , який у свою чергу, виконуючи роль адміністратора, перевіривши правильність написання тексту, поширив виготовлену ОСОБА_7 та ОСОБА_8 публікацію на сайті: «КОНГРЕСС НАЦИОНАЛЬНЫХ МЕНЬШИН (МАЛЫХ НАРОДОВ) ЕВРОПЫ» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , що має відкритий доступ та необмежене коло користувачів.
Окрім цього, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою групою осіб, будучи обізнаним про особливий період на території України, усвідомлюючи роль та значення Збройних Сил України у захисті держави та громадян від збройної агресії російської федерації, діючи з прямим умислом, направленим на підривну діяльність проти України, що полягає в ослабленні державної влади України та держави в цілому, достовірно знаючи, що діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс у суспільстві, в тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, за невстановлених на даний час досудовим слідством обставин, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 26.10.2024, умисно перешкоджали законній діяльності Збройних Сил України під час здійснення ними призову громадян України на військову службу в особливий період.
Так, ОСОБА_7 , спільно з ОСОБА_8 , перебуваючи у заздалегідь орендованому офісному приміщенні № НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_2 та ОСОБА_5 , який перебував за місцем проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , за невстановлених на даний час досудовим слідством обставин, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 26.10.2024, діючи від імені псевдоорганізації « ОСОБА_9 » під виглядом «Міжнародної організації кримінальної поліції, Інтерпол», виготовляли та поширювали на території Черкаської та Чернігівської областей посвідчення зазначеної псевдоорганізації, формений одяг із відповідними розпізнавальними знаками та аксесуарами, які зовні дуже схожі на військові та надавали інформацію її учасникам, щодо подальших дій при використанні вказаних посвідчень та носіння форменого одягу, як способу уникнення від мобілізації. Вказані дії спрямованні на ухилення від військової служби, отримання повісток від ТЦК та інших правоохоронних органів, з метою дестабілізації ситуації в Україні, підриву Національної безпеки у Державній, воєнній, інформаційних сферах та перешкоджанню законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, що сприяло ухиленню від виконання своїх обов'язків з захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України під час мобілізації в особливий період, тими учасниками вказаної організації, які мали такі наміри, так і ОСОБА_5 , який є офіцером запасу Збройних Сил України.
08 січня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 436-2; ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
09 січня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 436-2; ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 436-2, ч. 2 ст.28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Відповідно до ч.1 ст. 436-2 КК України, виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України, а також глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань Російської Федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України,-
караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.
Згідно ч.2 ст. 436-2 КК України, виготовлення, поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України, а також глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань Російської Федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України, -
караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до ч.3 ст. 436-2 КК України, дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені службовою особою, або вчинені повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, -
караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.
Згідно ч.1 ст. 114-1 КК України, перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період -
карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.
Згідно ч.5 ст. 12 КК України, тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.
Відповідно до п.175 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року, слідчий суддя (суд), оцінюючи докази на предмет доведеності обставин, передбачених пунктом 1 частини першої статті 194 КПК України, повинен виходити з того, що підозра визнається обґрунтованою лише у тому випадку, якщо існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
Причетність ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до вчинення кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні № 22024250000000157 доказами, а саме:
- проколом огляду від 05 серпня 2024 року;
- проколом огляду від 06 серпня 2024 року;
- висновком експерта Українського науково - дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ № 18/21 від 26 серпня 2024 року;
- проколом огляду від 03 жовтня 2024 року;
- висновком експерта Українського науково - дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ № 18/32 від 24 жовтня 2024 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 30 серпня 2024 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 25 листопада 2024 року;
- протоколом негласних слідчих (розшукових) дій від 16 жовтня 2024 року;
- листом начальника Головного відділу ЗНД УСБУ в Черкаській області «Щодо виконання доручення» від 06 серпня 2024 року за № 5/3/2152;
- листом начальника Головного відділу ЗНД УСБУ в Черкаській області «Щодо виконання доручення у кримінальному провадженні» від 16 серпня 2024 року за № 5/3/3-1219 нт;
- протоколом негласних слідчих (розшукових) дій від 21 грудня 2024 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 08 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 08 січня 2025 року;
- протоколом обшуку від 08 січня 2025 року;
- повідомленням про підозру від 08 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 09 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 08 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_16 від 09 січня 2025 року;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_17 від 08 січня 2025 року;
- повідомленням про зміну раніше повідомленої підозри від 09 січня 2025 року;
- іншими зібраними в ході досудового розслідування кримінального провадження № 22024250000000157 доказами в їх сукупності.
Враховуючи викладене, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, що відповідно до ч.5 ст. 12 КК України, класифікуються як тяжкий злочин.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканність можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, його необхідно оцінювати з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може бути підставою для запобіжного ув'язнення.
Згідно п. 1 ст. 5 Європейської конвенції з прав людини, кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім випадків і відповідно до процедури, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден з більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 176 цього Кодексу.
Підозрюваний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється органом досудового розслідування у вчиненні останнім кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 436-2, ч.3 ст. 436-2, ч.1 ст 114-1 КК України, що згідно ч. 5 ст. 12 КК України класифікується як тяжкий злочин, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років.
Враховуючи викладене, відповідно до ч.2 ст.183 КПК України, до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , може бути застосований запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до вимог ч.2 ст.177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1)переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2)знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3)незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4)перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: 1) переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та/або суду; 2)знищення, спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3)незаконний вплив на свідків, спеціалістів у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинення іншого кримінального правопорушення.
Згідно рішення ЄСПЛ у справі «Ілійков проти Болгарії» (заява № 33977/96) від 26 липня 2001 року, «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів», тобто тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту.
08 січня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 436-2; ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 436-2, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
09 січня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 436-2; ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 436-2, ч. 2 ст.28, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Відповідно до ч.1 ст. 436-2 КК України, виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України, а також глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань Російської Федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України,-
караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років.
Згідно ч.2 ст. 436-2 КК України, виготовлення, поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України, а також глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань Російської Федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України, -
караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до ч.3 ст. 436-2 КК України, дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені службовою особою, або вчинені повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації, -
караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.
Згідно ч.1 ст. 114-1 КК України, перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період -
карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.
Згідно ч.5 ст. 12 КК України, тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, що відповідно до ч.5 ст. 12 КК України, класифікуються як тяжкий злочин, а тому підозрюваний під тягарем кримінальної відповідальності за вчинений останнім тяжкий злочин в особливий період, може переховуватися від органу досудового розслідування та суду.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 вину у вчиненні кримінального правопорушення не визнав; заперечив свою участь в незаконних військових формуваннях в особливий період; заперечив, що він є громадянином України, зазначив, що він не громадянин України ОСОБА_5 , а «майор - генерал імперського інтерполу системи конституційної безпеки України світової міжнародної екстериторії його імператорської величності государа-імператора роял-імперської конституційної монархії України»; від надання показів та спілкування з учасниками судового розгляду відмовився.
Підозрюваний ОСОБА_5 не працює, офіційне джерело доходу відсутнє.
Підозрюваний ОСОБА_5 протягом тривалого часу здійснював протиправні дії, метою та прямим наслідком яких є ослаблення держави, перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань протягом тривалого часу та може продовжити такі незаконні дії, що становить особливу небезпеку в особливий період.
Згідно висновку експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України від 24 жовтня 2024 року № 18/33 та висновку експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України від 26 серпня 2024 року № 18/21, за результатами семантико - текстуального аналізу текстового наповнення матеріалів, які неодноразово протягом тривалого часу розміщував ОСОБА_5 , як адміністратор сайтів, встановлено наявність заперечення збройної агресії рф проти України.
Враховуючи викладене, органом досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п.1),5) ч.1 ст. 177 КПК України.
Свідками та підозрюваними у кримінальному провадженні є особи, з якими підозрюваний добре знайомий та спілкується, у зв'язку з чим, останній матиме реальну можливість здійснювати незаконний вплив на свідків, в тому числі шляхом вмовлянь, погроз чи шантажу, з метою зміни раніше наданих ними показань на його користь чи відмови від надання показань, з метою уникнення кримінальної відповідальності,а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, узгоджуючи з іншими підозрюваними спільну позицію, надаючи спільно завідомо неправдиві відомості, тощо для введення органу досудового слідства в оману з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення тяжких злочинів в особливий період в Україні.
Враховуючи викладене, органом досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п.3),4) ч.1 ст. 177 КПК України.
У зв'язку з воєнною агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено.
Так, на теперішній час, на підставі Указу Президента України від 28 жовтня 2024 року № 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф, воєнний стан на території України продовжено з 5 год. 30 хв. 10.11.2024 строком на 90 діб, тобто до 07.02.2025.
За таких обставин, злочини у вчиненні яких обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 є особливо небезпечними в умовах воєнного стану в Україні та оголошеної в Україні загальної мобілізації.
Таким чином, органом досудового розслідування, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, встановлено наявність ризиків передбачених ч.1 ст.177 КПК України і обставин .
Слідчим та прокурором доведено належними, достатніми, допустимим, достовірними доказами, що жоден інший запобіжний захід, крім тримання під вартою, не зможе забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного та запобігти ризикам, передбаченим ч.1 ст.177 КПК України.
Згідно п.п. 4,5 ч.1 ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність у нього родини та утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання.
Підозрюваний ОСОБА_5 не працює, офіційне джерело доходу відсутнє.
Підозрюваний ОСОБА_5 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався.
В Україні Указом Президента України введений і діє до цього часу воєнний стан, в умовах якого вчинення ОСОБА_5 інкримінованих останньому тяжких злочинів набуває особливо небезпечного характеру.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 вину у вчиненні інкримінованих останньому кримінальних правопорушеннях не визнав.
Після зустрічі з ОСОБА_22 , який діє на підставі доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги особі у кримінальному провадженні, стосовно якої відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України, захисник залучаться слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням, від 09 січня 2025 року № 004-230000071, згідно ч.2 ст. 54 КПК України, підозрюваний ОСОБА_5 особисто та безпосередньо повідомив захисника про небажання мати захисника, що зафіксовано в журналі судового засідання, а також засобами технічної фіксації судового засідання.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 вину у вчиненні кримінального правопорушення не визнав; заперечив свою участь в незаконних військових формуваннях в особливий період; заперечив, що він є громадянином України, зазначив, що він не громадянин України ОСОБА_5 , а «майор - генерал імперського інтерполу системи конституційної безпеки України світової міжнародної екстериторії його імператорської величності государа-імператора роял-імперської конституційної монархії України»; від надання показів та спілкування з учасниками судового розгляду відмовився.
Слідчим та прокурором належними достатніми достовірними доказами доведені обставини, які свідчать про наявність ризиків, передбачених ч.1 ст.177 КПК України, а саме: що підозрюваний ОСОБА_5 перебуваючи на волі, під тягарем кримінальної відповідальності за кримінальне правопорушення, у вчиненні якого останній обґрунтовано підозрюється органом досудового розслідування, може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, спотворити будь0яку з речей, документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно вливати на свідків, з метою зміни останніми своїх показів, також інших підозрюваних; вчинити інше кримінальне правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а тому жоден з більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти вказаним ризикам та забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного.
Відповідно до ч. 1 ст.197 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді, суду про тримання під вартою або продовження строку тримання під вартою не може перевищувати шістдесяти днів.
Слідчий звернулась до слідчого судді з клопотанням про обрання підозрюваному ОСОБА_5 міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 (шістдесят) діб без визначення застави.
Згідно ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437 - 442-1 Кримінального кодексу України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 23, 52, 54, 84, 85, 92, 176, 177, 178, 179, 183, 193, 194, 196, 198, 309, 369 - 372, 376 КПК України,
Клопотання слідчого Слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Черкаського відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02 серпня 2024 року за № 22024250000000157, про обрання міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 28, ч.2 ст.436-2, ч.2 ст. 28 ч.3 ст. 436-2, ч.2 ст. 28 ч.1 ст.114-1 КК України, - задовольнити частково.
Обрати підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком до 08 березня 2025 року включно, в межах строку досудового розслідування, без визначення розміру застави.
В іншій частині заявлених вимог - відмовити.
Підозрюваний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для виконання ухвали слідчого судді підлягає направленню до Державної установи «Черкаський слідчий ізолятор».
Виконання ухвали слідчого судді в частині доставки підозрюваного ОСОБА_5 до місця утримання під вартою - Державної установи «Черкаський слідчий ізолятор», покласти на Управління служби безпеки України в Черкаській області.
Копію ухвали направити до Управління служби безпеки України в Черкаській області, Державної установи «Черкаський слідчий ізолятор», вручити підозрюваному, прокурору та слідчому.
Ухвала слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_5 підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 5 (п'яти) днів після її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження, після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст ухвали складений 13 січня 2025 року.
Слідчий суддя - ОСОБА_1