Рішення від 07.01.2025 по справі 333/6966/24

Справа № 333/6966/24

Провадження № 2/333/443/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

07 січня 2025 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого-судді Кулик В.Б., за участю секретаря судового засідання Гудіна І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Запоріжжі, в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

12.08.2024 року Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що на обліку Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (далі по тексту - Управління) перебувала особова справа ОСОБА_1 , отримувача щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач є правонаступником Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району.

Відповідач є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та стала на облік в Управлінні, згідно з довідкою від 13.05.2021 року № 2327-5000358507.

17.05.2021 року відповідач ОСОБА_1 звернувся з заявою до Управління для призначення грошової допомоги на шестимісячний строк. У заяві відповідачем серед членів сім'ї зазначено себе - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дружину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У графі про місце роботи відповідачем власноруч вказано, що ні він, ні дружина не працюють, а у графі з інформацією про наявність у будь-кого з членів сім'ї у власності житла в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані, вказано що таке житло відсутнє.

Рішенням Управління від 26.05.2021 року відповідачу було призначено грошову допомогу строком з 17.05.2021 року по 16.07.2021 року в розмірі 1 887,00 грн. на місяць, з 17.07.2021 року по 16.09.2021 року в розмірі 1 663,00 грн. на місяць, з 17.09.2021 року по 16.11.2021 року в розмірі 1 442,00 грн. на місяць.

18.10.2021 року за результатами вибіркової перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.10.2021 виявлено, що відповідач при звернення 17.05.2021 року не повідомив Управління про володіння частиною житлового приміщення його дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 07.05.2021 № 3-107 (право власності даної частини майна було припинено на підставі договору купівлі-продажу від 10.06.2021 року № 2559).

12.10.2021 року Управлінням прийнято рішення про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 . Внаслідок недостовірної інформації відповідачу були надміру нараховані бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 17.05.2021 року по 31.10.2021 року. Відповідно до розрахунку, сума переплати грошової допомоги за період з 01.05.2021 року по 31.10.2021 року, склала 9 237 грн. 54 коп.

13.10.2021 року за вих. № 06-3456, 07.05.2024 року за вих. № 04-01.06/3419 відповідачу було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. Одна станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 9 237 грн. 54 коп. повернута не була.

У зв'язку з викладеним, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.05.2021 року по 31.10.2021 року в розмірі 9 237 грн. 54 коп., а також витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 028,00 грн.

Ухвалою суду від 13.08.2024 року відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду в судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

У судове засідання представник позивача не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 зареєстрованим постійним місцем проживання якого є тимчасово окупована територія м. Донецьк, Донецької області, повідомлений про розгляд справи шляхом подачі оголошення на офіційному сайті «Судова влада», а також шляхом направлення рекомендованої кореспонденції за фактичним місцем проживання внутрішньо переміщеної особи в м. Запоріжжя.

У судове засідання відповідач не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений судом своєчасно та належним чином, причини його неявки суду не відомі. Відзиву на позов та будь-яких інших заяв, клопотань відповідач до суду не надав.

Приймаючи до уваги те, що судом виконані вимоги щодо повідомлення відповідача про розгляд справи у спосіб передбачений законом та з огляду на те, що відповідач відзив на позов не подала, суд вважає за можливе постановити по справі судове рішення на підставі письмових доказів, які наявні у справі.

Ухвалою суду від 07.01.2025 року зазначений позов вирішено розглянути заочно на підставі наявних у справі доказів.

Фіксування судового процесу технічними засобами не проводилось відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, судом встановлені наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності.

Згідно зі ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. ст. 76, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на обліку Управління соціального захисту населення Запорізької міської ади по Комунарському району перебувала особова справа ОСОБА_1 , отримувача щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником Запорізької міської ради по Комунарському району, серед іншого, Управління соціального захисту населення (а.с. 17-20).

Відповідач є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та стала на облік в Управлінні, згідно з довідкою від 13.05.2021 року № 2327-5000358507 (а.с. 8).

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на момент виникнення спірних відносин регламентував «Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505.

Відповідно до п. 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Згідно з п. 3 Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї.

Пунктом 5 Порядку № 505 встановлено, що призначення і виплата грошової допомоги здійснюється уповноваженим органом за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї, а згідно з п. 3 преамбули Постанови № 505 фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та відшкодування витрат акціонерному товариству «Укрпошта» за надання послуг, пов'язаних з виплатою та доставкою зазначеної грошової допомоги, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога.

Перелік документів, передбачено абзацом 2 п. 5 Порядку № 558, які подаються для призначення грошової допомоги.

Згідно з абзацом 11 п. 5 Порядку № 558 у заяві для призначення грошової допомоги крім іншого зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги та, між іншого, наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

17.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Управління для призначення грошової допомоги на шестимісячний строк. У заяві відповідачем серед членів сім'ї зазначено себе - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дружину - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . У графі про місце роботи відповідачем власноруч вказано що ні він, ні дружина не працюють, а у графі з інформацією про наявність у будь кого з членів сім'ї у власності житла в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані вказано що таке житло відсутнє (а.с. 16).

Пунктом 7 Порядку № 505 передбачено, що якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім ... студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості ... протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Рішенням Управління від 26.05.2021 року відповідачу було призначено грошову допомогу строком з 17.05.2021 року по 16.07.2021 року в розмірі 1 887,00 грн. на місяць, з 17.07.2021 року по 16.09.2021 року в розмірі 1 663,00 грн. на місяць, з 17.09.2021 року по 16.11.2021 року в розмірі 1 442,00 грн. на місяць (а.с. 9).

Пунктом 10 Порядку № 505 передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

08.10.2021 року за результатами вибіркової перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.10.2021 виявлено, що відповідач при зверненні 17.05.2021 року не повідомив Управління про володіння частиною житлового приміщення його дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , згідно з свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 07.05.2021 № 3-107 (право власності даної частини майна було припинено на підставі договору купівлі-продажу від 10.06.2021 року № 2559) (а.с. 10, 15).

Згідно з п. 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти , що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану .

Пунктом 12 Порядку № 505 встановлено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Згідно з абзацом 3 п. 11 Порядку № 505 суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються:

-уповноваженим представником сім'ї самостійно;

-за згодою уповноваженого представника сім'ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової допомоги;

-за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

12.10.2021 року Управлінням прийнято рішенням про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 (а.с. 12).

Отже, в наслідок подання недостовірної інформації відповідачу були надміру нараховані бюджетні кошти у вигляді щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 17.05.2021 року по 31.10.2021 року.

Відповідно до розрахунку сума переплати грошової допомоги за період з 01.05.2021 року по 31.10.2021 року склала 9 237 грн. 54 коп. (а.с. 14).

07.05.2024 року за вих. № 04-01.06/3419 відповідачу було скеровано повідомлення з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти (а.с. 13). Однак станом на момент подання заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 9 237 грн. 54 коп. ОСОБА_1 повернута не була.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної адресної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Отже, відповідач в порушення абзацу 11 п. 5 Порядку № 558 не виконав свого обов'язку та не повідомив позивача про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, а тому суд приходить до висновку про безпідставне отримання адресної допомоги відповідачем та наявність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Враховуючи викладене, відсутність заперечень з боку відповідача, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача також необхідно стягнути понесені судові витрати в сумі 3 028,00 грн.

Керуючись ст. ст. 141, 258, 259, 263-265, 268, 273-274, 279, 280-282 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_4 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438, адреса: 69035, м. Запоріжжя, пр. Маяковського, буд. 3) надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.05.2021 року по 31.10.2021 року в розмірі 9 237 (дев'ять тисяч двісті тридцять сім) грн. 54 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_4 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438, адреса: 69035, м. Запоріжжя, пр. Маяковського, буд. 3) суму сплаченого судового збору в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на поданні заяви про його поновлення якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Повний текст рішення складено 07 січня 2025 року.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя В.Б. Кулик