Справа № 645/152/25
Провадження № 2-о/645/38/25
13 січня 2025 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі судді Лисенко О.О., вирішуючи питання відкриття провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Харківської міської ради, про визнання особи обмежено дієздатною та призначення піклувальника, -
09.01.2025 заявник звернувся до Фрунзенського районного суду м. Харкова із вищевказаною заявою в порядку окремого провадження, у якій просить суд:
- визнати обмежено дієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає АДРЕСА_1 та призначити йому піклувальника.
- призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований та проживає: АДРЕСА_2 піклувальником обмежено дієздатного ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Заяву обґрунтовує тим, що ОСОБА_3 , який є рідним батьком заявника - є особою з встановленою другою групою, інвалідності з 24.07.2018 року, м. Харкова безстроково, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією № 957222 серії 12 ААА Харківської обласної державної адміністрації Управління охорони здоров'я Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний центр медико соціальної експертизи» Немишлянської міжнародної медико соціально експертною комісією. З Висновку про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з огляду на непрофесійній основі №2763 від 15 листопада 2024 року вбачається, що рекомендовані соціальні послуги денного огляду, догляду вдома, паліативного догляду вдома, отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.
Заявник зазначає, що його батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_4 розлучились 03.12.2024. Рідна сестра заявника - ОСОБА_5 , має на своєму повному утримання сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який має ІІ групу інвалідності з дитинства, сестра утримує сина самостійно так як батько дитини помер. Отже, відсутні інші близькі особи, які могли здійснювати опіку за його батьком - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання останнього обмежено дієздатним.
Заявник зазначає, що у наслідок повномасштабного вторгнення збройних сил російської федерації на суверенну територію Україну його батьку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було завдано стрес, останній має побоювання за свою безпеку, через, що були порушені його нормальні життєві зв'язки та погіршився стан. Батько заявника почав замикатися в собі, має постійні депресії, з'явилася втрата свідомості через стрес, з'явилися проблеми з пам'яттю через що, останній не здатен до самообслуговування і потребує постійної сторонньої допомоги, догляду та піклування. Крім того, під час хвороби у нього з'явилися психічний розлади він інколи втрачає орієнтацію, у зв'язку із чим не розуміє де знаходиться, має швидко мінливий емоційний настрій від агресії до втоми та виснаження. Стан здоров'я батька заявника з кожним днем погіршуєтьс, через хворобу останній не може орієнтуватися в простих життєвих ситуаціях потребує постійного стороннього догляду та турботи. Враховуючи вищевказані характеризуючи та фактичні дані щодо батька ОСОБА_3 , а також його поведінку в побуті, спосіб життя змусили заявника звернутися до суду з заявою про визнання обмежено дієздатним громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановлення над ним піклування з метою забезпечення його особистих немайнових та майнових інтересів, забезпечення його доглядом і лікуванням, так як він за станом здоров'я не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а також не може самостійно набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати. створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно виконувати їх та нести відповідальність, не розуміє обставин, що відбуваються навколо неї, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих, самостійно вийти з дому.
Заявник бажає доглядати за батьком і бути його піклувальником, зазначає, що має задовільний стан здоров'я, офіційно працевлаштований та отримує дохід (заробіток). Отже, заявник, як особа, яка перебуває у родинних відносинах з батьком ОСОБА_3 , проживаючи з ним разом має реальну та дійсну можливість виконувати обов'язки піклувальника (опікуна).
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями, 09.01.2025 справу передано на розгляд головуючому судді Лисенко О.О.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України суд відкриває провадження протягом п'яти днів з дня надходження позовної заяви. Якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суд відкриває провадження не пізніше наступного дня з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Суддя, дослідивши матеріали заяви вважає, що заяву слід залишити без руху, так як вона не відповідає вимогам ЦПК України, виходячи з наступного.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Частиною 1 статті 14 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 297 ЦПК України у заяві про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи мають бути викладені обставини, що свідчать про психічний розлад, істотно впливають на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, чи обставини, що підтверджують дії, внаслідок яких фізична особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо, поставила себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.
Предметом доказування в даній категорії справ є: наявність хронічного, стійкого психічного розладу; факти, що підтверджують, що громадянин не може розуміти значення своїх дій та керувати ними; причинний зв'язок між психічним розладом і тим, що громадянин не здатний усвідомлювати значення своїх дій керувати ними; досягнення встановленого законом віку громадянином, відносно якого ставиться питання про визначення його недієздатним; інші обставини; висновок судово-психіатричної експертизи; довідки з медичної установи; довідки про постановку на облік у психіатричній установі; виписка з історії хвороби.
Усі доводи і докази щодо предмету доказування мають бути чітко і детально викладені заявником у поданій заяві.
Як роз'яснено у постанові Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 25.05.1998 зазначено, що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров'я, виписка з історії хвороби й інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами.
Разом з тим, до матеріалів заяви заявником не долучено медичної документації щодо психічного стану здоров'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які мали підтвердити хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (медичні довідки про психічний стан здоров'я, перебування на обліку лікаря-психіатра, проходження лікування в умовах стаціонару (виписний епікриз) інше).
Суд лише за наявністю таких доказів та достатніх даних про розлад психічного здоров'я фізичної особи (ст. 298 ЦПК України) призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу і відсутність зазначених даних позбавить суд в подальшому вирішити питання щодо призначення судово-психіатричної експертизи - одної з найважливіших процесуальних дій, яка має бути проведена в ході підготовки до судового розгляду справ про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, чого в свою чергу вимагає ч. 1 ст. 298 ЦПК України.
Призначення такої експертизи тільки на підставі заяви про визнання особи обмежено дієздатною без достатньо обґрунтованих припущень про наявність у хвороби станом на день розгляду заяви, буде порушенням прав, гарантованих їй ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 64 Конституції України.
Окрім того, до заяви не долучено вмотивованого клопотання про призначення експертизи щодо встановлення психічного стану особи.
Згідно з ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд вирішує питання щодо призначення над недієздатною особою піклувальника або опікуна не інакше, як за поданням органу опіки та піклування.
Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки (стаття 55 ЦК України).
У відповідності до ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Отже, призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов'язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.
Крім того, особа, яка виявила бажання виконувати обов'язки опікуна ( піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна ( піклувальника).
Пунктом 3.3 частини 3 Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді від 17 червня 1999 року, визначений перелік документів за наявності яких орган опіки та піклування призначає опікуна, а саме: рішення суду про визнання громадянина недієздатним, акт обстеження умов проживання особи, що потребує опіки, опис її майна та майбутнього опікуна, довідки про стан здоров'я особи, яка потребує опіки та її опікуна, довідки про судимість майбутнього опікуна.
Тобто, нормами законодавства передбачено чіткий перелік документів та порядок призначення над недієздатними особами опіки.
Статтею 64 ЦК України та пунктом 3.2 Правил опіки та піклування, затверджених Наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року №34/166/131/88, визначено обставини, які унеможливлюють призначення певної особи опікуном, серед яких опікунами не можуть бути особи, які: визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню.
В матеріалах поданої заяви відсутні відомості щодо того, що заявник може бути піклувальником: відсутній медичний висновок про те, що за станом здоров'я заявник може бути піклувальником, характеристика (з місця роботи або місця проживання) заявника, акт обстеження матеріально-побутових умов проживання, не додано висновок органу опіки та піклування про доцільність призначення опікуном ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за наявності якого у відповідності до положень ч.1 ст.60 ЦК України можливе встановлення опіки, а також доказів того, що він звертався з приводу цього питання до органу опіки та піклування.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищезазначені обставини, суддя позбавлений можливості вирішити питання відкриття провадження у справі, а тому заяву слід залишити без руху та надати заявниці строк на усунення недоліків.
Таким чином, текст заяви, по формі та змісту відповідно до ст. 175 ЦПК України з урахуванням змін, внесених ЗУ 3200-ІХ від 29.06.2023, який набрав чинності 18.10.2023, повинен бути наданий суду разом з копіями відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі з дотриманням вимог абз. 1 ч. 1 ст. 177 ЦПК України або з дотриманням вимог абз. 2 ч. 1 ст. 177 ЦПК України у разі подання до суду заяви з урахуванням виправлених недоліків в електронній формі через електронний кабінет.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 177, 185, 260-261, 353 ЦПК України, суддя, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування виконавчого комітету Харківської міської ради, про визнання особи обмежено дієздатною та призначення піклувальника - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків заяви, але не більше п'яти днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Роз'яснити заявнику, що в разі якщо у вказаний строк недоліки заяви, зазначені у даній ухвалі, не будуть усунені, заява буде визнана неподаною та повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://fr.hr.court.gov.ua. на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Суддя О.О. Лисенко