Справа № 638/106/25
Провадження № 3/638/35/25
Іменем України
08 січня 2025 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Тимченко А.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла з Харківського районного управління поліції №3 ГУ НП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
встановив:
З Харківського районного управління поліції №3 ГУНП в Харківській області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 26.12.2024 року серії ВАВ №031207 26.12.2024 близько 16 год. за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив сварку з співмешканкою гр. ОСОБА_2 , в ході сварки висловлювався нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою , чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру.
Дослідивши матеріали справи суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 26.12.2024 року серії ВАВ №031207, складеного відносно ОСОБА_1 та доданих матеріалів, що надійшли до суду, надані документи наявні в копіях, не завірених належним чином, зокрема частина документів не містить підпису осіб, які склали документ.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що зазначений адміністративний матеріал не може бути розглянутий в суді.
Таким чином, адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП підлягає поверненню до Харківського районного управління поліції №3 ГУ НП в Харківській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 245, 278 КУпАП, суддя,-
постановив:
Адміністративний матеріал щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч ч. 1 ст. 173-2 КУпАП , повернути до Харківського районного управління поліції №3 ГУ НП в Харківській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.М.Тимченко