Рішення від 10.01.2025 по справі 420/17365/24

Справа № 420/17365/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 04.06.2024 надійшов позов ОСОБА_1 до Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якому позивач просить суд: визнати нечинним та скасувати рішення Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), оформлене листом від 24 травня 2024 року № 1267/24.25-50, про відкладення державної реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та про призначення дати реєстрації на 27 серпня 2024 року.

Ухвалою від 11.06.2024 позов ОСОБА_1 залишено без руху.

12.06.2024 до суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, однак не надано адміністративного позову з уточненими позовними вимогами для суду та відповідно до кількості учасників у справі або доказів надсилання її копії іншим учасникам справи (у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет).

Ухвалою суду від 20.06.2024 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків позову.

25.06.2024 року від позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позову. У вказаній заяві позивач просить суд визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), оформлений листом від 24 травня 2024 року № 1267/24.25-50, про відкладення державної реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та про призначення дати реєстрації на 27 серпня 2024 року.

Ухвалою суду від 10.07.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження по справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог в адміністративному позові зазначено, що 15 травня 2024 року через застосунок «Дія» позивач звернувся до Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою № 20240515-188176:2 про державну реєстрацію шлюбу із ОСОБА_2 . Для проведення реєстрації шлюбу сплачено 0,85 грн. за квитанцією від 15 травня 2024 року. У день реєстрації шлюбу 24 травня 2024 року відповідач в особі виконуючої обов'язки начальника Малиновського РАЦС Подмазко Дар'ї Олександрівни вручив індивідуальний акт, оформлений листом від 24 травня 2024 року № 1267/24.25-50 про відкладення державної реєстрації шлюбу та про призначення дати реєстрації на 27 серпня 2024 року. Відповідач у листі від 24 травня 2024 року № 1267/24.25-50 в обґрунтування індивідуального акта послався на ч. 3 ст. 32 СК України. Перелік перешкод до реєстрації шлюбу конкретизований у ч. 1, ч. 2 та ч. 3 ст. 39 СК України. Наведений перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. Відповідач проігнорував норму закону, яка вимагає обґрунтувати індивідуальний акт доказами - відомостями про наявність перешкод до реєстрації шлюбу.

Також позивач у позовній заяві посилаючись на його тривале знайомство з ОСОБА_2 та стан його здоров'я, зазначив, що вважає індивідуальний акт Малиновського РАЦС, оформлений листом рід 24 травня 2024 року № 1267/24.25-50, про відкладення державної реєстрації шлюбу та про призначення дати реєстрації на 27 серпня 2024 року є безпідставним, необґрунтованим і протиправним, є втручанням у його особисте і сімейне життя (всупереч нормам ст. 32 Конституції України), тому має бути визнаний протиправним та скасований у судовому порядку.

Документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження» від 10.07.24 по справі №420/17365/24 було надіслано одержувачу Малиновський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в його електронний кабінет, дата доставки: 10.07.24 в 22:05, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 70зв.).

Відповідач у встановлений судом в ухвалі від 10.07.2024 року строк та на час прийняття рішення відзив на позовну заяву та/або заяву про продовження процесуальних строків не подав.

Відповідно ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , 16.05.2024 року через застосунок «Дія» подали до Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) заяву про державну реєстрацію шлюбу №20240515-188176-2 (а.с. 45-48). В заяві визначено дату та час державної реєстрації шлюбу - 24.05.2024, 11:10.

15.05.2024 року згідно квитанції №WE-BUJ9Q656W0-ER позивачем сплачено за державну реєстрацію шлюбу 0,85 грн. (а.с. 49).

24.05.2024 року В.о. начальника Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Д.Подмазко видано ОСОБА_1 рішення №1267/24.25-50 про відкладення державної реєстрації шлюбу та призначення дати державної реєстрації шлюбу на 27 серпня 2024 року (а.с. 60).

Позивач вважає протиправним рішення Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 24 травня 2024 року №1267/24.25-50 та звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначено в Законі України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року № 2398-VI (далі Закон №2398-VI).

Відповідно до ст. 2 Закону №2398-VI, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків (ч.1). Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч.2).

В ч.1 ст. 6 Закону №2398-VI, зазначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлюють та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно ст. 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1). Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч.2). Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3).

В ст. 14 Закону №2398-VI визначено, що для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява до органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими (ч.1). Орган державної реєстрації актів цивільного стану, що прийняв заяву про реєстрацію шлюбу, зобов'язаний ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків, обов'язком повідомити один одному про стан свого здоров'я, попередити наречених про відповідальність за приховання відомостей про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу (ч.3). Державна реєстрація шлюбу проводиться після закінчення одного місяця з дня подання нареченими заяви про державну реєстрацію шлюбу. За наявності поважної причини і з дозволу керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану державна реєстрація шлюбу проводиться до закінчення зазначеного строку (ч.4). У разі вагітності нареченої, народження нею дитини та якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого, державна реєстрація шлюбу проводиться в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця (ч.5). Якщо є відомості про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти таку реєстрацію, але не більш як на три місяці (ч.6).

Приписами ст. 36 СК України визначено, що шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя. Шлюб не може бути підставою для надання особі пільг чи переваг, а також для обмеження її прав та свобод, які встановлені Конституцією і законами України.

З дослідженого судом рішення відповідача від 24 травня 2024 року №1267/24.25-50 вбачається наявність посилання на ч. 3 ст. 32 СК України.

В ч. 3 ст. 32 СК України зазначено, що якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більш як на три місяці. Рішення про таке відкладення може бути оскаржене до суду.

Приписами п. 10 розділу 2 глави ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 № 3307/5) (в редакції чинній станом на дату виниклих правовідносин) (далі Правила № 3307/5) передбачено, що якщо є відомості про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти таку реєстрацію, але не більш як на три місяці. Про відстрочку державної реєстрації шлюбу повідомляються наречені. Рішення про таке відкладення державної реєстрації шлюбу може бути оскаржене в судовому порядку.

З аналізу вказаних вище приписів законодавства вбачається, що якщо є відомості про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти реєстрацію шлюбу про що приймається рішення та повідомляються наречені.

В дослідженому судом рішенні в.о. начальника Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Д. Подмазко, №1267/24.25-50 від 24.05.2024 року зазначено, що « 17.05.2024 року Малиновським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), прийнято заяву №20240515-188176-2 від ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , про державну реєстрацію шлюбу, подано через портал Дія та зареєстровано за №802/24.25-50, в даній заяві Вами обрано дату державної реєстрації шлюбу 24.05.2024 р.

Відповідно до ч. 3 ст. 32 Сімейного Кодексу України, керівник органу державної реєстрації актів цивільного стану може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більш як на три місяці. Рішення про таке відкладення може бути оскаржене до суду.

На підставі вищевикладеного Малиновський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відкладає державну реєстрацію Вашого шлюбу та призначає дату державної реєстрації шлюбу на 27 серпня 2024 року» (а.с. 60).

Надаючи оцінку вказаному рішенню відповідача суд зазначає, що рішення №1267/24.25-50 від 24.05.2024 року не містять в собі зазначення норми діючого законодавства та посилання на підстави та докази, з дослідження змісту яких, відповідач дійшов висновку про наявність перешкод для укладення шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Отже рішення №1267/24.25-50 від 24.05.2024 року є не вмотивованим оскільки в ньому не наведені належні і достатні мотиви та підстави перешкоди до укладення шлюбу між позивачем та його нареченою.

Також суд звертає увагу, що під час розгляду справи відповідачем до суду не надано відомостей або доказів, які б вказували на існування обґрунтованого сумніву або законодавчо визначених підстав, які згідно норм діючого законодавства є перешкодою для проведення реєстрації шлюбу позивача та ОСОБА_2 24 травня 2024 року згідно їх заяви від 16.05.2024 року.

Вказані обставини, на переконання суду, свідчать про те, що відповідачем було прийнято протиправне рішення про відкладення реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , оскільки таке рішення не ґрунтується на нормах діючого законодавства. Відтак рішення відповідача є протиправним та таким, що прийнято за відсутності законодавчо визначених підстав.

Таким чином враховуючи вище викладене та встановлені під час розгляду справи обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 24 травня 2024 року № 1267/24.25-50, про відкладення державної реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та про призначення дати реєстрації на 27 серпня 2024 року.

Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивач при зверненні до суду з позовом сплатив 969,00 грн судового збору, що підтверджується квитанцією № 7610-0981-1365-5731 від 04.06.2024 року (а.с. 44).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволенням позову, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) судовий в розмірі 969,00 грн.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасування рішення Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 24 травня 2024 року № 1267/24.25-50, про відкладення державної реєстрації шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та про призначення дати реєстрації на 27 серпня 2024 року.

Стягнути з Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) за рахунок бюджетних асигнувань Малиновського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 969,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Малиновський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Успенська, 60, м. Одеса, 65045, код ЄДРПОУ 37946466)

Суддя O.A. Вовченко