Рішення від 10.01.2025 по справі 420/23708/24

Справа № 420/23708/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частини НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся з позовною заявою до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби Украйни (військова частини НОМЕР_2 ), в якій просить:

- визнати протиправними дії НОМЕР_3 прикордонного загону Державної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо ненарахування ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в повному обсязі за лютий 2022 року;

- зобов'язати НОМЕР_3 прикордонний загін Державної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову грошову винагороду передбачену Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за лютий місяць 2022 року з розрахунку 30 000 щомісячно з урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченого грошового забезпечення за весь час затримки виплати з 24.02.2022 року по день фактичної виплати.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що у лютому 2022 року йому протиправно нараховано додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 30000 грн пропорційно до кількості днів служби.

Відповідач із заявленими вимогами не погодився та зазначив, що позивачу за лютий 2022 року додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 30000 грн нараховано пропорційно до кількості днів служби, а саме з 24.02.2022 до 28.02.2022, тобто за 5 днів. Підстави для пропорційного нарахування передбачені Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 та наказом Адміністрації ДПСУ від 31.03.2022 № 164 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168». У задоволенні позову просив відмовити.

Ухвалою суду від 05.08.2024 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд установив наступне.

Позивач проходив військову службу у НОМЕР_4 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (військова частини НОМЕР_2 ).

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 19.07.2024 року № 589-ОС 19.07.2024 року позивача виключено зі списків особового складу у зв'язку зі звільненням з військової служби.

У лютому 2022 року позивачу виплачено додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 30000 грн пропорційно до кількості днів служби, а саме з 24.02.2022 до 28.02.2022, тобто за 5 днів.

Позивач вважає, що він має право на додаткову грошову винагороду у розмірі 30000 грн за лютий 2022 року повністю, оскільки, на його думку, Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у редакції станом на дату виникнення спору, не передбачено пропорційності для цього виду винагороди.

Відповідач вважає, що Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та наказом Адміністрації ДПСУ від 31.03.2022 № 164 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» чітко регламентовано пропорційність виплати до кількості днів служби цієї винагороди.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини першої статті 6 Закону України від 03 квітня 2003 року №661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону №661-IV до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Статтею 16 Закону №661-IV визначено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ), дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У частині другій статті 9 Закону №2011-XII установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 22.05.2022 № 2263-IX, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 07.02.2023 року №2915-IX, від 01.05.2023 № 254/2023, від 27.07.2023 №734/2023, від 06.11.2023 №734/2023, від 05.02.2024 року № 49/2024, від 06.05.2024 №271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024 воєнний стан продовжено, зокрема з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.

Одночасно із введенням воєнного стану, з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, Указом Президента України №69/2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Цим же Указом надано доручення Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 “Про введення воєнного стану в Україні» та №69 “Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнято Постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», пунктом 1 якої (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

З аналізу пункту 1 Постанови КМУ №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», який викладений вище, суд робить висновок, що Кабінет Міністрів України чітко визначив два види додаткової винагороди військовослужбовцям, а саме: 30000 грн щомісячно; збільшену до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виходячи із того, що винагорода 30000 грн визначена без прив'язки до пропорційності, тобто є сталою, а також те, що підлягала виплаті щомісячно, відповідач протиправно виплатив позивачеві тільки частину із цієї суми із розрахунку за період з 24.02.2022 - 28.02.2022.

Щодо посилання відповідача на наказ Адміністрації ДПСУ від 31.03.2022 № 164 «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», який таку пропорційність передбачає, то суд відхиляє ці обґрунтування з огляду на те, що розмір додаткової винагороди визначений саме Постановою КМУ № 168, що відповідає статті 9 Закону №2011-XII.

Окрім того, відповідно до ст. 19 Закону України «Про правотворчу діяльність» від 28.08.2023 року № 3354-IX за ієрархічною підпорядкованістю у системі нормативно-правових актів Постанова Кабінету Міністрів України № 168 є вищою за юридичною силою, а наказ Адміністрації ДПСУ № 164 є відомчим актом, який прийнятий на її виконання.

З огляду на те, що передбачена наказом пропорційність фактично впливає на розмір встановленої постановою винагороди, суд керується саме приписами Постанови Кабінету Міністрів України № 168, яка станом на дату спірних правовідносин передбачала сталий щомісячний характер винагороди у розмірі 30000 грн.

Вимога про нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати сум грошового забезпечення відповідно до Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабміну України від 21 лютого 2001 року №159 підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Стаття 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ (далі Закон № 2050-ІІІ) визначає, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі № 2050-ІІІ необхідно розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до статті 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно зі статтею 4 Закону № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Так, у випадку бездіяльності власника або уповноваженого ним органу щодо нарахування та виплати громадянину індексації заробітної плати, така особа має право на компенсацію втрати доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати за умови зобов'язання власника або уповноваженого ним органу здійснити донарахування належних громадянину сум доходів.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у Постанові від 15.10.2020 року у справі № 240/11882/19.

Таким чином, позивач має право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків виплати додаткової грошової винагороди за лютий 2022 року на суму невиплаченої додаткової грошової винагороди за весь час затримки з 24.02.2022 по день фактичної виплати.

Таким чином, суд погоджується із позивачем та приходить до висновку про обґрунтованість позову.

Судовий збір розподілу не підлягає, оскільки позивач звільнений від його сплати.

Керуючись ст.ст. 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії НОМЕР_3 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) щодо ненарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 ) додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в повному обсязі за лютий 2022 року.

Зобов'язати НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 невиплачену частину додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за лютий 2022 року у розмірі 30000,00 грн (тридцять тисяч гривень), з урахуванням виплаченої суми за період з 24.02.2022 - 28.02.2022 року.

Зобов'язати НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за лютий 2022 року, за весь час затримки з 24.02.2022 року по день фактичної виплати.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов