Рішення від 09.01.2025 по справі 420/36048/24

Справа № 420/36048/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 21 листопада 2024 року надійшов позов Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 , в якому позивач просить cтягнути з ФО-ПП ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) суму заборгованості:

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об?єктів нежитлової нерухомості - 737 710,62 грн., на бюджетний рахунок - UA938999980314010512000015652 банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Виголянська сільська ТГ /18010300.

Адміністративний позов мотивовано наступним

Позивач зазначає, що станом на дату подання цієї заяви, відповідно до довідки розрахунку заборгованості до бюджету, розрахунку податкового боргу та інтегрованих карток платника (ІКП) (додаються), податкова заборгованість/недоїмка у ФО-ПП ОСОБА_1 перед бюджетом складає - 737 710,62 грн. з яких: заборгованість перед бюджетом по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (к/б 18010300) становить 737 710,62 грн., яка виникла в результаті, а саме: податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №2019649-2407-1554 від 23.12.2022 року у сумі - 5 307,60 грн. (основний платіж); податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №2019648-2407-1554 від 23.12.2022 року у сумі - 4 522,80 грн. (основний платіж); податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №0824648-2407-1554 від 05.04.2023 року у сумі - 48 997,00 грн. (основний платіж); податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №0824652-2407-1554 від 05.04.2023 року у сумі - 57 499,00 грн. (основний платіж); податкове повідомлення-рішення (форма «Ц») №2817143-2407-1554- UA51100090000094901 від 26.07.2023 року у сумі - 39 696,00 грн. (основний платіж); податкове повідомлення-рішення (форма «Ц») №2817144-2407-1554- UA51100090000094901 від 26.07.2023 року у сумі - 28 643,42 грн. (основний платіж); податкове повідомлення-рішення; (форма «Ц») №0204241-2407-1554- UA51100090000094901 від 29.04.2024 року у сумі - 443 272,00 грн. (основний платіж); податкове повідомлення-рішення (форма «Ц») №0204242-2407-1554- UA51100090000094901 від 29.04.2024 року у сумі - 50 504,60 грн. (основний платіж); податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №0204243-2407-1554- UA51100090000094901 від 29.04.2024 року у сумі - 59 268,20 грн. (основний платіж).

Таким чином, враховуючи те, що несплата коштів до бюджету завдає шкоди інтересам держави, керуючись пп.191.1.22. п.191.1 ст.191, пп.20.1.34. п.20.1. ст.20, п.95.1, п.95.2, п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, позивач просить стягнути суму податкового боргу в загальному розмірі 737 710,62 грн.

Позиція відповідача обґрунтовується наступним

Відповідач не погоджується з заявленими позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначає, що у зв'язку з використанням майна силами оборони ОСОБА_1 до Вигодянської сільської ради Одеського району Одеської області було подано заяву про надання пільги, звільнення від сплати податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023-2024 роки, по наступним об'єктам нерухомого майна: 1) комплекс будівель та споруд № 5, буд. 3 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область; 2) комплекс будівель та споруд № 5, буд. 14 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область; 3) комплекс будівель та споруд № 4, буд. 13 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область; 4) комплекс будівель та споруд № 6, буд. 5 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область; 5) комплекс будівель та споруд № 6, буд. 35 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область.

Так, за заявою поданою в інтересах ОСОБА_1 до Вигодянської сільської ради Одеського району Одеської області, останньою було прийнято рішення № 2063 - VІІІ від 23.12.2024 р. про надання пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Вигодянської сільської територіальної громади з 02.04.2022 року до моменту припинення чи скасування воєнного стану включно, у розмірі 0% за 1 кв.метр (відсотків розміру мінімальної заробітної плати) для фізичної особи ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 . Об'єкти нерухомого майна, на які поширюється пільга: 1) АДРЕСА_2 будівель та споруд № 5, буд. 14, за межами с. Петрове; 3) Одеська область, Одеський район, Вигодянська територіальна громада, комплекс будівель та споруд № 4, буд. 13, за межами с. Петрове; 4) Одеська область, Одеський район, Вигодянська територіальна громада, комплекс будівель та споруд № 6, буд. 5, за межами с. Петрове; 5) Одеська область, Одеський район, Вигодянська територіальна громада, комплекс будівель та споруд № 6, буд. 35, за межами с. Петрове. У зв'язку з чим, в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області було подано заяву про відкликання податкових повідомлень-рішень, прийнятих щодо сплати ОСОБА_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та здійснення перерахунку грошових зобов'язань ОСОБА_1 щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з урахуванням наявної пільги. Отже, вказані обставини спростовують заявлені позовні вимоги позивача.

Крім того відповідач зазначає, що наведені об'єкти у податкових повідомленнях-рішеннях не відповідають даним Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та не зареєстровані за ОСОБА_1 . Податкова зобов'язана керуватись виключно даними з ДРРП та об'єкти в податкових повідомленнях-рішеннях зобов'язані йому відповідати. В даному випадку у рішеннях зазначені інші об'єкти, відмінні від ДРРП. Позивачем не надано до суду будь-яких документів, які б свідчили про наявність помилки, технічної описки та намагання її виправити, отже, з вказаного вбачається, що податкові зобов'язання нараховані по об'єктам нерухомого мана, яке не належать ОСОБА_1 на праві приватної власності.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.

16 грудня 2024 року від відповідача до суду надійшов відзив на позов (вхід. № ЕС/74482/24).

30 грудня 2024 року від відповідача до суду надійшли додаткові пояснення з доданими доказами (вхід. № ЕС/79144/24).

Станом на 09 січня 2025 року, інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Фізична особа платник податків ОСОБА_1 (далі ЦП-РР ОСОБА_1 , Відповідач) є платником податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .

За даними Головного управління ДПС в Одеській області, станом на момент звернення до суду, відповідно до довідки розрахунку заборгованості до бюджету, розрахунку податкового боргу та інтегрованих карток платника (ІКП) (додаються), податкова заборгованість/недоїмка у ФО-ПП ОСОБА_1 перед бюджетом складає - 737 710,62 грн. з яких: заборгованість перед бюджетом по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (к/б 18010300) становить 737 710,62 грн., яка виникла в результаті нарахувань згідно податкових повідомлень-рішень:

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №2019649-2407-1554 від 23.12.2022 року у сумі - 5 307,60 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №2019648-2407-1554 від 23.12.2022 року у сумі - 4 522,80 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №0824648-2407-1554 від 05.04.2023 року у сумі - 48 997,00 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №0824652-2407-1554 від 05.04.2023 року у сумі - 57 499,00 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ц») №2817143-2407-1554- UA51100090000094901 від 26.07.2023 року у сумі - 39 696,00 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ц») №2817144-2407-1554- UA51100090000094901 від 26.07.2023 року у сумі - 28 643,42 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення; (форма «Ц») №0204241-2407-1554- UA51100090000094901 від 29.04.2024 року у сумі - 443 272,00 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ц») №0204242-2407-1554- UA51100090000094901 від 29.04.2024 року у сумі - 50 504,60 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №0204243-2407-1554- UA51100090000094901 від 29.04.2024 року у сумі - 59 268,20 грн. (основний платіж).

У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №0014970-1307-1532 від 24.05.2023 року.

У встановлений Податковим кодексом України строк, відповідачем самостійно узгоджену суму податкового зобов'язання не сплачено, у зв'язку з чим, Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до суду з даною позовною заявою.

Релевантні джерела права та висновки суду

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України).

Відповідно до п.14.1.137 ст.14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Контролюючий орган має право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджету та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.

Згідно п.15.1. ст.15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Пунктом 16.1.4. п.16.1. ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.54.1. ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п.56.11. ст.56 ПК України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно п.57.1. ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України, «грошове зобов'язання платника податків» - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Правовими положенням пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України передбачено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 ПК України.

Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Також податкова вимога надсилається (вручається) коли платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст.59 Податкового кодексу України).

Підпунктом 14.1.153 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що податкова вимога - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Пунктом 59.5 ст.59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно з п.95.1 ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі, однак не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Джерела погашення податкового боргу платника податку визначені нормами ст.87 ПК України. Крім того, в силу приписів п.87.9 ст.87 цього Кодексу у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст.95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Підпунктом 20.1.34. п.20.1 ст.20 ПК України визначено право контролюючих органів у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.

Відповідно до абз.1 п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з п.95.4 ст.95 ПК України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Системний аналіз наведених норм матеріального права свідчить про те, що контролюючий орган може звернутися до адміністративного суду з позовом про стягнення податкового боргу з платників податків із дотриманням відповідних умов, встановлених пунктом 95.2 статті 95 ПК України, які надають право на примусове стягнення податкового боргу, у разі, якщо платник податку не сплатив узгоджену суму грошового зобов'язання протягом 60 днів після направлення платникові податків податкової вимоги.

При цьому, частиною третьою статті 73 КАС України визначено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Отже, зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, тому предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку; встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених ПК України, тощо.

Позивач зазначає, що заборгованість відповідача, щодо стягнення якої заявлено в позові по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (к/б 18010300) становить 737 710,62 грн., яка виникла в результаті нарахувань згідно податкових повідомлень-рішень:

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №2019649-2407-1554 від 23.12.2022 року у сумі - 5 307,60 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №2019648-2407-1554 від 23.12.2022 року у сумі - 4 522,80 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №0824648-2407-1554 від 05.04.2023 року у сумі - 48 997,00 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №0824652-2407-1554 від 05.04.2023 року у сумі - 57 499,00 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ц») №2817143-2407-1554- UA51100090000094901 від 26.07.2023 року у сумі - 39 696,00 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ц») №2817144-2407-1554- UA51100090000094901 від 26.07.2023 року у сумі - 28 643,42 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення; (форма «Ц») №0204241-2407-1554- UA51100090000094901 від 29.04.2024 року у сумі - 443 272,00 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ц») №0204242-2407-1554- UA51100090000094901 від 29.04.2024 року у сумі - 50 504,60 грн. (основний платіж);

- податкове повідомлення-рішення (форма «Ф») №0204243-2407-1554- UA51100090000094901 від 29.04.2024 року у сумі - 59 268,20 грн. (основний платіж).

Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником об'єктів нерухомого майна, які мають адресу:

1) комплекс будівель та споруд № 5, буд. 3 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область;

2) комплекс будівель та споруд № 5, буд. 14 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область;

3) комплекс будівель та споруд № 4, буд. 13 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область;

4) комплекс будівель та споруд № 6, буд. 5 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область;

5) комплекс будівель та споруд № 6, буд. 35 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область.

Зазначені обставини підтверджуються витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 393563285 від 04.09.2024 року.

Отже, саме по цим об'єктам повинні бути нараховані відповідні податкові зобов'язання та саме ці об'єкти з зазначенням конкретного місцерозташування - юридичної адреси реєстрації мають бути відображені у податкових повідомленнях - рішеннях.

Проте, з наданих до суду та отриманих відповідачем податкових повідомлень-рішень вбачається, наступне:

1. Податкове повідомлення-рішення від 26.07.2023 р. №2817143-2407-1554- UA51100090000094901 стосується об'єкта: АДРЕСА_4 ;

2. Податкове повідомлення-рішення від 26.07.2023 р. №2817144-2407-1554- UA51100090000094901 стосується об'єкта: АДРЕСА_4 ;

3. Податкове повідомлення-рішення від 05.04.2023 р. №0824648-2407-1554 стосується об'єкта: Україна, Одеська, Біляївський район/м. Біляївка, Березань, будинок 14;

4. Податкове повідомлення-рішення від 05.04.2023 р. №0824652-2407-1554 стосується об'єкта: Україна, Одеська, Біляївський район/м. Біляївка, Березань, будинок 5;

5. Податкове повідомлення-рішення від 23.12.2022 р. №2019649-2407-1554 стосується об'єкта: Україна, Одеська, Біляївський район/м. Біляївка, Березань, будинок 5;

6. Податкове повідомлення-рішення від 23.12.2022 р. №2019648-2407-1554 стосується об'єкта: АДРЕСА_5 ;

7. Податкове повідомлення-рішення від 29.04.2024 р. №0204243-2407-1554- UA51100090000094901 стосується об'єкта: АДРЕСА_5 ;

8. Податкове повідомлення-рішення від 29.04.2024 р. №0204241-2407-1554- UA51100090000094901 стосується об'єкта: АДРЕСА_4 ;

9. Податкове повідомлення-рішення від 29.04.2024 р. №0204242-2407-1554- UA51100090000094901 стосується об'єкта: АДРЕСА_5 .

Отже, вказані обставини свідчать про те, що наведені об'єкти у податкових повідомленнях-рішеннях не відповідають даним Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та не зареєстровані за ОСОБА_1 .

При цьому контролюючий орган зобов'язаний керуватись виключно даними з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта та об'єкти в податкових повідомленнях-рішеннях зобов'язані йому відповідати.

В даному випадку у податкових повідомленнях-рішеннях зазначені інші об'єкти, відмінні від даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта. Позивачем не надано до суду будь-яких документів, які б свідчили про наявність помилки, технічної описки та намагання її виправити, отже, з вказаного вбачається, що податкові зобов'язання нараховані по об'єктам нерухомого мана, яке не належать ОСОБА_1 на праві приватної власності.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 8.1 ст. 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Підпунктом 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 ПК України визначено, що до місцевих податків належать податок на майно.

Згідно абзацу 2 п.п. 12.3.7. п. 12.3 ст. 12 ПК України дія абзацу першого цього підпункту не поширюється на прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (з обов'язковим зазначенням кадастрових номерів таких земельних ділянок), а також про внесення змін до таких рішень.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що органи місцевого самоврядування, у випадку забруднення вибухонебезпечними предметами земельних ділянок можуть встановлювати відповідні пільги зі сплати місцевих податків і зборів.

Судом встановлено, що на цій підставі та у зв'язку з використанням майна силами оборони ОСОБА_1 до Вигодянської сільської ради Одеського району Одеської області було подано заяву про надання пільги, звільнення від сплати податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023-2024 роки, по наступним об'єктам нерухомого майна:

1) комплекс будівель та споруд № 5, буд. 3 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область;

2) комплекс будівель та споруд № 5, буд. 14 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область;

3) комплекс будівель та споруд № 4, буд. 13 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область;

4) комплекс будівель та споруд № 6, буд. 5 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область;

5) комплекс будівель та споруд № 6, буд. 35 за адресою Березанська сільська рада, Біляївський район, Одеська область.

Судом встановлено, що за заявою поданою в інтересах ОСОБА_1 до Вигодянської сільської ради Одеського району Одеської області, останньою було прийнято рішення № 2063 - VІІІ від 23.12.2024 р. про надання пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Вигодянської сільської територіальної громади з 02.04.2022 року до моменту припинення чи скасування воєнного стану включно, у розмірі 0% за 1 кв.метр (відсотків розміру мінімальної заробітної плати) для фізичної особи ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 .

Об'єкти нерухомого майна, на які поширюється пільга: 1) Одеська область, Одеський район, Вигодянська територіальна громада, комплекс будівель та споруд № 5, буд. 3, за межами с. Петрове; 2) АДРЕСА_6 будівель та споруд № 4, буд. 13, за межами с. Петрове; 4) Одеська область, Одеський район, Вигодянська територіальна громада, комплекс будівель та споруд № 6, буд. 5, за межами с. Петрове; 5) Одеська область, Одеський район, Вигодянська територіальна громада, комплекс будівель та споруд № 6, буд. 35, за межами с. Петрове.

У зв'язку з чим, в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області було подано заяву про відкликання податкових повідомлень-рішень, прийнятих щодо сплати ОСОБА_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та здійснення перерахунку грошових зобов'язань ОСОБА_1 щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з урахуванням наявної пільги.

Відтак, суд приходить до висновку, що вище встановлені обставини спростовують заявлені позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення з нього податкового боргу.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, не підтвердженими належними та допустимими доказами та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розподіл судових витрат

З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог та згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб'єктом владних повноважень.

Керуючись ст.ст.2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257, 258, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення суми заборгованості по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у загальному розмірі 737 710,62 грн. - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_7 , код РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя С.О. Cтефанов

.