Справа № 420/12798/23
08 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 , подану його представником, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/12798/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 року позовну заяву задоволено частково. Суд вирішив: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплати з 01.07.2021 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром при проведенні її перерахунку та виплати з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року за результатами індексації, проведеної на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої в розмірі 83 % грошового забезпечення та проіндексованої відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
15.09.2023 року зазначене рішення суду набрало законної сили.
20.09.2023 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
30.12.2024 року представником позивача подано заяву в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.
Заява обґрунтована тим, що рішення суду від 15.08.2023 року в частині нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. за період з 01.07.2021 по 28.02.2022 у розмірі 16 000 грн. ( 8 міс. х 2000 грн.) відповідачем не виконується.
У заяві зазначено, що Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 28.09.2023 відкрите виконавче провадження № 72903761 за виконавчим листом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум. У межах ВП № 72903761 у листах до Відділу від 13.10.2023 та від 12.06.2024 відповідач (боржник) пояснює факт невиконання рішення суду наступним: перерахунок пенсії проведено за період з 01.07.2021 по 31.10.2023, але доплата пенсії з 01.07.2021 по 28.02.2022 відсутня, оскільки на підставі рішення суду по справі 420/7685/21 проведено перерахунок пенсії з 01.10.2020 без обмеження її максимальним розміром. Позивач вважає, що доводи боржника про причини невиконання судового рішення стосуються іншої адміністративної справи (420/7685/21) з іншим предметом спору та підставами.
Позивач вказує, що не зважаючи на здійснення старшим державним виконавцем заходів з примусового виконання рішення суду, передбачених ст.ст. 63 та 75 Закону України «Про виконавче провадження», воно залишається не виконаним, що є підставою для встановлення контролю за виконанням судового рішення у порядку ст. 382 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-1 КАС України, в редакції Закону № 4094-IX від 21.11.2024, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Заявник у заяві про встановлення судового контролю не просив здійснювати її розгляд за його участі.
На підставі викладеного, судом здійснюється розгляд заяви у порядку письмового провадження (без виклику сторін).
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/12798/23, суд дійшов наступного.
Під час ухвалення рішення в адміністративній справі №420/12798/23 судом було встановлено, що позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
24.05.2023 року за вх..№14339/Л-1500-23 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою, в якій просив, зокрема: встановити та виплачувати йому з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Листом від 01.06.2023 року №14061-14339/Л-02/8-1500/23 відповідач повідомив, що на підставі рішення суду по справі № 420/13395/20 позивачу 02.03.2021 проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 9732,00 грн, а після перерахунку - 15180,78 грн, тому щомісячна доплата згідно з Постановою № 713 відсутня.
Рішенням від 15.08.2023 року суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплати з 01.07.2021 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
20.09.2023 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 28.09.2023 відкрито виконавче провадження № 72903761 з примусового виконання зазначеного вище виконавчого листа.
Виконавче провадження № 72903761 триває.
У межах виконавчого провадження № 72903761, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 13.10.2023 № 1500-0505-5/145368 повідомлено державного виконавця про виконання рішення суду, зокрема:
Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 по справі № 420/12798/23, яке набрало законної сили 15.09.2023, ОСОБА_1 10.10.2023 проведено нарахування з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
… Перерахунок пенсії проведено за період з 01.07.2021 по 31.10.2023, але доплата пенсії з 01.07.2021 по 28.02.2022 відсутня, оскільки на підставі рішення суду по справі 420/7685/21 проведено перерахунок пенсії з 01.10.2020 без обмеження її максимальним розміром. Сума доплати за період з 01.03.2022 по 30.10.2023 з урахуванням фактично виплачених сум склала 39623,20 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.06.2024 № 1500-0505-5/88919 до Відділу примусового виконання рішень надано аналогічну інформацію про виконання рішення суду по справі № 420/12798/23.
Враховуючи, що в резолютивній частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 року у справі № 420/12798/23 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплачувати з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, - то суд констатує факт невиконання відповідачем рішення по справі № 420/12798/23.
Суд зазначає, що на виконання рішення по справі № 420/12798/23, яке набрало законної сили, відповідач зобов'язаний з 01.07.2021 року нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн.
Відтак, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не виконало рішення у справі №420/12798/23 в частині нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. за період з 01.07.2021 по 28.02.2022 рр.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із Законом № 4094-IX від 21.11.2024 КАС України доповнено статтею 381-1 «Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах».
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами ч.ч.1-2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч. 2 ст. 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Гарантією забезпечення обов'язковості судового рішення є інститут судового контролю.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.ч. 2-3 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
На підставі викладеного, суд вважає доцільним встановлення судового контролю за виконанням цього рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, надавши інформацію щодо здійснення нарахування та виплати з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, з урахуванням правової оцінки суду, згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 року. Оскільки, рішенням суду від 15.08.2023 року у цій справі визначено, що починаючи з 01.07.2021 року позивач має право на нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Щодо заявлених у заяві про встановлення судового контролю вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, суд зазначає, що приписами статей 382-383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (ст. 382 КАС України); визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України).
Системний аналіз наведених норм (ст.ст. 382-383 КАС України) дає підстави вважати, що законодавець встановив певну етапність заходів судового контролю, першим з яких є зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 КАС України).
Суд застосував до спірних правовідносин засіб судового контролю у вигляді зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
У свою чергу, визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду врегульовано положеннями ст. 383 КАС України.
Щодо клопотання позивача про витребування у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) копій матеріалів виконавчого провадження № 72903761, суд відмовляє у його задоволенні, оскільки поданих позивачем разом із заявою про встановлення судового контролю документів та доказів достатньо для розгляду цієї заяви.
Керуючись ст.ст. 4, 248, 256, 370, 382-383 КАС України,
Заяву ОСОБА_1 , подану його представником, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити частково.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 року у справі № 420/12798/23 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 року у справі № 420/12798/23, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду інформацію щодо здійснення нарахування та виплати з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум, з урахуванням правової оцінки суду, згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 року.
В іншій частині заяви - відмовити.
Копію цієї ухвали надіслати заявнику та іншим учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.А. Радчук