Рішення від 07.01.2025 по справі 420/24573/24

Справа № 420/24573/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати неправомірними дії чи бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виключення ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ОБЕРІГ»;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку з 20.12.2021 на підставі ст. 37 п. 6 п.п.3 ЗУ «ПВО і ВС» з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ОБЕРІГ».

Ухвалою суду від 09.08.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у зв'язку з отриманою в результаті падіння травми (перелам хребта), Позивач лише в грудні 2021 року зміг звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 для постановки на військовий облік, так як до травми звільнився з лав поліції на пенсію. За результатами проходження Військово-лікарської комісії Позивача визнано непридатним до військової служби та 20.12.2021 йому повернуто працівниками РТЦК тимчасове посвідчення військовозобов'язаного від 05.04.2021 №4/709 з відміткою про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 з 20.12.2021 на підставі ст. 37 п. 6 п.п. 3 ЗУ «ПВО і ВС» за станом здоров'я. Для оновлення своїх даних позивач звернувся до ЦНАП за місцем свого перебування, де з витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів №292893-08062024 йому стало відомо, що він перебуває на обліку. З метою усунення невідповідності зазначених в Реєстрі відомостей, Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_6 та окремо листом на замовлення Укрпоштою з заявою щодо виключення його з обліку в Єдиному державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг»). 01.08.2024 Позивач отримав на поштову скриньку відповідь ІНФОРМАЦІЯ_4 від 01.08.2024 №СД/2422 в якій зазначено, що його особисту справу знищено 25.05.2022 та запропоновано звернутися до ТЦК та СП за теперішнім місцем тимчасового проживання для повторного проходження ВЛК. Позивач вважає, що у зв'язку з виключенням його з військового обліку ще у 2021 році він не має статусу військовозобов'язаного та взагалі не повинен відвідувати ТЦК та СП для проходження повторної військово-лікарської комісії за новим тимчасовим місцем мешкання, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Суд зазначає, що відповідачем до суду не подано відзиву на адміністративний позов.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до Довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області №А-713 від 06.09.2021, ОСОБА_1 в період з 21.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 10.07.2017, з 01.09.2017 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь а Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення Антитерористичної операції.

Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_1 від 16.07.2015 ОСОБА_1 є ветераном війни - учасник бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України.

02.04.2021 ОСОБА_1 зарахований ІНФОРМАЦІЯ_7 у запас за ст. 18 п. 1 абз. 3 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», протокол №61.

Відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого №18230 від 28.10.2021 вбачається, що 13.10.2021 ОСОБА_1 отримав побутову травму - впав з вікна квартири, в якій мешкає з висоти 4-го поверху, бригадою швидкої медичної допомоги доставлений в лікарню, оглянутий та госпіталізований. За результатами досліджень встановлений перелом хребта та забій внутрішніх органів, рекомендовано ліжковий режим 1 місяць, не сидіти 1 місяць, тощо.

20.12.2021 року ОСОБА_1 працівниками ІНФОРМАЦІЯ_8 повернуто тимчасове посвідчення військовозобов'язаного від 05.04.2021 №4/709 з відміткою про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 з 20.12.2021 на підставі ст. 37 п. 6 п.п. 3 ЗУ «ПВО і ВС». Тимчасове посвідчення містить штамп ІНФОРМАЦІЯ_8 в п. 13 про зняття з військового обліку, а також печатку та підпис військового комісара ОСОБА_2 .

08.06.2024 ОСОБА_1 звернувся до ЦНАП смт. Авангард Одеської області, для оновлення своїх даних (отримання в подальшому QR-коду).

08.06.2024 Центром надання адміністративних послуг стосовно ОСОБА_1 (номер запису в Реєстрі 150420211458197100007) сформовано витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів №292893-08062024, в якому в графі «статус військового обліку» вказано "на обліку".

10.06.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою, в якій просив внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_9 з 20.12.2021 на підставі ст. 37 п.6 п.п.З ЗУ «ПВО і ВЄ», як це фактично було зроблено ще у 2021 році. Також в заяві Позивач просив письмово повідомити його чи було вивезено/евакуйовано його особисту справу на підконтрольну українській владі територію з будівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Листом №СД/2422 від 01.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідь на заяву Позивача повідомлено, що керуючись Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 30.12.2022 №1487 (із змінами), для подальшого Позивачу потрібно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за теперішнім місцем проживання для повторного проходження військово - лікарської комісії для визначення ступеню придатності.

Також листом повідомлено, що особову справу Позивача-військовозобов'язаного знищено під час пошкодження внаслідок несприятливих погодних умов при передислокації та евакуації ІНФОРМАЦІЯ_10 за актом №1490/СД від 25.05.2022.

01.08.2024 ОСОБА_1 після отримання Листа від 01.08.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою, в якій зазначив, що він не має статусу військовозобов'язаного та взагалі не повинен відвідувати ТЦК та СП для проходження повторної військово-лікарської комісії за новим тимчасовим місцем мешкання, у зв'язку з чим просив вжити заходи щодо внесення відповідних змін/корегувань ІНФОРМАЦІЯ_5 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ОБЕРІГ» про зняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку з 20.12.2021 на підставі ст. 37 п. 6 п.п. 3 ЗУ «ПВО і ВС», як це фактично зроблено ще у 2021 році та вказано в його тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 .

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.

Згідно з частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Згідно з частиною 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Відповідно до підпункту 8 пункту 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», що є додатком 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з положеннями пункту 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до частини 1, 5, 8, 9 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_2 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до положень частини 1 статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Згідно з частиною 1, 2 статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Відповідно до положень пунктів 1, 2, 6, 11, 12 Розділу ІІІ «Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Наказом Міністерства оборони України 28 березня 2022 року №94, відомості Реєстру - це інформація про персональні та службові дані призовника, військовозобов'язаного та резервіста.

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про стан здоров'я, що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку.

Збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру особисто призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військовими частинами.

Інформація в Реєстрі зберігається у вигляді електронних облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів з можливістю формування необхідних відомостей.

Отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.

Письмовий запит задовольняється протягом десяти календарних днів з дня його надходження.

З урахуванням зазначеного, оскільки позивач згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного 4/709 від 05.04.2021 містить відмітку про зняття та виключення з військового обліку на підставі пп. 3 п. 6 ст. 37 «Про військовий обов'язок та військову службу» (визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку), тому вказані відомості повинні бути відображені в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Так як збирання відомостей здійснюється органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до яких також відноситься ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі інформації, що подається, зокрема, особисто військовозобов'язаними, тому після надходження заяви від ОСОБА_1 у відповідача виник обов'язок внести вказані дані до цього Реєстру.

Разом з цим, у даній справі суд не перебирає повноваження ВЛК та не надає власну оцінку поставленому діагнозу щодо наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби, а лише перевіряє дотримання процедури внесення відомостей про позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання його не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно поданих документів, які оформлені відповідно до «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» та «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», місять всі необхідні реквізити та відомості, а також гербові печатки відповідача.

При цьому, під час розгляду справи відповідач не надав до суду належних доказів, що з боку позивача було допущено будь-які порушення при подачі заяви для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Крім того, відповідач не надав доказів, що позивачем було повідомлено свідомо неправдиві відомості та/або надані документи містили недостовірні дані та/або були підробленими, оскільки доказів наявності будь-яких кримінальних проваджень, відкритих за такими фактами, матеріали справи не містять.

Посилання відповідача на відсутність можливості підтвердити чи спростувати відомостей про виключення Позивача з військового обліку у зв'язку зі знищенням особової справи Позивача за актом №1490/СД від 25.05.2022, а також необхідності проходження повторної ВЛК для визначення ступеню придатності, суд вважає необґрунтованими та безпідставними, оскільки предметом розгляду справи є внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання позивача не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а не підтвердження прийняття рішення ВЛК про визнання його придатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Суд враховує, що наявні в матеріалах справи докази, зокрема, виписка з медичної карти стаціонарного хворого, підтверджує отримання тяжкої травми хребта позивача в у жовтні 2021 року, що було підтверджено ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 та стало підставою для внесення запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного 4/709 від 05.04.2021 року про виключення з 20.12.2021 з військового обліку на підставі ст. 37 п. 6 п.п. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку).

За наведеного, суд дійшов висновку, що у відповідача були законні підстави для внесення відомостей про позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно виключення з військового обліку на підставі визнання військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, оскільки вчинення таких дій прямо передбачено Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та «Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а не вчинення таких дій фактично є порушенням з боку державного органу взятих на себе зобов'язань, тобто є порушенням принципів «належного урядування» та «юридичної визначеності».

Так, суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання позивача не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку є протиправною.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного 4/709 від 05.04.2021.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір», у зв'язку з чим підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного 4/709 від 05.04.2021 про виключення ОСОБА_1 з 20.12.2021 з військового обліку на підставі статті 37 пункту 6 підпункту 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені статтями 293, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.