Рішення від 06.01.2025 по справі 420/26903/24

Справа № 420/26903/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув у письмовому провадженні в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та до ІНФОРМАЦІЯ_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та до ІНФОРМАЦІЯ_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову та направленню ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації;

Визнати протиправним та скасувати наказ, виданий ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову та направленню ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та прийняти відповідне обґрунтоване рішення по суті питання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 15.01.2024 року він був виключений з військового обліку на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», оскільки він був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину. Однак, 04.08.2024 року працівники ІНФОРМАЦІЯ_3 затримали позивача на блокпосту та доставили до ІНФОРМАЦІЯ_4 . 05.08.2024 року позивач примусово пройшов ВЛК, був визнаний придатним для проходження служби та направлений до ВЧ НОМЕР_1 для проходження навчання із загальновійськової підготовки. Позивач вважає вказані дій протиправними, оскільки скористався своїм законним правом на виключення з військової обліку до набрання чинності Законом № 3633 від 11.04.2024 року.

Ухвалою суду від 02.09.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

02.10.2024 року від представника відповідача, надійшов відзив на позов, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_1 є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому оскаржуваного наказу не приймав, оскільки немає таких повноважень. Ухвалою суду від 11.11.2024 року суд залучив до участі у справі у якості другого відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_5 та розпочав розгляд справи спочатку.

27.12.2024 року від представника ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов відзив на позов, згідно з яким зміст позову свідчить, що на думку позивача його було поновлено на військовому обліку, а попереднє рішення про його виключення скасоване, але це не відповідає дійсності, адже його було взято на військовий облік, а не поновлено на військовому обліку. ОСОБА_1 більше ніж 25 років та менше 60 років, тож він підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних та відповідно до п. 1 п.п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повинен перебувати на військовому обліку за місцем проживання, оскільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» внесено зміни до статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з 18.05.2024 року вказана стаття не містить такої підстави для виключення з військового обліку, як засудження військовозобов'язаного за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , згідно з даними військово-облікового документу у додатку «Резерв+», станом на 16.07.2024 року був придатним до військової служби, згідно з постановою ВЛК від 11.03.2015 року, проте з інших підстав виключений з військового обліку.

Так, згідно з листом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 15.08.2024 року № 4/12147, 15.01.2024 року ОСОБА_1 виключено з військового обліку, як особу,я кА раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Суд встановив, що 04.08.2024 року ОСОБА_1 був затриманий військовослужбовцями ДПСУ та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

05.08.2024 року ОСОБА_1 взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Згідно з довідкою ВЛК № 2/357 від 05.08.2024 року, позивач визнаний придатним до військової служби.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.08.2024 року № 208-мд, ОСОБА_1 призвано на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до військової частини НОМЕР_1 .

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ).

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України строк дії воєнного часу продовжується станом і на час розгляду справи.

Згідно з п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що була чинною до 17.05.2024 року включно, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Як встановив суд, саме на цій підставі позивача 15.01.2024 року виключено з військового обліку.

Суд зазначає, що працівники Державної прикордонної служби України затримали позивача 04.08.2024 року.

Станом на 04.08.2024 року та станом на теперішній п. 2 ч. 1 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачає, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Частина 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу з 18.05.2024 року не містить такої підстави для виключення з військового обліку, як попереднє засудження особи до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Постановою КМУ від 23 лютого 2022 року №154 затверджено «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», відповідно до п.1. якого, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 8 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

16 травня 2024 року Кабінет Міністрів України постановою № 560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Згідно з п. 4 Порядку № 560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані: особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.

Згідно з п. 49 Порядку № 560, у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

Приписами п. 54 Порядку № 560 передбачено, що у ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З огляду на наведені вище положення ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» та Порядку № 560, з 18.05.2024 року особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, підлягають взяттю на військовий облік та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Таким чином, доводи представника позивача з приводу того, що оскільки позивач був виключений з військового обліку до набрання чинності Закону № 3633 від 11.04.2024 року, то не міг бути призваний на військову службу під час мобілізації є безпідставними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Оскільки, за нормами чинного законодавства наявність судимості за вчинення тяжкого злочину не є підставою для виключення з військового обліку, а згідно з постановою ВЛК від 11.03.2015 року та довідкою ВЛК від 05.08.2024 року № 2/357, дій відповідача щодо взяття позивача на військовий облік та щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації є правомірними.

Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, суд робить висновок про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

Керуючисьст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та до ІНФОРМАЦІЯ_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ст.255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазн ачений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ).

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ).

Третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 06.01.2025 року, з урахуванням терміну тимчасової непрацездатності судді.

Суддя Н.В. Бжассо

.