Рішення від 06.01.2025 по справі 420/36470/24

Справа № 420/36470/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в якому позивач просить:

визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП № 75861923 від 14.11.2024 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.;

судові витрати за подання позову стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Ухвалою суду від 29.11.2024 року позовну заяву було залишено без руху. Надано 5-ти денний строк для усунення недоліків. Недоліки позовної заяви було усунуто, відкрито провадження ухвалою від 16.12.2024, вирішено розглядати справу в письмовому провадженні.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 по справі № 420/10805/24, яке набрало законної сили 21.06.2024, ОСОБА_1 22.08.2024 проведено нарахування з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2024 становитиме 29672,39 грн. Перерахунок пенсії проведено за період з 01.07.2021 по 31.08.2024, але доплата пенсії відсутня, оскільки проведено перерахунок пенсії на підставі рішення суду по справі № 420/15168/22 з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром та оскільки питання виплати пенсії без обмеження максимальним розміром не розглядалось в зазначеному рішенні суду по справі № 420/10805/24. Головне управління внесло відомості про рішення по справі № 420/10805/24 до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Проте, незважаючи на виконання судового рішення Головним управлінням в межах покладених зобов'язань, головним державним виконавцем 14.11.2024 винесено постанову ВП №75861923 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду.

26.12.2024 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволені позову, зазначає, що 21.08.2024 державним виконавцем було відкрито виконавче провадження ВП №75861923 з примусового виконання виконавчого листа по справі № 420/10805/24, виданого Одеським окружним адміністративним судом 05.07.2024. На виконання вимог рішення суду по справі № 420/10805/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не убло надано доказів виконання судового рішення. 14.11.2024. Державним виконавцем відповідно до вимог статей 63, 75 Закону, за невиконання рішення на виконання вимог виконавчого листа, було винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. В даній постанові також зазначено вимогу державного виконавця щодо необхідності виконання рішення суду протягом десяти робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду. 14.11.2024 керуючись статтею 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області за невиконання вимог виконавчого документа № 420/10805/24 винесено постанову про накладення штрафу в сумі 5100,00 грн.

Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши позовну заяву, відзив на позов, надані сторонами докази, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду 16.01.2023 по справі № № 420/15168/22 був задоволений позов ОСОБА_1 , визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.04.2019 року перерахованої ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром. Рішення суду набрало законної сили, видано виконавчі листи.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду 21.05.2024 по справі № 420/10805/24 задоволений позов ОСОБА_1 , зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.07.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набрало законної сили 21.06.2024, Одеським окружним адміністративним судом 05.07.2024 видано виконавчий лист №420/10805/24 про примусове виконання судового рішення.

21.08.2024 державним виконавцем було відкрито виконавче провадження ВП №75861923 з примусового виконання виконавчого листа по справі № 420/10805/24, виданого Одеським окружним адміністративним судом 05.07.2024 та про стягнення виконавчого збору у розмірі передбаченому ч. 3 ст. 27 Закону №1404-VІІІ - 32000 грн.

Боржника зобов'язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів з моменту винесення постанови.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 30.08.2024 № 1500-0405-5/133722 повідомлено Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виконання рішення суду, а саме ОСОБА_1 22.08.2024 проведено нарахування з 01.07.2021 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2024 становитиме 29672,39 грн. Перерахунок пенсії проведено за період з 01.07.2021 по 31.08.2024, але доплата пенсії відсутня, оскільки проведено перерахунок пенсії на підставі рішення суду по справі № 420/15168/22 з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром та оскільки питання виплати пенсії без обмеження максимальним розміром не розглядалось в зазначеному рішенні суду по справі № 420/10805/24. Головне управління внесло відомості про рішення по справі № 420/10805/24 до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ВП №75861923 від 14.11.2024 накладено на боржника Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф в розмірі 5100 грн. за невиконання виконавчого документа - виконавчого листа № 420/10805/24 від 05.07.2024.

Не погоджуючись із вказаною постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Відповідно до ч.2 та ч.4 ст.372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Питання примусового виконання судових рішень регулюються Законом України "Про виконавче провадження" № 1404-VІІІ від 02.06.2016,

За визначенням статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України "Про виконавче провадження", примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Примусове виконання рішень, за якими стягувачами є держава, державні органи, здійснюється органами державної виконавчої служби.

Статтею 18 Закону України "Про виконавче провадження", встановлені обов'язки і права виконавців. Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.6 ст.26 Закону України "Про виконавче провадження", за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення регламентований статтею 63 Закону України "Про виконавче провадження". За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (ч. 1). У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (ч. 2).

Згідно з ч.1 ст.75 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Як вбачається з матеріалів справи, звернувшись до суду, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 по справі № 420/10805/24 ним виконано. Водночас, відповідачем накладено штраф на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області за невиконання вказаного рішення.

З перерахунків розміру пенсії ОСОБА_1 , доданих до позовної заяви, вбачається, що 01.07.2021 позивачем проведено нарахування 2000 грн. доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», до виплати вказується 26725 грн. 98 коп. пенсії, але загальна сума пенсії в цьому ж перерахунку зменшена на 2000 грн. і до виплати вказано 24725 грн. 98 коп. пенсії.

З 01.03.2022 нараховано 30108 грн. 79 коп. пенсії з урахуванням доплати 2000 грн. запостановою КМУ № 713, але загальний розмір пенсії обмежений сумою 28108 грн. 79 коп. (менше на 2000 грн.)

З 01.03.2023 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , пенсія мала складати 32047 грн. 39 коп. з урахуванням доплати за постановою КМУ № 713, але до виплати розмір пенсії зазначений 29672 грн. 39 коп. (менше на 2000 грн.)

З 01.03.2024 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , пенсія мала складати 34029 грн. 59 коп. з урахуванням доплати за постановою КМУ № 713, але до виплати розмір пенсії обмежений сумою 29672 грн. 39 коп. (менше на 4357 грн. 20 коп.). розмір пенсії станом на 01.09.2024 не змінився.

Такі дії щодо нарахування доплати 2000 грн. та одночасного обмеження загального розміру пенсії, внаслідок чого розмір пенсії ніяким чином не збільшився на суму доплати 2000 грн., ГУ ПФУ в Одеській області пояснює тим, що питання виплати пенсії без обмеження максимальним розміром не розглядалось в межах справи № 420/10805/24.

В той же час позивач послався на інше рішення суду по справі № 420/15168/22 від 16.01.2023 , яким був задоволений позов ОСОБА_1 , визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.04.2019 року перерахованої ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 без обмеження її максимальним розміром. Рішення суду набрало законної сили, ГУ ПФУ тривалий час не виконувало рішення, що змусило ОСОБА_1 звертатись до суду за встановленням контролю за виконанням судового рішення.

Згідно усталеної судової практики, вирішуючи питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплачувати належні платежі, суд, у разі відсутності спору про право особи на отримання спірних пенсій, підвищень, доплат або встановлення такого права в судовому порядку, не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначені приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З моменту набрання рішенням суду по справі № 420/15168/22 до вказаного Закону не вносилось змін щодо обмеження розміру пенсій. Таким чином, посилання позивача на вказане рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 по справі № № 420/15168/22 є недоречним, оскільки воно не дає права ГУ ПФУ в Одеській області на будь-яке обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром і на сьогодні.

Інших аргументів правомірності дій ГУ ПФУ по одночасному нарахуванню доплати 2000 грн. та обмеженню розміру пенсії ОСОБА_1 на аналогічну суму, які в цілому призвели до фактичного "сталого" розміру пенсії або навіть до зменшення розміру нарахованої пенсії, позивач суду не навів.

Згідно з ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

На підставі викладеного, суд вважає, що ГУ ПФУ в Одеській області не надало доказів виконання виконавчого листа у справі № 420/10805/24 щодо зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

З урахуванням викладеного, суд вважає, що при винесенні оскаржуваної постанови, державний виконавець діяв правомірно. Обставини, які повідомив позивач, в своїй сукупності не свідчать про реальну неможливість виконати судове рішення в частині виплати пенсії в повному розмірі без обмеження максимальним розміром, невиконання судового рішення в цій частині зумовлено власне діями самого позивача.

Згідно усталеної практики ЄСПЛ право на суд, захищене ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі - Конвенція), було б ілюзорним, якби національні правові системи Договірних держав допускали, щоб остаточні та обов'язкові судові рішення залишалися без виконання на шкоду одній зі сторін (рішення від 19.03.1997р. у справі «Горнсбі проти Греції», п.40). Ефективний доступ до суду включає в себе право на виконання судового рішення без зайвих затримок (рішення у справі «Immobiliare Saffi» проти Італії»). Так, у п.53 цього рішення ЄСПЛ зауважив, що держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному і вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі «Сокур проти України» від 26.04.2005, і у справі «Крищук проти України» від 19.02.2009). Основною функцією судового рішення є відновлення порушених прав позивача (стягувача). Заради цього відновлення Держава визначає пріоритет інтересів постраждалої сторони - стягувача, порушені права якої було визнано та поновлено судом і видано відповідний виконавчий документ.

Таким чином, ураховуючи процес поновлення порушених прав позивача (стягувача) шляхом видачі відповідного виконавчого документу, законодавством у сфері примусового виконання рішень встановлений найвищий пріоритет прав стягувача у виконавчому провадженні у порівнянні з колом прав боржника.

Принцип «res judicata» (принцип обов'язковості судового рішення) покладає на боржника обов'язок виконання судового рішення, яке набрало законної сили, не очікуючи відповідних дій державного виконавця.

У силу зазначеного правового принципу саме боржник повинен проявити достатню розумність і обачність для того, щоб уникнути негативних наслідків, пов'язаних із невиконанням судового рішення.

Позивач не вживав залежні від нього заходи для виконання рішення суду в повному обсязі, тобто, не проявив достатньої розумності та обачності для того, щоб уникнути негативних наслідків, пов'язаних із невиконанням судового рішення.

Відтак, не виконання судового рішення відбулось із залежних від позивача причин, які не можна вважати поважними у розумінні ст.ст.63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", що не виключає можливості накладення штрафу на боржника.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Оцінюючи в сукупності наведене, суд приходить до переконливого висновку про те, що заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, через що останній не підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 287, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови ВП № 75861923 від 14.11.2024 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в протягом 10 днів з дня підписання рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА

.