Рішення від 10.01.2025 по справі 440/3321/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/3321/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Полтавській області , в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09.02.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану щодо інспектора-снайпера взводу №2 роти №1 БПСПОП «Полтава» ГУНП в Полтавській області лейтенанта поліції ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач порушив права позивача на отримання пропорційної частки одноразової грошової допомоги в результаті загибелі її сина-поліцейського під час дії воєнного стану, передбаченої пунктом 2 постанови КМУ № 168. ОСОБА_1 вважає, що відповідач неправильно та помилково кваліфікує загибель ОСОБА_2 як таку, що сталася в період проходження ним служби під час виконання службових обов'язків, оскільки ОСОБА_2 загинув не просто при виконанні службових обов'язків, а здійснюючи заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії рф проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, вказуючи, що відповідно до пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень. Стосовно поліцейських такий порядок визначений наказом МВС України від 21.06.2022 №376 "Про затвердження Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану", який застосовується з 24.02.2022. За умовами вказаного Порядку право на отримання одноразової грошової допомоги визначається виключно за обов'язкової та одночасної наявності трьох умов, за яких трапилася загибель поліцейського: 1) період дії воєнного стану в Україні; 2) безпосередня участь поліцейського в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії; 3) перебування поліцейського на момент загибелі безпосередньо в районах ведення бойових дій або в районах здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів).

Відповідач також зауважував, що на нараді координаційної групи Національної поліції України по роботі із сім'ями працівників поліції, які загинули, отримали поранення, потрапили в полон або постраждали унаслідок збройної агресії російської федерації та представників інших заінтересованих структурних підрозділів центрального органу управління поліцією та Міністерства внутрішніх справ України, яка відбулася 15.08.2022, ухвалено єдині алгоритми (рекомендації) щодо застосування Порядку № 168, які викладені у протоколі № 1 від 15.08.2022. Зазначеними єдиними алгоритмами (рекомендаціями) визначено, що право на виплату одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), що передбачена пунктом 2 постанови № 168, мають члени сімей поліцейських, які загинули під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 року під час безпосередньої участі в бойових діях або які забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи при цьому безпосередньо в районах, визначених як райони ведення бойових дій (згідно зі статтею 1 Закону України "Про оборону України", що визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України). В усіх інших випадках загибелі (смерті) поліцейського ОГД призначається членам сімей згідно зі статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 № 4.

Наголошував, що висновок акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (Форма Н-1 (ПВ)) за наявності права отримувача на виплату ОГД повинен містити необхідну інформацію про перелік обставин загибелі / отримання поранення (контузію, травму, каліцтво). Вивченням акту від 23.11.2022 №21 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 26.02.2022 близько 13 год. 00 хв., встановлено, що спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку кваліфікувала, що інспектор-снайпер взводу №2 роти №1 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків. Однак, акт розслідування не містить інформації про те, що загибель відбулася під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Вказане, на переконання відповідача, свідчить про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168.

Поміж іншого відповідач звертав увагу на те, що у позовній заяві не зазначено, на яку саме частку допомоги позивач претендує з урахуванням наявності інших членів сім'ї, які також матимуть право на її отримання. У заяві від 17.01.2023 позивач вказує про наявність інших членів сім'ї, які мають право на отримання допомоги. У спірному випадку заяви на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю поліцейського Володіна В.А. подавалися від чотирьох членів сім'ї загиблого - матері ОСОБА_1 , батька ОСОБА_3 , дружини ОСОБА_4 . Тому, вважає, що підстави для задоволення позовної вимоги про зобов'язання ГУНП в Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 , передбачену пунктом 2 Постанови №168 відсутні, оскільки позивачем не визначено частку цієї допомоги відповідно до вимог Постанови №168 /а.с. 59-64, т. 1/.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 позовну заяву залишено без руху (суддя Гіглава О.В.) /а.с. 38, т.1/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/3321/23, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (суддя Гіглава О.В.) /а.с. 55, т.1/.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2023 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Пушкіна, буд. 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 40108630) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09.02.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги. Зобов'язано Головне управління Національної поліції Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (суддя Гіглава О.В.) /а.с. 149 - 155, т.1/.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2023 апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області залишено без задоволення, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.05.2023 по справі №440/3321/23 залишено без змін /а.с. 211 - 221, т.1/.

Постановою Верховного Суду від 29.03.2024 у справі № 440/3321/23 касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області задоволено частково. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року - скасовано, а справу вирішено направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції /а.с. 48 - 67, т.2/.

Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 09.04.2024. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.04.2024 справу передано судді Довгопол М.В.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії прийнято до провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для надання до суду письмових пояснень по справі з урахуванням висновків Верховного Суду від 29.03.2024 у справі № 440/3321/23, доказів на підтвердження письмових пояснень.

22.04.2024 до суду надійшли пояснення відповідача /а.с. 75 - 77, т.2/, в яких наголошено, що акт спеціального розслідування нещасного випадку від 23.11.2022 № 21 не містить інформації про те, що загибель ОСОБА_2 відбулася під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, що свідчить про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168.

29.04.2024 позивачем подано до суду пояснення /а.с. 81 - 83, т. 2/, в яких зазначено, що обставини, за яких загинув ОСОБА_2 , відповідають функціональній ознаці, оскільки із Акту розслідування вбачається, що поліцейські БПСПОП «Полтава» перебували на території Військової частини НОМЕР_2 з огляду на те, що наказом ГУНП в Полтавській області від 24.02.2024 № 239 були залучені до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації проти України, посилення об'єктів критичної інфраструктури, а Указом Президента № 79/2022 «Про відзначення державними нагородами України» нагороджено посмертно лейтенанта поліції ОСОБА_2 орденом «За мужність» ІІІ ступеня за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі. Також позивач вважає, що обставини загибелі ОСОБА_2 відповідають територіальній ознаці, оскільки ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто через 2 дні після початку війни, коли військові і поліцейські здійснювали дії та заходи щодо захисту Батьківщини по всій Україні. Крім того, позивач зауважила, що ОСОБА_2 загинув під час здійснення доставки озброєння, продовольства до військової частини, що є складовою частиною заходів з національної безпеки і оборони від збройної агресії, а тому його загибель відповідає часовій ознаці. Відтак позивач наполягала на задоволенні позову.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_2 проходив службу в органах Національної поліції України.

Наказом ГУНП в Полтавській області від 18 серпня 2021 року № 403 о/с "По особовому складу" старшого сержанта поліції ОСОБА_2 призначено на посаду інспектора-снайпера взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Полтава", звільнивши його з посади поліцейського-водія взводу №1 роти №1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення "Полтава", з 18 серпня 2021 року /а.с. 67, т.1/.

Наказом ГУНП в Полтавській області від 24 лютого 2022 року № 329 "Про забезпечення охорони об'єктів критичної інфраструктури в Полтавській області" з метою залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури, зокрема, наказано командиру БПСПОП "Полтава" ( ОСОБА_5 ) Головного управління Національної поліції для забезпечення цілодобової охорони військового аеродрому в/ч НОМЕР_2 відрядити з 24 лютого до особливого розпорядження 43 працівники підпорядкованого підрозділу; командиру БПОП ( ОСОБА_6 ) Головного управління Національної поліції для забезпечення цілодобової охорони Полтавського обласного комунального підприємства "Аеропорт - Полтава" відрядити з 24 лютого до особливого розпорядження в достатній кількості працівників підпорядкованого підрозділу /а.с. 69, т.1/.

Відповідно до Списку особового складу БПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", залученого до охорони військового аеродрому НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окремої бригади армійської авіації сухопутних військ Збройних Сил України) лейтенанта поліції інспектора-снайпера ОСОБА_2 було залучено до охорони військового аеродрому НОМЕР_2 /а.с. 93, т.1/.

Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 01 березня 2022 року, виданим Полтавським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с. 125, т.1/.

Наказом ГУНП в Полтавській області від 05 жовтня 2022 року № 866 створена спеціальна комісія з розслідування нещасного випадку, що трапився 26 лютого 2022 року з інспектором-снайпером взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ОСОБА_2 (далі - Спеціальна комісія) /а.с. 75, т.1/.

За результатами спеціального розслідування складено акт № 21, затверджений 23 листопада 2022 року начальником ГУНП в Полтавській області Є. Рогачовим /а.с. 70 - 74, т.1, яким встановлено наступне:

"У зв'язку з військовою агресією рф проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у відповідності до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб на території держави введено воєнний стан. Згідно положення про батальйон патрульної служби поліції особливого призначення "Полтава" (далі - БПСПОП "Полтава") ГУНП в Полтавській області, затвердженого наказом ГУНП від 14 липня 2021 року № 690, підрозділ сприяє забезпеченню відповідно до законодавства режиму воєнного або надзвичайного стану (п. 2.9 Положення). На виконання вимог наказу ГУНП від 24 лютого 2022 року № 239 "Про забезпечення охорони об'єктів критичної інфраструктури в Полтавській області" у період часу з 24 лютого 2022 року по 26 лютого 2022 року працівники БПСПОП ГУНП, згідно із розрахунку були залучені до несення служби з охорони аеродрому, який розташований на території військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окрема бригада армійської авіації сухопутних військ Збройних сил України), АДРЕСА_2 (об'єкт "Полтава- 4").

Працівники батальйону дислокувалися в казармі № 3, у якій на першому поверсі проживали солдати строкової служби, а на другому - працівники поліції БПСПОП та декілька строковиків. Особовий склад був поділений на дві зміни. Службу несли на визначених керівництвом в/ч позиціях (спостерігальні пости та інші). З особового складу, який не залучався до несення служби на блок-посту, було сформовано штурмовий загін. За наявною інформацією, на території вищезазначеної військової частини також дислокувались військовослужбовці та представники територіальної оборони.

26 лютого 2022 року близько 13.30 год до ГУНП надійшла інформація про те, що на території військової частини НОМЕР_2 , у місці дислокації сил БПСПОП відбулась стрільба з вогнепальної зброї із двома загиблими та одним пораненим поліцейськими.

Розслідуванням встановлено, що вранці 26 лютого 2022 року заступник командира БПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ГУНП в Полтавській області майор поліції ОСОБА_7 , інспектор-снайпер взводу № 2 роти № 1 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області лейтенант поліції ОСОБА_2 та заступник командира роти № 2 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області ОСОБА_8 в складі зведеного загону заступили до несення служби з охорони військового аеродрому, який розташований на території в/ч НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 , та були залучені для несення служби на блок-пост зі сторони с. Івонченці, Полтавського району. Старшим від БПСПОП "Полтава" був ОСОБА_7 .

Близько 10 год. 30 хв. заступник командира БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області повідомив заступника командира роти № 2 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області та лейтенанту поліції ОСОБА_2 , що доповів керівництву БПСПОП "Полтава" стосовно поповнення запасів продовольства та наказав їм готуватися до виїзду з території військової частини.

Після цього, зазначені працівники поліції на службовому автомобілі "Рено Трафік" білого кольору д.н.з. НОМЕР_5 під керуванням ОСОБА_2 виїхали з території військової частини та попрямували до розташування підрозділу БПСПОП "Полтава" за адресою м. Полтава, вул. Соборності, 54б. По прибуттю до підрозділу, вони завантажили заготовлене озброєння та продукти. В свою чергу, ОСОБА_2 завантажив до свого приватного автомобіля "Форд Транзит" білого кольору д.н.з. НОМЕР_6 особисті речі та особисті речі особового складу батальйону, які зберігалися в розташуванні підрозділу, оскільки це був перший виїзд із території військової частини з 24 лютого 2022 року .

Близько 13 год. 00 хв, повертаючись до місця несення служби, працівники поліції на двох автомобілях під'їхали до головного КПП (позивний "Брама-1") в/ч НОМЕР_2 . При цьому, першим їхав службовий автомобіль "Рено Трафік" під керуванням ОСОБА_8 з ОСОБА_7 поруч на пасажирському місці. За ними їхав автомобіль "Форд Транзит" під керуванням ОСОБА_2 .

Коли автомобілі під'їхали до воріт, перед ними стояв військовий бортовий автомобіль (КАМАЗ). Щоб не створювати перешкод для інших учасників руху, вони зупинилися за автомобілем КАМАЗ біля КПП. У цей час на вулиці поблизу КПП стояло близько 10 військовослужбовців, частина з яких спілкувалася із цивільними особами. Через кілька хвилин із приміщення КПП вийшов військовослужбовець та голосно наказав всім військовим негайно зайти на територію військової частини. ОСОБА_8 чітко почув у його словах, що стався прорив на територію військової частини. Через кілька секунд були відчинені ворота КПП та КАМАЗ почав рух. Після цього заступник командира БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області вийшов із авто та звернувся до одного із військовослужбовців та запитав дозвіл на в'їзд, потім він зв'язався з помічником начальника БПСПОП "Полтава", щоб той попередив начальника штабу в/ч НОМЕР_2 з позивним " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (керівник в/ч НОМЕР_2 ) про їхнє повернення на двох автомобілях та запросив зелений коридор на в'їзд на територію.

ОСОБА_9 , перебуваючи у казармі на території в/ч, зв'язався по рації із "Калібром" та попрохав пропустити два білих мікроавтобуса на територію, чітко повідомивши, що дані автомобілі належать їхньому підрозділу. По радіостанції "Калібр" дав команду "Брамі-1" (КПП № 1) пропустити автомобілі БПСПОП "Полтава".

Одночасно з цим ОСОБА_7 повернувся до салону автомобіля та повідомив ОСОБА_8 , що отримав дозвіл на проїзд та наказав їхати. В цей час КАМАЗ, який рухався попереду, був на відстані 50 метрів. Перетнувши лінію воріт КПП, ОСОБА_8 знову зупинився та через вікно сказав військовослужбовцю, що "Форд Транзит", який рухається позаду, також із ними. Отримавши від нього дозвіл, вони рушили далі, проте, наблизившись до повороту до пожежної частини, вони почули щільні автоматичні черги, які влучали в їх автомобіль.

У цей же час ОСОБА_9 по радіостанції почув команду "Прорив" і команду "До бою" та звуки пострілів на вулиці. ОСОБА_9 знову в ефірі повторив: "Я Крокус - це наші автобуси, не стрілять" і спробував зв'язатися із ОСОБА_7 - виклик ішов, однак слухавку ніхто не підіймав. По радіостанції були хаотичні переговори і змоги вклинитися в радіозв'язок у ОСОБА_9 вже не було. Ким саме та при яких обставинах була подана команда на відкриття вогню встановлено не було.

З другого поверху казарми військової частини, де перебував особовий склад БПСПОП "Полтава" ГУНП, командир взводу № 2 роти № 1 БПСПОП "Полтава", старший лейтенант поліції ОСОБА_10 став свідком того, що військовослужбовці, які були на вулиці, розклалися в бойовому порядку, по периметру із-за укриття, одним з таких місць-укриттів, був припаркований автомобіль марки ВАЗ червоного кольору, попід будівлею казарми також лежали військові, а стрільба велась у бік в'їзду, в напрямку "Брами-1" (КПП) та сторону пожежної частини, яка розташована на відстані близько 270 метрів від контрольно-пропускного пункту.

Фактично одразу ОСОБА_8 отримав вогнепальне поранення в ліву ногу, а тому вже не міг контролювати рух автомобіля і в'їхав в бордюр біля пожежної частини, при цьому, попередньо автомобіль вже був спрямований в бік казарми. ОСОБА_8 повідомив ОСОБА_7 , що поранений, після чого останній витягнув його із автомобіля через пасажирські дверцята у кювет. Вони весь час кричали "Свої", але щільний вогонь по ним в цей час продовжувався. ОСОБА_8 побачивши, що із їхнього автомобіля витікає паливо, через пасажирські дверцята поповз вимкнути двигун. У ході цієї спроби він отримав друге кульове поранення в праву ногу. Впавши на землю, він побачив, що ОСОБА_7 в кюветі не було - він помітив його з іншого боку автомобіля без ознак життя. В цей час "Форд Транзит" об'їхав їх автомобіль зліва та скотився у кювет.

З казарми на допомогу потерпілим також вибігли працівники БПСПОП "Полтава" ГУНП ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та інші. Діставшись до місця події, свідки побачили два розстріляних автомобіля. Біля "Рено Трафік" без ознак життя лежав ОСОБА_7 з вогнепальним поранням голови, а у канаві, поміж автобусів лежав у свідомості ОСОБА_8 з пораненням ніг, якому надали медичну допомогу. Трохи правіше стояв автомобіль "Форд Транзит", за кермом водія без ознак життя перебував ОСОБА_2 з вогнепальним поранням голови.

Як зазначив у своєму поясненні ОСОБА_14 , перебуваючи на місці події, він почув, як почало сипатися скло із вікна другого поверху першої казарми, що розташована навпроти пожежної частини і максимально близько до них почув постріли, всі хто перебував поруч почали кричати, щоб не стріляли.

В рамках розслідування було також опитано поліцейських, які відповідно до розрахунку від 26 лютого 2022 року перебували та несли службу на території в/ч НОМЕР_2 (окрім тих поліцейських, які в подальшому були направлені до зони ООС, та проведення інших завдань на території Полтавській області) у тому числі ОСОБА_5 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_11 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 . Вказані поліцейські виклали відомості аналогічні поясненням поліцейських, які були зазначені раніше.

Згідно з довідкою про причину смерті від 01 березня 2022 року № 275 причиною смерті ОСОБА_2 встановлена травма серця. Свідоцтвом про смерть від 01 березня 2022 року № НОМЕР_4 зафіксована дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проведена судова-медична експертиза тіла ОСОБА_2 обласним бюро СМЕ Полтавської ОДА (висновок СМЕ від 17 червня 2022 року № 234-а).

Згідно з висновком службового розслідування від 12 квітня 2022 року, дисциплінарна комісія вважає, що під час подій 26 лютого 2022 року в діях поліцейських відсутні ознаки дисциплінарного проступку.

За вказаним фактом Територіальним Управлінням ДБР, розташованим у м. Полтаві, розпочате досудове розслідування. Відомості були внесені до ЄРДР № 62022170010000059 від 27 лютого 2022 року за частиною другою статті 115 КК України. Постановою Полтавської обласної прокуратури від 19 квітня 2022 року визнано підслідність зазначеного кримінального правопорушення за слідчими СУ ГУНП в Полтавській області.

Спеціальною комісією враховано кваліфікацію кримінального правопорушення за пунктом 1 частини другої статті 115 КК України.

При цьому, спеціальною комісією проаналізовано нормативно-правову базу та встановлено, що поліцейські БПСПОП "Полтава" перебували на території військової частини НОМЕР_2 , оскільки наказом ГУНП в Полтавській області від 24 лютого 2022 року № 239 були залучені до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури.

Згідно з Указом Президента України № 79/2022 "Про відзначення державними нагородами України", за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі постановлено нагородити посмертно лейтенанта поліції ОСОБА_2 орденом "За мужність" ІІІ ступеня.

За висновками комісії: по даному факту проведено службове розслідування та складено висновок від 12 квітня 2022 року, затверджений начальником ГУНП ОСОБА_28 , в якому встановлено, що в діях лейтенанта поліції ОСОБА_2 відсутні ознаки дисциплінарного проступку.

Спеціальна комісія кваліфікувала, що інспектор-снайпер взводу № 2 роти № 1 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області лейтенант поліції ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків (підпункт 1 пункту 7 розділу ІІІ Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС від 05 жовтня 2020 року № 705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 року № 1139/35422).".

Згідно зі свідоцтвом про народження загиблого поліцейського ОСОБА_2 серії НОМЕР_7 ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 /а.с. 17, т.1/.

05 січня 2023 року Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради на ім'я ОСОБА_1 видано посвідчення, згідно з яким позивачка має право на пільги, встановлені для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни /а.с. 29, т.1/.

17.01.2023 ОСОБА_1 звернулась до начальника ГУНП в Полтавській області із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 із додатками: копією паспорта, копією картки ФО-ПП (ІПН), копією свідоцтва про смерть, копією постанови медичної ВЛК МВС, копією свідоцтва про народження, довідкою про несудимість, рахунком та реквізитами банку АТ "Ощадбанк" (зареєстрована у ВДЗ ГУНП 18.01.2023, № В-9) /а.с. 123 - 130, т.1/.

За наслідками розгляду вказаної заяви складений висновок про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, який затверджений 09 лютого 2023 року заступником начальника ГУНП в Полтавській області полковником поліції Борисом Реутовим /а.с. 135, т.1/.

Листом ГУНП в Полтавській області від 14 лютого 2023 року № 29/В-9 позивачці повідомлено, що згідно з пунктом 1 Порядку № 376 право на виплату одноразової грошової допомоги, що передбачена в пункті 2 постанови КМУ № 168, мають члени сімей поліцейських, які загинули під час дії воєнного стану з 24 лютого 2022 року під час безпосередньої участі в бойових діях або які забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи при цьому безпосередньо в районах, визначених як райони ведення бойових дій (згідно зі статтею 1 Закону України "Про оборону України", що визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України). В усіх інших випадках загибелі (смерті) поліцейського одноразова грошова допомога призначається членам сімей згідно зі статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію" та Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженими наказом МВС України від 11 січня 2016 року № 4 (далі - Порядок № 4). Зазначено, що згідно акту від 23.11.2022 № 21 спеціального розслідування нещасного випадку, який стався з ОСОБА_2 26.02.2022 близько 13 год. 00 хв., спеціальна комісія з розслідування кваліфікація нещасного випадку кваліфікувала, що інспектор - снайпер взводу № 2 роти № 1 батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Полтава» ГУНП в Полтавській області лейтенант поліції ОСОБА_2 загинув в період проходження служби під час виконання службових обов'язків. Однак кваліфікація не містить відомостей про загибель під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, що свідчить про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ № 168.

Не погодившись із висновком відповідача від 09.02.2023 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, ОСОБА_1 звернулась до суду із даним позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України (далі - поліція), статус поліцейських, порядок проходження служби в поліції визначені Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII “Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону № 580-VIII поліція - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно зі статтею 2 Закону № 580-VIII завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (частина перша статті 8 Закону № 580-VIII).

Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 580-VIII поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введений воєнний стан.

Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII “Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами низки стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.

Запровадження в Україні воєнного стану стало підставою для реалізації поліцейськими відповідних повноважень, передбачених Законом № 580-VIII, зокрема саме для такого особливого стану.

Серед основних повноважень поліцейських, характерних для воєнного стану, стаття 23 Закону № 580-VIII передбачає такі:

- участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості (пункт 24 частини першої);

- здійснення у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України, боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями (пункт 34 частини першої).

Також стаття 24 Закону № 580-VIII наділяє поліцію додатковими повноваженнями, виконання яких може бути покладене на поліцію виключно законом, а саме у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості; у ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони, органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, можуть підпорядковуватися за рішенням керівника поліції відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві; під час дії воєнного стану поліція особливого призначення в ході відсічі збройної агресії проти України за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, може брати участь в обороні України відповідно до Закону України "Про оборону України" шляхом безпосереднього ведення бойових дій.

Стаття 46-1 Закону № 580-VIII передбачає особливості застосування поліцейськими поліції особливого призначення зброї та бойової техніки під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України. Так, поліцейські поліції особливого призначення під час дії воєнного стану в разі залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України, а також при виконанні завдань щодо участі в обороні держави мають право застосовувати і використовувати зброю та бойову техніку в установлених для з'єднань, військових частин та підрозділів Збройних Сил України порядку та випадках.

Таким чином, поліцейські виконують особливі та надважливі завдання і функції як у мирний час, так і під час дії воєнного стану. З характером діяльності поліцейських як працівників правоохоронного органу пов'язується також їх особливий правовий та соціальний захист.

Конституційний Суд України (далі - КСУ) у Рішенні від 22 квітня 2020 року № 3-р(І)/2020 щодо питань соціального захисту військовослужбовців та працівників органів правопорядку висловив позицію, згідно з якою "Конституція України виокремлює й інші категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій держави, зокрема гарантій соціального захисту. До них насамперед належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі в органах, що забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку" (абзац перший пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002). Соціальні гарантії військовослужбовців та працівників правоохоронних органів випливають з характеру покладених на них службових обов'язків у зв'язку з виконанням ними державних функцій (абзац одинадцятий пункту 3 мотивувальної частини Рішення КСУ 17 березня 2004 року № 7-рп/2004).

З метою забезпечення виконання повноважень, покладених на поліцію, статтею 62 Закону № 580-VIII передбачено гарантії професійної діяльності поліцейського; зокрема, держава гарантує поліцейському право на отримання соціального і правового захисту, передбаченого Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина десята).

Одним із заходів соціального захисту поліцейського є виплата одноразової грошової допомоги як у разі загибелі (смерті) поліцейського, так і у випадку втрати поліцейським працездатності (стаття 97 Закону № 580-VIII).

Отже, Закон № 580-VIII, окрім іншого, в системі соціального захисту поліцейських передбачає урегулювання питання про виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Так, у частині першій статті 97 цього закону визначено, що одноразова грошова допомога є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим законом мають право на її отримання.

Водночас, у зв'язку із запровадженням в Україні воєнного стану питання про виплату соціального забезпечення поліцейських, зокрема додаткової винагороди за виконання відповідних повноважень, та одноразової грошової допомоги в разі загибелі чи смерті поліцейського, набули нового правового унормування і змісту.

Відповідно до пункту 4 Указу № 64/2022 Кабінет Міністрів України [зобов'язано] невідкладно, зокрема, забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» Кабінету Міністрів України [доручено] забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

Таким чином, на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 “Про загальну мобілізацію», враховуючи необхідність вирішення багатьох невідкладних питань, пов'язаних із запровадженням воєнного стану, виконанням завдань щодо подолання збройної агресії та захисту держави, мобілізаційних та низки інших процесів, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», положеннями якої оперативно врегулював деякі особливості окремих виплат (в тому числі ОГД), зокрема для поліцейських, як осіб, які безпосередньо були залучені до виконання зазначених завдань.

Пунктом 1 Постанови КМУ № 168 (тут і далі в редакції, чинній на момент подання позивачкою заяви про виплату одноразової грошової допомоги) зокрема, установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), -розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Відповідно до абзацу першого пункту 2 Постанови № 168 сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1- 1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян рф або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Абзац шостий пункту 2 Постанови № 168 передбачає, що виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1- 1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави- агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Отже, в обох зазначених абзацах пункту 2 Постанови № 168 йдеться про особливий вид виплати - одноразової грошової допомоги сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1- 1-2 цієї постанови, в тому числі поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва).

При цьому, виходячи з буквального змісту абзацу першого пункту 2 Постанови № 168, висновується, що Кабінет Міністрів України при установленні права сімей загиблих осіб на одноразову грошову допомогу не визначає жодних інших умов її виплати, окрім факту смерті особи у період воєнного стану.

Водночас, інший вид допомоги - одноразова грошова допомога сім'ям осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), також пов'язаний з воєнним станом. Однак, на відміну від допомоги сім'ям загиблих осіб, положенням абзацу шостого пункту 2 Постанови №168 передбачено низку умов для виплати такої одноразової грошової допомоги, а саме:

1) наслідкова умова - отримання поранення (контузії, травми, каліцтва), яке спричинило смерть особи;

2) часова умова - отримання поранення (контузії, травми, каліцтва) саме в період воєнного стану;

3) функціональна умова - отримання поранення під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;

4) територіальна умова - перебування безпосередньо в районах ведення (здійснення) зазначених у пункті 3 дій, зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора;

5) функціонально-часова - отримання поранення у період здійснення зазначених у пункті 3 дій;

6) наслідково-часова умова - настання смерті особи не пізніше ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва).

Пунктом 2-1 Постанови № 168 Кабінет Міністрів України установив, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають, зокрема:

- порядок, умови і розміри виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови;

- порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги.

Отже, Кабінет Міністрів України уповноважив МВС України визначити порядок і умови виплати одноразової грошової допомоги під час дії воєнного стану.

Щодо поліцейських Міністерство внутрішніх справ України (далі - МВС України) наказом від 21 червня 2022 року № 376 затвердило Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану (далі - Порядок № 376).

Згідно з пунктом 1 цього Порядку № 376, останній визначає механізм оформлення документів і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови № 168 у разі загибелі поліцейських під час дії воєнного стану, які брали участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, а також поліцейських, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого за вказаних обставин під час дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Отже, передбачені у Порядку № 376 умови виплати ОГД безпосередньо пов'язані з переліком однакових обставин, за наявності яких може мати місце як загибель, так і смерть поліцейського, як підстава для виплати ОГД.

Таким чином, Порядок № 376, затверджений відповідно до Постанови № 168, фактично уточнив і деталізував положення абзацу першого пункту 2 цієї постанови щодо обставин, які вона сама не містить, але вони логічно випливають з її змісту та мети у правовому регулюванні цього кола питань

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Аналіз викладених вище правових норм здійснено Верховним Судом у цій справі і у постанові від 29.03.2024 зазначено, що той факт, що абзац перший пункту 2 Постанови № 168 не визначає таке формулювання причини загибелі поліцейського, необхідне для призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського, як "загинув у період дії воєнного стану під час участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів", вказане не може означати достатність підстав для виникнення права на одноразову грошову допомогу в разі загибелі поліцейського лише умов воєнного стану.

Крім того, з огляду на зміст приписів пунктів 1 та 2 Постанови № 168, загибель поліцейського в період дії воєнного стану сама по собі не є достатньою умовою для виплати одноразової грошової допомоги в разі його загибелі. Така умова повинна враховуватися у взаємозв'язку з іншими умовами, що передбачені абзацом шостим пункту 2 цієї постанови для виплати ОГД сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1- 1-2 цієї Постанови № 168, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва).

Колегія суддів не вбачала наявності у Кабінету Міністрів України підстав закладати інший принцип щодо питання про право на одноразову грошову допомогу та розмежовувати умови її виплати в залежності від факту загибелі чи смерті осіб, зазначених у пунктах 1- 1-2 Постанови №

Інший підхід щодо розуміння умов виплати одноразової грошової допомоги поліцейським у зв'язку із загибеллю або смертю внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) суперечив би тому, який закріплений у Законі № 580-VIII та визначає перелік однакових обставин, за наявності яких може мати місце як загибель, так і смерть поліцейського.

Тому, перелік обставин, зазначених у абзаці шостому пункту 2 Постанови № 168 та пункту 1 Порядку № 376, є також необхідними умовами для виникнення права на одноразову грошову допомогу у сімей загиблих під час дії воєнного стану осіб - поліцейських.

Виходячи з системного аналізу положень Закону № 580-VIII, Постанови №168 та Порядку № 376, Верховним Судом у постанові від 29.03.2024 справі № 440/3321/24 сформульовано такий правовий висновок:

1) обставинами, що вказують на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, є:

- настання загибелі поліцейського в період воєнного стану;

- загибель поліцейського настала під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (функціональна ознака);

- загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора (перелік не вичерпний) (територіальна ознака).

При цьому, виходячи зі змісту Постанови № 168 слід розмежовувати поняття “в районах їх ведення (здійснення)», яке, з одного боку, використовується у юридичній конструкції з такими функціональними ознаками, як “під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії» взаємозв'язку з вказаних заходів (виконанні дій)», з іншого боку - поєднується в рівній мірі з кожною окремою такою ознакою формуючи самостійний достатній елемент, який може слугувати критерієм визначення обставини настання загибелі поліцейського, наприклад, “в районі здійснення заходів з відсічі і стримування збройної агресії», та поняття “в районах проведення воєнних (бойових) дій», яке використовується у законодавстві лише в другому реченні пункту 1 Постанови № 168 у поєднанні з такими функціональними ознаками, як “безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії», вказуючи цим на те, що кожна з функціональних умов для відповідної категорії осіб має здійснюватися виключно в районі саме проведення воєнних (бойових) дій, а не в районі здійснення відповідного заходу;

- загибель поліцейського настала у період здійснення зазначених заходів. Тобто ця обставина є доповнювальною й водночас єднальною попередніх двох, вказуючи, з одного боку, на часовий проміжок одночасності виконання функції (заходу, дій) й перебування в місці такого виконання, з іншого - на нерозривність зв'язку функціональної й територіальної ознак у часовому вимірі.

При цьому вказані обставини за їх видами мають становити обов'язкову сукупність у варіативному вигляді відповідного їх підвиду.

2) для встановлення наявності підстав виникнення у членів сім'ї загиблого поліцейського права на одноразову грошову допомогу, у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 168, в кожному конкретному випадку потребують з'ясування перераховані вище обставини, зокрема конкретизація й належність здійснюваних поліцейським в момент настання його загибелі дій до: а) захисту Батьківщини; б) бойових дій; в) заходів національної безпеки і оборони; г) відсічі і стримування збройної агресії, а також встановленню й перевірці місця (району) й часу (періоду) вчинюваних дій.

Направляючи справу № 440/3321/23 на новий розгляд, Верховний Суд у постанові від 29.03.2024 вказав, що судами не встановлено/досліджено, чи загибель ОСОБА_2 , яка сталася у м. Полтава 26 лютого 2022 року, відповідає обставинам, що вказують на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу, у розмірі встановленому пунктом 2 Постанови № 168, а саме: чи настала смерть поліцейського під час захисту Батьківщини, безпосередньої його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (відповідність функціональній ознаці); чи перебував він на момент смерті безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (відповідність територіальній ознаці); чи настала смерть поліцейського у період здійснення зазначених заходів (відповідність часовій ознаці), як того вимагають у своїй сукупності положення Постанови № 168 та Порядку № 376.

В силу вимог частини 5 статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.

Вирішуючи спір щодо правомірності висновку Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09.02.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги та надаючи оцінку наявності усіх умов (функціональної, територіальної, часової) для виникнення права у позивача, як члена сім'ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу, суд виходить з такого.

Як зазначено вище, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введений воєнний стан.

Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII “Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Частиною статті 8 Закону № 389-VIII визначені заходи правового режиму воєнного стану та передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: встановлювати (посилювати) охорону об'єктів критичної інфраструктури та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, і вводити особливий режим їх роботи. Порядок встановлення (посилення) охорони таких об'єктів та їх перелік, що із введенням воєнного стану підлягають охороні, а також порядок особливого режиму їх роботи затверджуються Кабінетом Міністрів України (пункт 1 частини 1).

За приписами статті 16 Закону № 389-VIII за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

Матеріалами справи підтверджено, що Наказом ГУНП в Полтавській області від 24 лютого 2022 року № 329 "Про забезпечення охорони об'єктів критичної інфраструктури в Полтавській області" з метою залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України, посилення охорони об'єктів критичної інфраструктури, зокрема, наказано командиру БПСПОП "Полтава" ( ОСОБА_5 ) Головного управління Національної поліції для забезпечення цілодобової охорони військового аеродрому в/ч НОМЕР_2 відрядити з 24 лютого до особливого розпорядження 43 працівники підпорядкованого підрозділу /а.с. 69, т.1/.

Відповідно до Списку особового складу БПСПОП " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", залученого до охорони військового аеродрому НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окремої бригади армійської авіації сухопутних військ Збройних Сил України) лейтенанта поліції інспектора-снайпера ОСОБА_2 було залучено до охорони військового аеродрому НОМЕР_2 /а.с. 93, т.1/.

За визначенням, що міститься у статті 1 Закону України «Про національну безпеку України» від 21 червня 2018 року № 2469-VIII національна безпека України - захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз; загрози національній безпеці України - явища, тенденції і чинники, що унеможливлюють чи ускладнюють або можуть унеможливити чи ускладнити реалізацію національних інтересів та збереження національних цінностей України.

Таким чином, встановлення (посилення) охорони об'єктів критичної інфраструктури є одним із заходів правового режиму воєнного стану, який запроваджується компетентними органами з метою відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Відтак, враховуючи те, що ОСОБА_2 на підставі наказу ГУНП в Полтавській області від 24 лютого 2022 року № 329 "Про забезпечення охорони об'єктів критичної інфраструктури в Полтавській області" був залучений до охорони військового аеродрому НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 окремої бригади армійської авіації сухопутних військ Збройних Сил України) і станом на 26.02.2022 здійснював дії, пов'язані із виконанням відповідних завдань (завантаження та транспортування до місця розташування військового аеродрому заготовленого озброєння та продуктів, що встановлено в Акті № 21 спеціального розслідування нещасного випадку від 23.11.2022), суд констатує, що його загибель ІНФОРМАЦІЯ_1 на території військового аеродрому настала саме під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, що відповідає функціональній ознаці, необхідній для встановлення права членів сім'ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу.

Аналізуючи, чи настала загибель поліцейського ОСОБА_2 під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій), зокрема на тимчасово окупованій рф території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора (перелік не вичерпний) (територіальна ознака), суд враховує таке.

Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» від 6 грудня 1991 року № 1932-XII район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 13.03.2022 № 84 «Про визначення районів бойових дій» визначено області, які визнаються районами бойових дій з 24.02.2022, 25.02.2022, 26.02.2022, 27.02.2022, 28.02.2022, з 01.03.2022 по 04.03.2022, 05.03.2022, 06.03.2022, з 07.03.2022 по 09.03.2022, з 10.03.2022 по 12.03.2022. Із змісту вказаного наказу слідує, що Полтавська область не була віднесена до районів бойових дій.

Також суд бере до уваги, що наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 було затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, до якого не включено Полтавську область. Надалі до вказаного наказу вносилися зміни, а 27.12.2022 наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.

У свою чергу Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» прийнято на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 06.12.2022 № 1364, якою було установлено, зокрема, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; до переліку включається тимчасово окупована Російською Федерацією територія України, визначена відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»; у переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022, також не включає населені пункти Полтавської області.

Разом з тим, суд враховує, що поліцейський ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на третій день повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України.

Загальновідомим фактом є те, що на початку військової агресії були обстріли в першу чергу військових об'єктів, аеродромів, зокрема, 24.02.2022 був обстріл миргородського військового аеродрому, постраждало троє військових (https://np.pl.ua/2022/02/zranku-obstrilialy-viyskovyy-aerodrom-u-myrhorodi-postrazhdaly-troie-viyskovykh-lunin/). 25.02.2022 неподалік Пирятина (Полтавська область) ворожий вертоліт обстріляв колону української військової техніки, через обстріл четверо військових загинули (https://poltava.to/news/64916/). 26.02.2022 у Полтаві над військовим аеродромом збили 4 ворожих дрони (https://poltava.to/news/64927/). У ніч з 26 на 27 лютого у Полтавській області військові знищили понад 200 одиниць російської техніки, серед них були переважно танки, що відомо як «гадяцьке сафарі» (https://poltava.to/news/64943/). Відтак, на початку повномасштабного вторгнення на півночі Полтавщини неподалік Гадяча просувалися колони російських військових, які були знищені військовими спільно з місцевими мисливцями.

Отже, на території Полтавської області в перші дні війни мали місце обстріли, в тому числі з ворожого вертоліту, просування колон російських військових .

Перший наказ Головнокомандувача Збройних Сил України, який визначив райони бойових дій, під час воєнного стану, був наказ від 13.03.2022 № 84 «Про визначення районів бойових дій», тобто цей наказ прийнятий пізніше ніж відбулися події на військовому аеродромі у м. Полтаві, під час яких загинув ОСОБА_2 .

Враховуючи усі обставини, які мали місце на території Полтавської області під час перших днів повномасштабного вторгнення РФ, зважаючи на те, що нормативні документи, які визначали межі бойових дій, окупованих територій прийнято пізніше події, що відбулася із ОСОБА_2 , а відтак не можуть погіршувати становище осіб, права яких залежать від оцінки цих обставин, суд констатує, що загибель ОСОБА_2 26.02.2022 під час виконання заходів із забезпечення національної безпеки і оборони під час воєнного стану на території військового об'єкту відповідає територіальній ознаці, тобто можливо виснувати, що загибель поліцейського настала під час його перебування безпосередньо в районах здійснення вказаних заходів (виконанні дій). При цьому суд звертає увагу на те, що перелік територій, перебування на яких законодавством прирівнюється до перебування безпосередньо в районах здійснення відповідних заходів, не є вичерпним.

Також, зважаючи на те, що смерть поліцейського настала у період здійснення заходів із забезпечення з національної безпеки і оборони, наявна відповідність часовій ознаці, яка передбачена положеннями Постанови № 168 та Порядку № 376.

Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що загибель ОСОБА_2 , яка сталася у м. Полтава 26 лютого 2022 року, відповідає сукупності обставинам, що вказують на виникнення права у членів сім'ї загиблого поліцейського на одноразову грошову допомогу у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 168.

Суд відхиляє посилання відповідача на те, що висновок акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (Форма Н-1 (ПВ) від 23.11.2022 №21, не містить інформації про те, що загибель відбулася під час участі у бойових діях або під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, що свідчить про відсутність підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168.

Суд звертає увагу на те, що акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (Форма Н-1 (ПВ)), який підлягає поданню до бухгалтерської служби органів (підрозділів) поліції для забезпечення належного формування документів щодо призначення та виплати ОГД, складається відповідно до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.10.2020 №705, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2020 за №1139/35422, за формою, визначеною в додатку 2 до цього Порядку.

Іншого порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими та/або форми Акту розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (Форма Н-1 (ПВ)), чинним законодавством не передбачено.

Так, в акті спеціального розслідування (Форма Н-1 (ПВ)) передбачено виключний перелік можливих кваліфікацій нещасного випадку відповідно до обставин: - у період проходження служби під час виконання службових обов'язків або у період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків (примітка щодо заповнення пункту 7 акту). Іншої можливої кваліфікації Порядок №705 не передбачає.

В акті спеціального розслідування нещасного випадку від 23.11.2022 №21, який стався 26.02.2022 близько 13:00 з інспектором-снайпером взводу №2 роти №1 БПСПОП "Полтава" ГУНП в Полтавській області лейтенантом поліції ОСОБА_2 (Форма Н-1 (ПВ)) міститься правильна кваліфікація нещасного випадку, а саме: "...в період проходження служби під час виконання службових обов'язків".

Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 як мати загиблого поліцейського ОСОБА_2 має право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 168, у частці, рівній з іншими отримувачами, передбаченими у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Суд звертає увагу на те, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі № 440/3711/23, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07.09.2023, задоволено адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09.02.2023 про відмову ОСОБА_3 у призначенні одноразової грошової допомоги, зобов'язано Головне управління Національної поліції Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_3 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" /а.с. 97 - 102, т. 2/. Ухвалою Верховного Суду від 28.09.2023 у справі № 440/3711/23 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі № 440/3711/23 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії /а.с. 103, т.2/.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі № 440/3709/23, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023, задоволено позов ОСОБА_4 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09 лютого 2023 року про відмову ОСОБА_4 у призначенні одноразової грошової допомоги. Зобов'язано Головне управління Національної поліції Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_4 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" /а.с. 90 - 95, т.2/. Ухвалою Верховного Суду від 04.10.2023 у справі № 440/3709/23 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 у справі №440/3709/23 за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії /а.с. 96, т.2/.

Отже, судовими рішеннями, що набрали законної сили, визнано право батька та дружини загиблого ОСОБА_2 на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану.

За наведених обставин, відмова матері загиблого поліцейського, яка також належить до кола осіб, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в отриманні такої допомоги у відповідній частині, призводить до дискримінаційного стану останньої.

ЄСПЛ неодноразово звертав увагу, що право на справедливий суд (стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод) пов'язане з вимогами щодо єдиного застосування закону. У Висновку № 20 (2017) КРЄС зазначено, що неодноразове ухвалення судових рішень, які суперечать одне одному, може створити ситуацію юридичної невизначеності, що спричинить зменшення довіри до судової системи. Єдине застосування закону обумовлює довіру громадськості до судів та покращує громадську думку стосовно справедливості та правосуддя (пункт 6).

Отже, суд підсумовує, що висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09.02.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги є необґрунтований, прийнятий без урахування усіх істотних обставин, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги у цій частині задоволенню.

Обираючи належний спосіб захисту прав позивача, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів» наголошено, що ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Враховуючи викладене, суд з метою повного та ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити позивачу одноразову грошову допомогу в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Отже, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню у повному обсязі.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ ТА ІНШІ ПИТАННЯ

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду сплатила судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн.

Суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю, оскільки відсутні підстави вважати, що відповідач не виконає рішення суду у разі набрання ним законної сили.

Керуючись статтями 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області (вул. Юліана Матвійчука, буд. 83, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 40108630) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 09.02.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції Полтавській області призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 в разі загибелі поліцейського під час дії воєнного стану, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол