Постанова від 10.01.2025 по справі 160/20160/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 року м. Дніпросправа № 160/20160/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2024р. у справі № 160/20160/24

за позовом:ОСОБА_1

до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

24.07.2024р. ОСОБА_1 за допомогою засобів системи «Електронний суд» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, судом першої інстанції позов зареєстровано 25.07.2024р. /а.с. 1-7/.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 26.07.2024р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі №160/20160/24 та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін / а.с. 34/.

Позивач, посилаючись у адміністративному позові на те, що відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з 01.02.2023р. та відмовлено у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713, просив суд: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в здійсненні ОСОБА_1 з 01.02.2023р. перерахунку пенсії на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД109779 від 03.01.2024р., без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №118, №168; - зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.02.2023р. перерахунок пенсії на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД109779 від 03.01.2024р., без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №118, №168; - визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в здійсненні ОСОБА_1 нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД109779 від 03.01.2024р., без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум; - зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ФД109779 від 03.01.2024р., без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2024р. у справі №160/20160/24 позовні вимоги задоволені частково; визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023р. відповідно до довідки №ФД109779 від 03.01.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення; зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 01.02.2023р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки №ФД109779 від 03.01.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено /а.с.44-47/.

Відповідач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, за допомогою засобів системи «Електронний суд» 16.10.2024р. подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 16.10.2024р. / а.с. 53-54/.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.10.2024р., апеляційна скарга була залишена без руху та у встановлений судом строк відповідачем недоліки апеляційної скарги були усунуті /а.с. 56/.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.10.2024р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2024р. у справі № 160/20160/24 та з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №160/20160/24 /а.с. 62/, які надійшли до суду апеляційної інстанції 08.11.2024р. /а.с. 66/.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.10.2024р. справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 10.12.2024р. /а.с. 63/, про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи /а.с. 64-65/.

Відповідач - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 23.09.2024р. в частині задоволених позовних вимог та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Позивач правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

03.01.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено довідку №ФД109779 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023р., на підставі якої позивач 19.06.2024р. просив відповідача здійснити перерахунок пенсії.

19.07.2024р. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача листом № 41271-28445/Б-01/8-0400/24, що підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки відсутні.

24.11.2023р. рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/26356/23, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року та зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.10.2023 року.

Також, з наданих позивачем даних пенсійної справи встановлено, що йому виплачується індексація базового ОСНП за 2022р. - 2 141грн. 21коп., 2023р. та 2024р. - 1500грн. роки та доплата до пенсії в розмірі 2 000грн., передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (згідно рішення суду).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 у редакції постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Розмір грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі за текстом - постанова Кабінету Міністрів України №704), згідно з п.4 якої у первісній редакції було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Постанова Кабінету Міністрів України №704 набрала чинності з 01.03.2018р.

На момент набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №704 п.4 цього нормативно-правового акту був викладений у редакції згідно з п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України №103 втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин діє п.4 постанови Кабінету Міністрів України №704 у первісній редакції, який визначає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

У свою чергу додатки 1, 12, 13, 14 до п.4 постанови Кабінету Міністрів України №704 також містять примітки, у яких в якості розрахункової величини зазначений розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Відповідно до із ч. 2 і 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд першої інстанції вірно визначив, що у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, у тому числі з причин введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, такі особи набувають право на перерахунок пенсій.

Оскільки довідка ІНФОРМАЦІЯ_1 № ФД109779 від 03.01.2024р. про розмір грошового забезпечення свідчить про зміну розміру грошового забезпечення позивача, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області протиправно не здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до цієї довідки.

За таких обставин колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі № 160/20160/24 в оскаржуваній частині відсутні.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про часткове задоволення позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 23.09.2024р. в оскаржуваній частині у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2024р. у справі №160/20160/24 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.

Постанову виготовлено та підписано - 10.01.2025р.

Головуючий - суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов