Постанова від 10.01.2025 по справі 280/10367/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10367/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Чепурнова Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.02.2024 в адміністративній справі №280/10367/23 за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 , в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову відповідача, що оформлена довідкою №8215 від 02 серпня 2023 року про визнання обмежено придатним ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача провести повторне обстеження та огляд з подальшим винесенням постанови про визначення придатності/ непридатності до військової служби відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України;

- прийняти нову постанову ВЛК відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України про визнання ОСОБА_1 непридатним відповідно до статей 26-А, 31-А та 75-А графи 2 Розкладу хвороб Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 з 01 липня 2008 року рішенням МСЕК визнаний інвалідом третьої групи. Однак, не зважаючи на це, 26 лютого 2022 року позивача призвано на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_1 за мобілізацією та наказом командира військової частини №6 від 26 лютого 2022 року зараховано до списку особового складу військової частини НОМЕР_2 . 9 червня 2022 року після неодноразового звернення з відповідними рапортами до командування в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_1 отримав довідку ВЛК №1369, якою його визнано обмежено придатним до проходження військової служби на підставі графи ІІ, статей: 77Б, 31Б, 26В, 75Б, 53В, 54Г, 49Б розкладу хвороб. Вказану довідку позивач не мав можливості оскаржити своєчасно. Також, 02 серпня 2023 року позивач пройшов огляд військово-лікарською комісією у Військовій частині НОМЕР_1 та отримав постанову військово-лікарської комісії, оформленою довідкою військово-лікарської комісії №8215, якою він також визнаний обмежено придатним до військової служби на підставі графи ІІ статей 26Б, 31Б, 23В, 39В, 40В, 41В, 45В, 64В, 77В, 75Г розкладу хвороб. Вказана постанова, на думку позивача, є незаконною, необґрунтованою, та сформованою без проведення належного медичного огляду та обстеження, винесеною з порушенням вимог чинного законодавства. З огляду на вказане, позов просить задовольнити.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06.02.2024 в адміністративній справі №280/10367/23 у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій останній просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Третього апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Перевіривши підстави для перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, молодший сержант ОСОБА_1 1970 р.н. є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 , який призваний у лютому 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_1 та 24 липня 2023 року був направлений на медичний огляд до військової частини НОМЕР_1 на військово-лікарську комісію з метою визначення ступеню придатності до військової служби.

09 червня 2022 року позивачем отримно довідку військового-лікарської комісії ВЧ НОМЕР_3 №1369, якою позивача визнано обмежено придатним до проходження військової служби на підставі графи ІІ, статей: 77Б, 31Б, 26В, 75Б, 53В, 54Г, 49Б розкладу хвороб.

Вказана довідка позивачем не оскаржувалась.

02 серпня 2023 року позивач повторно пройшов медичний огляд, за наслідками якого військово-лікарською комісією у Військовій частині НОМЕР_1 винесено постанову про обмежену придатність позивача до несення військової служби, оформлену довідкою №8215 від 02 серпня 2023 року.

Не погодившись із постановою Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , оформленою довідкою №82158215 від 02 серпня2023 року, позивач звернувся до суду із позовом в адміністративній справі.

Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції вказав, що оскільки позивач оскаржує рішення позаштатної постійно діючої ВЛК, позов задоволенню не підлягає.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до приписів частини 1 статті 1 Закону Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі- Закон №2232) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з частиною 3 статті 1 Закону №2232 військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Підпунктом “б» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону №2232 визначено, що звільнення військовослужбовців з військової служби під час дії воєнного стану здійснюється: за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, відповідно до частини 10 статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі по тексту - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Підпунктом 2.4.4 пункту 2.4 розділу ІІ Положення №402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

Відповідно до пункту 2.4.5 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

В той же час, приписами підпунктів 2.3.5 та 2.4.10 розділу І Положення №402 визначено, що постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до пункту 1.2 розділу ІІ Положення №402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно з пунктом 1.4 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

В той же час, питання проходження медичного огляду військовослужбовців під час дії воєнного стану відповідними ВЛК врегульовано наступними нормами права.

Так, пунктом 3.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Відповідно до пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402 за статтями (пунктами статей) розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: “Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; “Обмежено придатний до військової служби»; “Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)»; “Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)»; “Придатний до військової служби».

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

“Придатний до військової служби»;

“Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;

“Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Відповідно до пунктів 20.1-20.2. розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

Згідно з пунктом 20.3 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: а) “Придатний» до військової служби; “Непридатний» до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: “Обмежено придатний до військової служби»).

У воєнний час за статтями (пунктами статей) розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову “придатний до військової служби», за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.

Отже, з аналізу викладеного вбачається, що під час дії воєнного стану військовослужбовці підлягають медичному огляду за наявності для цього підстав.

За результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення про придатність чи не придатність військовослужбовця до військової служби, яке оформляється відповідною довідкою.

В свою чергу, з матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що військово-лікарська комісія прийняла рішення, оформлене довідкою № 1369 від 09.06.2022 року, якою позивача визнано обмежено придатним до проходження військової служби на підставі графи ІІ, статей: 77Б, 31Б, 26В, 75Б, 53В, 54Г, 49Б розкладу хвороб.

02 серпня 2023 року позивач повторно пройшов медичний огляд, за наслідками якого військово-лікарською комісією у Військовій частині НОМЕР_1 винесено постанову про обмежену придатність позивача до несення військової служби, оформлену довідкою №8215 від 02 серпня 2023 року.

В даному випадку колегія суддів вважає правильним висновки суду першої інстанції стосовно того, що при наявності сумніву щодо правильності висновку даної комісії, позивач мав право звернутись до ВЛК регіону щодо перегляду рішення ВЛК військової частини, яка наділена таким правом.

Так, абзацом 4 пункту 2.4.5 розділу І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.

Крім того, враховуючи вищенаведену норму абзацу 4 пункту 2.4.5 розділу І Положення №402, колегія суддів зазначає, що остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято ЦВЛК.

Так, відповідно, підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

В той же час, як вірно вказав суд першої інстанції позивач оскаржує рішення позаштатної постійно діючої ВЛК, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.

При цьому колегія суддів звертає увагу позивача на те, що відповідно до норм Положення №402 в судовому порядку можуть бути оскаржені саме рішення ВЛК регіону чи ЦВЛК.

Доводи позивача стосовно того, що ВЛК не вірно встановлено позивачу діагноз, колегія суддів вважає неспроможними з огляду на правову позицію Верховного Суду, викладену по цій категорії справ, зокрема і в постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, в якій суд вказав, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення №402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. Для цього військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом з цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток.

Вказана правова позиція враховується судом відповідно до приписів ч.5 ст. 242 КАС України.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Рішення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності та відповідає вимогам матеріального і процесуального законодавства.

Статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06.02.2024 в адміністративній справі №280/10367/23- залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку в строк, визначений ст. 329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя А.О. Коршун

суддя Д.В. Чепурнов