Головуючий І інстанції: Біленський О.О.
10 січня 2025 р. Справа № 520/25557/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Катунова В.В.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2024, майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/25557/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просив суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо непроведення з 01.03.2024 перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 відповідно до п.п. «в» п. 7 «Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації», затвердженого ПКМУ №418 від 21.07.1992 та здійснити виплату різниці між перерахованими та фактично виплаченими сумами за період з 01.03.2024.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2024 позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення з 01.03.2024 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 відповідно до п.п. "в" п. 7 "Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №418 від 21.07.1992, та здійснити виплату різниці між перерахованими та фактично виплаченими сумами за період з 01.03.2024.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211, 20 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначило, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 У справі №520/4788/23 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача. Вказане рішення не містить зобов'язань щодо проведення подальших перерахунків, тому розмір пенсії позивача з 01.03.2022 року незмінно повинен складати 17746, 76 грн.
Позивач не скористався правом надання відзиву на апеляційну скаргу.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років як працівник льотно-випробного складу авіації згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII з розрахунку страхового стажу, в тому числі, як працівника льотного та льотно-виробничого складу - 56 років 9 місяців 26 днів.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 по справі №520/4788/23 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення з 01.03.2022 перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 відповідно до п.п. "в" п. 7 "Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №418 від 21.07.1992, та здійснити виплату різниці між перерахованими та фактично виплаченими сумами за період з 01.03.2022.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 по справі №520/4788/23 набрало законної сили 11.07.2023.
На виконання вищевказаного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено відповідний перерахунок пенсії з 01.03.2022.
Пенсію обчислено в розмірі 75% від середньомісячної заробітної плати 19571,04 грн. (2960,62 грн.*1.98476*1.20527*1.23555*1.3707*1.24787*1.18413*1.10425*1.20905, де 2960,62 грн. - середній заробіток за 2012 - 2014 роки, 1.98476 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, 1.20527 - коефіцієнт підвищення заробітку у 2016 році, 1.23555 - коефіцієнт підвищення заробітку у 2017 ропі, 1.3707 - коефіцієнт підвищення заробітку у 2018 році, 1.24787 - коефіцієнт підвищення заробітку у 2019 році, 1.18413 - коефіцієнт підвищення заробітку у 2020 році, 1.10425 - коефіцієнт підвищення заробітку у 2021 році, 1.20905 - коефіцієнт підвищення заробітку у 2022 році.
01.03.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою щодо перерахунку та виплати з 01.03.2024 пенсії відповідно до п.п. "в" п. 7 "Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №418 від 21.07.1992.
Листом від 14.03.2024 №7788-7492/К-03/8-2000/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача про те, що оскільки рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 по справі №520/4788/23 не містить зобов'язань щодо проведення подальших перерахунків пенсії за вислугу років, розмір пенсії позивача з 01.03.2022 незмінно має складати 17746,76 грн.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.03.2024, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що необхідною умовою для перерахунку пенсії відповідно до п. 7 Порядку №418 є зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, та наявність у позивача спеціальної вислуги років не менше 25. Оскільки спеціальний стаж позивача перевищує зазначену вище межу, він має право на щорічний перерахунок його пенсії з урахуванням коефіцієнтів зростання середньої заробітної плати, тому дійшов висновку про наявності підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення з 01.03.2024 перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок з 01.03.2024 відповідно до п.п. "в" п. 7 Порядку №418 з виплатою різниці між перерахованими та фактично виплаченими сумами за період з 01.03.2024.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених ст. 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірним у даній справі є питання наявності у позивача права на перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років на підставі п. 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробувального складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 №418 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 №713).
Правовідносини, що виникли в межах цієї справи, регулюються Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 №1788-XII, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 09.07.2003 №1058-IV та Порядком призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №418 від 21.07.1992 (в редакції постанови КМУ від 09.08.2005 №713).
Відповідно до cт. 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-VI (далі - Закон № 1058-IV) пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Приписами ч.3 ст.53 Закону № 1058-IV визначено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники льотного і льотно-випробного складу після досягнення 50 років і за наявності вислуги років на цих посадах станом на 1 квітня 2015 не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок мають право на пенсію за вислугу років незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті.
Перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу, Перелік посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років та Порядок призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1992 року №418 (далі - Порядок №418).
Згідно з п. 1 Порядку № 418 пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу встановлюються незалежно від віку при вислузі на посадах, які дають право на таку пенсію, у чоловіків не менше 25 років, у жінок не менше 20 років.
Відповідно до п. 7 Порядку № 418, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 №713, у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. Коли розмір пенсії, обчислений із заробітку, визначеного відповідно до цього пункту, менший ніж розмір пенсії до перерахунку, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
З системного аналізу вказаних вище норм права вбачається, що працівники льотного і льотно-випробного складу мають право на призначення пенсії за окремими законодавчими нормами, застосування яких дозволяється за наявності у чоловіків 25 років вислуги на посадах, що віднесені льотного і льотно-випробного складу.
Разом з цим, спеціальними законодавчими актами передбачено не тільки особливості в визначенні середнього заробітку для призначення пенсії, а й запроваджено, починаючи з березня 2005 року, спеціальний механізм щорічного перерахунку вже призначеної пенсії з урахуванням коефіцієнтів зростання середньої заробітної плати.
Тобто, наведеними вище нормами законодавства передбачено право працівників льотно-випробного складу на перерахунок пенсії в разі збільшення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня.
Судовим розглядом встановлено, що льотний та льотно-випробувальний стаж позивача складає 56 років 9 місяців 26 днів, тобто перевищує показник у 25 років.
Тому позивач має право на щорічний перерахунок пенсії відповідно до п. 7 Порядку № 418 з урахуванням коефіцієнтів зростання середньої заробітної плати.
Твердження відповідача, щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з огляду на не покладення судовим рішенням від 24.04.2023 у справі №520/4788/23 зобов'язань проведення подальших перерахунків пенсії за вислугу років колегія суддів вважає безпідставним з огляду на наступне.
Норми Порядку № 418, зокрема, визначають право на щорічний перерахунок пенсії та містять імперативне правило перерахунку пенсії всім працівникам, які мають льотний та льотно-випробний стаж більше 25 років.
В даному випадку необхідною умовою для перерахунку пенсії відповідно до п. 7 Порядку № 418 є зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, та наявність у позивача спеціальної вислуги років не менше 25.
Оскільки спеціальний стаж позивача складає 56 років 9 місяців 26 днів, тобто перевищує 25 років, тому він має право на щорічний перерахунок його пенсії з урахуванням коефіцієнтів зростання середньої заробітної плати, тому відповідач протиправно відмовляє позивачу у перерахунку пенсії на підставі п. 7 Порядку № 418.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.11.2024 по справі № 520/25557/24 залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов
Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий