Рішення від 09.01.2025 по справі 580/11006/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року справа № 580/11006/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 під час проведення перерахунку пенсії з 85% до 70 % грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру 85% суми грошового забезпечення з 01.07.2021 з урахуванням доплати передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальній, захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідач, всупереч вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час проведення перерахунку пенсії з 01.07.2021 протиправно зменшив її розмір з 85% до 70% від основного розміру грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії із розрахунку 85% сум грошового забезпечення. Проте, відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії. Позивач вказані дії відповідача вважає протиправними та такими, що порушують його прва на пенсійне забезпечення, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач проти позову заперечив, надавши до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ, чинна на дату перерахунку пенсії позивача, передбачає, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, у зв'язку із чим пенсію позивачу перераховано у розмірі 70%. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.

Відповідно до матеріалів справи позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон № 2262-ХІІ), яка була обчислена у розмірі 85% від сум грошового забезпечення.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 у справі №580/5521/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області установити та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячно доплату у розмірі 2000 гривень до призначеної пенсії у відповідності до постанови КМУ від 14.07.2021 року № 713 Про додатковий соціальній, захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Відповідачем на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 у справі №580/5521/24 здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 07 2021 із зменшенням розміру його пенсії з 85% до 70% від основного розміру грошового забезпечення.

Позивач 19.09.2024 звернувся до відповідача із заявою, в якій, зокрема, просив здійснити перерахунок його пенсії з 01.07.2021 у розмірі 85% від основного розміру грошового забезпечення.

Відповідач, у відповідь на вказану заяву, повідомив позивачу, що перерахунок пенсії на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 26.06.2024 у справі №580/5521/24 проведено згідно з нормами законодавства, що діяли на 01.07.2021. Стаття 13 акону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової-служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діє на 01 липня 2021 року, передбачає, що максимальний розмір пенси за вислугу років не повний перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Тому, із 01.07.2021 пенсію позивача обчислено в розмірі 70% оновленого грошового забезпечення. В листі також вказано, що пенсію обчислено згідно із законодавством та документами пенсійної справи.

Вважаючи дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років із 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі-Закон №2262-ХІІ) визначає мови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі Закон № 2262-ХІІ).

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівні грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Стаття стаття 13 Закону №2262-ХІІ (у редакції до 1 жовтня 2011 року) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри 80 замінено цифрами 70. Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Матеріалами справи встановлено, що позивачу з 02.05.2002 призначено пенсію за вислугу років у розмірі 85% сум грошового забезпечення. Тобто, зміна встановленого максимального розміру пенсії для її перерахунку здійснювалася після призначення позивачу пенсії.

Суд врахував висновки Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, викладені в постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду. Вони обов'язкові для врахування відповідно до вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Верховний Суд у вказаній справі вказав, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-У1, ні Законом №1166-УІІ у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

У пункті 29 наведеної постанови Верховний Суд зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-УІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону 3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.

Тому, Верховний Суд у пункті 30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Врахувавши зазначений підхід, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення її перерахунку з 85% грошового забезпечення до 70%.

Тому, у спірних правовідносинах позивач протиправно зменшив відсотковий розмір пенсії позивача під час її перерахунку, а тому такі дії суд вважає протиправними.

Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, суд дійшов висновку, що належним і ефективним способом повного захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01.07.2021 позивачу пенсії з розрахунку відсоткового значення основного розміру пенсії 85% грошового забезпечення та виплатити її позивачу з урахуванням раніше виплачених сум за відповідний період.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням доплати передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальній, захист окремих категорій осіб», суд зазначає, що відповідач відмовляючи позивачу у перерахунку його пенсії зазначив про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії виходячи з 85% сум грошового забезпечення, тому спору щодо розрахунку пенсії з урахуванням доплати передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальній, захист окремих категорій осіб», на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало, відповідно, відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Крім того, з наявних у матеріалах справи копій протоколів про перерахунок пенсії позивача від 19.08.2024 вбачається, що доплата відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальній, захист окремих категорій осіб» у сумі 2000,00 грн, позивачу встановлена.

Відповідно до частини 1 статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно із частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.

З аналізу вищекладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

За таких обставин, суд не знаходить підстав для задоволення позову в цій частині, адже така вимога стосуються правовідносин, котрі ще не відбулись та відносно яких відсутні докази обрання владним суб'єктом наперед певного варіанту правової поведінки, а отже в її задоволенні слід відмовити.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправній рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Судові витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі п. 15 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір».

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2021 під час проведення перерахунку пенсії з 85% до 70 % грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), виходячи з розміру 85% суми грошового забезпечення з 01.07.2021, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду нсібирсіє законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом] тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ