06 січня 2025 року справа № 580/10743/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-1), Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-2), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлене протоколом від 17.10.2024 №25 у частині щодо відмови у наданні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати Комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняти рішення, яким надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач подав Голові комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву, що являється особою, яка на підставі абзацу 3 частині 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (має на утриманні три і більше дітей віком до 18 років) не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Тому, просив оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Відповідачем, надіслано позивачу повідомлення про те, що Комісія згідно протоколу від 17.10.2024 №25 ухвалила рішення про відмову у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам додатку 5 Порядку №560. Позивач вважає рішення відповідача щодо ненадання йому відстрочки протиправними у зв'язку з чим просить позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 05.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачі у визначений судом строк відзив на позов не подали.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
13.08.2024 ОСОБА_1 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 цінним листом з описом вкладення (відправлення №1970200011794) було направлено заяву від 12.08.2024 про надання відстрочки (додаток 3) від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з наступними додатками: нотаріально засвідчена копія паспорту ОСОБА_1 № НОМЕР_2 ; нотаріально засвідчена копія довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 №03-13.01-00385 від 24.03.2021; оригінал довідки про взяття на облік ВПО ОСОБА_1 від 07.08.2024 №7110-7002085653; електронний військово-обліковий документ ОСОБА_1 ; засвідчена копія військового квитка ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 ; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_4 ; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серії НОМЕР_5 ; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серії НОМЕР_6 ; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, що підтверджує розірвання шлюбу з ОСОБА_5 ; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_5 з ОСОБА_6 від 30.08.2014 серії НОМЕР_7 ; оригінал нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_7 , про відсутність заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_1 відносно сина ОСОБА_2 , зареєстрованої в реєстрі за №5434; оригінал нотаріально посвідченого Договору про визначення місця проживання, умов утримання, участі батьків у вихованні дітей від 10.07.2024, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_8 стосовно сина ОСОБА_2 ; засвідчена копія листа Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції №28423/26698-26-24/15.1 від 29.05.2024; засвідчена копія листа Центрального відділу ДВС у місті Маріуполі від 28.05.2024 вих.17569; оригінал Довідки про взяття на облік ВПО Хомової І.О. від 18.10.2023 №7110-7001908339; оригінал Довідки про взяття на облік ВПО ОСОБА_3 від 18.10.2023 №7110-7001908316; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 з ОСОБА_9 від 23.08.2014 серії НОМЕР_8 ; оригінал нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_10 від 12.08.2024 про утримання ОСОБА_1 їх спільних дітей та відсутність заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_1 відносно доньок ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ; пояснення ОСОБА_1 щодо відстрочки.
Крім того, цим самим листом ОСОБА_1 було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про постановку на військовий облік від 12.08.2024,
Листами від 30.08.2024 №916 та №917 ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив ОСОБА_1 , що для розгляду питань наведених в заявах від 13.08.2024 необхідно самостійно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_8 .
17.09.2024 позивачем на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 цінним листом з описом вкладення (відправлення №1970200017148) було направлено заяву від 16.09.2024 (доповнення до заяви про відстрочку ОСОБА_1 вх.№5840 від 13.08.2024), з наступними додатками: рішення Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 30 січня 2012 року у справі №520/434/2012; нотаріально засвідчена заява ОСОБА_8 від 11.09.2024.
У подальшому 19.09.2024 позивачем було виявлено, що до листа з описом вкладення направленого 17.09.2024 було помилково додано не рішення Іллічівського районного суду м.Маріуполя Донецької області від 30 січня 2012 року у справі №520/434/2012, а інший документ, тому 19.09.2024 ним на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 цінним листом з описом вкладення (відправлення №1970200031680) було направлено заяву від 16.09.2024 (доповнення до заяви про відстрочку ОСОБА_1 вх.№5840 від 13.08.2024), до якої додано рішення Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 30 січня 2012 року у справі №520/434/2012.
25.09.2024 ОСОБА_1 особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 де його було взято на військовий облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується відміткою в військово обліковому документі серія НОМЕР_3 .
25.10.2024, у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу було вручено Повідомлення вих.№1155 від 18.10.2024 про те, що Комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_8 розглянуто заяву позивача та підтверджуючі документи щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». За результатами розгляду повідомлено, що протоколом від 17.10.2024 №25 Комісія ухвалила рішення про відмову у надані відстрочки ОСОБА_11 від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період та повідомила, що він підлягає призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на загальних підставах. Причина відмови - відсутність підтвердних документів передбачених Додатком 5 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 560
Вважаючи вищезазначену відмову Комісії у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024, №469/2024 від 23.07.2024 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.
Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Так, статтею 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону №3543-XII визначені категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці
Так, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560).
Згідно пункту 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до пункту 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Пунктом 58 Порядку №560 визначено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Згідно пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Матеріалами справи підтверджено, що за наслідками поданої ОСОБА_1 заяви із доданими документами ІНФОРМАЦІЯ_9 згідно протоколу від 17.10.2024 №25 ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам додатку 5 Порядку №560.
Так, згідно п. 3 додатку 5 Порядку №560 Переліку додатків, що подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», документами, що підтверджують право на відстрочку згідно п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону є - свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Отже, вказаним вище Додатком 5 Порядку визначено чіткий та виключний перелік документів, які мають бути подані військовозобов'язаним азом з заявою про надання відстрочки від мобілізації.
Матеріалами справи підтверджено, що 13.08.2024 ОСОБА_1 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 цінним листом з описом вкладення (відправлення №1970200011794) було направлено заяву від 12.08.2024 про надання відстрочки (додаток 3) від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з наступними додатками: нотаріально засвідчена копія паспорту ОСОБА_1 № НОМЕР_2 ; нотаріально засвідчена копія довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 №03-13.01-00385 від 24.03.2021; оригінал довідки про взяття на облік ВПО ОСОБА_1 від 07.08.2024 №7110- 7002085653; електронний військово-обліковий документ ОСОБА_1 ; засвідчена копія військового квитка ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 ; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_4 ; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , серії НОМЕР_5 ; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серії НОМЕР_6 ; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, що підтверджує розірвання шлюбу з ОСОБА_5 ; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_5 з ОСОБА_6 від 30.08.2014 серії НОМЕР_7 ; оригінал нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_7 , про відсутність заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_1 відносно сина ОСОБА_2 , зареєстрованої в реєстрі за №5434; оригінал нотаріально посвідченого Договору про визначення місця проживання, умов утримання, участі батьків у вихованні дітей від 10.07.2024, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_8 стосовно сина ОСОБА_2 ; засвідчена копія листа Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції №28423/26698-26-24/15.1 від 29.05.2024; засвідчена копія листа Центрального відділу ДВС у місті Маріуполі від 28.05.2024 вих.17569; оригінал Довідки про взяття на облік ВПО Хомової І.О. від 18.10.2023 №7110-7001908339; оригінал Довідки про взяття на облік ВПО ОСОБА_3 від 18.10.2023 №7110-7001908316; нотаріально засвідчена копія свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 з ОСОБА_9 від 23.08.2014 серії НОМЕР_8 ; оригінал нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_10 від 12.08.2024 про утримання ОСОБА_1 їх спільних дітей та відсутність заборгованості зі сплати аліментів ОСОБА_1 відносно доньок ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ; пояснення ОСОБА_1 щодо відстрочки.
Крім того, позивачем додатково листом від 19.09.2024 надіслано на адресу відповідача 1 копію рішення Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 30 січня 2012 року у справі №520/434/2012.
Таким чином, ОСОБА_1 у відповідності до положень п. 3 додатку 5 Порядку №560 було у повній мірі надано до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 документи, які підтверджують обставини перебування на його утриманні трьох дітей віком до 18 років, зокрема, окрім свідоцтв про народження трьох дітей із зазначенням батьківства військовозобов'язаного також додано обов'язкові документи - рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні.
Виходячи із викладеного вище, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлене протоколом від 17.10.2024 №25 у частині відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - суперечать діючому законодавству та порушує законні права та інтереси позивача, а відтак, є протиправними та підлягає скасуванню.
Однак, встановлення права особи на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, розгляд та оцінка отриманих документі є дискреційними повноваженнями відповідача, тому позовна вимога щодо зобов'язання відповідача оформити у встановленому законодавством порядку відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 ЗУ №3543-ХІІ є передчасною і задоволенню не підлягає.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно абз. 2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, для повного та ефективного відновлення порушеного права ОСОБА_1 та належного способу їх відновлення, суд дійшов висновку зобов'язати Комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо оформлення йому довідки про відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 ЗУ №3543-ХІІ та за наслідками її розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлене протоколом від 17.10.2024 №25 у частині відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати Комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 12.08.2024 (з урахуванням заяви від 16.09.2024) щодо оформлення йому довідки про відстрочку від призову на військову службу за мобілізацією на підставі пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та за наслідками її розгляду прийняти відповідне обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду в цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ