10 січня 2025 року Справа № 480/10400/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10400/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.11.2024 № О/р НОМЕР_5 про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивачці;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області встановити позивачці надбавку до пенсії у відповідності до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" починаючи з дня її звернення, тобто з 05.11.2024, провівши відповідну доплату з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що 05.11.2024 вона звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області зі заявою про перерахунок пенсії в разі втрати годувальника, відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною". Однак, рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 12.11.2024 позивачці відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю правових підстав. Відтак, вважає прийняте рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним та просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 06.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від ГУ ПФУ в Харківській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник проти задоволення позовних вимог заперечує, зазначає, що відділом перерахунків пенсій № 2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Харківській області розглянуто заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , від 05.11.2024 щодо призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною. До заяви було надано орденську книжку серії НОМЕР_2 від 01.08.1986 про нагородження померлого чоловіка заявниці - ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , орденом трудової слави ІІІ ступеню. Рішенням Відділу перерахунків пенсій № 2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.11.2024 № НОМЕР_5 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно із заявою від 05.11.2024 № 15868 у зв'язку з відсутністю правових підстав.
Оскаржуване рішення вважає таким, що прийняте з додержанням норм чинного законодавства, пояснює, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 23.02.2007.
Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" передбачено встановлення для окремих категорій громадян за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення у певний період додаткових соціальних благу вигляд і додаткових або підвищених грошових виплат, пільг або компенсацій для задоволення окремих потреб.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" пенсія за особливі заслуги перед Україною встановлюється таким громадянам:
1) Героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, чотирма і більше орденами України після проголошення незалежності України, особам, відзначеним почесним званням України "народний" після проголошення незалежності України;
2) ветеранам війни, які після проголошення незалежності України нагороджені орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України;
3) видатним спортсменам - переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи;
4) космонавтам, які здійснили політ у космос , членам льотно-випробувальних екіпажів літаків;
5) особам, відзначеним почесним званням України "заслужений", державною премією України, нагородженим одним із орденів України;
6) матерям, які народили п'ять і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку.
Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалось батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку;
7) особам, яких відповідно до Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті" визнано борцями за незалежність України у ХХ столітті та відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" реабілітовано, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.
Враховуючи зазначене, було прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно із заявою від 05.11.2024 у зв'язку з відсутністю правових підстав. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалося.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області з 23.02.2007 та отримує пенсію за віком призначену відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Між позивачкою та ОСОБА_2 13.08.1977 було укладено шлюб, про що свідчить Свідоцтво про шлюб від 13.08.1977, копія якого наявна в матеріалах справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в ГУ ПФУв Сумській області та отримував пенсію за віком, до якої, серед іншого, одержував надбавку за особливі заслуги перед Україною, як кавалер ордену трудової слави III ступеню.
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, про що свідчить Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 від 30.10.2024, копія якого міститься в матеріалах справи.
05.11.2024 позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Сумській області з питання надбавки до розміру пенсії, згідно Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною". До заяви було надано орденську книжку серії НОМЕР_2 від 01.08.1986 про нагородження померлого чоловіка заявниці - ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , орденом трудової слави ІІІ ступеню.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.11.2024 № НОМЕР_5 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно із заявою від 05.11.2024 № 15868 у зв'язку з відсутністю правових підстав.
Позивачка вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області протиправними та такими, що порушують її права на належне пенсійне забезпечення, а тому, звернулася до суду з цією позовною заявою.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" в редакції чинній на день виходу чоловіка позивачки ОСОБА_2 на пенсію, тобто станом на 27.08.2014, було визначено, що пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються, зокрема, громадянам України нагородженим орденом Трудової Слави трьох ступенів.
Статтею 5 Закону встановлено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. Для осіб нагороджених орденом Трудової Слави від 35 до 40 відсотків. Розмір надбавки визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. У разі якщо особа одночасно має право на надбавку з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою у максимальному розмірі.
Схема визначення розмірів надбавок до пенсії, на яку має право особа згідно із законом, залежно від заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" визначена наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2017 № 2054, відповідно до якої встановлено особам, що є кавалерами ордену Трудової Слави встановлюється надбавка в розмірі 39 %.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" у разі смерті особи, яка мала право на пенсію за особливі заслуги відповідно до статті 1 цього Закону, непрацездатні члени сім'ї померлого, зазначені в статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мають право на встановлення надбавки до пенсії у таких розмірах: за наявності одного непрацездатного члена сім'ї - 70 відсотків, двох і більше - 90 відсотків надбавки до пенсії померлого годувальника або надбавки до пенсії, що могла бути йому встановлена. Надбавка встановлюється до пенсії, на яку член сім'ї померлого годувальника має право згідно із законом. При цьому застосовується порядок встановлення і збільшення надбавки, визначений статтею 5 цього Закону.
Разом з тим, Законом України від 29 травня 2023 року № 3113 - IX "Про внесення змін до законів України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" та "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" стосовно борців за незалежність України у XX столітті та деяких інших осіб", що набрав чинності з 01.07.2023 внесено зміни до ст. 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" та викладено її в іншій редакції, в якій виключено ордени Трудової Слави трьох ступенів як підставу для призначення пенсії "За особливі заслуги".
Пунктом 2 Прикінцевих положень до Закону України від 29 травня 2023 року № 3113 - IX "Про внесення змін до законів України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" та "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" стосовно борців за незалежність України у XX столітті та деяких інших осіб" встановлено, що особам, на яких не поширюється дія цього Закону, але яким до дня набрання ним чинності призначена пенсія за особливі заслуги перед Україною, виплата такої пенсії здійснюється на умовах, встановлених Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною"до набрання чинності цим Законом.
Після внесення вказаних змін частина 1 ст. 6 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" визначає, що у разі смерті особи, яка мала право на пенсію за особливі заслуги відповідно до статті 1 цього Закону, непрацездатні члени сім'ї померлого, зазначені в статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мають право на встановлення надбавки до пенсії у таких розмірах: за наявності одного непрацездатного члена сім'ї - 70 відсотків, двох і більше - 90 відсотків надбавки до пенсії померлого годувальника або надбавки до пенсії, що могла бути йому встановлена.
Таким чином, оскільки чоловік позивачки за життя мав право на пенсію "За особливі заслуги перед Україною", і його цього права у встановленому законом порядку, а саме, відповідно до ст. 16 Закону України "Про державні нагороди України" його позбавлено не було, то у відповідності до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" у позивачки збереглося право, як непрацездатного члена сім'ї на встановлення відповідної надбавки до пенсії після його смерті, що не було враховано відповідачами при наданні мені відмови у здійсненні перерахунку.
Таким чином, суд вважає за необхідне скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.11.2024 № О/р НОМЕР_5.
Стосовно зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області встановити позивачці надбавку до пенсії у відповідності до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" починаючи з дня її звернення, тобто з 05.11.2024, провівши відповідну доплату з урахуванням раніше виплачених сум, суд відмовляє в їх задоволенні, враховуючи наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Так, згідно з пп. 3 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
З аналізу наведеного вбачається, що на даний час Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
Так, питання призначення пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
За таких обставин адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно із ч. 2 ст. 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, з огляду також на необхідність дослідження нових документів позивачки, які не досліджувалися відповідачами на стадії розгляду її заяви, що належить до компетенції органів Пенсійного фонду, суд дійшов висновку, що вимога про призначення пенсії в даному випадку є передчасною та задоволенню не підлягає.
Підсумовуючи вищенаведене, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За встановлених обставин, враховуючи неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивачки, що потягло за собою порушення її прав, з метою ефективного захисту права позивачки на належне пенсійне забезпечення, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву позивачки від 05.11.2024, врахувавши при цьому висновки суду, викладені у цьому судовому рішенні.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.11.2024 № О/р НОМЕР_5 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.11.2024 про встановлення надбавки до пенсії у відповідності до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" з урахуванням висновків суду по даній справі та прийняти відповідне рішення по суті заяви.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1168 гривень.
У задоволенні інших вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал